მიმდინარე წლის 24 ნოემბერს, ტელეკომპანია „მაესტროს“ ეთერში, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა დავით შავლიაშვილმა განაცხადა: „სამინისტროს ბიუჯეტის 10 თვის ათვისება 630 მილიონზე მეტია და ეს არის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი, რაც კი სამინისტროს ბოლო 7 წლის განმავლობაში ჰქონდა. ყველაზე მაღალი ათვისება წინა ხელისუფლებას 2011 წელს ჰქონდა. ეს იყო 580 მილიონამდე და წელს 50-60 მილიონით მეტია უკვე ათვისება“.
2014 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის თანახმად, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს დაფინანსება 875 მლნ ლარით განისაზღვრა. სახელმწიფო ხაზინის ოფიციალური მონაცემებით, სამინისტროს 10 თვის ხარჯი დაახლოებით 630.9 მლნ ლარს შეადგენს. შესაბამისად, სამინისტრომ 10 თვეში მთლიანი ბიუჯეტის დაახლოებით 72% აითვისა.
დავით შავლიაშვილმა ხაზი გაუსვა, რომ 10 თვის მონაცემებით, ბოლო 7 წლის მანძილზე, სამინისტროს ბიუჯეტის ათვისების ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი ჰქონდა. მან ამ კონტექსტში, მაგალითისთვის, 2011 წელი მოიყვანა. სახელმწიფო ხაზინის მონაცემებით, 2011 წლის 10 თვეში ინფრასტრუქტურის სამინისტრომ 632.9 მლნ ლარი აითვისა, რაც მთლიანი ბიუჯეტის 74%-ს შეადგენდა. შესაბამისად, 2011 წლის ათი თვეში ბიუჯეტის ათვისება წლევანდელი შესრულების მაჩვენებელს აღემატება, როგორც რაოდენობრივად, ასევე პროცენტულად.
იმისთვის, რომ გავარკვიოთ რეალურად როგორ ითვისებს/ითვისებდა ბიუჯეტს ინფრასტრუქტურის სამინისტრო, საჭიროა ბიუჯეტის შესრულების პროცენტულ მაჩვენებელს გავეცნოთ. ჩვენ დავიანგარიშეთ (იხ. გრაფიკი 1), მთლიანი წლის დაზუსტებული გეგმის რა პროცენტს ითვისებდა სამინისტრო 2009-2014 წლების 10 თვეში (სამინისტროს შექმნიდან დღემდე).
გრაფიკი 1: ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტის ათი თვის შესრულება წლიურ გეგმასთან მიმართებაში (%)
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, 2014 წელს რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტის 10 თვის შესრულების პროცენტული მაჩვენებელი, 2013 და 2012 წლებთან შედარებით, მნიშვნელოვნად გაიზარდა. თუმცა, სტატისტიკური მონაცემები ცხადყოფს, რომ ეს რიცხვი ნამდვილად არ არის ყველაზე მაღალი. ის 2009-2010 წლების ანალოგიური მონაცემების თითქმის იდენტურია და 2011 წლის მაჩვენებელზე დაბალია.
მეტი ინფორმაციისთვის, ჩვენ ასევე გავეცანით, რეალურად რა თანხები აითვისა რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტრომ 2009-2013 წლებში (იხ. გრაფიკი 2).
გრაფიკი 2: ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტის შესრულება 2009–2013 წლებში
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მიერ ბიუჯეტის ათვისება 100%-ით წინა ხელისუფლების დროსაც არ ხდებოდა. თუმცა, ამ პრობლემამ განსაკუთრებით მწვავედ 2012 და 2013 წლებში იჩინა თავი. 2014 წელს, სამინისტროს ბიუჯეტის შესრულების 10 თვის მაჩვენებლები გასული ორი წლის მაჩვენებლებს მნიშვნელოვნად აღემატება. იქიდან გამომდინარე, რომ 10 თვის გეგმა გაწერილი არაა, ჩვენ შესრულება შესაბამის გეგმასთან ვერ შევადარეთ. თუ 3 კვარტლის მონაცემებს გავაანალიზებთ, ვნახავთ, რომ ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტის 9 თვის ათვისება შესაბამის გეგმას 183 მლნ ლარით ჩამორჩება. დიდი ალბათობით, წლის ბოლომდე სამინისტრო ბიუჯეტის სრულად ათვისებას ვერ შეძლებს, თუმცა რამდენი პროცენტი იქნება ჩამორჩენა, ამ ეტაპზე ძნელი სათქმელია.
2014 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტი რომ შესრულდეს, 8-დან 31 დეკემბრამდე დაახლოებით 1 300 მლნ უნდა დაიხარჯოს. ამ ოდენობის თანხის ათვისებას მხარჯავი უწყებები ვერ შეძლებენ. აქვე უნდა გავითვალისწინოთ მთავრობის პირობა, რომ ლარის კურსზე ბიუჯეტის ხარჯების ზეწოლის შესასუსტებლად, წლის ბოლომდე დეფიციტური ხარჯვისგან თავს შეიკავებენ. ფაქტ-მეტრის ვარაუდით, 2014 წლის ბიუჯეტის ხარჯვითი ნაწილი მინიმუმ ნახევარი მილიარდით გაირღვევა. სახელმწიფო ბიუჯეტის ათვისების პრობლემაზე ჩვენ ადრეც ვწერდით (იხ. ფაქტ-მეტრის სტატია).
