ლევან მეხუზლა: ღვინის ექსპორტის მესამედი არატრადიციულ ბაზრებზე მოდის
2024 წელს საქართველომ ყველაზე მეტი ღვინო რუსეთში გაყიდა და რუსეთის წილმა ღვინის ექსპორტში 66%-ს გადააჭარბა. რუსეთის, უკრაინის, ყაზახეთისა და ბელარუსის ჯამურმა წილმა 77%-ს, დსთ-ს ქვეყნებსა და უკრაინაში ერთად ექსპორტის წილმა კი 78.2%-ს მიაღწია.ლევან მეხუზლას განცხადებით, ღვინის ეროვნული სააგენტო, მარკეტინგული კამპანიის საწარმოებლად თანხებს მხოლოდ არატრადიციულ ბაზრებზე ხარჯავს, საიდანაც ექსპორტით მიღებული შემოსავლის მესამედს იღებს.„ფაქტ-მეტრმა“ ტერმინ „ტრადიციული ბაზრების“ განმარტება ღვინის ეროვნულ სააგენტოში დააზუსტა. სააგენტოს ცნობით, ტრადიციულ ბაზრებად ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკები მოიაზრებოდა ბალტიის ქვეყნების გარდა.რეალურად, არატრადიციული ბაზრების წილი 1/4-ზე ნაკლებია. (მაგალითად დასახელებული 5 ქვეყნის: პოლონეთი, ჩინეთი, აშშ, გერმანია და ბრიტანეთი 15%-ზე ნაკლები). მესამედი ეს რუსეთის გარდა სხვა ქვეყნებიდან მიღებული შემოსავალია. აღსანიშნავია ისიც, რომ თუ რუსეთ-უკრაინის ომამდე არატრადიციული ბაზრების წილი მცირედით, მაგრამ მაინც იზრდებოდა, ომის დაწყების შემდეგ ტენდენცია საპირისპიროდ შეიცვალა.ფაქტობრივი უზუსტობისა და ბოლო პერიოდში ტენდენციის გაუარესების გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ ლევან მეხუზლას განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ ლევან მეხუზლამ 14 თებერვალს საზოგადოებრივ მაუწყებელზე გადაცემა ბიზნესპარტნიორში განაცხადა (26:02-დან): „არც ერთი თეთრი ჩვენს მიერ არ იხარჯება ჩვენს ტრადიციულ ბაზრებზე“... „ჩვენ სტატისტიკიდანაც დავინახავთ რომ დაახლოებით მესამედი შემოსავლის მოდის სწორედ იმ ბაზრებიდან მეტიც, მესამედზე მეტი, მოდის შემოსავლების სწორედ იმ ბაზრებიდან, სადაც ჩვენ ვმუშაობთ. ის ციფრი 270 მლნ [ღვინის ექსპორტიდან მიღებული შემოსავალი] რაც გაჟღერდა, რაც ნამდვილად ეგრეა, ამის მესამედი მოდის სწორედ იმ ქვეყნებიდან, როგორიც არის ამერიკის შეერთებული შტატები, დიდი ბრიტანეთი, გერმანია, პოლონეთი, ჩინეთი და ა.შ.“
2024 წელს ექსპორტზე 276 მლნ დოლარის ღვინო გავიდა, მათ შორის 183 მლნ დოლარის რუსეთში. ემბარგოს მოხსნის შემდეგ, 2013 წლიდან, რამდენიმე გამონაკლისის გარდა, რუსეთში ღვინის ექსპორტი მუდმივად იზრდებოდა როგორც თანხობრივად ასევე წილობრივად. 2024 წელს რუსეთის წილმა ღვინის ექსპორტში 66%-ს მიაღწია, რაც ბოლო 12 წლის რეკორდია. რეკორდი მოხსნა და 70%-ს გადააჭარბა რუსეთის წილმა ღვინის ექსპორტში ტონაჟითაც.
პანდემიამდეც და ომამდეც, მეორე ადგილს უკრაინა იკავებდა, ომის შემდეგ ის პოლონეთმა ჩაანაცვლა და თავად უკრაინამ მესამე ადგილზე გადაინაცვლა. 2024 წელს პირველი 10 საექსპორტო პარტნიორიდან 6 ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკა იყო. ამ 6 ქვეყანაში ღვინის ექსპორტმა მთლიანი ექსპორტის 79.4% შეადგინა. ბალტიის ქვეყნების გამოკლებით კი ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკების წილი 78.3%-ს შეადგენს.
