ახალი სასწავლო წლის დაწყება ქრისიტიან-დემოკრატიული პარტიის ლიდერმა და საპრეზიდენტო კანდიდატმა გიორგი თარგამაძემ მოსწავლეებს ერთ-ერთ სოციალურად დაუცველ ოჯახთან ყოფნის დროს მიულოცა. გიორგი თარგამაძემ ყურადღება უფასო სახელმძღვანელოების გარკვეული ვალდებულებებით გადაცემის საკითხზე გაამახვილა. მან აღნიშნა, რომ უკვე ძალიან ბევრი მშობლისგან მიიღო თხოვნა, რომ მთავრობის ყურამდე მიიტანოს პრობლემა, რაც მოსწავლეებისათვის სახელმძღვანელოების გარკვეული ვალდებულებებით გადაცემას უკავშირდება. მისი თქმით: „ყველამ იცის, რომ ხელშეკრულებები ფორმდება. მშობლებს უდებენ ვალდებულებას, რომ მცირე განაკაწრის, მონახაზის ან ფურცლის ამოვარდნის შემთხვევაშიც კი, ან ჯარიმა, ან მთლიანად წიგნის ანაზღაურება მოუწევთ ამ მშობლებს“. მან ასევე ხაზი გაუსვა, რომ ეს არის აბსოლუტურად გაუაზრებელი გადაწყვეტილება, რომელიც მთელი წლის განმავლობაში სტრესისა და დაძაბულობის ქვეშ ამყოფებს, როგორც მოსწავლეებს, ისე მათ მშობლებს.
ფაქტ-მეტრი მოსწავლეებისათვის სახელმძღვანელოების უფასოდ გადაცემის თემით დაინტერესდა და იმ ხელშეკრულებების საკითხის შესწავლა გადაწყვიტა, რომელიც სკოლასა და მშობელს შორის ფორმდება.
ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ 2013-2014 სასწავლო წლიდან ყველა საჯარო სკოლის მოსწავლეს სასწავლო სახელმძღვანელოები უფასოდ გადაეცემოდა, განათლების მაშინდელმა მინისტრმა, გიორგი მარგველაშვილმა, 2013 წლის 8 აპრილს გაავრცელა.
ახალი სასწალო წლის დაწყებასთან ერთად გავრცელდა ინფორმაცია, რომ სასწავლო წიგნების უფასოდ გადაცემასთან დაკავშირებით გარკვეული პრობლემა შეიქმნა, რაც მშობლისათვის ბავშვის მიერ სახელმძღვანელოს დაზიანების შემთხვევაში ზარალის ანაზღაურების ვალდებულებაში გამოიხატება.
საკითხის დეტალურად შესწავლისათვის, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მივმართეთ. პრეს-სამსახურისგან მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე გავარკვიეთ, რომ მოსწავლისთვის სახელმძღვანელოს გადაცემის მომენტში მშობელსა და სკოლას შორის მიღება-ჩაბარების აქტის სახით ერთგვარი ხელშეკრულება მართლაც ფორმდება.ის ყველა იმ პირობას და უფლება-მოვალეობებს არეგულირებს, რაც მშობელსა და სკოლას შორის წარმოიქმნება. სამინისტროს განმარტებით, ხელშეკრულება მიზნად მხოლოდ ბავშვისათვის წიგნის მოვლის, პატრონობის და გაფრთხილების უნარების გამომუშავებასა და სახელმძღვანელოს მომავალი სასწავლო წლისთვის შენარჩუნებას ისახავს. მოსწავლეებში უნდა არსებობდეს წიგნთან მოპყრობის კულტურა და ზარალის ანაზღაურების ვალდებულების არსებობაც სწორედ ამისკენაა მიმართული. პრეს-სამსახურმა აგრეთვე აღნიშნა, რომ ხელშეკრულების ფორმა ახალი არ არის და წლების მანძილზე აპრობირებული მეთოდია. ამგვარი ხელშეკრულებებიადრეც ფორმდებოდა, როდესაც სახელმძღვანელოების უფასოდ გადაცემა მხოლოდ გარკვეული სოციალური შეღავათების მქონე მოსწავლეებისათვის (მრავალშვილიანი და სოციალურად დაუცველი ოჯახების, ასევე ომში დაღუპულ სამხედრო მოსამსახურეთა შვილები) ხდებოდა. რაც შეეხება ზარალის ანაზღაურების საკითხს, მშობლის წინაშე ეს ვალდებულება მხოლოდ მოსწავლის მიერ სახელმძღვანელოს მოვლა–პატრონობის შეფასების კრიტერიუმების დარღვევისა და მისი განზრახ ან/და სრულად განადგურების შემთხვევაში დგება (ამასვე ადასტურებს მიღება-ჩაბარების აქტი) და არა „მცირე განაკაწრის, მონახაზის ან ფურცლის ამოვარდნის შემთხვევაში“, რაზეც პრეზიდენტობის კანდიდატი მიუთითებდა.
