2013 წლის 5 სექტემბერს, პრეზიდენტობის კანდიდატმა, ნინო ბურჯანაძემ, საგანგებოდ გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა: “ესპანეთში, მხოლოდ ერთი თვითმკვლელობის ფაქტის გამო, როდესაც ესპანელმა ქალბატონმა გამოსახლების დროს თავი მოიკლა, ბანკებმა საგანგებოდ იმსჯელეს და ბანკების ასოციაციამ მიიღო გადაწყვეტილება, ესპანეთის ყველა ბანკმა გამოსახლებების პროცესი 2 წლით გააჩერა და მევალეებს დავალიანების გადახდა ამავე ვადით გადაუვადა”.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა პრეზიდენტობის კანდიდატის ამ განცხადებით და ის გადაამოწმა.
ესპანური ინტერნეტ-გამოცემა El Pais-ის ცნობით, 2012 წლის 9 ნოემბერს, ესპანეთში, ბასკურ ქალაქ ბარაკალდოში [მდებარეობს ბილბაოს ჩრდილო-დასავლეთით], 53 წლის ქალბატონმა, ამაია ეგანამ, თვითმკვლელობა ჩაიდინა. იგი მეოთხე სართულის აივნიდან მას შემდეგ გადმოხტა, რაც მის ბინას სასამართლოს მანდატურები მიადგნენ მის გამოსასახლებლად, იპოთეკური სესხის ვერ გადახდის გამო. ეგანა ცოცხალი იპოვეს, თუმცა ექიმებს მისი გადარჩენის აღარანაირი შანსი არ ჰქონდათ.
ეგანასა და მისი ქმრის საწყისი იპოთეკური სესხის ოდენობა თავდაპირველად 164 000 ევრო იყო (208 476 $), მაგრამ ამ თანხამ მალევე შეადგინა 213 000 ევრო (270 765 $), საპროცენტო განაკვეთისა და მასზე დარიცხული პროცენტის გამო. საბოლოოდ, ეგანასა და მისი მეუღლის სახლი 190 000 ევროდ აუქციონზე გაიყიდა (241 528 $).
თუმცა, ეგანას შემთხვევა არ ყოფილა ერთადერთი თვითმკვლელობა იპოთეკური სესხის გადახდის უუნარობის გამო. 2 კვირით ადრე, 25 ოქტომბერს, 53 წლის ჟოზე მიგელ დომინგომ თავი ჩამოიხრჩო გრანადაში, სანამ მას სასამართლოს წარმომადგენლები გამოასახლებდნენ. მან ვერ შეძლო 240 000 ევროს ოდენობის იპოთეკური სესხის პროცენტების დაფარვა.
ასევე, ერთი დღის შემდგომ, ვალენსიაში, მამაკაცი, რომლის სახელიც პრესაში არ გახმაურებულა, საკუთარი ბინის ფანჯრიდან მას შემდეგ გადმოხტა, როცა მის გამოსასახლებლად სასამართლოს მანდატურები მივიდნენ. თუმცა, მისი გადარჩენა მედიცინის მუშაკებმა შეძლეს.
ამაია ეგანას თვითმკვლელობა დასავლური პრესის შეფასებით სწორედ ის ჩალის ღერი აღმოჩნდა, რომელმაც აქლემს ზურგი გაუტეხა (A straw that broke the camel’s back – (გადატ. მოვლენა რომელიც უკანასკნელია უსიამოვნო მოვლენათა შორის და რომლის შემდეგაც საზოგადოება ხვდება, რომ მეტის შეგუება უსიამოვნო მოვლენებთან აღარ შეუძლია). ასობით ადამიანი გამოვიდა მადრიდის, ბარაკალდოსა და ესპანეთის სხვა ქალაქების ქუჩებში, რათა ბანკების მიერ უმუშევარი ხალხისა და ევროზონის კრიზისის შედეგად დაზარალებულთა სახლებიდან გამოსახლება გაეპროტესტებინა.
