ინფლაციამ სამიზნე მაჩვენებელს გადააჭარბა, სურსათის ფასები 8.5%-ითა და ჯანდაცვის ხარჯები 8.1%-ით გაიზარდა
ორწლიანი პაუზის შემდეგ, 2025 წელს ინფლაციამ სამიზნე 3%-იან მაჩვენებელს გადააჭარბა და 3.9%-ს მიაღწია.
12/01/2026
ორწლიანი პაუზის შემდეგ, 2025 წელს ინფლაციამ სამიზნე 3%-იან მაჩვენებელს გადააჭარბა და 3.9%-ს მიაღწია. 0.9 პროცენტული პუნქტი ბევრი არაა, თუმცა ფასების მატება ყველა პროდუქტზე თანაბარი არ ყოფილა. სურსათი 8.5%-ით, ხოლო ჯანდაცვა 8.1%-ით გაძვირდა. იმის გათვალისწინებით, რომ დაბალშემოსავლიანი ადამიანი საკვებზე თავისი შემოსავლის დიდ ნაწილს ხარჯავს, ასეთი ადამიანებისთვის ცხოვრება სხვებზე მეტად გაძვირდა.
სასაქონლო ჯგუფებიდან ყველაზე მეტად სურსათის ფასები გაიზარდა, მეორე ადგილზე ჯანდაცვაა, მესამეზე სასტუმროებისა და რესტორნების მომსახურება. კავშირგაბმულობაზე, ტრანსპორტსა და ავეჯზე ფასები შემცირდა, თუმცა მათ ჯამურ ინფლაციაზე არსებითი გავლენა არ მოუხდენიათ. საკვებისა და ჯანდაცვის ჯამური ხვედრითი წონა ინფლაციის გაანგარიშებისას 40%-ზე მეტია, კავშირგაბმულობისა და ტრანსპორტის კი 16%. ტრანსპორტის, უფრო ჩაშლილად კი ტრანსპორტის ექსპლუატაციის ხარჯების 3%-იანმა კლებამ სურსათის უფრო სწრაფი ტემპით გაძვირება ვერ გადაფარა.
ცხრილი 1: ინფლაცია სასაქონლო ჯგუფების მიხედვით
2025 წელი გამონაკლისი არ ყოფილა. 2013-2025 წლებში, 13-დან 9 შემთხვევაში ინფლაციამ საკვებ პროდუქტებზე ზოგად ინფლაციას გადააჭარბა. შედეგად 2013-2025 წლებში სამომხმარებლო ფასები 73%-ით, ხოლო ფასები სურსათსა და უალკოჰოლო სასმელებზე 113%-ით გაიზარდა. იმ პროდუქტებისა და მომსახურებების შესაძენად, რისთვისაც 2012 წელს 100 ლარი საკმარისი იყო, 2025 წელს 173 ლარი გახდა საჭირო, ხოლო იმ საკვები პროდუქტის შესაძენად, რისთვისაც 2012 წელს 100 ლარი კმაროდა, 2025 წელს მომხმარებელს 213 ლარის დახარჯვა მოუწევდა.
გრაფიკი 1: სამომხმარებლო ფასების ინდექსის ცვლილება (2012=100)
წლის განმავლობაში 30 ყველაზე მეტად გაძვირებული პროდუქტიდან/მომსახურებიდან 25 საკვებსა და ჯანდაცვას ეხება. სამომხმარებლო კალათა სულ 305 დასახელების პროდუქტსა და მომსახურებას აერთიანებს, საიდანაც 2025 წელს 199-ზე ფასი გაიზარდა, 92-ზე შემცირდა, 14-ზე კი არ შეცვლილა.
ცხრილი 2: TOP 30 ყველაზე გაძვირებული პროდუქტი/მომსახურება 2025 წელს
ინფლაცია ზოგადად საბაზრო ეკონომიკისთვის დამახასიათებელი მოვლენაა. პრობლემა წარმოიშობა მაშინ, როდესაც ფასები ძალიან სწრაფი ტემპით იზრდება და მაშინ, როდესაც ფასების ზრდის ტემპი შემოსავლების ზრდის ტემპს აჭარბებს.
წლიური მონაცემი ჯერ არ გამოქვეყნებულა, თუმცა პირველ სამ კვარტალში დაქირავებით დასაქმებულთა ხელფასები 10.3%-11.7%-ით იზრდებოდა, ანუ ინფლაციის მაჩვენებელზე უფრო სწრაფად.
