წლის 12 ივლისს საქართველოს პარლამენტის რიგგარეშე სესიაზე „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონპროექტზე პრეზიდენტის მიერ დადებული ვეტო და მისი მოტივირებული შენიშვნები განიხილებოდა. კანონპროექტზე პრეზიდენტს ოთხი ძირითადი შენიშვნა ჰქონდა. აქედან, ერთ-ერთი საზოგადოებრივი მაუწყებლის მოქმედი სამეურვეო საბჭოს წევრების უფლებამოსილების ვადამდე ადრე შეწყვეტას ეხებოდა. ქვეყნის პირველი პირის აზრით, ამ ნორმის ამოქმედება მაუწყებლის დამოუკიდებლობას უქმნის საფრთხეს. პრეზიდენტის შენიშვნები საპარლამენტო უმრავლესობამ არ გაიზიარა და აღნიშნული კანონპროექტის თავდაპირველ რედაქციას დაუჭირა მხარი.
პარლამენტის მიერ მოწონებული კანონპროექტის 24–ე, 25–ე და 26–ე მუხლები ძალაში 2014 წლის პირველი იანვრიდან შევა. ეს ის მუხლებია, რომელთაც არსებული სამეურვეო საბჭოს დაშლა შეუძლიათ. 15 კაციან საბჭოში ამჟამად ორი ადგილი ვაკანტურია და იგი 2014 წლამდე არ შეივსება, ხოლო მიმდინარე წლის ბოლოს უფლებამოსილების ვადა გასდის საბჭოს 4 წევრს. შესაბამისად, საბჭოში რჩება ცხრა წევრი, რომელთაც, უფლებამოსილება ვადაზე ადრე შეუწყდებათ [ამათგან ოთხს უფლებამოსილების ვადა 2015 წლისთვის უმთავრდებოდათ, ხოლო ხუთს - 2017 წლისთვის].
სხდომის მსვლელობისას, პრეზიდენტის შენიშვნებზე ისაუბრა საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა ელისო ჩაფიძემ (კოალიცია–„ქართული ოცნება“, კანონპროექტის ერთ-ერთი ავტორი). მან განაცხადა: „არასამთავრობო ორგანიზაციების კოალიციის მხრიდან შემოთავაზებულ კანონპროექტზე თვეების განმავლობაში მიმდინარეობდა კონსულტაციები. შემდეგ, ჩვენ ეს კანონპროექტი საგარეო საქმეთა სამინისტროს ხაზით ექსპერტიზისთვის გადავუგზავნეთ ეუთოს მედიის უფლებების დამცველს – ქალბატონ დუნია მიატოვიჩს და სწორედ მის მიერ შემოთავაზებული რამდენიმე ვერსიიდან მოხდა არჩევანის გაკეთება 2014 წლის პირველი იანვრის სასარგებლოდ, რადგან ამ დროისთვის ჩავლილია საპრეზიდენტო არჩევნები და სამეურვეო საბჭოს წევრების არჩევა არ იქნება დაკავშირებული პოლიტიკურ პროცესებთან, ან რომელიმე პოლიტიკური ძალის ინტერესებთან.“
ფაქტ–მეტრი დაინტერესდა მართლაც ჰქონდა თუ არა ეუთოს წარმომადგენელს რეკომენდაცია ახალი სამეურვეო საბჭოს 2014 წლიდან არჩევასთან დაკავშირებით.
მიმდინარე წლის 25 მარტს, ევროპაში უშიშროებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციის (ეუთო) წარმომადგენლობამ მედიის თავისუფლების საკითხებში,  საქართველოს კანონში „მაუწყებლობის შესახებ“ შესატან ცვლილებებზე თავისი დასკვნა და რეკომენდაციები
გამოაქვეყნა. დასკვნაში ახალი კანონპროექტი დადებითადაა შეფასებული და აღნიშნულია, რომ იგი მიმდინარე კანონთან შედარებით წინგადადგმული ნაბიჯია და საერთაშორისო სტანდარტებს აკმაყოფილებს. ეუთოს წარმომადგენლობას შენიშვნა გარდამავალ პერიოდთან დაკავშირებით ჰქონდა. დოკუმენტის ავტორის აზრით, კანონპროექტს გარდამავალი პერიოდის რეგულაციები აკლდა, რაც მაუწყებლის მოქმედი სამეურვეო საბჭოს არაორგანიზებულ და ნაჩქარევ დაშლას გამოიწვევდა. ორგანიზაცია ცვლილებების ავტორებს ურჩევდა მეტი ყურადღება დაეთმოთ გარდამავალი პერიოდისთვის [კანონპროექტის თავდაპირველ რედაქციაში, რომელიც ეუთოს წარმომადგენლობას გადაეგზავნა, ჯერ კიდევ არ იყო განსაზღვრული 24–ე, 25–ე და 26–ე მუხლების დაგვიანებით ამოქმედება. შესაბამისად, მოქმედი საბჭო კანონპროექტის დამტკიცებისთანავე უნდა დაშლილიყო].
ამ დოკუმენტის გარდა, ეუთოს წარმომადგენელმა მედიის თავისუფლების საკითხებში, დუნია მიატოვიჩმა საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრს, მაია ფანჯიკიძეს ოფიციალური წერილიც მისწერა. ამ წერილშიც საუბარია ახალი კანონპროექტის დადებით მხარეებზე, თუმცა ასევე ნახსენებია გარდამავალ პერიოდთან დაკავშირებული პრობლემები. მიატოვიჩის აზრით, არ უნდა მოხდეს მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს მყისიერი დაშლა, რადგან ეს მაუწყებლის მუშაობას ხელს შეუშლის. დუნია მიატოვიჩი გარდამავალი პერიოდის რეგულაციის შესახებ ორ რეკომენდაციას იძლევა:
• იმ მუხლების ამოქმედება, რომლებსაც არსებული საბჭოს დაშლა შეუძლიათ, მოხდეს 2014 წლიდან.
