„საქართველოს რეფორმების ასოციაციის (GRASS)” განცხადება Factcheck.ge-ს Facebook გვერდის კლონის შესახებ
15/10/2013
„საქართველოს რეფორმების ასოციაცია (GRASS)" 2013 წლის აპრილიდან ახორციელებს ინოვაციურ საინფორმაციო-ანალიტიკურ პროექტს FactCheck, რომლის ფარგლებშიც ორგანიზაცია ამოწმებს პოლიტიკოსების განცხადებების სიზუსტეს. 27 მაისიდან პროექტს აქვს ოფიციალური გვერდი სოციალურ ქსელ ფეისბუქზე - https://www.facebook.com/Factcheck.ge. 1 აგვისტოდან კი ამუშავდა ჩვენი ოფიციალური ვებ-გვერდი www.factcheck.ge. პროექტის ფარგლებში ხდება საპარლამენტო სხდომებისა და საპრეზიდენტო კამპანიის ფარგლებში გაკეთებული განცხადებების სიზუსტის შემოწმება. ორგანიზაციისთვის ახლახანს ცნობილი გახდა, რომ სოციალურ ქსელ ფეისბუქზე შეიქმნა პროექტის „კლონი", ყალბი ანალოგი, რომელიც პროექტის ლოგოს გამოყენებით, ფაქტ-მეტრის სახელით ავრცელებს სხვადასხვა სტატიებს - https://www.facebook.com/Checkfactge. გვერდზე, ასევე, არაკანონიერად არის მითითებული „საქართველოს რეფორმების ასოციაციის" სახელი და მისამართი. აღნიშნულ ქმედებას შეცდომაში შეჰყავს მომხმარებელი და წარმოადგენს ორგანიზაციის საავტორო უფლებების დარღვევას. გვერდზე აშკარად პოლიტიკურად მოტივირებული შერჩევითი პრინციპით იდება www.factcheck.ge-დან აღებული სტატიები. ჩვენი სტატიების პარალელურად, ყალბი გვერდის შემქმნელები ავრცელებენ სხვა სახის ინფორმაციასაც და ფაქტ-მეტრის სახელით აფასებენ მათ სიზუსტეს. აღნიშნული ინფორმაციების გავრცელება ხდება პოლიტიკურად ანგაჟირებული, არაობიექტური და მიკერძოებული ფორმით და კონკრეტული პიროვნებების პოლიტიკური სიმპატიების გამოხატვას ემსახურება, რაც ერთმნიშვნელოვნად ეწინააღმდეგება ფაქტ-მეტრის შექმნისა და მუშაობის მთავარ პრინციპს - სრული ნეიტრალურობის დაცვასა და მკითხველისთვის კვლევების სახით ობიექტური ინფორმაციის მიწოდებას. არაერთ ჩვენს თხოვნას, დაუყოვნებლივ გაეუქმებინათ ეს გვერდი, შედეგი არ მოჰყოლია. ფაქტ-მეტრი აპირებს კანონით გათვალისწინებული ყველა საშუალების გამოყენებას აღნიშნული საკითხის გადასაჭრელად. ჩვენს მკითხველს კი შევახსენებთ, რომ FactCheck.ge-ს ავთენტური ფეისბუქ გვერდის ნახვა შესაძლებელია ვებ-გვერდზე www.factcheck.ge განთავსებულ შესაბამისი ბმულის/ღილაკის გამოყენებით. ბმული Factcheck.ge ავთენტურ Facebook გვერდზე https://www.facebook.com/Factcheck.ge ბმული კლონ Facebook გვერდზე https://www.facebook.com/Checkfactge

"Georgia’s Reforms Associates (GRASS)" announcement with regard to the clone Facebook page of Factcheck.ge
15/10/2013
Starting from April 2013, Georgia’s Reforms Associates (GRASS) implements the innovative informational-analytical project FactCheck, in the frames of which the organisation checks the accuracy of statements made by politicians. Since 27 May the project has an official page on the social network Facebook - https://www.facebook.com/Factcheck.ge, our webpage www.factcheck.ge was launched on 1 August. As of today, 87 articles have been published within the framework of this project, which concerned the accuracy of the statements made during parliamentary discussions and presidential campaigns. It came to the organisation’s knowledge that a fake clone of the project had been created on the social network Facebook, which publishes spurious articles under the name and logo of FactCheck - https://www.facebook.com/Checkfactge. This act misleads the public and represents a copyright infringement. Georgia’s Reforms Associates call upon the authors of the clone page to close down the page immediately and further remind the readers and all those interested that the authentic Facebook page of FactCheck.ge can be found at the link placed on the website www.factcheck.ge. Link to the authentic FactCheck.ge page on Facebook https://www.facebook.com/Factcheck.ge Link to the clone Facebook page https://www.facebook.com/Checkfactge