უფასო სახელმძღვანელოების გამოყენებისა და მოვლა-პატრონობის შესახებ დეტალებს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის, თამარ სანიკიძის 2013 წლის 5 აგვისტოს # 103/ნ ბრძანება არეგულირებს. სწორედ ამ ბრძანების საფუძველზე მომზადდა ხელშეკრულებები, რომლებიც ბრძანების ძირითად დებულებებს იმეორებს და მშობელსა და სკოლას შორის წარმოქმნილ უფლება-მოვალეობებს განმარტავს.
ბრძანების მიზანს სახელმწიფო ქონების დაცვის გზით სახელმწიფო მატერიალური ფასეულობების რაციონალური გამოყენების უზრუნველყოფა წარმოადგენს. ბრძანება ასევე ადგენს სახელმძღვანელოების მოვლა-პატრონობის შეფასების კრიტერიუმებს, რაც აღნიშნული ბრძანების მე-3 მუხლითრეგულირდება. კერძოდ, მასში მითითებულია, რომ სახელმძღვანელოების მოვლა-პატრონობა15 ქულიანი შკალით ფასდება. ამასთან, სახელმძღვანელოების მოვლა-პატრონობის შეფასების კრიტერიუმებია:
ამავე მუხლის მე–2 პუნქტის „ბ“ ქვეპუნქტის „ბ.დ“ ქვეპუნქტითა ან/და“გ“ქვეპუნქტის „გ.დ“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული ერთ–ერთი დაზიანების არსებობის შემთხვევაში, სახელმძღვანელო ნული ქულით ფასდება.
ბრძანების თანახმად, მოსწავლეს გამოსაყენებლად უნდა გადაეცეს არანაკლებ 9 ქულით შეფასებული სახელმძღვანელო. სახელმძღვანელო გამოსაყენებლად გამოუსადეგარია, თუკი მისი მოვლა-პატრონობის შეფასების ქულა შეადგენს 8 ქულას ან მასზე ნაკლებია.
ბრძანებით ასევე რეგულირდება, რომ მოსწავლის ან სხვა ნებისმიერი პირის მიერ სახელმძღვანელოს მესამე პირისთვის გადაცემა დაუშვებელია. ასევე, მოსწავლე ვალდებულია: სახელმძღვანელო მხოლოდ სასწავლო მიზნებისთვის გამოიყენოს, შეინარჩუნოს წიგნის მთლიანობა, გაუფრთხილდეს სახელმძღვანელოს, არ დააზიანოს, არ ჩაკეცოს ფურცლები, არ გააკეთოს მინაწერები და სხვა. აგრეთვე, აუცილებელია, რომ სახელმძღვანელოს მოსწავლისათვის გადაცემისას მოხდეს მისი დათვალიერება, დეფექტის აღმოჩენის შემთხვევაში კი ეცნობოს შესაბამის საჯარო სკოლას. წინააღმდეგ შემთხვევაში, დაზიანებულ სახელმძღვანელოზე პასუხისმგებლობა მოსწავლის მშობელს/კანონიერ წარმომადგენელს დაეკისრება (მე–4 მუხლის მე–3 პუნქტი).
აღსანიშნავია ისიც, რომ ხელშეკრულების ვადის დასრულებისთანავე (იგულისხმება სასწავლო წლის დასრულება), ასევე მოსწავლის მიერ კანონმდებლობით დადგენილი წესით მობილობის განხორციელების ან მოსწავლის სტატუსის შეჩერება/ შეწყვეტის შემთხვევაში სახელმძღვანელოები სკოლას უკან უნდა დაუბრუნდეს ბრძანების მესამე მუხლით გათვალისწინებული შკალის მიხედვით არაუმეტეს 3 ქულით გაუარესებულ მდგომარეობაში (აქ იგულისხმება “ყდის მდგომარეობის“, „სახელმძღვანელოს სისუფთავის“, „სახელმძღვანელოს გვერდების მდგომარეობის“ კატეგორიების ცალ-ცალკე შკალა. იხ. ცხრილი ზემოთ).