გრაფიკი 1: ღვინის ექსპორტი
ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ე.წ. არატრადიციულ ბაზრებზე საუბრობდა. „ფაქტ-მეტრმა“ სატელეფონო კომუნიკაციის შედეგად უწყებასთან დააზუსტა, რომ ტრადიციულ ბაზრებად ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკები მოიაზრებოდა ბალტიის ქვეყნების გამოკლებით.
არატრადიციულ ბაზრებზე, ანუ იმ ბაზრებზე, სადაც სააგენტო მარკეტინგული კამპანიისთვის ფულს ხარჯავს, 2024 წელს ღვინის ექსპორტის წილმა 21.8% შეადგინა, რაც მესამედს - 33.3%-ს მნიშვნელოვნად ჩამორჩება. რეალურად მესამედზე ოდნავ მეტი 33.8% ჯამურად არარუსულ ბაზარზე გავიდა.
ლევან მეხუზლამ არატრადიციული ბაზრების მაგალითისთვის 5 ქვეყანა დაასახელა: პოლონეთი, ჩინეთი, აშშ, გერმანია და ბრიტანეთი. კონკრეტულად ამ 5 ქვეყნის წილმა 2024 წელს 14.9% შეადგინა. ომამდე, 2021 წელს ლევან მეხუზლას მიერ დასახელებული 5 ქვეყნის ჯამური წილი 16.7%-ს შეადგენდა, პანდემიამდე, 2019 წელს კი 15.2%-ს.
გრაფიკი 2: ღვინის ექსპორტი თანხობრივად (მლნ. აშშ დოლარი) და წილობრივად
დსთ-ს ქვეყნებსა და უკრაინას სტაბილურად 75%-ზე მაღალი წილი უკავიათ. ომამდე გარკვეული შემცირების ტენდენცია შეინიშნებოდა, მაგრამ 2022-დან კვლავ ზრდა დაიწყო. უკრაინაში გაყიდვები შემცირდა, თუმცა გაიზარდა რუსეთში. 2021 წელს რუსეთის წილმა 54.7% და უკრაინის წილმა 10.5% შეადგინა, 2024 წელს რუსეთის წილმა 66.2% და უკრაინის წილმა 4.5%. რეალურად ამ ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებიდანაც 4 ქვეყნის გამორჩევა შეიძლება: რუსეთის, უკრაინის, ყაზახეთისა და ბელარუსის, 2024 წელს 213 მლნ-ის ღვინო სწორედ ამ ოთხ ქვეყანაში გაიყიდა და მთლიან ექსპორტში 77%-ზე მაღალი წილი ამ ოთხმა ქვეყანამ დაიკავა.
ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკების გარდა, დარჩენილი ბაზრის დიდი ნაწილი მართლაც უკავია ლევან მეხუზლას მიერ დასახელებულ ქვეყნებს, მაგრამ თუ 2019 წელთან შედარებით, ამ ქვეყნებში ექსპორტი მხოლოდ 7 მლნ-ით გაიზარდა, ტრადიციულ ბაზრებზე ზრდამ 40 მლნ-ს მიაღწია.