ეკონომიკური ვითარება ესპანეთში
ესპანურ ბანკებს, რომლებიც უმძიმეს ვითარებაში აღმოჩნდნენ რეცესიის დროს, რეცესიამდე პერიოდში სესხების უპასუხისმგებლოდ გაცემა დაბრალდათ. თუმცა, ესპანური ბანკების კონფედერაციამ (CECA) უარყო ბრალდება, რომ ბანკებმა 2008 წლამდე უპასუხისმგებლოდ გასცეს სესხები. კონფედერაციის განცხადებით, სესხები გაიცა იმ დროს, როდესაც ესპანეთი ეკონომიკური აღმავლობის [ბუმის] პერიოდში იყო; როდესაც კრედიტის აღება ადვილი იყო და უმუშევრობის დონე კი - მართლაც დაბალი. ეკონომიკური აღმავლობის პერიოდში ასობით ათასი ახალი სახლი იქნა აგებული და ჩანდა, თითქოს ყველას შეეძლო გამხდარიყო სახლის მეპატრონე. თუმცა, ესპანეთის ეკონომიკური აღმავლობა [ბუმი] დასრულდა 2008 წელს და იგი რეცესიამ ჩაანაცვლა. ბანკებს შერჩათ უზარმაზარი ვალები ცუდი [აქტივების] იპოთეკური სესხების ქონის გამო. ქვეყანაში ეკონომიკური ზრდა შენელდა და უმუშევრობა გაიზარდა.
ესპანეთის ეკონომიკა, რომელიც სიდიდით მეოთხეა ევროზონის ქვეყნებს შორის, დიდ კრიზისში აღმოჩნდა, რომელმაც ქვეყანაში რამდენიმე მილიონი სამუშაო ადგილის დაკარგვა გამოიწვია. 26 ოქტომბერს, ესპანეთის ეროვნული სტატისტიკური ინსტიტუტის მიერ გამოქვეყნებული მონაცემებით, ქვეყნის უმუშევრობის დონემ 25.02% შეადგინა 2012 წლის მესამე კვარტალში, მაშინ, როდესაც 2008 წლის დასაწყისში, ესპანეთში უმუშევრობის დონე, ერთერთ ყველაზე დაბალ ნიშნულზე [8.6%] იმყოფებოდა ესპანეთის ისტორიის განმავლობაში (ესპანეთის სამუშაო ძალა იმ დროისთვის დაახლოებით 23 მილიონ ადამიანს შეადგენდა). ესპანეთის ეკონომიკური კრიზისი ყველაზე მეტად შეეხო ახალგაზრდა ესპანურ ოჯახებსა და იმიგრანტებს. 25 წელს ქვემოთ მყოფი ადამიანების უმუშევრობის დონემ კი 50%-ზე მეტი შეადგინა.
ესპანეთის ცენტრალური სასამართლო ხელისუფლების ცნობით, 2008 წლიდან მოყოლებული, ბანკებმა, დღემდე 150 000-ზე მეტი ქონება დაიბრუნეს. თუმცა, ესპანური გამოცემა EL PAIS-ის მიხედვით კი, გამოსახლებულთა რაოდენობა დაახლოებით 400 000 შეიძლება იყოს. ამასთანავე, CECA-ს განცხადებით [უკვე 2012 წლის მდგომარეობით, როდესაც თვითმკვლელობა მოხდა], იპოთეკური სესხის მქონე მოსახლეობის 97.5% იხდის პროცენტს იპოთეკაზე, რაც იმას ნიშნავს რომ კრიზისის ფონზე გადამხდელთა რაოდენობა მაინც მაღალია. თუმცა, ესპანურ ბანკთა კონფედერაციის ეს განცხადება სულაც არ მიუთითებს სესხის გადამხდელთა კარგ ფინანსური მდგომარეობაზე. სესხის მძიმე ტვირთმა და ორმა თვითმკვლელობამ მოსახლეობა აიძულა საპროტესტო აქციები წამოეწყოთ.
ესპანეთის მთავრობამ ესპანური ბანკების ფინანსური დახმარებისთვის ევროზონის ქვეყნებს მიმართა. ესპანეთს, ევრო ზონის ქვეყნებმა საბანკო სექტორის გადასარჩენად 100 მლრდ. ევროს დახმარება შეთავაზეს [ეს დახმარება გამოყოფილია მთავრობისთვის და არა უშუალოდ ბანკებისთვის]. ამ დროისთვის, ესპანეთის ბანკებს ჯერ მხოლოდ 41 მლრდ. ევრო აქვთ მიღებული შეთავაზებული 100 მლრდ. ევროდან.
მორატორიუმი
ესპანეთის საბანკო ასოციაციის (AEB) განცხადებით, ის ესპანელები რომლებიც ეკონომიკური კრიზისის გამო უკიდურესი გაჭირვების ზღვარზე არიან და იპოთეკური სესხის დაფარვა არ შეუძლიათ, სახლებიდან მომდევნო 2 წლის განმავლობაში არ იქნებიან გამოსახლებულნი. ეს განცხადება ამაია ეგანას თვითმკვლელობიდან 3 დღის შემდეგ გაკეთდა.
