საქართველოს პარლამენტის 2013 წლის 12 ივლისის რიგგარეშე სხდომაზე, პარლამენტმა მეორე მოსმენით განიხილა და მიიღო კანონპროექტი
„უმაღლესი განათლების შესახებ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“. კანონპროექტით, აკადემიური პერსონალის შემადგენლობას ემატება ასისტენტის აკადემიური თანამდებობა, რომელიც განახორციელებს სასემინარო და კვლევით სამუშაოებს, განისაზღვრება უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების რექტორის, ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის, ხარისხის უზრუნველყოფის სამსახურის ხელმძღვანელისა და დეკანის თანამდებობრივი სარგოს დაანგარიშების წესი. ასევე, რეგულირდება უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებისა და სახელმწიფოს მიერ დაფუძნებული არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის - უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების ბიუჯეტის ფორმირებისა და დამტკიცების წესი.
განათლების სამინისტროს მიერ ინიცირებული კანონპროექტი 23-ე მუხლში მე-5 პუნქტად შემდეგი შინაარსის დამატების შეტანასაც გულისხმობს:
„ადმინისტრაცის ხელმძღვანელის თანამდებობაზე არჩევა, აკადემიური თანამდებობის პირის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის საფუძველია.“
კანონპროექტის წარდგენისას, იმჟამად განათლების მინისტრის პირველმა მოადგილემ, თამარ სანიკიძემ, განაცხადა, რომ „ევროპული, ამერიკული გამოცდილებით ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი შეზღუდულია, ერთმნიშვნელოვნად, რომ ჰქონდეს აკადემიური თანამდებობა. ეს გამომდინარეობს იმ პრინციპიდან და იმ დატვირთვიდან, რაც რეალურად ადმინისტრაციის ხელმძღვანელს აქვს.“
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა თამარ სანიკიძის განცხადებაში მოყვანილი ფაქტების სიზუსტით და გადაწყვიტა გადაემოწმებინა, არსებობს თუ არა ევროპული და ამერიკული გამოცდილებით ადმინისტრაციის ხელმძღვანელისთვის აკადემიური თანამდებობის დასაკავებლად რაიმე შეზღუდვა. ამ კითხვით ჩვენ ევროპისა და აშშ-ის წამყვან უნივერსიტეტებს მივმართეთ.
ჩვენს შეკითხვაზე ოქსფორდის უნივერსიტეტიდან პასუხად მივიღეთ, რომ უნივერსიტეტში ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის თანამდებობა არ აქვთ, თუმცა, სასწავლებლის მდივანი (The Registrar) უძღვება უნივერსიტეტის ადმინისტრაციასა და მომსახურებას (University Administration and Services). იგი ასევე არის უნივერსიტეტის საბჭოსა და ვიცე-კანცლერის მთავარი მრჩეველი სტრატეგიული პოლიტიკის საკითხებში (The principal adviser on strategic policy to the Vice-Chancellor and Council).
ოქსფორდის უნივერსიტეტის ცნობით, მათ აღნიშნულ პოზიციაზე დასაქმებული ადამიანისთვის აკადემიური თანამდებობის დასაკავებლად რაიმე შეზღუდვა არ გააჩნიათ. მეტიც, სასწავლებლის მოქმედი მდივანი, პროფესორი ევან მაკკენდრიკი, ამავე უნივერსიტეტის ინგლისური კერძო სამართლის პროფესორიცაა.
11 კიდევ ერთი ევროპული სასწავლებლის, ედინბურგის უნივერსიტეტის მიერ მოწოდებული ინფორმაციით,
მათ ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის თანამდებობა ამ სახელწოდებით არ გააჩნიათ. თუმცა, მისი ექვივალენტური თანამდებობის პირს უნივერსიტეტში აკადემიური პოზიციის დაკავების უფლებას არ უზღუდავენ.
