მიმდინარე წლის 16 იანვარს, პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი, ჟურნალისტებს შეხვდა. პრესკონფერენციაზე პრემიერ-მინისტრმა ციტრუსზე სუბსიდიის გამოყოფაზე და მის ექსპორტზე ისაუბრა: „წინა მთავრობის მიერ 2007-2011 წელს ციტრუსზე არ გამოყოფილა არცერთი თეთრი სუბსიდია. წელს 13 მლნ 800 ათასი ლარი გამოვყავით... ბოლო მონაცემებით, 60 ათასი ტონა გავიდა ექსპორტზე“.
პრემიერ-მინისტრის განცხადებაში მოყვანილი ფაქტის სიზუსტე ფაქტ-მეტრმა გადაამოწმა.
საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინფორმაციით 2013 წელს ციტრუსის მოსავალმა 100 ათას ტონას გადააჭარბა. უამინდობის გამო შეფერხდა როგორც მოსავლის აღება, ასევე ციტრუსის [მანდარინის] ექსპორტირება. გასული წლის დეკემბრის მეორე ნახევარში ციტრუსის ექსპორტი განახლდა.
„საქართველოს მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკისთვის თანხის გამოყოფის შესახებ“ საქართველოს მთავრობის 2013 წლის 26 დეკემბრის N2174 განკარგულების
შესაბამისად, სტანდარტული ციტრუსის სუბსიდირებისთვის აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკას საქართველოს მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან 12 მილიონი ლარი გამოეყო. აღნიშნული განკარგულების თანახმად, ფერმერი ექსპორტირებულ 1 კილოგრამ სტანდარტულ ციტრუსზე დამატებით 15 თეთრს იღებს. სუბსიდიის მიღებისთვის მეციტრუსემ ადგილობრივ თვითმმართველობას შესაბამისი დოკუმენტაცია უნდა წარუდგინოს: მიღება-ჩაბარების აქტი (მას ხელს აწერს ფერმერი, ციტრუსის შემსყიდველი და შესაბამისი ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის წარმომადგენელი) და ასევე, ექსპორტის დამადასტურებელი საბაჟო დეკლარაცია. სუბსიდირების ფარგლებში გამოყოფილი თანხის გაცემა, გაფორმებული საბუთების საფუძველზე, 2013 წლის 6 დეკემბრიდან 2014 წლის 1 მარტამდე ხორციელდება.
საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტროსგან მიღებული საჯარო ინფორმაციის
თანახმად, 2013 წელს ციტრუსის სუბსიდირებისთვის სულ 13 მლნ 800 ათასი ლარი გამოიყო (როგორც ამას პრემიერ-მინისტრი მიუთითებდა), მათ შორის, არასტანდარტული ციტრუსის სუბსიდირებისთვის - 1,8 მლნ ლარი.
ირაკლი ღარიბაშვილი თავის განცხადებაში ასევე აღნიშნავს, რომ ბოლო მონაცემებით, ექსპორტზე 60 ათასი ტონა ციტრუსი გავიდა. სოფლის მეურნეობის სამინისტროსგან მიღებული საჯარო ინფორმაციის წერილში აღნიშნულია, რომ 2013 წლის სექტემბერიდან დეკემბრის ჩათვლით, მანდარინის ექსპორტმა 39,643 ტონა, ხოლო მიმდინარე წლის 12 იანვრის მდგომარეობით 42,805 ტონა შეადგინა.
საქსტატის მონაცემებით, 2013
წელს სექტემბრიდან დეკემბრის ჩათვლით, ციტრუსის ექსპორტმა 33,240 ტონა შეადგინა.
როგორც ვხედავთ, აღნიშნული მონაცემები სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ მოწოდებულ სტატისტიკას არ ემთხვევა. აღსანიშნავია, რომ საქსტატის მიერ მოწოდებული სტატისტიკა საბაჟოს მონაცემებს ეყრდნობა.
