2013 წლის 24 სექტემბერს უმცირესობის წევრმა, სერგო რატიანმა, პარლამენტის სხდომაზე გამოსვლისას განაცხადა: “დღეს უნივერსიტეტებს [საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებად გახდომის შემდეგ] აქვთ პრობლემა წიგნების შესყიდვასთან დაკავშირებით. არამარტო წიგნების შესყიდვასთან დაკავშირებით, [არამედ] ეს ეხება რეაქტივებს და ლაბორატორიებს”.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა აღნიშნული განცხადებით და გადაწყვიტა გადაემოწმებინა, თუ რამდენად შეესაბამება სერგო რატიანის განცხადება სიმართლეს.
2013 წლის 29-30 ივლისის საქართველოს მთავრობის დადგენილებებით, 10 უნივერსიტეტი, რომლებიც სახელმწიფოს მიერ დაფუძნებულ არასამეწარმეო (არაკომერციულ) იურიდიულ პირს წარმოადგენდნენ, საჯარო სამართლის იურიდიულ პირად გარდაიქმა (რეორგანიზდა).
სტატუსის ცვლილება შეეხოთ შემდეგ უნივერსიტეტებს: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი, შოთა მესხიას ზუგდიდის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი, სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი, გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი და იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი.
სახელმწიფოს მიერ დაფუძნებული არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირი - უმაღლესი განათლების დაწესებულებების საქმიანობა განისაზღვრება კანონით უმაღლესი განათლების შესახებ (ცვლილებები შევიდა 2011 წლის 17 ივნისს).
2011 წლის დეკემბერში იურიდიული სტატუსის სსიპი-დან ა(ა)იპ-ით ცვლილებამ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს მეტი თავისუფლება მიანიჭა შემდეგ საკითხებში:
- დაწესებულების ქონების მართვის მიზნით შეეძლოთ შეექმნათ უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების განვითარების ფონდი;
- შესაძლო იყო ლიტერატურის შესყიდვის განხორციელება გამარტივებული წესით;
- სხვა ობიექტების გამარტივებული შესყიდვის განხორციელება შესაძლებელი იყო რეგენტთა საბჭოს გადაწყვეტილებით;

Delivering a speech at the parliamentary session of 24 September 2013, Sergo Ratiani stated: “Today, the universities [after becoming legal entities of public law] face problems with regard to the purchase of books. Those problems are not limited to books but also concern laboratories and reagents.”
FactCheck took interest in the statement and set out to check the truthfulness of the facts presented.
Based on the resolution of the Georgian Government dated 29-30 July 2013, ten universities previously having the status of state-founded non-entrepreneurial (non-commercial) legal entities were transformed (reorganised) into legal entities of public law.
The change in the status applied to the following universities: Tbilisi State Medical University, Ilia State University, Shota Meskhia Zugdidi State University, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Akaki Tsereteli State University, State Technical University, Sokhumi State University, Samtskhe-Javakheti State Teaching University, Gori State Teaching University and Iakob Gogebashvili Telavi State University.
The activities of a state-founded non-entrepreneurial (non-commercial) legal entity-higher educational institution are regulated by the Law on Higher Education (amendments introduced on 17 June 2011).
Due to the transformation of the legal status from lepl into the non-entrepreneurial (non-commercial) legal entity a greater degree of flexibility was given to higher educational institutions in the following matters:
- For the purpose of managing the institution property they were authorised to establish a development fund of the higher educational institution,
- The procedure of the purchase of books was simplified,
- A decision of the regent council could provide for a simplified procedure of the purchase of other units and
- The higher educational institution was allowed to define the internal structure of the institution.