ნებისმიერ ერთ ქვეყანაზე მაღალი ეკონომიკური დამოკიდებულება რისკის შემცველია. რუსეთის შემთხვევაში მას პოლიტიკურ ფაქტორებიც ემატება. გარდა ამისა, რუსეთშიც უკრაინაშიც და სხვა ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებშიც საექსპორტო ღვინის ფასი უფრო დაბალია, ვიდრე ევროპის ქვეყნებში და შეერთებულ შტატებში. 2024 წელს რუსეთში 1 ლიტრი ღვინის საშუალო საექსპორტო ღირებულება 2.74 დოლარს შეადგენდა, უკრაინაში - 2.77-ს, ბელარუსში - 2.85-ს. ევროკავშირის ქვეყნებში საშუალოდ - 3.14-ს, ჩინეთში - 3.50-ს, ბრიტანეთში - 4.32-ს და შეერთებულ შტატებში - 5.95 დოლარს. არის გამონაკლისებიც. იმავე პოლონეთში რომელიც უკვე სამი წელია, გაყიდვებში მეორე ადგილზეა 2024 წელს საშუალო გასაყიდი ფასი ლიტრზე 2.48 დოლარს შეადგენდა, ხოლო დსთ-ს წევრ ყაზახეთში 3.24 დოლარს. ტაივანში საექსპორტო ფასმა ლიტრზე 49 დოლარს მიაღწია, თუმცა მთლიანი საექსპორტო შემოსავალი მიზერული იყო - 11 ათასი დოლარი. თითქმის იგივე შეიძლება ითქვას სინგაპურზეც, სადაც მართალია ფასმა 40 დოლარს მიაღწია, მაგრამ ექსპორტი 203 ათას დოლარს არ გასცდენია.
გრაფიკი 3: საშუალო საექსპორტო ღირებულება 1 ლიტრ ღვინოზე აშშ დოლარში
თუ მთლიანი ექსპორტით ათეულს ავიღებთ, მათში პირველი სამი ქვეყანა საექსპორტო ფასით ბოლო სამ ადგილზე იქნება. რუსეთი, რომელსაც 2/3-იანი წილი უკავია, საექსპორტო ფასით მხოლოდ პოლონეთს უსწრებს.
საერთო ჯამში, ღვინის ექსპორტისგან მიღებული შემოსავლის 1/3 ახალ ბაზრებზე კი არა რუსეთის გარდა დანარჩენ ქვეყნებზე ნაწილდება. რუსეთის, უკრაინის, ყაზახეთისა და ბელარუსის წილი ერთად 77%-ს აჭარბებს. ყველა ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკის ჯამურად, ბალტიის ქვეყნების გარდა, 78%-ს. შესაბამისად, დარჩენილი ქვეყნების წილი 1/4-ზე ნაკლებია და ომის დაწყების შემდეგ არათუ ზრდის, კლების ტენდენციაც კი შეინიშნება. ბოლო 7 წელიწადში არატრადიციული ბაზრების წილმა მაქსიმუმს 24.8%-ს 2021 წელს მიაღწია, 2023-2024 წლებში კი 21.8%-მდე შემცირდა.
უშუალოდ ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის მიერ დასახელებული ქვეყნების წილი კი 15%-ის ფარგლებში მერყეობს. ფაქტობრივი უზუსტობისა და ბოლო პერიოდში ტენდენციის გაუარესების გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ ლევან მეხუზლას განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.

Georgia exported the most wine to Russia in 2024, with Russia accounting for over 66% of total wine exports. The combined share of Russia, Ukraine, Kazakhstan and Belarus constituted 77% whilst exports to CIS countries and Ukraine together made up 78.2%.The National Wine Agency targets marketing campaign funds to only non-traditional markets, which generate a third of Georgia’s wine export revenue, according to Levan Mukhuzla.FactCheck requested clarification on the definition of “traditional markets” and the Agency noted that former Soviet republics, excluding the Baltic countries, are considered traditional markets.In reality, non-traditional markets account for less than a quarter of total exports (for instance, the combined share of Poland, China, the US, Germany and the UK – those mentioned by Mukhuzla – is below 15%). A third of the revenue comes from countries other than Russia. Notably, the share of non-traditional markets was gradually increasing before the Russia-Ukraine war but the aforementioned trend reversed after the war began.Given the factual inaccuracy and the recent deterioration in the trend, FactCheck concludes that Levan Mukhuzla’s statement is HALF TRUE.
During his appearance on the Public Broadcaster show Biznespartniori (Business Partner), Levan Mukhuzla, Chairman of the National Wine Agency, stated (at 26:02): “We do not spend a single tetri on our traditional markets… The data also shows that about a third of our revenues come from those markets – and in fact, even more than a third comes from these markets where we actively operate. The figure cited – USD 270 million (revenue from wine exports) – is indeed accurate. A third of this amount is generated from countries such as the United States, Great Britain, Germany, Poland, China, etc.”