ჩვენ სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილეს, დავით ნატროშვილს ვესაუბრეთ. მისი განმარტებით: „საბაჟო კანონმდებლობით ოფიციალურად 15 ათას ლარზე ნაკლები ღირებულების ტვირთი არ აღირიცხება, შესაბამისად, ოფიციალურ მონაცემებში არ შედის ის მანდარინი (სატვირთო მანქანებით გატანილი), რომლის ღირებულებაც 15 ათას ლარს არ აღემატებოდა. თუმცა, ჩვენ  აღნიშნულ მონაცემებსაც ვითხოვთ საბაჟოსგან. 15 იანვრის მონაცემებით, ფაქტიურად 60 ათას ტონამდე ციტრუსია ექსპორტირებული“.
დაზუსტებულ ინფორმაციას, თუ რა ოდენობის ციტრუსი იქნა ექსპორტზე გატანილი, სოფლის მეურნეობის სამინისტრო მარტის დასაწყისში, სეზონის დამთავრების შემდეგ აქვეყნებს.
აღსანიშნავია, რომ საქსტატის  მონაცემებით, ციტრუსის ექსპორტი წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით მნიშვნელოვნად გაიზარდა. ქვემოთ მოცემულ ცხრილში ასახულია 2007-2013 წლებში სექტემბერ-დეკემბრის მონაცემებით ექსპორტირებული ციტრუსის ოდენობა (ტონებში).
mand საქსტატის მონაცემებით, 2013
წლის სექტემბერ-დეკემბერში  საქართველოში მანდარინის საშუალო საცალო საბაზრო ფასმა 1 კილოგრამაზე 1 ლარი და 44 თეთრი შეადგინა. ქვემოთ მოცემულ ცხრილში, ასევე, ასახულია 2007-2013 წლებში საქართველოში მანდარინის საშუალო საბაზრო ფასი კილოგრამზე (ლარებში).
mand2 სოფლის მეურნეობის სამინისტროსგან მიღებული საჯარო ინფორმაციის თანახმად, 2007-2011 წლებში ციტრუსზე სუბსიდია არ გაცემულა. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ გასულ წლებში ამის საჭიროება არც ყოფილა. როგორც საქართველოს სოფლის მეურნეობის მინისტრი შალვა ფიფია განმარტავს:
„2013 წელს ძალიან დიდი მოსავალი იყო. შარშან მანდარინის სარეალიზაციო ფასი 50-60 თეთრს შეადგენდა, ხოლო წელს, იმის გამო რომ მოსავალი მეტია, ეს ფასი შემცირდა 45 თეთრამდე. ამიტომ, ამ მეწარმეების სუბსიდირების გადაწყვეტილება იქნა მიღებული“.
საქართველოს მთავრობამ 2013 წელს სტანდარტული ციტრუსის სუბსიდირებისთვის საქართველოს მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან 12 მილიონი ლარი გამოყო, რაც ფერმერისთვის ექსპორტირებულ 1 კილოგრამ სტანდარტულ ციტრუსზე 15 თეთრის დამატებას გულისხმობს. არასტანდარტული ციტრუსის სუბსიდირებისთვის კი 1,8 მილიონი ლარია გათვალისწინებული. 2013 წელს ციტრუსის [მანდარინის] სუბსიდირებისთვის სულ 13,8 მლნ ლარი გამოიყო, როგორც ამას პრემიერ-მინისტრი მიუთითებდა.
მართალია, 2007-2011 წლებში ციტრუსზე სუბსიდია არ გაცემულა, თუმცა, ამის საჭიროება ნაკლებად იყო. 2012 წელს სარეალიზაციო ფასი 50-60 თეთრს შეადგენდა, 2013 წელს კი სარეალიზაციო ფასი 45 თეთრამდე შემცირდა. შესაბამისად, სოფლის მეურნეობის მინისტრის განმარტებით, სუბსიდირების გადაწყვეტილება იქნა მიღებული. ზემოაღნიშნულ ფაქტი  პრემიერის განცხადებაში იგნორირებულია. შესაბამისად, პრემიერის განცხადების პათოსი, რომ წინა წლებში ციტრუსზე არცერთი თეთრი სუბსიდია არ გაცემულა, გადაჭარბებულია.