თუმცა, როგორც Wall Street Journal წერს, ყველა ოჯახს ეს მორატორიუმი არ შეეხება. მორატორიუმი მხოლოდ იმ ოჯახებს შეეხებათ, რომლის წევრებმაც უმუშევრობის დახმარება დაკარგეს, ან უნარშეზღუდულნი, ან ძალიან ავად, ან ძალიან მოხუცებულნი არიან. იმისთვის, რომ ოჯახს მორატორიუმი შეეხოს, უმუშევრობა განმსაზღვრელი ფაქტორი არ იქნება. Wall Street Journal განცხადებით, იმისათვის რომ ოჯახს მორატორიუმი შეეხოს, მას უნდა ჰქონდეს 19,200 ევროზე [24,450 $-ზე] ნაკლები წლიური შემოსავალი. ამასთანავე, არის სხვა კრიტერიუმებიც. მაგალითად, მარტოხელა მშობელს, ორი შვილით, მორატორიუმი ეხება, ხოლო თუ წყვილს ჰყავს ორი შვილი, არა.
ფაქტის გადამოწმების შედეგად დადგინდა, რომ ნინო ბურჯანაძის განცხადება ნამდვილად ემყარება რეალურ ფაქტებს. ესპანეთში მომხდარი 2 თვითმკვლელობა საპროტესტო მუხტის ბიძგის მიმცემი გახდა, რომელმაც ეკონომიკურ კრიზისში მყოფი ქვეყანა მოიცვა და შედეგად ბანკებიც გარკვეულ დათმობებზე წავიდნენ.
ესპანეთში შექმნილმა მძიმე ეკონომიკურმა სიტუაციამ და ევროზონის კრიზისმა უდავოდ დიდი როლი ითამაშა ბანკების მიერ მორატორიუმზე გადაწყვეტილების მიღებაში. ამას ემატება ის ფაქტიც, რომ ესპანეთის მთავრობამ ევროზონიდან მნიშვნელოვანი ფინანსური დახმარება მიიღო, რამაც ესპანურ ბანკებს სიტუაცია მნიშვნელოვნად შეურბილა და გარკვეულ კომპრომისზე წასვლის საშუალებაც მისცა.
მიუხედავად იმისა, რომ პრეზიდენტობის კანდიდატის განცხადება რეალურ ფაქტებს ემყარება, მასში გამორჩენილია რამოდენიმე მნიშვნელოვანი დეტალი, კერძოდ, ეკონომიკური კრიზისისა და მთავრობის მიერ საბანკო სექტორისთვის დახმარების მომენტი. ასევე, გამოტოვებულია ის ფაქტიც, რომ მორატორიუმი არ ყოფილა საყოველთაო და ეხებოდა მხოლოდ გარკვეული კრიტერიუმების მქონე ოჯახებს.
შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ ნინო ბურჯანაძის განცხადება: „ესპანეთში, მხოლოდ ერთი თვითმკვლელობის ფაქტის გამო, როდესაც ესპანელმა ქალბატონმა გამოსახლების დროს თავი მოიკლა, ბანკებმა საგანგებოდ იმსჯელეს და ბანკების ასოციაციამ მიიღო გადაწყვეტილება, ესპანეთის ყველა ბანკმა გამოსახლებების პროცესი 2 წლით გააჩერა და მევალეებს დავალიანების გადახდა ამავე ვადით გადაუვადა”, არის მეტწილად სიმართლე.

At a special briefing held on 5 September 2013, presidential candidate Nino Burjanadze stated: “A single suicide act committed by a Spanish woman as she was about to be evicted triggered emergency discussions among banks and led to the relevant decision of the Banks’ Association. All banks agreed to suspend eviction proceedings for two years and extend the time frame for paying out debts for the same period.”
FactCheck inquired about the accuracy of the given statement.
As reported by the Spanish internet publication El País, on 9 November 2012, 53 year-old Amaya Egaña, resident of the Spanish city of Barakaldo (located north-west of Bilbao), committed suicide. She jumped to her death from the balcony of her fourth-floor apartment as bailiffs approached to evict her for failing to pay the mortgage. The woman was found alive but the doctors had no chance of saving her. She and her husband had an original mortgage debt of EUR 164,000 (USD 208,476) which quickly rose to EUR 213,000 (USD 270,765) because of interest payments and other charges. Their home had been auctioned for EUR 190,000 (USD 241,528).
Egaña’s case was not the only suicide related to foreclosures in Spain. Two weeks prior to that, on October 25, 53 year-old José Miguel Domingo was found dead in Granada hours before foreclosure agents arrived at his apartment. Domingo hanged himself after not having been able to pay interest payments on a EUR 240,000 mortgage loan.
