ირაკლი კობახიძე: ეკონომიკურ ზრდასთან ერთად მიღწეულია ფასების სტაბილურობაც
მიმდინარე წლის იანვარ-სექტემბერში მშპ-ის ზრდის ტემპმა 7.7% შეადგინა, იანვარ-აგვისტოში[1] 7.9%. სახელმწიფო ბიუჯეტი 6%-იან ზრდაზეა გათვლილი. 9 თვის ზრდის ტემპი 2013-2019 წლების პერიოდის ნებისმიერ ცალკე აღებული წლის მაჩვენებელს აღემატება, თუმცა უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ არსებული ზრდის ტემპი 2021-2024 წლის მაჩვენებლებს ჩამორჩება, გარდა ამისა, შეინიშნება კვარტალური კლებაც, იანვარ-მარტში ეკონომიკა 9.8%-ით გაიზარდა, ივლის-სექტემბერში - 6.5%-ით.ინფლაციის სამიზნე მაჩვენებელი 3%-ს შეადგენს, მაგრამ იანვარ-ოქტომბერში მან უკვე 3.8%-ს მიაღწია, უშუალოდ ოქტომბერში კი 5.2%-ს, რაც 2023 წლის მარტის შემდეგ ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია. ეროვნულმა ბანკმა მიმდინარე წლის ინფლაციის საპროგნოზო მაჩვენებელი 4%-მდე, ხოლო 2026 წლის პროგნოზი 3.5%-მდე გაზარდა. სასაქონლო ჯგუფების მიხედვით, ფასების ზრდის ტემპი კიდევ უფრო მაღალია სურსათზე, მესამე კვარტალში საკვები პროდუქტები 10.8%-ით გაძვირდა.მშპ-ის ნაწილში სწორად დასახელებული მონაცემისა და ინფლაციის ნაწილში მცდარი ინფორმაციის გადმოცემის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ ირაკლი კობახიძის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.
„ქართული ოცნების“ თავმჯდომარემ ირაკლი კობახიძემ ეკონომიკურ ზრდასა და ინფლაციაზე საუბრისას განაცხადა: „წინასწარი მონაცემებით, 2025 წლის პირველი რვა თვის ეკონომიკური ზრდა 7.9 პროცენტს აღწევს“... „ეკონომიკურ ზრდასთან ერთად მიღწეულია ფასების სტაბილურობაც. 2023 წლის დასაწყისიდან ინფლაცია შემცირდა და ორი წლის განმავლობაში მიზნობრივ დონესთან შედარებით დაბალ მაჩვენებელზე შენარჩუნდა. 2024 წელს ინფლაცია საშუალოდ 1.1 პროცენტი იყო და ეს მაშინ, როდესაც მსოფლიოს მრავალ ქვეყანაში მაღალი ინფლაცია მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენდა. ფასების სტაბილურობა ჩვენს ქვეყანაში მიმდინარე წელსაც ნარჩუნდება“.
იანვარ-აგვისტოში ეკონომიკურმა ზრდის ტემპმა 7.9% შეადგინა. პირველ კვარტალში ზრდის ტემპი 9.8%-ს უდრიდა, მეორეში - 7.3%-მდე და ივლის-აგვისტოში 6.5%-მდე შემცირდა. ირაკლი კობახიძის განცხადებიდან ერთ კვირაში სექტემბრის მონაცემებიც გამოქვეყნდა, რამაც მესამე კვარტალში 6.5%-იანი ზრდა დაადასტურა და იანვარ-სექტემბერში ზრდის ტემპი 7.7%-მდე შეამცირა.
7.9%-იც და 7.7%-იც საშუალოზე მაღალ ზრდად ითვლება. სახელმწიფო ბიუჯეტი 6%--იან ზრდაზეა გათვლილი, მიმდინარე ზრდის ტემპი 2013-2019 წლების პერიოდის ნებისმიერ ცალკე აღებული წლის მაჩვენებელს აღემატება, თუმცა გარკვეული კლების ტენდენცია შეინიშნება.