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მონაცემებით, 2013 წლის სექტემბერიდან დეკემბრის ჩათვლით, ციტრუსის ექსპორტმა 39,643 ტონა შეადგინა. მიმდინარე წლის 12 იანვრის მონაცემებით ექსპორტირებულია 42,805 ტონა მანდარინი. საქართველოს ეროვნული სტატისტიკის დეპარტამენტის მონაცემებით კი, სექტემბრიდან დეკემბრის ჩათვლით, ციტრუსის ექსპორტმა 33,240 ტონა შეადგინა. როგორც ვხედავთ, სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და საქსტატის მონაცემები განსხვავდება. ამასთან, სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინფორმაციით, 15 იანვრის მდგომარეობით 60 ათას ტონამდე ციტრუსია ექსპორტირებული.
შესაბამისად, ამ ეტაპზე პრემიერის განცხადება [60 ათასი ტონა ციტრუსია ექსპორტზე გასული] მხოლოდ სოფლის მეურნეობის სამინისტროს არაოფიციალური [წინასწარი] მონაცემებით დასტურდება. იქიდან გამომდინარე, რომ სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ მოწოდებული ოფიციალური მონაცემები არ ემთხვევა [მნიშვნელოვნად აღემატება] საქსტატის მონაცემებს, აღნიშნულ თემას ჩვენ კვლავ დავუბრუნდებით, როცა ექსპორტირებული ციტრუსის დაზუსტებული მონაცემები გამოქვეყნდება.
ჩვენ ვასკვნით, რომ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება, „წინა მთავრობის მიერ 2007-2011 წელს ციტრუსზე არ გამოყოფილა არცერთი თეთრი სუბსიდია. წელს 13 მლნ 800 ათასი ლარი გამოვყავით... ბოლო მონაცემებით, 60 ათასი ტონა გავიდა ექსპორტზე“, არის მეტწილად სიმართლე.

On 16 January of the current year the Prime Minister of Georgia met with journalists. At the press conference, Gharibashvili spoke about the provision of subsidies for the citrus industry and its export: “Throughout the years 2007-2011, the previous government did not issue a single tetri
of subsidy for citrus. In 2013, we allocated GEL 13 million 800 thousand for this purpose [...] The latest data shows that 60 tons of citrus have been exported.”
checked the accuracy  of the facts indicated in the statement of the Prime Minister.
In line with the information of the Ministry of Agriculture the volume of the citrus harvest surpassed 100 thousand tons in 2013. Owing to the bad weather certain impediments were encountered in the process of the harvesting and exporting of particular citruses (tangerines).The export of citrus was resumed in the second half of the month of December 2013.
Pursuant to the ordinance N2174 issued by the Government of Georgia on 26 December 2013, On the Provision of Funds from the Reserve Fund of the Georgian Government to the Autonomous Republic of Ajara, a total of GEL 12 million was allocated to the Autonomous Republic of Ajara for the subsidisation of the citrus industry. In accordance with the said ordinance, farmers received an additional 15 tetri
for every kilogram of exported standard citrus. In order to receive a subsidy, the farmer is to present the relevant documentation to the local self-government; namely, the act of receipt and delivery (signed by the farmer, the buyer of the citrus and the representative of the corresponding local self-government body) and the customs declaration verifying the export of products. The distribution of funds in the framework of the subsidisation is being carried out from 6 December 2013 to 1 March 2014 on the basis of the abovementioned documents.
In line with the public information requested from the Ministry of Agriculture of Georgia, a total of GEL 13 million 80 thousand has been administered for the subsidisation of citrus in 2013 (as noted by the Prime Minister in the aforementioned statement) of which GEL 1.8 million was allocated for the subsidisation of non-standard citrus.