მშობლის/კანონიერი წარმომადგენლის პასუხისმგებლობის საკითხი დადგება აღნიშნული ბრძანების მე-4 მუხლის მე–3 პუნქტით გათვალისწინებული ვალდებულებების დარღვევის, ასევე სახელმძღვანელოს დაკარგვის ან განადგურების შემთხვევაში. ამის შემდეგ, მშობელი/კანონიერი წარმომადგენელი ვალდებულია სახელმძღვანელო იდენტური შინაარსისა და რედაქციის სახელმძღვანელოთი ჩაანაცვლოს. ვალდებულების შეუსრულებლობის შემთხვევაში კი მშობელს/კანონიერ წარმომადგენელს მომდევნო სასწავლო წლისთვის სახელმძღვანელოების უზრუნველყოფის მიზნით ხელშეკრულების დადების უფლება ერთმევა. აღსანიშნავია, რომ ბრძანებაში და შესაბამისად ხელშეკრულებაში საუბარია ზარალის მხოლოდ მთლიანად ანაზღაურებაზე (სახელმძღვანელოს იდენტური შინაარსისა და რედაქციის სახელმძღვანელოთი ჩანაცვლება) და არა რაიმე სხვა სახის ჯარიმაზე, რაზეც პრეზიდენტობის კანდიდატი საუბრობდა.
ბრძანებაში ასევე გაწერილია, რომ ობიექტური გარემოებების არსებობის შემთხვევაში, სამინისტრომ შეიძლება მიიღოს შესაბამისი გადაწყვეტილება მშობლისთვის/კანონიერი წარმომადგენლისთვის პასუხისმგებლობის არდაკისრების შესახებ, თუმცა, ამ ობიექტური მიზეზების რაობა მითითებული არ არის.
ჩვენი კვლევის შედეგად გაირკვა, რომ სახელმწიფოს მხრიდან მოსწავლეებისათვის სახელმძღვანელოების უფასოდ გადაცემას მშობელთან/კანონიერ წარმომადგენელთან ხელშეკრულების გაფორმება ნამდვილად თან ახლავს და ეს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2013 წლის 5აგვისტოს #103/ნ ბრძანების საფუძველზე რეგულირდება. აღნიშნულ ბრძანებაში გაწერილია ყველა ის კრიტერიუმი და შესაბამისი ქულა, რომლითაც სასკოლო წიგნის სასწავლო პროცესში ხელახალი გამოყენების ვარგისიანობა ფასდება და თუკი სასწავლო წლის დასრულებისა და სახელმძღვანელოს უკან დაბრუნების დროს აღმოჩნდება, რომ შეფასების შკალის მიხედვით წიგნის მდგომარეობა ჯამში 9 ქულაზე ნაკლებია, მაშინ უკვე მშობლის/კანონიერი წარმომადგენლის წინაშე მისი იდენტური რედაქციისა და შინაარსის სახელმძღვანელოთი ჩანაცვლების ვალდებულება ჩნდება.
თუმცა, აქ საგულისხმოა, რომ გიორგი თარგამაძის განცხადებით, მშობლის წინაშე ასეთი პასუხისმგებლობა მაშინაც კი დგება, თუკი სახელმძღვანელოს „მცირე განაკაწრი ან მონახაზი“აღმოჩნდება, რაც არაზუსტია. ასევე არ დასტურდება პრეზიდენტობის კანდიდატის განცხადება ჯარიმის არსებობის შესახებაც. თუმცა, ისიც უნდა ითქვას, რომ არც სახელმძღვანელოს მოვლა–პატრონობის შეფასების კრიტერიუმები იძლევა ბოლომდე ნათელ წარმოდგენას, თუ რა შეიძლება ჩაითვალოს წიგნის მნიშვნელოვან, საშუალო ტიპის და უმნიშვნელო დაზიანებად და, შესაბამისად, სხვადასხვა ინტერპრეტირების გარკვეულ სივრცეს ტოვებს.
რაც შეეხება თარგამაძის გარკვეულწილად ნეგატიურ პათოსს ხელშეკრულების ფენომენთან დაკავშირებით, აღსანიშნავია, რომ ხელშეკრულების გაფორმების პრაქტიკა გასულ წლებშიც არსებობდა, როდესაც უფასო სასწავლო წიგნებიმრავალშვილიანი და სოციალურად დაუცველი ოჯახების, ასევე ომში დაღუპულსამხედრო მოსამსახურეთა შვილებს ეძლეოდათ.
