პარლამენტმა 2026 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტი დაამტკიცა. პირველი წარდგენის შემდეგ შემოსულობების საპროგნოზო მაჩვენებელი 468 მლნ ლარით - 30.8 მლრდ-მდე, ხოლო გადასახდელების საპროგნოზო მაჩვენებელი 405 მლნ-ით - 30.9 მლრდ-მდე გაიზარდა. რამდენიმე გამონაკლისის გარდა იზრდება თითქმის ყველა სამინისტროსა და სხვა საბიუჯეტო ორგანიზაციის დაფინანსება. პრიორიტეტად კვლავ სოციალური მიმართულებები რჩება. საპენსიო უზრუნველყოფაზე 5 მლრდ ლარზე მეტი დაიხარჯება.
ბიუჯეტი მშპ-ს 5%-იან ზრდაზეა გათვლილი, ინფლაციის პროგნოზი 3.3%-ს შეადგენს, ბიუჯეტის დეფიციტი - 2.5%-ს და მთავრობის ვალი მშპ-სთან მიმართებით 33.5%-ს.
ხაზინის მთავარი შემავსებელი გადასახადებია. ამ ნაწილში მოსალოდნელი ზრდის ტემპი შედარებით დაბალია და 6%-ს შეადგენს. 2025 წლის ბიუჯეტში გადასახადების წილი 79.4%-ია, 2026 წლის ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით კი - 75.4%.
2025 წლის გეგმით, 3.4 მლრდ ლარის ვალის აღებაა გათვალისწინებული, 2026 წლის პროექტის მიხედვით კი 5.1 მლრდ-ის. 1.4-დან 2.9 მლრდ-მდე იზრდება ვალის დაფარვის მაჩვენებელიც. 5.1 მლრდ-დან 1.8 მლრდ საშინაო ვალია, 3.3 მლრდ - საგარეო ვალი. თავად საგარეო ვალში 1.9 მლრდ ჩვეულებრივი სესხია და 1.4 მლრდ ფასიანი ქაღალდები[1]. საშინაო ვალი მთლიანად ფასიანი ქაღალდების გამოშვებით იქნება აღებული.
ბიუჯეტის პირველ წარდგინებასთან შედარებით, საგარეო ვალის აღების გეგმა მცირედით შემცირებულია, ყველა სხვა ძირითად პუნქტში ზრდა ფიქსირდება.
ცხრილი 1: შემოსულობები და გადასახდელები სახელმწიფო ბიუჯეტში (მლნ. ლარი)
ფინანსთა სამინისტრო ასაკრეფი გადასახადებისგან გეგმით 6%-ით მეტი თანხის მიღებას ელის. (პირველ წარდგინებასთან შედარებით გაზრდილია 170 მლნ ლარით).
ყველაზე მეტად - 11.6%-ით, საშემოსავლო გადასახადიდან ამოსაღები თანხის მოცულობა იზრდება, დღგ - 7.5%-ით. აქციზის შემთხვევაში დაგეგმილი ზრდის ტემპი ინფლაციის მოსალოდნელ ტემპზე ნაკლებია. იმპორტის გადასახადის საპროგნოზო მოცულობა უცვლელად ნარჩუნდება, თუმცა მისი წილი გადასახადების ნაწილში 1%-ზე ნაკლებია და მთლიან ბიუჯეტზე არსებით გავლენას ვერ ახდენს. სხვა გადასახადებიდან მისაღები თანხების მოცულობა მკვეთრად, სამჯერ მცირდება. აღნიშნული ცალკე დამოუკიდებელი გადასახადის კატეგორიას არ განეკუთვნება და მიღებული თანხები შემდეგ, როგორც წესი, დანარჩენ გადასახადებზე ნაწილდება ხოლმე.
ცხრილი 2: საერთო სახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის გადასახადები (მლნ ლარი)
შემოსულობების მსგავსად, გადასახდელებშიც თითქმის ყველა მხარჯავი უწყების დაფინანსება იზრდება, როგორც 2025 წელთან, აგრეთვე 2026 წლის ბიუჯეტის პირველ წარდგენასთან შედარებით.