2021 წელს, მეტწილად საბაზო პერიოდის გათვალისწინებით, მშპ 10.6%-ით გაიზარდა. საქართველოს მსგავსად ევროპის სახელმწიფოთა უმრავლესობაში 2020 წელს დიდი ვარდნა და 2021 წელს მაღალი ზრდა დაფიქსირდა. უფრო საინტერესო მოვლენები 2022 წლიდან იწყება. 2022 წელს საქართველოს ეკონომიკა 11%-ით, 2023 წელს 7.8%-ით და 2024 წელს 9.4%-ით გაიზარდა.
მსოფლიო ბანკის მონაცემებით, 2021 წელს ეკონომიკური ზრდის ტემპით საქართველომ 29-ე ადგილი დაიკავა, 2022 წელს - მე-15, 2023 წელს ასევე - მე-15 და 2024 წელს - მე-3. საგულისხმოა ისიც, რომ 2024 წელს პირველ ადგილზე ნავთობის საბადოების აღმოჩენით სწრაფად გამდიდრებული გაიანაა, რომლის მოსახლეობაც 800 ათასს შეადგენს და მეორე ადგილზე დამოუკიდებლობის არმქონე, მოსახლეობით 55-ათასიანი ჩრდილოეთ მარიანას კუნძულები.
რამდენი იქნება ზრდის ტემპი მეოთხე კვარტალში, წინასწარ ზუსტად განსაზღვრა შეუძლებელია. გასულ სამ კვარტალზე დაყრდნობით, შეიძლება ითქვას, რომ საშუალოზე მაღალი ზრდა, სავარაუდოდ, შენარჩუნდება. თუმცა ასევე სავარაუდოდ, წლიური ზრდის ტემპი ბოლო 5 წლის მინიმუმს გაუტოლდება, ყოველ შემთხვევაში, 9 თვის მონაცემებით სურათი ასეთია.
ზრდის ტემპის კლების გარდა, საყურადღებოა კიდევ ერთი გარემოება, მიმდინარე წლის პირველ კვარტალში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, უმუშევრობა 14%-დან 14.7%-მდე, ხოლო მეორე კვარტალში 13.7%-დან 14.3%-მდე გაიზარდა. ოთხივე კვარტალი მონაცემი მარტში, წლიური კი მაისში გამოქვეყნდება და უფრო მეტი დეტალი გახდება ცნობილი. თუ უმუშევრობის ზრდის ტემპი შენარჩუნდა, ეს იქნება პირველი შემთხვევა, ბოლო 15 წელიწადში პანდემიური 2020-2021 წლების გამოკლებით. პანდემიამდელ პერიოდში ბევრად უფრო დაბალი ეკონომიკური ზრდის პირობებში უმუშევრობა მუდმივად მცირდებოდა.
2022-2025 წლების მაღალი ზრდის ერთ-ერთ მიზეზად შეიძლება რუსეთ-უკრაინის ომის გავლენები დასახელდეს. 2022 წელს რუსეთიდან ფულადი გზავნილები 400%-ით გაიზარდა, 2023 წლიდან ყაზახეთსა და ყირგიზეთში ავტოექსპორტი მნიშვნელოვნად დაჩქარდა. ყირგიზეთი, რომელიც საექსპორტო პარტნიორებში ათეულშიც კი ვერასდროს ხვდებოდა, დღეს პირველ ადგილზეა, 2025 წლიდან ასევე გააქტიურდა ტაჯიკეთის, უზბეკეთისა და თურქმენეთის ბაზრებიც.
გადის, თუ - არა ავტომობილები შუა აზიის ქვეყნებიდან რუსეთში, ამას „ფაქტ-მეტრი“ მტკიცებით ფორმატში ვერ იტყვის, თუმცა ექსპორტის პროცენტული ზრდა, გაყიდული ავტომობილების რაოდენობა და ერთეულის ღირებულება, მსგავსი დასკვნის გაკეთების ლოგიკურ საფუძველს აჩენს. მნიშვნელოვანია, აღინიშნოს, რომ საქართველო მსგავსი ქმედებით სანქციებს არ არღვევს, რადგან ავტოექსპორტი რუსეთშია აკრძალული და არა ყირგიზეთში.
რა მიზეზითაც არ უნდა იყოს განპირობებული, სამი კვარტლის მონაცემებით, ეკონომიკა მაინც დაგეგმილზე მაღალი ტემპით იზრდება. ამავე დროს, 9 თვის მონაცემებით, დაგეგმილზე მაღალია ინფლაციაც, რომელიც ბოლო პერიოდში მზარდი ტენდენციით ხასიათდება.