• იმ მუხლების ამოქმედება, რომლებსაც არსებული საბჭოს დაშლა შეუძლიათ, მოხდეს მაშინ, როცა არსებული საბჭოს წევრების ნახევარი ამოწურავს თავისი უფლებამოსილების ვადას.
დუნია მიატოვიჩი იმედს გამოთქვამს, რომ გარდამავალ პერიოდთან დაკავშირებული რეკომენდაციებიდან ერთ-ერთს ავტორები გაითვალისწინებენ და კანონპროექტის მიღებამდე მასში შესაბამის ცვლილებებს შეიტანენ. დასკვნა
ელისო ჩაფიძის განცხადების გადამოწმების შედეგად აღმოჩნდა, რომ ეუთოს წარმომადგენელმა მედიის თავისუფლების საკითხებში, დუნია მიატოვიჩმა, კანონპროექტის ავტორებს მართლაც მისცა რჩევა, თუ როგორ უნდა მომხდარიყო გარდამავალ პერიოდთან დაკავშირებული პრობლემის გადაწყვეტა. მის მიერ შეთავაზებული ორი ვარიანტიდან ავტორებმა პირველი აირჩიეს და გაითვალისწინეს.
შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ ელისო ჩაფიძის განცხადება: „ჩვენ ეს კანონპროექტი საგარეო საქმეთა სამინისტროს ხაზით ექსპერტიზისთვის გადავუგზავნეთ ეუთოს მედიის უფლებების დამცველს – ქალბატონ დუნია მიატოვიჩს და სწორედ მის მიერ შემოთავაზებული რამდენიმე ვერსიიდან მოხდა არჩევანის გაკეთება 2014 წლის პირველი იანვრის სასარგებლოდ“, არის სიმართლე.

The President’s veto on the Draft Law on Broadcasting and his remarks explaining the motivation for it were the subject of discussion at the ad hoc session of the Parliament of Georgia on 12 July 2013. The President expressed four major concerns regarding the draft law and one of them involved the norm about the premature termination of the authority of the current Board of Trustees. According to the Head of State, this norm violated the independence of public broadcasting but his views were not shared by the Parliamentary Majority which supported the original edition of the draft law. Articles 24, 25 and 26 of the draft law approved by the Parliament will come into force starting from 1 January 2014. These are Articles which hold the power to dissolve the existing Board of Trustees. There are 15 seats on the Board, two of which are vacant at present and will not be filled until 2014 and another four will be vacated by the end of the year due to the termination of these members’ terms. Therefore, nine members of the Board will have their terms terminated prematurely (the terms of four of them will end by 2015 while five of them are in office until 2017). Eliso Chapidze, Member of the Parliamentary Majority (coalition Georgian Dream, one of the authors of the draft law) stated regarding the remarks of the President: “Consultations regarding this draft law, proposed by the coalition of non-governmental organisations, have been going on for months. Afterwards, by means of the Ministry of Foreign Affairs, we sent the draft law to Dunja Mijatović, OSCE Representative on Freedom of the Media, for expert opinion. From the options proposed by her, we made a choice in favour of 1 January 2014 as the Presidential Elections will be through by that point and the election of Board members will not be influenced by political processes or interests of any specific political forces.” FactCheck inquired whether or not the Representative of the OSCE had indeed recommended electing a new Board of Trustees in 2014. On 25 March of the current year, the office of the OSCE Representative on Freedom of the Media published a report and recommendations regarding the proposed amendments to the Law on Broadcasting. The report favourably evaluates the draft law and states that the draft law is a step forward as compared to the current law and meets international standards. The Representative of the OSCE expressed concerns regarding the transitional period, however. According to the author of the report, the draft lacked regulations on the transitional period which would result in an unorganised and premature disbanding of the Board. The OSCE advised the authors of the draft law to take more notice of the transitional period (in the initial edition of the draft law, which was sent to the office of the OSCE Representative, the delayed implementation of Articles 24, 25 and 26 was not specified. Thus, the current Board should have been disbanded right after the approval of the draft law). Apart from this report, Dunja Mijatović sent an official letter to Maia Panjikidze, Minister of Foreign Affairs of Georgia. The letter discusses some positive aspects of the new draft law but also brings up problems concerning the transitional period. According to Mijatović, the Public Broadcaster’s Board of Trustees should not be disbanded at once as this would impede the work of the broadcasting. Dunja Mijatović offers two recommendations regarding the transitional period:
• Implement the Articles which hold the power of disbanding the Board only starting from 2014.
• Implement the Articles which hold the power of disbanding the Board only after at least half of the Board members finish their term.
Dunja Mijatović expresses the hope that the authors will take into consideration at least one of the aforementioned recommendations and make appropriate changes to the draft law before adopting it.   Conclusion In the process of checking Eliso Chapidze’s statement it has been revealed that Dunja Mijatović, OSCE Representative on Freedom of the Media, has indeed given recommendations to the authors of the draft law on how to solve the problems connected with the transitional period after the approval of the law. From the two options offered by her, the authors chose and took into consideration the first. Accordingly, we conclude that Eliso Chapidze’s statement: “By means of the Ministry of Foreign Affairs, we sent the draft law to Dunja Mijatović, OSCE Representative on Freedom of the Media, for expert opinion. From the options proposed by her, we made a choice in favour of 1 January 2014 as the Presidential Elections will be through by that point and the election of Board members will not be influenced by political processes or interests of any specific political forces,” is TRUE.