მიმდინარე წლის 20 ოქტომბერს, ეკონომიკის მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა ტელეკომპანია "იმედის" ეთერში განაცხადა, რომ საწარმოთა ბრუნვის თვალსაზრისით ქალაქსა და სოფელს შორის დიდი განსხვავებაა. კერძოდ, ერთ სულ მოსახლეზე გადანაწილებით საწარმოთა ბრუნვა ქალაქში, კონკრეტულად კი დედაქალაქში, უფრო მაღალია ვიდრე რეგიონებში.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა აღნიშნული განცხადებით და მისი სიზუსტის გადამოწმება გადაწყვიტა.
საწარმოთა ბრუნვა არის საწარმოს მიერ საქონლისა და მომსახურების რეალიზაციით მიღებული შემოსავალი საანგარიშო წლის განმავლობაში. საქსტატის მონაცემებით,
მიმდინარე წელს საქართველოში 52 985 მოქმედი საწარმო იყო, რომელთა ბრუნვამ მიმდინარე წლის პირველი 6 თვის განმავლობაში 21.1 მილიარდი ლარი შეადგინა, რაც წინა წლის ანალოგიურ მონაცემზე 14.2 %-ით მეტია.
აღსანიშნავია ისიც, რომ რეგიონების მიხედვით, მთლიანი ბრუნვის 72.6 % (15.3 მილიარდი ლარი) თბილისზე მოდიოდა, რაც შეეხება დანარჩენ 27.4 %-ს, ის რეგიონებს შორის გადანაწილდა. რეგიონებს შორის ყველაზე მაღალი ბრუნვა აჭარის და ქვემო ქართლის რეგიონს ქონდა (მთლიანი ბრუნვის დაახლოებით 6 %). ქვემოთ მოცემული დიაგრამა გვიჩვენებს რეგიონების წილს მთლიან ბრუნვაში.
დიაგრამა 1:
საწარმოთა ბრუნვა რეგიონების მიხედვით (2014* წელი)
წყარო: სტატისტიკის ეროვნული სამსახური [1]
აღნიშნული განსხვავება დედაქალაქსა და რეგიონებს შორის საწარმოთა გადანაწილებით არის გამოწვეული. საწარმოთა უმეტესობა თბილისშია განთავსებული, რაც თავის მხრივ დედაქალაქსა და რეგიონებს შორის ბრუნვის მიხედვით დისპროპორციას იწვევს.
წელს საქართველოში 33 ათასზე მეტი საწარმო მოქმედებდა, ხოლო მოქმედი საწარმოების 33 % თბილისში იყო განთავსებული. 2007 წლიდან დღემდე საწარმოთა რაოდენობა 53 ათასამდე, ანუ 1.6-ჯერ, გაიზარდა. საწარმოთა გაზრდილი რაოდენობის 91 % (17 896) დედაქალაქზე მოდიოდა, ხოლო დარჩენილი 9 %  (1 816) საქართველოს 10 რეგიონზე გადანაწილდა. ამჟამად მოქმედი საწარმოების 55 % თბილისშია განთავსებული.
ასეთი განსხვავება დედაქალაქსა და რეგიონებს შორის, მეტწილად მოსახლეობის რაოდენობით  და შემოსავლების განაწილებითაც
არის განპირობებული. დედაქალაქის მოსახლეობა ქვეყნის მოსახლეობის 26 %-ს შეადგენს, ხოლო სხვა რეგიონებში მოსახლეობის რიცხოვნობა 10 % და ნაკლებია. გამონაკლისი მხოლოდ იმერეთის რეგიონია, სადაც მოსახლეობა ქვეყნის მთლიანი მოსახლეობის 15%-ს შეადგენს. ამასთან, დედაქალაქში შემოსავლები უფრო მაღალია ვიდრე რეგიონებში, რაც თავის მხრივ მაღალ სამომხმარებლო მოთხოვნას განაპირობებს. ბუნებრივია, საწარმოების უმეტესი ნაწილი იმ ტერიტორიაზე იქნება განთავსებული, სადაც კვალიფიციური მუშახელი და გასაღების დიდი ბაზარია.
ერთ სულ მოსახლეზე ბრუნვა თბილისსა და რეგიონებში (2014 წელი)
2014* ერთ სულ მოსახლეზე ბრუნვა განსხვავება დედაქალაქთან მიმართებაში
თბილისი 13024
იმერეთი 1416 9
ქვემო ქართლი 2542 5
სამეგრელო-ზემო სვანეთი 1360 10
კახეთი 1036 13
აჭარა 3253 4
შიდა ქართლი 1296 10
სამცხე-ჯავახეთი 1287 10
გურია 647 20
მცხეთა მთიანეთი 2801 5
რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი 362 36
წყარო: სტატისტიკის ეროვნული სამსახური [2]
წელს საწარმოთა ბრუნვა 2003 წელთან მიმართებაში 1.5-ჯერ გაიზარდა. 2003 წლიდან დღემდე თბილისის წილი საწარმოთა საერთო ბრუნვაში 60 %-დან 72 %-მდე გაიზარდა. საქსტატის მონაცემებზე დაყრდნობით, ჩვენ დედაქალაქსა და რეგიონებში ერთ სულ მოსახლეზე ბრუნვა გამოვთვალეთ. საშუალოდ, ერთ სულ მოსახლეზე ბრუნვა თბილისში დაახლოებით 7-8-ჯერ აღემატებოდა რეგიონების ანალოგიურ მაჩვენებელს.
ბრუნვა ერთ სულ მოსახლეზე თბილისსა და რეგიონებში (2007 – 2014 წწ.)