In his statement Irakli Gharibashvili also notes that according to the latest data, 60 tons of citrus have been exported from Georgia. The letter received from the Ministry of Agriculture informs that from September to December2013 the volume of export of tangerines totalled 39.643 tons while as of 12 January of the current year, the export amounted to 42.805 tons.
In agreement with the data provided by GeoStat, 33.24 tons of citruses were exported in 2013 from September to December.
Ostensibly, the given figures contradict the data provided by the Ministry of Agriculture. It is to be noted that the information of GeoStat is based upon the statistical data recorded by customs.
We spoke with the Deputy Minister of Agriculture, Davit Natroshvili, on this matter. As clarified by the Deputy Minister:  “Pursuant to the customs legislation, officially, goods with the value below GEL 15 thousand are not recorded. Accordingly, official records do not include the freight of tangerines (transported by trailers) which are worth no more than GEL 15 thousand. However, we request from customs the information on those freightshipments as well. As of 15 January, up to 60 thousand tons of citrus were exported.”
Adjusted data on the volume of exported citrus is published by the Ministry of Agriculture by the end of March which marks the closure of the citrus season.
It is noteworthy that according to the data of GeoStat, the export of citrus has seen a remarkable growth relative to the same period of the last year. The table shown below presents the volume of citrus exported in the years 2007-2013 over the period September-December (in tons).
gar
In agreement with the data presented by GeoStat, during September-December 2013,the average market price of tangerines per one kilogram amounted to GEL 1.44 in Georgia. The table below depicts data on the average market price (in GEL) of tangerines in Georgia per unit (one kilogram) throughout the years 2007-2013.
gar1 The public information received from the Ministry of Agriculture confirms that no subsidies were provided for the citrus industry over the years 2007-2011. However, it is worth noting that the circumstances witnessed in those years posed no need for subsidies. As clarified by the Minister of Agriculture of Georgia, Shalva Pipia: “The harvest of 2013 was very large. In the last year, the realisation price for tangerines was at 50-60tetri while this year, due to the increased volume of harvested citrus, the price dropped to 45 tetri.
Therefore, we reached the decision to give subsidies to those entrepreneurs.”
Conclusion In 2013 the Georgian Government earmarked GEL 12 million from the Government Reserve Fund for the subsidisation of standard citrus which means an additional 15 tetri
for farmers on every kilogram of exported standard citrus fruit. GEL 1.8 million is foreseen for the subsidisation of non-standard citrus. Therefore, a total of GEL 13.8 million has been provided for the subsidisation of citrus, as also noted by the Prime Minister.
Although no subsidy was allotted to citrus in 2007-2011, the need for such seems less apparent. The realisation price equalled 50-60 tetri in 2012 while in 2013 the price dropped to 45 tetri and, as a result, as clarified by the Minister of Agriculture, a decision was reached to provide government subsidies. The abovementioned fact is overlooked in the PM’s statement. Consequently, the PM’s pathos stressing that not a single tetri
had been provided in citrus subsidies in previous years is fairly exaggerated.
According to the Ministry of Agriculture, the export of citrus amounted to 39,643 tons in the period between September and December of 2013. A total of 42,805 tons of tangerines were exported in all 12 months of 2013. Pursuant to the data presented by the National Statistics Office of Georgia, citrus export amounted to 33,240 tons between September and December of 2013. In this regard, the data of the Ministry of Agriculture and GeoStat are diverging. The Ministry of Agriculture also reports that as of 15 January, up to 60 thousand tons of citrus were exported.
Therefore, at this stage the Prime Minister’s statement (60 thousand tons of citrus were exported) is confirmed only by the non-official (preliminary) data of the Ministry of Agriculture. As the statistical data provided by the Ministry of Agriculture differs (significantly exceeds) from the data of GeoStat, FactCheck
will return to this subject after verified data on citrus export is published.
FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement,“Throughout the years 2007-2011, the previous government did not issue a single tetri of subsidy for citrus. In 2013, we allocated GEL 13 million 800 thousand for this purpose [...] The latest data shows that 60 tons of citrus have been exported,”is MOSTLY TRUE.