სახელმწიფო ხაზინის ოფიციალური მონაცემებით, რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტის 10 თვის შესრულება დაახლოებით 630.9 მლნ ლარია, რაც წლიური გეგმის 72%-ს შეადგენს. 2011 წელს ეს მაჩვენებელი 632.9 მლნ ლარს შეადგენდა, რაც წლიური ბიუჯეტის 74% იყო. შესაბამისად, 2014 წლის ათი თვის ათვისების მაჩვენებელი არ არის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი, როგორც ამას მინისტრი მიუთითებდა. ასევე, მოსალოდნელია, რომ სამინისტრო წლის ბოლომდე ბიუჯეტს სრულად ვერ აითვისებს.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, დავით შავლიაშვილის განცხადება: „სამინისტროს ბიუჯეტის 10 თვის ათვისება 630 მილიონზე მეტია და ეს არის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი, რაც კი სამინისტროს ჰქონდა ბოლო 7 წლის განმავლობაში,“ არის ნახევრად სიმართლე.

On 24 November 2014, as a guest of TV Maestro, Minister of Regional Development and Infrastructure, Davit Shavliashvili, stated: “The usage of the budget of the Ministry is more than GEL 630 million and this has been the highest rate throughout the last seven years. The last government had the highest usage rate in 2011. It was less than GEL 580 million and this year, the usage is already GEL 50-60 million more.”
According to the 2014 state budget, the funding of the Ministry of Regional Development and Infrastructure was defined at GEL 875 million. According to the official data of the State Treasury, the ten-month expenditure of the Ministry is approximately GEL 630.9 million, meaning that the Ministry used nearly 72% of the budget within ten months.
Davit Shavliashvili pointed out that the Ministry had the highest ten-month usage rate throughout the last seven years. In this context, he gave the year 2011 as an example. According to the data of the State Treasury, in 2011, the Ministry of Regional Development and Infrastructure used GEL 632.9 million, 74% of the total budget. Therefore, the ten-month usage rate in 2011 was higher than the same rate in the current year, both quantitatively and by percentage.
To find out the real usage rate of the funds allocated to the Ministry now or in the past, it is necessary to take a look at the budget execution rate. We calculated what percentage of the annual revised plan the Ministry was using in the first ten months in the period of 2009-2014 (since the creation of the Ministry).
Graph 1: Ten-Month Completion Rate of the Ministry of Regional Development and Infrastructure in Relation to the Annual Plan
As Graph 1 shows, the ten-month budget execution rate of the Ministry of Regional Development and Infrastructure in 2014 is significantly higher as compared to 2013 and 2012. Nevertheless, the statistical data point out that this number is far from being the highest. It is nearly identical to the rates of 2009-2010 and lower than the 2011 rate.
For a greater awareness of the issue, we also studied the real usage rate of the Ministry of Regional Development and Infrastructure in the period of 2009-2013.
Graph 2: Budget Execution of the Ministry of Regional Development and Infrastructure in 2009-2013
As Graph 2 shows, the Ministry of Regional Development and Infrastructure was not using the budget by 100% during the rule of the previous government as well. This problem emerged abruptly in 2012 and 2013. In 2014, the ten-month budget execution was significantly higher than the executions of the last two years. As the ten-month plan has not been specified, we were unable to compare the completion to the relative plan. Analysing the three-quarter data reveals that the Ministry of Regional Development and Infrastructure falls short of the plan by GEL 183 million. It is highly possible that the Ministry will be unable to fully use the budget before the end of the year although the percentage of the shortfall is difficult to predict at this stage.
For the 2014 state budget to be executed, nearly GEL 1,300 million should be spent in the period of 8-31 December. The spending institutions will be unable to use such a large amount of money. The promise of the government to abstain from deficit spending until the end of the year in order to avoid the pressure of the budget expenditures on the GEL exchange rate should be considered as well. FactCheck predicts that the expenditure line of the 2014 budget will have a shortfall of at least GEL 1 billion. We have already published an article about the problem of the state budget usage.
According to the official data of the State Treasury, the ten-month completion rate of the budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure is nearly GEL 630.9 million which is 72% of the plan. The same rate was at the point of GEL 632.9 million in 2011 and accounted for 74% of the annual budget. Therefore, the ten-month usage rate of 2014 is not the highest rate as the Minister said. It is also very likely that the Ministry will not fully use the budget before the end of the year.
FactCheck concludes that Mr Shavliashvili’s statement: “The usage of the budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia is more than GEL 630 million. This has been the highest rate throughout the last seven years,” is HALF TRUE.