რაც შეეხება ამერიკის შეერთებულ შტატებს, ფაქტ-მეტრის შეკითხვაზე მასაჩუსეტსის ტექნოლოგიურმა უნივერსიტეტმა გვიპასუხა, რომ უნივერსიტეტის ადმინისტრაციულ პერსონალს
არ ეზღუდება აკადემიური თანამდებობის დაკავება. მათივე ინფორმაციით, მაგალითისთვის, მასაჩუსეტსის უნივერსიტეტის მოქმედი კანცლერი, ერიკ გრიმსონი, (Chancellor Eric Grimson) ასევე, კომპიუტერული მეცნიერებების პროფესორია. უნივერსიტეტის პრორექტორი, კრის ა. კაიზერი, (Provost Chris A. Kaiser) კი ამავდროულად ბიოლოგიის პროფესორის თანამდებობას იკავებს. ამასთან, უნივერსიტეტის არაერთი პრეზიდენტი, ამ პოზიციის დაკავებამდე, პროფესორად მუშაობდა. თუმცა, როგორც წესი, პრეზიდენტის პოსტზე ყოფნის პერიოდში ისინი არ ასწავლიან. აღსანიშნავია, რომ მათივე ინფორმაციით, მასაჩუსეტსის უნივერსიტეტის აღმასრულებელ ვიცე-პრეზიდენტსა და ხაზინადარ ისრაელ რუისს (Executive Vice President and Treasurer Israel Ruiz), პროფესორის თანამდებობა არ უჭირავს.
2 დასკვნა
როგორც ზოგიერთი ევროპული და ამერიკული უნივერსიტეტიდან მიღებული ინფორმაციით ირკვევა, მათი გამოცდილების შესაბამისად, ადმინისტრაციის ხელმძღვანელისთვის აკადემიური თანამდებობის დასაკავებლად, როგორც წესი, არანაირი პირდაპირი შეზღუდვა არ არსებობს. თუმცა, მაგალითად, მასაჩუსეტსის უნივერსიტეტის მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, უნივერსიტეტის პრეზიდენტები ამ თანამდებობაზე ყოფნის პერიოდში, ჩვეულებისამებრ, აკადემიურ პოზიციას არ იკავებენ.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, თამარ სანიკიძის განცხადება, „ევროპული, ამერიკული გამოცდილებით, ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი ერთმნიშვნელოვნად შეზღუდულია, რომ ჰქონდეს აკადემიური თანამდებობა“, არის მეტწილად მცდარი.

At the ad hoc session held on 12 July 2013, Parliament discussed and adopted with the first hearing the draft law introducing amendments into the Law on Higher Education. In accordance with the draft law, the list of academic personnel is expanded by introducing an academic position of an Assistant, who will perform the duties of leading the seminars and conducting research. The draft law also imposes new regulations regarding the salaries of the Rector, Dean, Head of Administration and Head of the Quality Assurance Office. The draft law also regulates the formation and approval of the budget for higher education institutions and state-founded Non-Entrepreneurial (non-commercial) Legal Entities – higher education institutions.
This draft law, initiated by the Ministry of Education envisages the addition of Paragraph 5 to the Article 23, which reads that “being elected as a Head of Administration is the cause for early termination of the academic position.”
While presenting the draft law, Tamar Sanikidze, then the First Deputy Minister of Education, stated: “According to the American and European experience, a head of administration is explicitly restricted from occupying an academic position. This restriction follows from the workload associated with the position of the Head of Administration.”
FacktCheckinquired about the accuracy of the facts pointed out in Tamar Sanikidze’s statement and decided to check whether or not the head of administration of the academic institutions in the USA and European countries is restricted from occupying an academic position. To find out we inquired with several higher education institutions of the United States and Europe.
In response to our question to the University of Oxford we received a letter stating that Oxford does not use the title Head of Administration, although the Registrar acts as the head of University Administration and Services and also serves as the principal adviser on strategic policy to the Vice-Chancellor and Council.
As declared by the University of Oxford, they do not impose any restrictions on the Registrar holding an academic position. In fact, present Registrar, Professor Ewan McKendrick is also the professor of English Private Law at the University.
provided by the University of Edinburgh, they do not use the title Head of Administration either, though the holders of an equivalent position are not restricted from occupying academic position at the University.
As for the United States, a letter from the Massachusetts Institute of Technology (MIT) informed FactCheck that in all likelihood there are no restrictions for the administratorson holding an academic position. For instance, the Chancellor of the University Eric Grimson is also a professor of Computer Science; the Provost Chris A. Kaiser is at the same time a Professor of Biology. Moreover, many of the University Presidents worked as Professors before taking the office, but generally they don’t teach while serving as the Presidents. It is also noted in the letter that the current Executive Vice-President and Treasurer Israel Ruiz is not a professor.
From the information provided by some of the American and European higher education institutions, we learnt that according to their experience, there are no direct restrictions for the head of administration to hold academic position at the university. Yet, as noted by the MIT, the University Presidents usually don’t teach while holding administrative office.
Accordingly, FactCheck rates the statement of Tamar Sanikidze, stating that according to American and European experience head of administration is definitly restricted from holding an academic position, as MOSTLY FALSE.