2013 წლის პირველ ოქტომბერს საქართველოს პარლამენტში ეკონომიკურ თემაზე დებატები გაიმართა. უმრავლესობის დეპუტატმა, ზურაბ ტყემალაძემ, სიტყვით გამოსვლის დროს მთავრობის მიერ განხორციელებულ და განსახორციელებელ პროექტებზე გაამახვილა ყურადღება. მან ასევე განაცხადა: „მყარი ნარჩენების მართვის კომპანიისათვის თუ წინა ხელისუფლებას 1 მილიონი ლარი ჰქონდა გათვალისწინებული, მიმდინარე წელს 12 მილიონია გამოყოფილი“.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა დეპუტატის განცხადებით და ის გადაამოწმა.
შპს „საქართველოს მყარი ნარჩენების მართვის კომპანია“ 2011 წლის აპრილში ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ დააფუძნა. 2012 წლის ბოლოდან კი აღნიშნული კომპანია  საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს დაქვემდებარებაში  გადავიდა.
„საქართველოს მყარი ნარჩენების მართვის კომპანიას“ საქართველოს ტერიტორიაზე საყოფაცხოვრებო ნარჩენების განთავსების პროცედურების გაუმჯობესება, პოლიგონების ტერიტორიის მოწესრიგება და შესაბამის საექსპლოატაციო რეჟიმში მოყვანა, პოლიგონებზე განსათავსებელი ნარჩენების აღრიცხვის სისტემის დანერგვა/სრულყოფა და ახალი სანიტარული პოლიგონების მშენებლობის განხორციელება ევალება.
ჯერ კიდევ 2012 წლის 19 დეკემბერს, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროში გამართულ დისკუსიაში, რომელშიც მონაწილეობას ნაგავსაყრელების საკითხზე მომუშავე სახელმწიფო, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები იღებდნენ, მინისტრის მოადგილემ, შოთა მურღულიამ,  "მყარი ნარჩენების მართვის კომპანია" წარადგინა და მონაწილეებს აღნიშნული კომპანიის მიერ 2013 წელს განსახორციელებელი საქმიანობის გეგმები გააცნო.
2012 წლის 20 დეკემბერს შპს „საქართველოს მყარი ნარჩენების მართვის კომპანიის“ იმდროინდელი დირექტორმა, ნუგზარ კევლიშვილმა, ასევე განაცხადა: "2013 წელს ვაპირებთ 8 ნაგავსაყრელი მოვაწესრიგ. ესენია: თელავის, მცხეთის, გორის, ახალციხის, ქუთაისის, ამბროლაურის, ზუგდიდის და ოზურგეთინაგავსაყრელები. მოხდება ამ ტერიტორიებთან მისასვლელი გზების რეაბილიტაცია, საკონტროლო-გამშვები ჯიხურების მშენებლობა, ნაგავსაყრელებზე არსებული ნარჩენების მიწით გადაფარვა, სანიაღვრე სისტემის შექმნა და ნაგავსაყრელების შემოღობვა. ამ მიმართულებით არსებული პრობლემის მოსაგვარებლად, საქართველოს ისტორიაში პირველად, დაფინანსება 12-ჯერ იზრდება. 2013 წელს 12 ილიონი ლარი იქნება გამოყოფილი".
ინფორმაცია „საქართველოს მყარი ნარჩენების მართვის კომპანიისათვის“ ბიუჯეტის 12 მილიონამდე გაზრდის შესახებ შეიძლება ვნახოთ რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს 2013 წლის დამტკიცებულ ბიუჯეტში.
2013 წლის აგვისტოში რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროში  ჟურნალისტებთან შეხვედრა მოეწყო. შეხვედრაზე „საქართველოს მყარი ნარჩენების მართვის კომპანიის“ ამჟამინდელმა დირექტორმა, გიორგი შუხოშვილმა, მედიას კომპანიის მუშაობის 6 თვის ანგარიში წარუდგინა, სადაც დეტალურად იყო გაწერილი შესრულებული სამუშაოები და მასზე დახარჯული თანხები. შესაბამისი ინფორმაცია, ასევე, განთავსებულია სამინისტროს ოფიციალურ ვებგვერდზეც.