2022 წელს 1999 წლის შემდეგ პირველად ორნიშნა ინფლაცია დაფიქსირდა და სამომხმარებლო ფასები 11.9%-ით გაიზარდა. 9.6%-იანი ინფლაცია აღინიშნა 2021 წელსაც. ინფლაციის სიდიდით 2021 წელს საქართველო 23-ე ადგილს იკავებდა, 2022 წელს 50-ეს. რუსეთ-უკრაინის ომის დაწყებამ ინფლაციური პროცესები მთელ მსოფლიოში და განსაკუთრებით რეგიონში დააჩქარა. 2023 წელს ინფლაცია 2.5%-მდე, ხოლო 2024 წელს 1.1%-მდე შემცირდა.
2025 წლიდან მდგომარეობა მნიშვნელოვნად შეიცვალა, რა დროსაც ინფლაცია ყოველკვარტალურად იზრდებოდა. განსაკუთრებით თვალში საცემი კი საკვები პროდუქტის გაძვირებაა. ოქტომბერში სამომხმარებლო ფასები 5.2%-ით, სურსათისა და უალკოჰოლო სასმელების ფასები კი 11.7%-ით გაიზარდა. იანვარ-ოქტომბერში ზოგადმა ინფლაციამ 3.8% შეადგინა, ინფლაციამ საკვებ პროდუქტებზე კი 8.3%. იანვარ-ოქტომბერში 8.2%-ითაა გაზრდილი ჯანდაცვის ხარჯებიც.
გრაფიკი 2: ინფლაციის განაკვეთი
უშუალოდ ოქტომბერში, დაფქული ყავა 13.6%-ით გაძვირდა, ვაშლი - 14.4%-ით, გაყინული თევზი - 14.6%-ით, მინერალური წყალი - 15%-ით, ხორბლის პური - 19%-ით, მზესუმზირას ზეთი - 19.3%-ით, კარტოფილი - 25%-ით და შოკოლადის ფილა - 32%-ით.
ინფლაციის განაკვეთი 2025 წლის ოქტომბრამდე 5%-იან მაჩვენებელს ბოლოს 2023 წლის მარტში გადასცდა.
ინფლაციის სამიზნე მაჩვენებელი 3%-ს შეადგენს. ეროვნულმა ბანკმა 2025 წლის ინფლაციის საპროგნოზო მაჩვენებელი 4%-მდე და 2026 წლის საპროგნოზო მაჩვენებელი 3.5%-მდე გაზარდა.
კლებადი ტენდენციის მიუხედავად, მშპ--ის ზრდის ტემპი მაინც საშუალოზე მაღალია და დაგეგმილ მაჩვენებელს აჭარბებს. რაც შეეხება სამომხმარებლო ფასებს, ინფლაცია ბოლო 2.5 წლის მაქსიმუმზეა. საკვებ პროდუქტზე ფასების ზრდის ტემპმა ორნიშნა პროცენტულ მაჩვენებელსაც მიაღწია. მშპ-ის ნაწილში სწორად დასახელებული მონაცემისა და ინფლაციის ნაწილში მცდარი ინფორმაციის გავრცელების გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ ირაკლი კობახიძის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.

Georgia’s GDP grew 7.7% in January-September as compared to 7.9% in January-August.[1] The state budget is based on 6% growth. The nine-month rate exceeds that of any year from 2013 to 2019 but falls short of 2021-2024 levels. Growth slowed through the year – 9.8% in January-March and 6.5% in July-September.
Whilst the inflation target is set at 3%, the rate already reached 3.8% between January and October and in October alone it rose to 5.2%, constituting the highest level since March 2023. The National Bank has revised its inflation forecast for this year to 4% and for 2026 to 3.5%. Price increases are even steeper in food products – food prices rose by 10.8% in the third quarter.
Considering the accurate GDP data but misleading inflation claims, FactCheck concludes that Irakli Kobakhidze’s statement is HALF TRUE.
Irakli Kobakhidze commented on economic growth and inflation, stating: “Preliminary data show that economic growth in the first eight months of 2025 reached 7.9%” … “Price stability has been achieved alongside economic growth. Inflation has declined and remained below the target level for two years since the beginning of 2023. It averaged 1.1% in 2024 whilst in many countries around the world inflation posed a significant problem. Price stability in our country continues this year as well.”
