რომან გოცირიძე: პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების 86% რეინვესტირებაა
საქსტატმა პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების დაზუსტებული მაჩვენებლები გამოაქვეყნა. კორექტირების შემდეგ, 2024 წლის ინვესტიციების მოცულობა, პირველად მონაცემებთან შედარებით 18%-ით - 1.6 მლრდ აშშ დოლარამდე გაიზარდა, თუმცა აღნიშნულიც 2023 წელთან შედარებით 18%-ით ნაკლებია.
პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ფარდობა მშპ-სთან მიმართებით 2023 წელთან შედარებით 1.7 პროცენტული პუნქტით - 4.6%-მდე შემცირდა, რაც თუ არ ჩავთვლით პანდემიურ 2020 წელს, „ქართული ოცნების“ მმართველობის პერიოდში ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია.
კომპონენტების მიხედვით, ინვესტიციები სამი ნაწილისგან შედგება: სააქციო კაპიტალი, რეინვესტირება და სავალო ვალდებულებები. რეინვესტირების მაჩვენებელი 2020 წლიდან მკვეთრად გაიზარდა და ბოლო 5 წელიწადში სამჯერ 80%-იან ნიშნულს გადააჭარბა, ხოლო მაქსიმუმს - 86%-ს, 2024 წელს მიაღწია.
2024 წელს ინვესტიციები თანხობრივადაც შემცირდა და მშპ-სთან მიმართებითაც. სტრუქტურულად ინვესტიციებში ახალი ინვესტიციების წილი შემცირებულია. მდგომარეობის გაუარესება 2023 წლიდან იწყება და 2025 წლის პირველი კვარტლის ჩათვლით გრძელდება (აგვისტოს მდგომარეობით, 2025 წლის მეორე კვარტლის მონაცემები საჯაროდ ხელმისაწვდომი არ არის). ფაქტობრივი სიზუსტისა და მიმდინარე ტენდენციის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ რომან გოცირიძის განცხადება შეაფასა როგორც სიმართლე.
მეათე მოწვევის პარლამენტის წევრმა რომან გოცირიძემ ინვესტიციების შესახებ სოციალურ ქსელში პოსტი განათავსა: „პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების დაზუსტებული მონაცემების მიხედვით, 2024 წელს გარედან კაპიტალი ფაქტობრივად არ შემოსულა. ინვესტიციების 86 პროცენტი რეინვესტირება იყო, ანუ ადგილობრივი კომპანიების მიერ მოგების უკან ჩაბრუნება. მთლიანი ინვესტიციების მოცულობა 2023 წელთან შედარებით 18 პროცენტით შემცირდა“.
საქსტატის განახლებული მონაცემების თანახმად, 2024 წელს საქართველოში 1.6 მლრდ-ის პირდაპირი უცხოური ინვესტიცია შემოვიდა, რაც მარტში გამოქვეყნებულ წინასწარ მონაცემთან შედარებით 18%-ით მეტია, თუმცა 2023 წელთან შედარებით ასევე 18%-ით ნაკლებია. უწყებამ პირველად და დაზუსტებულ მონაცემებს შორის 235 მლნ დოლარიანი სხვაობა საწარმოთა მიერ რეინვესტირებისა და სესხის მოცულობათა დაზუსტებით ახსნა. მცირედით ( 1.3%-2.2%-ის ფარგლებში ) ჩასწორდა 2020-2023 წლების მონაცემებიც.
გრაფიკი 1: პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 2024 წელი (მლნ. აშშ დოლარი)
ასევე ჩასწორდა ოთხივე კვარტლის მონაცემი. ყველაზე ნაკლები 9% მეოთხე კვარტალს და ყველაზე მეტი 33% მესამე კვარტალს დაემატა. დაკორექტირებისას მკვეთრი ზრდის მიუხედავად, 2024 წლის ინვესტიციების მოცულობა თანხობრივად ჩამოუვარდება როგორც 2022-2023 წლების, აგრეთე 2014-2017 წლების მაჩვენებლებს. უფრო მეტიც, თუ ინვესტიციებს მშპ-სთან ფარდობაში განვიხილავთ, 2024 წლის მონაცემი „ქართული ოცნების“ მმართველობის პერიოდში ( პანდემიური 2020 წლის გამოკლებით) ყველაზე დაბალი იქნება.
გრაფიკი 2: პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები
კომპონენტების მიხედვით, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები სამ ნაწილად იყოფა: სააქციო კაპიტალი, რეინვესტიცია და სავალო ვალდებულებები. 2017 წელს საქართველო მოგების გადასახადის დაბეგვრის ესტონურ მოდელზე გადავიდა, რაც რეინვესტირებული მოგების გადასახადისგან გათავისუფლებას გულისხმობდა. 2017-2019 წლებში რეინვესტირების წილმა საშუალოდ 37% შეადგინა - 2013-2016 წლებთან შედარებით, ორჯერ მეტი. 2020 წლიდან რეინვესტირების მაჩვენებელი კიდევ ერთხელ მკვეთრად გაიზარდა და ბოლო 5 წელიწადში 3-ჯერ 80%-ს და უშუალოდ 2024 წელს 85%-საც გადააჭარბა.