როგორც ჩვენი კვლევის შედეგად ირკვევა 2012 წელს მყარი ნარჩენების კომპანიას ნაგავსაყრელების მოსაწესრიგებლად და საკუთარი საქმიანობის განსახორციელებლად 1 მილიონი ლარი ჰქონდა გამოყოფილი. 2013 წელს კომპანიის დაფინანსება 12 მილიონ ლარამდე გაიზარდა. დღეისათვის, შესაბამისი სამუშაოების ნაწილი უკვე განხორციელდა და  თანხის დიდი ნაწილიც  უკვე ათვისებულია.
შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ ზურაბ ტყემალაძის განცხადება: „მყარი ნარჩენების მართვის კომპანიისათვის, თუ წინა ხელისუფლებას 1 მილიონი ლარი ქონდა გათვალისწინებული, მიმდინარე წელს 12 მილიონია გამოყოფილი“, არის სიმართლე.

On 1 October 2013, debates on the economy were held in the Parliament of Georgia during which Zurab Tkemaladze, MP from the Parliamentary Majority, made a speech and discussed the implemented governmental projects and those to be implemented in the future. The MP stated: “While the previous government allocated only GEL 1 million for the Solid Waste Management Company of Georgia Ltd, in the current year, GEL 12 million are earmarked for this purpose.”
The Solid Waste Management Company of Georgia Ltd was established by the Ministry of Economy and Sustainable Development in April 2011. Starting from the end of 2012 the company fell under the governance of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia.
The Solid Waste Management Company of Georgia Ltd is responsible for: improving the disposal procedure of household waste on existing landfills, creating landfills and their preparation for further commissioning, introducing/improving calculation systems of waste on landfills and constructing and managing new sanitary landfills.
As early as 19 December 2012, Deputy Minister Shota Murgulia presented the Solid Waste Management Company of Georgia Ltd and the plans for its future work in the coming year to the governmental, non-governmental and international organisations working on the matter of landfills assembled for a discussion at the Ministry of Regional Development and Infrastructure.
On 20 December 2012 Nugzar Kevlishvili, then the Director of the Solid Waste Management Company of Georgia Ltd stated: “We are planning to create eight landfills in 2013. These are the landfills of: Telavi, Mtskheta, Gori, Akhaltsikhe, Kutaisi, Ambrolauri, Zugdidi and Ozurgeti. We are also planning to reconstruct the roads to these territories, set up crossing points, cover the existing waste on the landfills with soil, create a sewage system and fence the landfills. For the first time in the history of Georgia, the funding for working to solve these issues will be increased 12-fold. In 2013, [GEL] 12 million will be allocated in this field.”
Information on the funds for the Solid Waste Management Company of Georgia Ltd being increased to GEL 12 million can be found in the approved budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia for 2013.
In August 2013 the Ministry of Regional Development and Infrastructure held a meeting with journalists where Giorgi Shukhoshvili, the present Director of the Solid Waste Management of Georgia Ltd, presented to the media the company’s report on the work performed over the last six months which explored in detail the activity conducted and the funds spent. This information can also be retrieved from the official website of the Ministry.
As revealed by our research, in 2012 the Solid Waste Management Company of Georgia Ltd was given GEL 1 million for creating landfills and performing other duties. In 2013 the funding of the company grew 12-fold and reached the point of GEL 12 million. Today, most of the planned work has been accomplished and a large portion of the funding – utilised.
Accordingly, we conclude that Zurab Tkemaladze’s statement: “While the previous government allocated only GEL 1 million for the Solid Waste Management Company of Georgia Ltd, in the current year, GEL 12 million are earmarked for this purpose,” is TRUE.