Wine exports totalled USD 276 million in 2024 with USD 183 million going to Russia. Wine exports to Russia have been increasing in both value and share since the embargo was lifted in 2013, aside from a few exceptions. Russia’s share in total wine exports reached 66% in 2024, marking the highest level in the past 12 years. Furthermore, Russia’s share in terms of volume surpassed 70%, setting a new record.
Whilst Ukraine ranked second before the pandemic and the war, Poland took its place after the war began, pushing Ukraine to third. Notably, six of the top ten export partners were former Soviet republics, collectively accounting for 79.4% of total wine exports. Furthermore, former Soviet republics collectively account for 78.3% of total wine exports, when excluding the Baltic states.
Graph 1: Wine Exports
The Chairman of the National Wine Agency discussed the so-called non-traditional markets in his statement. FactCheck confirmed through a phone conversation with the agency that former Soviet republics, excluding the Baltic countries, are considered traditional markets.
The share of wine exports in non-traditional markets – where the Agency allocates funds for marketing campaigns – constituted 21.8% in 2024 which is significantly lower than a third of the total (33.3%). In reality, just over a third of exports, 33.8%, were sold to non-Russian markets.
Levan Mukhuzla specifically cited five countries: Poland, China, the US, Germany and Great Britain. These countries collectively accounted for 14.9% of total exports in 2024. Moreover, their combined share amounted to 16.7% in 2021 – before the war, and 15.2% in 2019 – before the pandemic.
Graph 2: Wine Exports by Value (USD Million) and Share
The share of the CIS countries and Ukraine has consistently exceeded 75% of Georgia’s wine exports. Whilst there was a slight decline in the trend before the war, exports to these markets have grown again since 2022. Sales in Ukraine have decreased but exports to Russia have increased. Russia’s share in wine exports constituted 54.7% and Ukraine’s was 10.5% in 2021. Later, Russia’s share had risen to 66.2% by 2024 whilst Ukraine’s had dropped to 4.5%. Four countries stand out amongst the former Soviet republics: Russia, Ukraine, Kazakhstan and Belarus. These four markets accounted for over 77% of total wine exports in 2024 with 213 million litres sold.
Apart from the former Soviet states, a significant portion of the remaining market is indeed made up of the countries cited by Levan Mukhuzla. However, exports to these non-traditional markets have increased by only 7 million litres whereas sales in traditional markets have grown by 40 million litres as compared to 2019.
High economic reliance on any single country poses risks and political factors further worsen this risk in the case of Russia. Additionally, the price of exported wine is considerably lower in Russia, Ukraine and other former Soviet republics than in European countries and the US. The average export price per litre of wine amounted to USD 2.74 in Russia, USD 2.77 in Ukraine and USD 2.85 in Belarus in 2024. In contrast, the average price in EU countries constituted USD 3.14, USD 3.50 in China, USD 4.32 in the UK and USD 5.95 in the US. There are exceptions, such as Poland, which has ranked second in sales for three consecutive years. Notably, the average selling price of Georgian wine per litre in Poland was USD 2.48 and USD 3.24 in Kazakhstan, a CIS member. Taiwan recorded an export price of UDS 49 per litre of Georgian wine, however total export revenue was modest at USD 11,000. A similar trend can be observed in Singapore where whilst the price per litre reached USD 40, exports totalled USD 203,000.
Graph 3: Average Export Price per Litre, USD
When observing the top ten countries by total wine exports, the top three countries will rank amongst the bottom three in terms of export price. Russia, accounting for two-thirds of the total, is only ahead of Poland when it comes to export prices.
In total, a third of the revenues from wine exports is generated not by new markets but by other countries excluding Russia. The combined share of Russia, Ukraine, Kazakhstan and Belarus exceeds 77%. Moreover, all former Soviet republics (excluding the Baltic countries) collectively account for 78%. Consequently, the share of exports to the remaining countries is less than a quarter, with the share showing a downward trend after the war, rather than an increase. The share of non-traditional markets peaked at 24.8% in 2021 but had decreased to 21.8% by 2023-2024 when analysing the past seven years.
The share of the countries directly mentioned by the Chairman of the National Wine Agency fluctuates around 15%. Given the factual inaccuracy and the recent deterioration in the trend, FactCheck concludes that Levan Mukhuzla’s statement is HALF TRUE.