მიუხედავად იმისა, რომ ფაქტ-მეტრის პასუხისმგებლობას და კვლევის საგანს ზოგადად მთავრობის მიერ მოსწავლეებისათვის წიგნების უფასოდ გადაცემის ფენომენის შეფასება არ წარმოადგენს, ერთ მომენტზე მაინც გავამახვილებთ მკითხველის ყურადღებას.თუ ვივარაუდებთ, რომ მოსწავლეები სახელმძღვანელოებს აბრუნებენ 9 ქულიან კონდიციაში, მომდევნო წელს ყველა ასეთი წიგნი დიდი ალბათობით სკოლას იმავე მდგომარეობაში ვერ დაუბრუნდება და, შესაბამისად, მომდევნო სასწავლო წლისათვის „გამოსაყენებლად გამოუსადეგარი“ იქნება. ბრძანებისა და ხელშეკრულებების ანალიზის საფუძველზე შეიძლება ითქვას, რომ ამ ეტაპზე არ ჩანს, თუ რას მოიმოქმედებს სახელმწიფო ასეთ შემთხვევაში, ანაზღაურების ვალდებულებას მშობელს დააკისრებს, თუ სახელმძღვანელოს თავად დაბეჭდავს და ახლით თავადვე ჩაანაცვლებს. ამ კითხვაზე შესაბამისი და ამომწურავი პასუხი ჩვენ ვერც განათლების სამინისტროში მივიღეთ.
ფაქტ–მეტრი ასკვნის, რომ გიორგი თარგამაძის განცხადება: „ყველამ იცის, რომ ხელშეკრულებები ფორმდება. მშობლებს უდებენ ვალდებულებას, რომ მცირე განაკაწრის, მონახაზის ან ფურცლის ამოვარდნის შემთხვევაშიც კი ან ჯარიმა ან მთლიანად წიგნის ანაზღაურება მოუწევთ ამ მშობლებს“, არის ნახევრად სიმართლე.

Visiting a socially unprotected family, Giorgi Targamadze, Leader of the Christian-Democratic party and presidential candidate, congratulated school students on the start of the new academic year. Targamadze touched on the matter of the certain obligations imposed on the use of the free-of-charge school textbooks being distributed to students. He noted that he has received requests from many parents asking him to bring the problems related to these obligations to the government’s attention. According to him: “Everyone knows that agreements have been signed according to which parents are obliged to pay a fine or reimburse the total cost of a [school] textbook even in the case of some minor scuffing or a missing page.” He also stated that this had been an absolutely unmindful decision which keeps students as well as their parents under stress and tension throughout the whole year.
The issues related to the distribution of free-of-charge school textbooks attracted our interest and FactCheck set out to study the matter of the agreements formed between the schools and the parents.
On 8 April 2013, Giorgi Margvelashvili, then Minister of Education and Science, voiced the information regarding the fact that starting from the beginning of the 2013-2014 academic year, free-of-charge school textbooks would be distributed to all students of public schools. As the new academic year started, information became available that some problems had arisen with regard to the distribution of the textbooks with a particular problem being the obligation put on parents to reimburse any damage to the textbook.
Intending to explore the details of the matter we addressed the Ministry of Education and Science of Georgia. The Ministry’s Press Office informed us that a certain kind of agreement is indeed signed between the parent and the school in the form of an act of receipt and delivery upon the receiving of a school textbook by the student. This act regulates all the conditions, rights and responsibilities between the school and the parent. As explained by the Ministry, the only purpose of the agreement is to develop in students the skill for taking care of the textbook and preserving its condition for use in the next academic year. Students should be familiar with the culture of treating a textbook correctly and the obligation of reimbursing the damage is aimed precisely at this objective. The Press Office also noted that the custom of forming agreements was not new and had been practiced for years. These kinds of agreements were being signed earlier as well when free-of-charge textbooks were distributed solely to students who were granted certain social privileges by the government (socially unprotected families, those with many children, also children of military personnel who died in war). As for the reimbursement of the damage, parents face this obligation only in the case of the student not meeting the required criteria for the condition of the book and if the book has been deliberately and/or completely ruined (verified by the act of receipt and delivery) and not “in the case of minor scuffing or a missing page” as indicated by the presidential candidate.