The day after, a man, whose name has not been disclosed by the media, jumped from his window in the city of València. The man attempted to commit suicide minutes before foreclosure agents arrived at his apartment; this time, however, paramedics managed to save his life.
The suicide of Egaña had an effect of the straw that broke the camel’s back [=idiom referring to the last in a series of unpleasant events which brings about the change and ultimately leads to a realisation that the ongoing unpleasant situation is impossible to cope with]. Hundreds of people marched in the streets of Madrid, Barakaldo and others protesting the eviction of those unemployed and affected by the Eurozone crisis.
Economic Situation in Spain
Spanish banks, which had to endure tough times during the recession, were accused of having given out loans irresponsibly in the period preceding the recession. The accusations have been denied by the Spanish Confederation of Savings Banks (CECA), however. As claimed by the Confederation, the loans were given in the period when Spain was experiencing an economic boom, when taking a credit was very easy and the rates of unemployment – truly low. Hundreds of thousands of new homes were built during the boom years and it seemed like everyone could become a homeowner. The upswing of the Spanish economy came to a halt in 2008 and was replaced by a recession. Banks were left with enormous debts due to bad (assets) mortgage loans. The pace of economic growth subsided and the rates of unemployment started climbing.
The Spanish economy, which is the fourth largest in the Eurozone, fell into a major crisis which brought about the loss of millions of jobs. On 26 October, new figures released by Spain’s National Statistics Institute showed that the country’s unemployment rate climbed to 25.02% in the third quarter of 2012 while at the beginning of 2008 the rate of unemployment was one of the lowest in the history of Spain – 8.6% (Spain’s labour force roughly amounted to 23 million people). Young Spanish families and immigrants were affected by the crisis the most. The unemployment rate of people below the age of 25 surpassed 50%.
Spain's central judicial authority reports 150,000 evictions of Spaniards and immigrants from their homes since 2008. According to Spain's El País newspaper, however, the figure could be closer to 400,000. As stated by CECA, 97.5% (as of 2012, so in the aftermath of the suicide act) of mortgage owners were paying their mortgages on time which indicates that despite the crisis the number of payers was still high. The facts given in the statement of the Spanish Confederation of Savings Banks do not in any way imply a favourable financial condition of the mortgage payers, just on the contrary, heavy debt burdens and frequented cases of related suicides kindled multiple protests in the society.
The Spanish government called on the Eurozone countries to provide financial assistance to Spain’s banks. The Eurozone countries offered the bailout of EUR 100 billion for the recovery of the banking sector (the assistance was designated for the Spanish government and not specifically for banks). At this point the Spanish banks received only EUR 41 billion of the offered EUR 100 billion.
Moratorium
The Spanish Banking Association (AEB) issued a statement saying that the eviction proceedings would be halted for the next two years for those Spaniards being on the verge of extreme poverty due to the economic crisis and unable to pay mortgage debt. The indicated statement was made three days after the suicide of Amaya Egaña.
As reported by the Wall Street Journal, the indicated moratorium did not affect all households but only those whose member(s) lost unemployment assistance, is disabled, extremely ill or of an old age. The unemployment was not a decisive factor for the moratorium to be applied to a specific household. The Wall Street Journal states that the household needs to have a yearly income of EUR 19,200 (USD 24,450) or less in order to qualify for the moratorium. Various other criteria, for instance single parents with two children, were taken into consideration as well.
Our inquiry revealed that Nino Burjanadze’s statement is indeed based on real facts. Two suicide acts of Spanish citizens prompted protests in the society and enveloped the whole country as a result of which the banks agreed on certain compromises.
The gravity of the economic situation in Spain and the Eurozone crisis undoubtedly played a considerable part in banks making the decision to establish the moratorium. The additional helping factor was the financial assistance to the Spanish government from the Eurozone countries which substantially alleviated the harsh economic conditions and created a possibility for tangible compromises.
Although the facts outlined in the presidential candidate’s statement are truthful, Burjanadze fails to mention certain details of great importance such as the economic crisis and the assistance given to the banking sector by the government. She also overlooks the fact that the moratorium was not universal and applied solely to certain categories of households.
Accordingly, we conclude that Nino Burjanadze’s statement: “A single suicide act committed by a Spanish woman as she was about to be evicted triggered emergency discussions among banks and led to the relevant decision of the Banks’Association. All banks agreed to suspend eviction proceedings for two years and extend the time frame for paying out debts for the same period,” is MOSTLY TRUE.-Archil Rostomashvili