2025 წელს 70 წლამდე პირების პენსია 11.1%-ით - 315-დან 350 ლარამდე, ხოლო 70 წლისა და უფროსი ასაკის ადამიანების პენსია 8.4%-ით - 415-დან 450 ლარამდე გაიზარდა. ამ შემთხვევაშიც პენსიის ზრდის ტემპი ინფლაციის ტემპს აჭარბებს, თუმცა არის რამდენიმე გასათვალისწინებელი ფაქტორიც:
1. ხელფასი ყველას თანაბრად არ გაზრდია, ვისაც ზრდა არ შეეხო, მისი რეალური შემოსავალი შემცირდა;
2. პენსიის შემთხვევაში, ზრდის ტემპი დაახლოებით უთანაბრდებოდა სურსათისა და ჯანდაცვის ფასების ზრდის ტემპს, რამაც რეალური ზრდის ტემპი მნიშვნელოვნად შეამცირა და ნაწილისთვის შესაძლოა, უარყოფითი მნიშვნელობისაც გახადა;
3. შემოსავალთან ერთად ხარჯებიც ინდივიდუალურია, რის გამოც მოსახლეობის ნაწილისთვის შესაძლოა, ინდივიდუალური ინფლაცია ოფიციალურთან შედარებით ბევრად მაღალი ყოფილიყო.
ინფლაციის სამიზნე მაჩვენებელი 3%-ს შეადგენს. 2026 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტი 3.3%-იანი ინფლაციაზეა გათვლილი, ეროვნული ბანკის პროგნოზით, 2026 წელს ინფლაციის მაჩვენებელი 3.5%-მდე უნდა შემცირდეს.

Inflation has surpassed the target with food prices rising by 8.5% and healthcare costs increasing by 8.1%.
Inflation in 2025 exceeded the 3% target following a two-year pause, reaching 3.9%.
12/01/2026
Inflation in 2025 exceeded the 3% target following a two-year pause, reaching 3.9%. Whilst 0.9 of a percentage point may not seem large, price increases were not uniform across all products. Food prices rose by 8.5% and healthcare costs by 8.1%. Considering that low-income households spend a large share of their income on food, life has become relatively more expensive for them.
Food saw the highest price increase amongst product groups, followed by healthcare and services in hotels and restaurants. Prices for communication, transport and furniture fell, although these declines had little impact on overall inflation. The combined weight on food and healthcare in the inflation calculation exceeds 40% whilst communication and transport account for 16%. A 3% drop in transport costs, particularly transport operation expenses, could not offset the faster rise in food prices.
Table 1: Inflation by Product Group
The year 2025 was no exception. Inflation on food products exceeded the overall inflation between 2013 and 2025 in nine out of 13 years. As a result, consumer prices rose by 73% between 2013 to 2025 whilst prices for food and non-alcoholic beverages increased by 113%. Items and services that cost GEL 100 in 2012 required GEL 173 in 2025 whilst the same food products that cost GEL 100 in 2012 would cost consumers GEL 213 in 2025.
Graph 1: Changes in Consumer Price Index (2012=100)
Over the year, 25 of the 30 most expensive products and services were related to food and healthcare. The consumer basket includes a total of 305 items and services, 199 of which saw price increases, 92 – decline and 14 unchanged in 2025.
Table 2: Top 30 Products/Services Whose Prices Rose
Inflation is generally a characteristic of a market economy. It becomes a problem when prices rise too quickly or when the rate of price growth exceeds income growth.
Although annual data has not yet been published, wages for salaried employees increased by 10.3%-11.7% in the first three quarters, thus outpacing inflation.
Pensions for people under 70 rose by 11.1% in 2025 – from GEL 315 to GEL 350 – whilst pensions for those aged 70 and over increased by 8.4% - from GEL 415 to GEL 450. Pension growth also outpaced inflation in the aforementioned cases, although several factors should be taken into account:
1. Wage increases were not uniform – those who did not receive a raise saw their real income decline.
2. Three growth rates for pensions roughly matched the rise in food and healthcare prices, significantly reducing real gains and resulting in a negative impact for some.
3. Expenses vary individually along with income, meaning that personal inflation may have been much higher than the official rate for part of the population.
The inflation target constitutes 3%. The 2026 state budget is based on 3.3% inflation whilst the National Bank forecasts that inflation should decrease to 3.5% in 2026.