მიმდინარე წელს საქართველოში 52 985 მოქმედი საწარმო იყო საიდანაც 55 % დედაქალაქში, ხოლო დანარჩენი 45 % ქვეყნის 10 რეგიონში მოქმედებდა. რაც შეეხება ბრუნვას, თბილისზე მთლიანი ბრუნვის 72.6% მოდის, ხოლო დანარჩენი ბრუნვა რეგიონებს შორის გადანაწილდა. ერთ სულ მოსახლეზე ბრუნვა დედაქალაქში 13 024 ლარი იყო, რაც 7.5-ჯერ აღემატებოდა რეგიონში ერთ სულ მოსახლეზე ბრუნვას (1 741).
ასეთი დისპროპორცია დედაქალაქსა და რეგიონებს შორის საწარმოთა გადანაწილებით არის გამოწვეული. მაღალი სამომხმარებლო მოთხოვნა და კვალიფიციური მუშახელის კონცენტრაცია დედაქალაქს ბიზნესის დაწყების კუთხით მიმზიდველს ხდის. დღესდღეობით საქართველოს მოქმედ საწარმოთა ნახევარზე მეტი თბილისშია განთავსებული.
შესაბამისად, გიორგი კვირიკაშვილის განცხადება: „ძალიან დიდი დისპროპორცია გვაქვს ქალაქსა და სოფელს შორის საწარმოთა ბრუნვის თვალსაზრისით. ერთ სულ მოსახლეზე, ქალაქის მოსახლეობაზე მოდის 12-13-ჯერ უფრო მეტი ბრუნვა, ვიდრე საქართველოს მთლიანად რეგიონებზე,“ არის მეტწილად სიმართლე.

On 20 October 2014, Minister of Economy of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, stated on Imedi TV that there is a big difference between the cities and the regions in terms of the turnover of enterprises. Namely, the turnover of enterprises per capita is much higher in cities and in Tbilisi, specifically, than it is in the country’s regions.
The turnover of an enterprise is the amount of income received by selling production or service during the reporting year. According to the data of the National Statistics Office of Georgia, a total of 52,985 active enterprises were registered in Georgia and their turnover amounted to GEL 21.1 billion in the first six months of 2014 which is 14.2% more than in the same period of the previous year.
It should be noted that calculated by regions, Tbilisi constituted 72.6% (GEL 15.3 billion) of the total turnover whilst the remaining 27.4% was distributed between the regions. Among the regions, Ajara and Lower Kartli had the highest shares in the total turnover (about 6%). The diagram below depicts the share of the regions in the total turnover.
Diagram 1: Turnover of Enterprises by Region (2014*)
Source: National Statistics Office of Georgia[1]
This difference between the capital city and the regions is due to the distribution of enterprises. The majority of the enterprises are situated in Tbilisi which causes a disproportion of turnover between the regions and the capital city.
Over 33,000 enterprises were operating in Georgia in 2007 and 33% of these enterprises were situated in Tbilisi. The number of enterprises has grown 1.6 times to 53,000 in 2014 as compared to 2007. A total of 91% (17,896) of the new enterprises are in Tbilisi whilst the remaining 9% (1,816) were distributed between ten regions of Georgia. As of today, 55% of the active enterprises are situated in Tbilisi.
This kind of difference between the capital city and the regions is due to the number of the population and the distribution of income as well. The population of Tbilisi constitutes 26% of the total population of Georgia whilst the population of the regions is 10% of the total or less. Only the Imereti region is an exception where the number of the population constitutes 15% of the total population. In addition, the income in the capital city is much higher which results in a higher consumer demand. Unsurprisingly, the majority of enterprises are situated in a place with a more qualified labour force and a bigger market.
Turnover Per Capita in Tbilisi and the Regions (2014)
2014* Turnover Per Capita Difference from the Capital City
Tbilisi 13,024
Imereti 1,416 9
Lower Kartli 2,542 5
Samegrelo-Upper Svaneti 1,360 10
Kakheti 1,036 13
Ajara 3,253 4
Inner Kartli 1,296 10
Samtskhe-Javakheti 1,287 10
Guria 647 20
Mtskheta-Mtianeti 2,801 5
Racha-Lechkhumi-Lower Svaneti 362 36
Source: National Statistics Office of Georgia[2]
The total turnover of enterprises was 1.5% more in 2013 than that of 2003. The share of Tbilisi in the overall turnover of enterprises increased from 60% to 72% from 2003 to date. Based upon the data of the National Statistics Office of Georgia, we calculated the total turnover per capita in Tbilisi and the regions of Georgia. On average, the total turnover per capita was seven or eight times higher in Tbilisi than in the regions.
Turnover Per Capita in Tbilisi and the Regions of Georgia (2007 to 2014)
There were a total of 52,985 active enterprises in Georgia in 2014, 55% of which operated in Tbilisi whilst the remaining 45% were dispersed through ten regions of the country. As for the turnover, Tbilisi constitutes 72.6% of the total turnover whilst the rest is distributed between the regions. The average turnover per capita equalled GEL 13,024 in the capital city which was 7.5 times higher than that of the regions (GEL 1,741).
Such a disproportion between Tbilisi and the regions is due to the distribution of the enterprises. Higher consumer demand and the concentration of a qualified labour force make the capital city more attractive for businesses. As of today, about half of Georgia’s active enterprises are situated in Tbilisi.
Hence, Giorgi Kvirikashvili’s statement: “We have a very big disproportion between the cities and the regions in terms of the turnover of enterprises. The total turnover per capita is 12 or 13 times higher in the cities than in all of the regions of Georgia,” is MOSTLY TRUE.