The details of the utilisation and treatment of free-of-charge school textbooks are regulated by Ordinance #103/n of Tamar Sanikidze, the Minister of Education and Science of Georgia, issued on 5 August 2013. Based on this very Ordinance, agreements were prepared to reflect the main postulates of the Ordinance and clarify the rights and responsibilities between the school and the students. The Ordinance aims to ensure a rational implementation of state material resources by means of protecting state property. Article 3 of the Ordinance defines the criteria for evaluating how the textbook has been treated and gives a 15-point scale for this evaluation. The evaluation criteria of the textbook’s treatment are as follows:
In the case of one of the items of damage defined in Subparagraph b.d of Subparagraph b and/or in Subparagraph c.d of Subparagraph c of Paragraph 2 of the same Article being found to be present, the textbook is graded with zero points on the scale.
According to the Ordinance, students should be given a textbook evaluated at no lower than nine points. The textbook is unsuitable for utilisation if its evaluation on the scale shown above is equal to or lower than eight.
The Ordinance also defines that passing down a textbook to a third party by the student or any other individual is unacceptable. Furthermore, the student is compelled: to use the textbook solely for educational purposes, preserve the integrity of the textbook, take care of the textbook, avoid any damage such as folding pages or making notes within and so forth. It is also obligatory to examine the textbook upon receiving it from the school and, in case of defects being discovered, the relevant public school should be notified. Otherwise, the responsibility for the damaged textbook will be upon the student’s parent/guardian (Article 4 Paragraph 3).
It is also to be noted that upon the expiration date of the agreement (i.e., the end of the school year), in the case of a student being transferred to a different school in accordance with the regulations prescribed by the law or in the case of a student status being terminated, the textbooks should be returned to the school in the condition evaluated to be no more than three points lower (this suggests the evaluation on separate scales from the abovementioned categories of ‘condition of the cover,’ ‘cleanliness of the textbook,’ ‘condition of the textbook pages;’ see the chart above).
The responsibility of the parent/guardian is defined in the case of the obligations described in Paragraph 3 of Article 4 not being met as well as the textbook being damaged or destroyed. If such an occurrence exists, the parent/guardian is required to replace the textbook with one of identical content and edition. If these obligations are not fulfilled the parent/legal guardian is denied the right of forming an agreement for the purpose of attaining textbooks in the next school year. It is noteworthy that the agreement discusses only the total reimbursement of the damage (replacement of the textbook with one of identical content and edition) and not any other kind of fine as mentioned by the presidential candidate.
The Ordinance also allows the possibility of freeing a parent/legal guardian from the responsibility in the case of special objective circumstances being present. These objective circumstances, however, are not specified.
In the course of our inquiry it was established that an agreement is indeed formed between a school and a parent/legal guardian upon the issuance of free-of-charge textbooks to the students and this procedure is regulated based upon the Ordinance #103/n issued on 5 August 2013 by the Ministry of Education and Science of Georgia. This Ordinance lists all criteria and relevant points which evaluate the suitability of the textbook being reused by the school in the upcoming academic year. If at the end of the school year upon returning the textbooks the condition of a textbook is evaluated to be lower than nine on the grading scale a parent/legal guardian becomes responsible for replacing the damaged textbook with one of identical content and edition.
It is of importance to point out, however, that Giorgi Targamadze claims that the parents face such responsibility “even in the case of minor scuffing” which is proven to be incorrect. His statement with regard to fines for damages was also unable to be verified. It should be noted as well that the textbook condition criteria are rather ambiguous as they do not create a clear picture of what can be qualified as a serious, medium or insignificant example of damage to the textbook and, therefore, leaves some room for certain interpretations.
As for the negative pathos with regard to the practice of agreements noticeable in Giorgi Targamadze’s statement, the agreements were signed in the past years as well when free-of-charge textbooks were distributed to socially unprotected families or those with many children and also to children of military personnel.
Notwithstanding the fact that it is not the responsibility of FactCheck or the purpose of its research to evaluate the state policy of distributing free-of-charge textbooks to school students, we would still like to direct the reader’s attention to one specific circumstance. If we assume that students return the textbooks to the school in the condition corresponding to a point 9 on the grading scale, there is a high probability that in the next year the textbooks will not be returned to the school in the same condition and, therefore, will be unsuitable for utilisation in the following year. The analysis of the Ordinance and the agreement does not reveal what the state’s actions would be in this case and if the parent/guardian would still be responsible for reimbursing the cost of the textbook or if the state would replace the textbook at its own expense. We were also unable to receive an adequate and comprehensive answer to this question from the Ministry of Education and Science.
FactCheck concludes that Giorgi Targamadze’s statement: “Everyone knows that agreements have been signed according to which parents are obliged to pay a fine or reimburse the total cost of a [school] textbook even in the case of some minor scuffing or a missing page” is HALF TRUE.