ყველაზე დიდ მხარჯავ უწყებად კვლავ ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვლის სამინისტრო რჩება. მისი ბიუჯეტი 9.6%-ით - 9.7 მლრდ ლარამდე იზრდება. აღნიშნული სამინისტროს დაფინანსება მთლიანი ბიუჯეტის 31%-ზე მეტია.
საპენსიო უზრუნველყოფისთვის 2025 წელთან შედარებით 517 მლნ-ით მეტი, 5 მლრდ ლარი დაიხარჯება. 70 წლამდე პირების პენსია 20 ლარით (370 ლარამდე), ხოლო 70 წლისა და უფროსი ასაკის ადამიანების პენსია 45 ლარით (495 ლარამდე) იზრდება.
პენსიების ზრდას „საქართველოს კანონი პენსიების შესახებ“ არეგულირებს. რომლის მიხედვითაც 70 წლამდე პირთა პენსია უნდა გაიზარდოს ბოლო 12 თვის ინფლაციის საშუალო მაჩვენებლის, მაგრამ არანაკლებ 20 ლარის ოდენობით. ამავე კანონის მიხედვით, 70 წლის და მეტი ასაკის პირთათვის პენსია უნდა გაიზარდოს ბოლო 12 თვის საშუალო ინფლაციის და ბოლო 6 კვარტლის მშპ-ს რეალური ზრდის მაჩვენებლის საშუალო არითმეტიკულის 80%-ის ჯამით.
ნომინალური პენსიის თანხობრივი ზრდის გარდა, მთლიან საპენსიო ხარჯზე გავლენას პენსიონერთა რაოდენობის ზრდაც ახდენს. 2012 წლის დეკემბერში პენსიონერთა რაოდენობა 683 ათას შეადგენდა, 2024 წლის დეკემბერში 864 ათასს და 2025 წლის ნოემბერში 887 ათასს. მხოლოდ პენსიებიც გაცემაზე, 2026 წელს დაიხარჯება იმაზე მეტი თანხა, ვიდრე განათლებისა და თავდაცვის სამინისტროებზე ერთად.
მიზნობრივი ჯგუფების სოციალურ დახმარებაზე გამოყოფილი სახსრები 1.6 მლრდ-ზე ნარჩუნდება. პენსიის ზრდასთან ერთად ავტომატურად გაიზრდება 20%-იანი საპენსიო დანამატები მაღალმთიან რეგიონებში, იზრდება აგრეთვე შშმ პირების სოციალური გასაცემელები, პარალელურად, დაგეგმილია სოცდახმარებების პროგრამის გადახედვაც. სოცდაუცველთა დასაქმების სახელმწიფო პროგრამა აპრილში სრულდება და ის აღარ გაგრძელდება.
მეორე ყველაზე დიდი მხარჯავი უწყება 3.1 მლრდ-ით ინფრასტრუქტურის სამინისტრო იქნება, საიდანაც 1.5 მლრდ ლარი საგზაო ინფრასტრუქტურის განვითარებას მოხმარდება, მათ შორის ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის მშენებლობას - 755 მლნ ლარი. რეგიონული და მუნიციპალური ინფრასტრუქტურის განვითარებაზე 238 მლნ ლარი, წყალმომარაგების სისტემის აღდგენა-რეაბილიტაციაზე 305 მლნ ლარი.
მესამე ადგილზე 2.7 მლრდ ლარიანი დაფინანსებით განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროა. მისთვის გამოყოფილი ასიგნებები 2025 წელთან შედარებით 383 მლნ ლარითაა შემცირებული. ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლების დაფინანსება 1.6-დან 1.7 მლრდ ლარამდე იზრდება. საჯარო სკოლების მოსწავლეების ტრანსპორტით უზრუნველყოფის დაფინანსება, რომელზეც 2025 წელს 70 მლნ ლარი იყო გათვალისწინებული, უქმდება. საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების ხელშეწყობისთვის გამოყოფილი თანხის მოცულობა მკვეთრად, 538-დან 90 მლნ ლარამდე მცირდება.