Economic growth constituted 7.9% between January and August. The rate of growth was 9.8% in the first quarter, slowed to 7.3% in the second and fell further to 6.5% in July-August. September data were released a week after Irakli Kobakhidze’s statement, confirming a 6.5% growth in the third quarter and lowering the January-September growth rate to 7.7%.
Both 7.9% and 7.7% are considered above-average growth. The state budget is based on a 6% increase and the current growth rate exceeds that of any single year between 2013 and 2019, although a slight downward trend is noticeable.
The GDP grew by 10.6% in 2021, largely due to the base effect. Most European countries experienced a large decline in 2020 and a high growth in 2021 like Georgia. More notable developments began in 2022 – the economy grew by 11% that year, 7.8% in 2023 and 9.4% in 2024.
Georgia ranked 29th in economic growth in 2021, 15th in 2022, 15th again in 2023 and third in 2024, according to World Bank data. Notably, in 2024 the top spot went to Guyana, rapidly enriched by newly discovered oil fields with a population of 800,000, followed by the non-sovereign Northern Mariana Islands with a population of 55,000.
It is impossible to predict the exact growth rate for the fourth quarter in advance. Whilst above-average growth is likely to continue based on the first three quarters, annual growth will probably match the lowest level of the past five years – at least, according to the nine-month data.
In addition to the slowdown in growth, another notable development is the rise in unemployment. Unemployment increased from 14% to 14.7% in the first quarter of this year as compared to the same period last year and from 13.7% to 14.3% in the second quarter. Quarterly data will be released in March and annual data in May providing more details. If the current rate of rising unemployment continues, it would be the first time in the past 15 years, excluding the pandemic years of 2020-2021, that unemployment increases despite economic growth. Unemployment consistently fell even under much lower conditions in the pre-pandemic period.
One factor contributing to the high growth from 2022 to 2025 may be the effects of the Russia-Ukraine war. Remittances from Russia increased by 400% in 2022 and since 2023 exports of passenger cars to Kazakhstan and Kyrgyzstan accelerated substantially. Kyrgyzstan, which had never ranked amongst the top ten export partners, is now in the first place and the markets of Tajikistan, Uzbekistan and Turkmenistan have also opened up from 2025.
Whilst FactCheck cannot definitively state whether cars from Central Asian countries are being re-exported to Russia, the percentage growth in exports, the number of cars sold and the unit price provide a logical basis for such a conclusion. It is important to note that Georgia does not violate sanctions as auto exports to Russia are prohibited – not to Kyrgyzstan.
The economy is growing faster than the planned based on three quarters of data regardless of the cause. At the same time, inflation for the nine-month period is above the target and shows a rising trend.
Double-digit inflation was recorded in 2022 for the first time since 1999 with consumer prices rising by 11.9%. Inflation was 9.6% in 2021. By the aforementioned measure, Georgia ranked 23rd in 2021 and 50th in 2022. The Russia-Ukraine was accelerated inflation globally and especially in the region. Inflation fell to 2.5% in 2023 and 1.1% in 2024.
The situation changed significantly from 2025 with inflation rising each quarter. Food prices in particular stand out: consumer prices increased by 5.2% in October whilst food and non-alcoholic beverage prices rose 11.7%. Overall inflation reached 3.8% from January to October, food inflation 8.3% and healthcare costs rose 8.2%.
Graph 2: Inflation Rate
Ground coffee prices rose by 13.6%, apples 14.4%, frozen fish 14.6%, mineral water 15%, wheat bread 19%, sunflower oil 19.3%, potatoes 25% and chocolate bars 32% in October alone.
The inflation rate has not exceeded the 5% mark since March 2023 up until October 2025.
Whilst inflation target is set at 3%, the National Bank has raised the 2025 forecast to 4% and the 2026 forecast to 3.5%.
Despite a downward trend, GDP growth remains above average and exceeds the planned level. Meanwhile, consumer prices are at a 2.5-year high with food price increases reaching double digits. Considering the accurate GDP data but misleading inflation claims, FactCheck concludes that Irakli Kobakhidze’s statement is HALF TRUE.