გრაფიკი 3: პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები (მლნ აშშ დოლარი) კომპონენტების მიხედვით
ის ფაქტი, რომ ინვესტორი მოგებას კომპანიაში ტოვებს (რეინვესტირება), მისასალმებელია, თუმცა კიდევ უფრო მნიშვნელოვანი ახალი ინვესტიციებია. 2023-2024 წლებში ახალი ინვესტიციები სავალო ვალდებულებებმა მნიშვნელოვნად შეამცირა, რის შემდეგაც ახალი ინვესტიციების წილი მთლიან პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებში ჯერ 17%-მდე და შემდეგ 14%-მდე შემცირდა. უკეთესი ვითარება არც 2025 წლის პირველ კვარტალშია. იანვარ-მარტში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 25%-ით (245-დან 184 მლნ დოლარამდე) შემცირდა და მასში რეინვესტირების წილი 84%-ია.
„ფაქტ-მეტრი“ ვარდნის მიზეზებზე მტკიცებით ფორმაში ვერ ისაუბრებს. როგორც წარსული პერიოდი აჩვენებს, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობა ხშირად ცალკეულ პროექტების აქტიური ინვესტირების ფაზის დასრულებას უკავშირდებოდა ხოლმე, ისეთებს როგორებიცაა: ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის ნავთობსადენი, სამხრეთის იგივე შაჰ-დენიზის გაზსადენი და შემდგომში ამ გაზსადენის გაფართოება, ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზა.
რა მიზეზითაც არ უნდა იყოს გამოწვეული ვარდნა, ფაქტია, რომ 2024 წელს პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები როგორც თანხობრივად, ასევე მშპ-სთან მიმართებით, შემცირდა. კიდევ უფრო მეტად შემცირდა მთლიან ინვესტიციებში ახალი ინვესტიციების წილი. ინვესტიციებმა კლება 2023 წლიდან დაიწყო და მდგომარეობა უკეთესობისკენ არც 2025 წლის პირველ კვარტალში შეცვლილა. ფაქტობრივი სიზუსტისა და მიმდინარე ტენდენციის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ რომან გოცირიძის განცხადება შეაფასა როგორც სიმართლე.

Roman Gotsiridze: “Reinvestment accounts for 86% of total foreign direct investment.”
GeoStat has released revised figures of foreign direct investment. Whilst the volume of foreign direct investment (FDI) in 2024 rose by 18% following the correction as compared to the initial data, reaching USD 1.6 billion, the aforementioned is still lower than in 2023.
The ratio of FDI to GDP fell by 1.7 percentage points as compared to 2023, standing at 4.6% – the lowest level under the Georgian Dream’s governance, excluding the pandemic year of 2020.
FDI consists of three components: equity capital, reinvestment and debt obligations. Reinvestment has risen sharply since 2020, surpassing the 80% mark three times in the last five years and reaching record high of 86% in 2024.
Investments decreased both in absolute terms and relative to the GDP in 2024. Structurally, the share of new investment has declined. The downturn began in 2023 and has continued through the first quarter of 2025 (data for the second quarter of 2025 has not yet been published as of August). Considering the factual accuracy and the ongoing trend, FactCheck concludes that Roman Gotsiridze’s statement is TRUE.
Member of the tenth Convocation Parliament, Roman Gotsiridze posted on social media, commenting on investments: “Virtually no new capital entered the country in 2024, according to the revised foreign direct investment data. Reinvestment accounts for 86% of investments – profits returned by local companies. The total investment volume fell by 18% as compared to 2023.”
Georgia received USD 1.6 billion in FDI in 2024 according to GeoStat’s updated figures. This is 18% higher than the preliminary data published in March but still 18% lower than in 2023. The agency explained the USD 235 million discrepancy between initial and corrected figures by adjustments in reinvestment and loan volumes. Indicators for 2020-2023 were also revised within a 1.3%-2.2% range.
Graph 1: Foreign Direct Investment in 2024 (USD Million)
Data for all four quarters were revised. The smallest revision was in the fourth quarter, up by 9%, whilst the largest was in the third quarter, recording a rise of 33%. Despite the sharp increase after corrections, the total FDI volume in 2024 remains below the levels of both 2022-2023 and 2014-2017. Moreover, when measured as a share of the GDP, the 2024 figure is the lowest recorded under the Georgian Dream’s governance, excluding the pandemic year of 2020.
Graph 2: Foreign Direct Investment
By components, foreign direct investment is divided into three parts: equity capital, reinvestment and debt obligations. Georgia adopted the Estonian model of profit taxation in 2017, exempting reinvested profits from tax. Reinvestment accounted for an average of 37% between 2017 and 2019 – double the share recorded in 2013-2016. The reinvestment rate rose sharply again from 2020 onward, surpassing the 80% threshold three times in the past five years and exceeding 85% in 2024.
Graph 3: Foreign Direct Investment (USD Million) by Components
Whilst the fact that investors leave profits in the company (reinvestment) is positive, new investment is even more important. Debt obligations substantially reduced new investments in 2023-2024, bringing the share of total FDI down initially to 17% and then to 14%. The situation did not improve in the first quarter of 2025. FDI fell by 25% as compared to the same period last year – from USD 245 million to USD 184 million – with reinvestment accounting for 84% of the total.
FactCheck cannot assert the reasons for the decline with certainty. Past periods show that FDI volumes often correlate with the completion of active investment phases in specific projects such as the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, the southern Shah Deniz gas pipeline and its subsequent expansion and the Baku-Tbilisi-Kars railway.
\Whatever the reason for the decline may be, the fact remains that FDI fell both in absolute terms and as a share of the GDP in 2024. The share of new investments in total FDI declined even more. The downward trend began in 2023 and continued into the first quarter of 2025. Considering the factual accuracy and the ongoing trend, FactCheck concludes that Roman Gotsiridze’s statement is TRUE.