160 მლნ ლარით - 1.9 მლრდ-მდე იზრდება თავდაცვის სამინისტროს დაფინანსებაც. გაზრდილი ხარჯები ძირითადად ხელფასებსა და სოციალური პირობების გაუმჯობესებას მოხმარდება. თუ 2025 წელს შრომის ანაზღაურებაზე 832 მლნ ლარი იყო გამოყოფილი, 2026 წელს 920 მლმ ლარი დაიხარჯება, თავდაცვის შესაძლებლობის განვითარებისთვის კი დაფინანსება მხოლოდ 5 მლნ ლარით - 330-დან 335 მლნ ლარამდე გაიზრდება. საქართველო რეგიონში თავდაცვაზე ყველაზე ნაკლებს ხარჯავს, როგორც თანხობრივად, ასევე მშპ-სთან მიმართებით.
10.9%-იანი ზრდის შემდეგ შინაგან საქმეთა სამინისტროს დაფინანსება 1.5 მლრდ ლარს გადააჭარბებს, საიდანაც თითქმის 1.1 მლრდ შრომის ანაზღაურებაზე დაიხარჯება.
ცხრილი 3: სამინისტროებისთვის გამოყოფილი ასიგნებები (მლნ. ლარი)
ყველა სამინისტროზე ერთად 22.3 მლრდ ლარი დაიხარჯება, რაც 2025 წელთან შედარებით 978 მლნ ლარით, ხოლო 2026 წლის ბიუჯეტი პირვანდელ ვარიანტთან შედარებით 160 მლნ-ით მეტია.
სხვა მხარჯავი უწყებებიდან დაფინანსება 51%-ით - 252-დან 380 მლნ-მდე გაეზარდა სუს-ს. აღსანიშნავია, რომ ბიუჯეტის პირველ წარდგენაში სუს-ის დაფინანსება 265 მლნ ლარით იყო განსაზღვრული. მსხვილი მხარჯავი ორგანიზაციებიდან ყველაზე მეტად ცესკო-ს დაფინანსება მცირდება, რაც არასაარჩევნო წლით აიხსნება.
ცხრილი 4: სხვა მხარჯავი უწყებებისთვის და პროგრამებისთვის გამოყოფილი ასიგნებები (მლნ. ლარი)
ბიუჯეტი უკვე დამტკიცებულია, თუმცა კანონმდებლობა მასში კორექტივების შეტანის შესაძლებლობას იძლევა. თუ ეკონომიკური ზრდა მოსალოდნელზე მაღალი აღმოჩნდება, ბიუჯეტი, სავარაუდოდ, გაიზრდება, თუ უფრო დაბალი - შემცირდება. დასაშვებია ცალკეული უწყებისთვის გამოყოფილი დაფინანსების ცვლილებაც.
[1] ფასიანი ქაღალდებით ევრობონდების რეფინანსირებაა დაგეგმილი. 500 მლნ დოლარიანი ევროობლიგაციები მთავრობამ 2008 წელს გამოუშვა, ისინი უკვე ორჯერ 2011 და 2021 წლებში გადაიფარა.

Parliament has approved the 2026 state budget. Projected revenues have increased by GEL 468 million to GEL 30.8 billion since first submission whilst projected expenditures have risen by GEL 405 million to GEL 30.9 billion. Almost all ministries and other budget-funded institutions will see higher allocations with a few exceptions. Social programmes remain a priority with more than GEL 5 billion allocated for pension payments.
The budget is based on 5% GDP growth with inflation projected at 3.3%, a budget deficit of 2.5% and government debt at 33.5% of the GDP.
Taxes remain the main source of treasury revenue. Growth in this category is expected to be relatively moderate at 6%. Taxes account for 79.4% of revenues in the 2025 budget whilst the 2026 draft sets this share at 75.4%.
The government is set to take on GEL 3.4 billion in new debt under the 2025 plan whereas the 2026 draft raises the aforementioned figure to GEL 5.1 billion. Debt repayments will also increase from GEL 1.4 billion to GEL 2.9 billion. Furthermore, GEL 1.8 billion of the GEL 5.1 billion in new borrowing will be domestic debt and GEL 3.3 billion – external. The external component includes GEL 1.9 billion in traditional loans and GEL 1.4 billion in securities.[1] The domestic debt will be raised entirely through the issuance of securities.
