წლის 29 მაისს, საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, განხილვის ერთ-ერთი თემა „გარემოს დაცვის შესახებ კანონში“ შესატანი ცვლილებები იყო. კანონპროექტზე  მსჯელობისას გიორგი ცაგარეიშვილი დეპუტატ გიორგი ხაჩიძის მისამართით განაცხადა, რომ გარემოს დაცვის კომიტეტში „არცერთ განხილვას უკანასკნელი ორი თვის მანძილზე ბატონი ნამინისტრალი არ დასწრებია“. იგი ამით გიორგი ხაჩიძის გამოსვლას გამოეხმაურა, რომელმაც გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს გუდაური-კობის საავტომობილო გზის მშენებლობისას ტრავერტინების გადათხრის ფაქტი შეახსენა და დაცულ ტერიტორიებთან დაკავშირებით მეტი ყურადღებისა და ქმედითობისაკენ მოუწოდა.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა, მართლაც ესწრებოდა, თუ არა, გიორგი ხაჩიძე დასახელებულ პერიოდში, გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტში წარმოებულ განხილვებს.
მერვე მოწვევის პარლამენტში, გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარეა გიორგი ცაგარეიშვილი, მოადგილეები: ბიძინა გუჯაბიძე, გოგლა ჟვანია, გიორგი ხაჩიძე (კომიტეტს კიდევ 9 წევრი ჰყავს). კომიტეტის სხდომას იწვევს და წარმართავს კომიტეტის თავმჯდომარე, მისი არყოფნის შემთხვევაში კი მისი მოადგილე. სხდომების პერიოდულობას კომიტეტი განსაზღვრავს, მაგრამ სასესიო პერიოდში უნდა გაიმართოს არანაკლებ ორი სხდომისა. კომეტეტის სხდომები როგორც წესი პლენარული სხდომების კვირის სამშაბათს, ხუთშაბათს და ამომრჩევლებთან შეხვედრის კვირაში იმართება. კომიტეტის სხდომის გამართვის თარიღი კომიტეტის წევრებს სხდომამდე არაუგვიანეს ერთი დღით ადრე უნდა ეცნობოთ. კომიტეტის ყველა წევრი ვალდებულია დაესწროს და მონაწილეობა მიიღოს მის მუშაობაში. წინააღმდეგ შემთხვევაში, მას პარლამენტის რეგლამენტის 286-ე მუხლის მე-8 პუნქტით გათვალისწინებული პასუხისმგებლობა
დაეკისრება. უფრო კონკრეტულად კი, თუ ორ კომიტეტში გაწევრიანებული პარლამენტის წევრი კალენდარული თვის განმავლობაში არასაპატიო მიზეზით სამჯერ არ დაესწრება საკომიტეტო სხდომებს, ხოლო ერთ კომიტეტში გაწევრიანებული პარლამენტის წევრი კალენდარული თვის განმავლობაში ორჯერ არ დაესწრება კომიტეტის სხდომას, მას ხელფასის 10% დაუკავდება.
პარლამენტის წევრს სხდომა არასაპატიო მიზეზით გაცდენილად არ ეთვლება, თუკი მან სხდომის თავმჯდომარეს სხდომაზე არდასწრების შესახებ წინასწარ აცნობა, ან კომიტეტის სხდომა მოწვეულია საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის 49-ე მუხლის მე-5 და მე-8 პუნქტების მოთხოვნათა დარღვევით  (
სხდომის გამართვის შესახებ პარლამენტის წევრს აცნობეს არა მინუმ ერთი დღით ადრე, არამედ უფრო გვიან).
საქართველოს პარლამენტიდან გამოთხოვილი ინფორმაციის საფუძველზე დავადგინეთ, რომ აპრილი-მაისის თვეებში საქართველოს პარლამენტში გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის 10 სხდომა გაიმართა, რომელთაგანაც დეპუტატი გიორგი ხაჩიძე არცერთს არ დაესწრო.
მას 3 საპატიო და 7 არასაპატიო გაცდენა უფიქსირდება.
საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის სხდომებზე, კომიტეტის წევრთა დასწრების ამსახველმა ოქმებმა გვიჩვენა, რომ პარლამენტარი გიორგი ხაჩიძე აპრილი-მაისის თვეებში კომიტეტის ფარგლებში გამართული სხდომებიდან არცერთს არ დასწრებია.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ დეპუტატ გიორგი ცაგარეიშვილის განცხადება: „გიორგი ხაჩიძე უკანასკნელი ორი თვის მანძილზე არცერთ განხილვას [გარემოს დაცვის კომიტეტში] არ დასწრებია“, არის სიმართლე.

Proposed amendments to the Law of Georgia on Environmental Protection were discussed at the plenary session of the Parliament of Georgia on 29 May 2013. During the debates on the bill, Giorgi Tsagareishvili stated that former Minister Giorgi Khachidze has not attended any hearings in the Environmental Protection and Natural Resources Committee for the last two months. Giorgi Tsagareishvili responded to Giorgi Khachidze’s comment when the former Minister reminded the Ministry of Environmental and Natural Resources Protection of Georgia about damaging the travertines during construction of the Gudauri-Kobi road and called for increased attention and effectiveness regarding the protected territories.
FactCheck wondered whether or not Giorgi Khachidze was in fact attending hearings in the Environmental Protection and Natural Resources Committee during the abovementioned period.
Giorgi Tsagareishvili is the Chairman of the Environmental Protection and Natural Resources Committee at the Parliament of the 8th Convocation. Bidzina Gujabidze, Gogla Zhvania and Giorgi Khachidze are Deputy Chairpersons (the Committee has nine other members). Committee meetings are convened and managed by the Chairman of the Committee. In the case of his absence, the Deputy Chairman takes the responsibility. The frequency of sessions is determined by the Committee, however at least two meetings should be held during the session period.
Committee sessions are usually held on Tuesday and Thursday during the week of plenary sessions and the week of meetings with voters. Members of the Committee should be notified about the date of the committee meeting no later than one day prior to the meeting. Every member of the Committee is obliged to attend and participate in the work of the Committee. Otherwise, Paragraph 8 under Article 286 of the Parliament’s Rules of Procedure will impose responsibility on a Committee Member. In particular, if an MP, who is a member of two committees, does not attend committee meetings three times during a calendar month without good reason and if the MP, as a member of a committee, is absent at the committee meetings two times in a calendar month, 10% of his/her salary will be deducted.
If an MP has notified the chairman of a session in advance about his absence or the committee meeting is convened with the breach of requirements outlined in the Paragraph 5 and Paragraph 8 under Article 49 of the Parliament’s Rules of Procedure (the MP was not notified about the meeting at least one day prior to the meeting, but much later, and the required number of MPs has not been violated - 1/3 of the committee members on the list), then the MP has not missed the meeting without good reason.
Based on the requested information from the Parliament of Georgia, we found out that ten meetings were held in the Environmental Protection and Natural Resources Committee in April and May. MP Giorgi Khachidze has not attended any of these meetings. It is recorded that he has missed three sessions with good reason and seven without good reason.
Attendance records of the Environmental Protection and Natural Resources Committee of the Parliament of Georgia indicate that MP Giorgi Khachidze has not attended any of the Committee meetings convened in either April or May.
Accordingly, FactCheck rates MP Giorgi Tsagareishvili’s statement: “Giorgi Khachidze has not attended any hearings [in the Environmental Protection and Natural Resources Committee] for the last two months,” TRUE.