2013 წლის 1 ოქტომბერს ტელეკომპანია „რუსთავი2“-ის გადაცემა „არჩევანში“ „ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობის“ ლიდერმა და პრეზიდენტობის კანდიდატმა, გიორგი თარგამაძემ, წინა და დღევანდელი ხელისუფლებების საქმიანობის კრიტიკისას განაცხადა: „წელს, პირველი 6 თვის განმავლობაში, სახელმწიფომ მხოლოდ პოლიციის მეშვეობით ჩვენს მოსახლეობას 38 მილიონი ლარი ჯიბეებიდან ამოუღო და ჯარიმების სახით გამოართვა“.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა პრეზიდენტობის კანდიდატის მიერ განცხადებაში მოყვანილი რიცხვის სიზუსტით და ჩვენ ის გადავამოწმეთ.
როგორც ფინანსთა სამინისტროში განმარტეს, ჯარიმებიდან მიღებულ შემოსავლებთან დაკავშირებით ინფორმაცია საჯაროა და არასამთავრობო ორგანიზაცია „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI) ამ ინფორმაციას მუდმივად აქვეყნებს.
აღნიშნულმა არასამთავრობო ორგანიზაციამ ინფორმაცია საპატრულო პოლიციის მიერ 2011-2013 წლებში ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა გამო ბიუჯეტის სასარგებლოდ დაკისრებული ჯარიმების შესახებ სექტემბრის ბოლოს გამოაქვეყნა. სტატისტიკა გამოთხოვილია შსს-დან და იგი 2013 წლის პირველ 6 თვეს (იანვარი-ივნისი) მოიცავს.
როგორც ირკვევა, დროის ამ მონაკვეთში საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის მიერ მოქალაქეებისთვის დაკისრებულია 31 106 828 ლარის ოდენობის ჯარიმა. 2011 და 2012 წლების შესაბამისი პერიოდების ანალოგიური მონაცემი შემდეგნაირად გამოიყურება: 2011 წლის პირველი 6 თვე – 21 134 952 ლარი, 2012 წლის პირველი 6 თვე – 18 276 641 ლარი.
შინაგან საქმეთა სამინისტროდან მიღებული ოფიციალური მონაცემებით ირკვევა, რომ 2013 წლის საწყისი 6 თვის განმავლობაში საპატრულო პოლიციის მიერ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა გამო დაკისრებულ ჯარიმათა ოდენობა 2011 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით გაზრდილია 9 971 876 ლარით (47,2%-ით), ხოლო 2012 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით კი - 12 830 187 ლარით (70%-ით).
შსს-ს ინფორმაციაზე დაყრდნობით ირკვევა, რომ 2013 წლის პირველი ექვსი თვის განმავლობაში მოქალაქეებისთვის დაკისრებული ჯარიმებიდან მიღებულმა შემოსულობებმა 31 მილიონ ლარზე მეტი შეადგინა. ამასთან, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა გამო დაკისრებული ჯარიმების რაოდენობა 2011 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით გაზრდილია 9 971 876 ლარით (47,2%-ით), ხოლო 2012 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით კი - 12 830 187 ლარით (70% -ით).
აღსანიშნავია, რომ გიორგი თარგამაძე თავის განცხადებაში 2013 წლის მონაცემს (38 მილიონ ლარს) შეცდომით ასახელებს. თუმცა, როგორც მან ჩვენთან საუბრისას განმგვიმარტა, 38 მილიონი მექანიკური შეცდომა იყო და მას 31 მილიონი უნდა ეთქვა, რადგან, ისიც სწორედ შსს-ს იმ მონაცემებს ეყრდნობოდა, რომელიც IDFI–ს აქვს გამოქვეყნებული. მიუხედავად იმისა, რომ პრეზიდენტობის კანდიდატის ფრაზაში მცირე უზუსტობას აქვს ადგილი, კონტექსტუალურად იგი მაინც მართალია. შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ გიორგი თარგამაძის განცხადება, „ეს არის ის სისტემა, რომელმაც, აი, წელს მხოლოდ პოლიციის მეშვეობით, ჩვენს მოსახლეობას პირველი 6 თვის განმავლობაში 38 მილიონი ლარი ჯიბეებიდან ამოუღო და ჯარიმების სახით გამოართვა“, არის მეტწილად სიმართლე.

On the TV show Archevani, which was aired on Rustavi 2 on 1 October 2013, presidential candidate and the leader of the Christian-Democratic party Giorgi Targamadze criticised the activities of the present and the former governments and stated: “Over the first six months of this year the fines imposed by the government through the Patrol Police Departmentclaimeda total of 38 million lari
from the pockets of the Georgian people.”
inquired about the accuracy of the figure indicated by the candidate and checked its accuracy.
As clarified by the Ministry of Finance, the information regarding the sum of money collected through fines is public and is being published by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), a non-governmental organisation, on a regular basis.
The IDFI requested statistical data from the Ministry of Internal Affairs on the total sum of the fines imposed by the Patrol Police Department for administrative offences to be paid to the state budget in the first six months of 2013 and by the end of September published a comparative analysis
for the period between 2011 and 2013.
As demonstrated in the data, the total amount of fines imposed on citizens by the Patrol Police Department in the first six months of 2013 amounted to GEL 31,106,828. According to the similar information for 2011 and 2012, the sum of fines was at GEL 21,134,952 in the first six months of 2011 and at GEL 18,276,641 in the same period of 2012.
As gathered from the official data of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, the amount of fines imposed by the Patrol Police Department during the first six months of 2013 grew by GEL 9,971,876 (47.2%) as compared to the similar period in 2011, and by GEL 12,830,187 (70%), as compared to the similar period in 2012.
pik.
As reported by the Ministry of Internal Affairs, the total amount of fines imposed on citizens by the Patrol Police Department in the first six months of 2013 has exceeded GEL 31 million. Furthermore, the sum of fines imposed for administrative offences has grown by GEL 9,971,876 (47.2%) as compared to the similar period in 2011, and by GEL 12,830,187 (70%), relative to the similar period in 2012.
It is to be noted that in his statement Giorgi Targamadze inaccurately indicates the figure (GEL 38 million) for 2013. The candidate clarified in a private conversation, however, that his mentioning of 38 million had been a mechanical mistake and he actually meant to say 31 million as he was also basing his assertions on the data of the Ministry of Internal Affairs published by the IDFI. Despite minor inaccuracies, the statement of the presidential candidate is still contextually truthful and, therefore, we conclude that Giorgi Targamadze’s statement: “The sum of money collected from the population in fines amounted to 38 million lari in the first six months of this year,” is MOSTLY TRUE.