The plan for external borrowing has been slightly reduced as compared to the first draft whilst most other key indicators have increased.
Table 1: Revenues and Expenditures in the State Budget (GEL million)
The Ministry of Finance expects a 6% increase in revenue from collectible taxes, a rise of GEL 170 million as compared with the first draft.
The largest rise – 11.6% – is projected in income tax receipts followed by a 7.5% increase in VAT. The planned growth in excise revenues is lower than the expected inflation rate. The forecast for import tax remains unchanged, although its share in total tax revenues is below 1% and has no material impact on the overall budget. Revenue from other taxes is set to decline sharply, decreasing threefold. This category does not represent an independent type of tax and the funds collected are typically redistributed across other tax categories.
Table 2: Taxes of State Significance (GEL Million)
Allocations for almost all spending agencies are increasing similar to revenues as compared to both 2025 and the first draft of the 2026 budget.
The Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs remains the largest spending agency. Its budget rises by 9.6% to GEL 9.7 billion accounting for more than 31% of the total budget.
Spending on pensions will increase by GEL 517 million as compared with 2025 reaching GEL 5 billion. Pensions for individuals under the age of 70 will rise by GEL 20 to GEL 370 whilst pensions for those aged 70 and over will increase by GEL 45 to GEL 495. In addition to the nominal increase, the overall pension expenditure is influenced by the growing number of pensioners: GEL 683,000 in December 2012, GEL 864,000 in December 2024, and GEL 887,000 in November 2025. Spending on pensions alone in 2026 will exceed the combined budgets of the Ministries of Education and Defence.
Funding for social assistance targeted at specific groups remains at GEL 1.6 billion. Alongside the pension increase, 20% pension supplements for highland regions will automatically rise. Social benefits for persons with disabilities will also increase and a review of the social assistance programme is planned. The state employment programme for the socially vulnerable will conclude in April and will not be continued.
The second-largest spending agency will be the Ministry of Infrastructure, with a budget of GEL 3.1 billion, of which GEL 1.5 billion is allocated for road infrastructure development, including GEL 755 million for the construction of the expressway. GEL 238 million is earmarked for regional and municipal infrastructure development, GEL 305 million for the restoration and rehabilitation of water supply systems and additional funds for educational institutions.
In third place is the Ministry of Education, Science and Youth with a budget of GEL 2.7 billion. Its allocation is GEL 383 million lower than in 2025. Funding for general education schools increases slightly from GEL 1.6 billion to GEL 1.7 billion. Funding for student transportation in public schools, which was GEL 70 million in 2025, will be discontinued. Support for the development of educational and scientific infrastructure sees a sharp reduction from GEL 538 million to GEL 90 million.
Funding for the Ministry of Defence will increase by GEL 160 million to GEL 1.9 billion. The additional expenditure will primarily cover salaries and improvements in social conditions. In 2025, GEL 832 million was allocated for wages which will rise to GEL 920 million in 2026. Funding for the development of defence capabilities will increase only slightly, by GEL 5 million, from GEL 330 million to GEL 335 million. Georgia remains the country in the region with the lowest defence spending both in absolute terms and relative to the GDP.
The Ministry of Internal Affairs’ budget will exceed GEL 1.5 billion following a 10.9% increase with almost GEL 1.1 billion allocated for wages.
Table 3: Allocations for Ministries (GEL million)
A total of GEL 22.3 billion will be spent across all ministries, representing an increase of GEL 978 million as compared to 2025 and GEL 160 million higher than in the first draft of the 2026 budget.
Amongst other spending agencies, funding for the State Security Service (SSS) rises by 51% from GEL 252 million to GEL 380 million. Notably, the first draft of the budget had earmarked GEL 265 million for the SSS. Amongst major spending organisations, the largest reduction is seen in the Central Election Commission’s funding, reflecting the non-election year.
Table 4: Allocations for Other Spending Agencies and Programmes (GEL million)
Whilst the budget has already been approved, legislation allows for amendments. If economic growth exceeds expectations, the budget is likely to increase whereas slower growth could lead to a reduction. Adjustments to allocations for individual agencies are also permitted.