პარლამენტის სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას, პარლამენტის თავმჯდომარე ირაკლი კობახიძემ ენერგეტიკის სფეროში მთავრობის მიღწევებზე გაამახვილა ყურადღება. მისი განცხადებით: „ენერგეტიკის სფეროში 2007-2012 წლებში მთელი დადგმული სიმძლავრეების მოცულობა არის 8 მეგავატი, 2013-2016 წლებს რაც შეეხება, სიმძლავრე არის 415 მეგავატი“.
ენერგეტიკის სამინისტროდან მიღებული
ინფორმაციის თანახმად, 2007-2012 წლებში ექსპლუატაციაში შევიდა ხუთი სადგური, მათი ჯამური სიმძლავრე 11 მეგავატია.
ცხრილი 1: 2007-2012 წლებში ექსპლუატაციაში შესული სადგურები და მათი სიმძლავრე
| დასახელება |
დადგმული სიმძლავრე, მგვტ |
ექსპლუატაციაში გაშვების წელი |
| ბოლდოდაჰესი |
| საკენიჰესი |
1.4 |
| ოკამიჰესი |
1.6 |
| მინი ჰესი ხადორი 1 |
0.65 |
| ხადორიჰესი 2 |
5.4 |
| ჯამი |
11.05 |
2013-2016 წლებში ექსპლუატაციაში შევიდა 20 სადგური, მათი ჯამური სიმძლავრე 548 მეგავატია. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ ელექტროსადგურების ნაწილი, რომელიც 2012 წლის შემდეგ შევიდა ექსპლუატაციაში, წინა ხელისუფლების დროს დაწყებული პროექტები იყო. მაგალითისთვის ჩვენ განვიხილეთ ყველაზე მსხვილი სადგურები.
ლარსიჰესის დადგმული სიმძლავრე 19 მეგავატია, მისი მშენებლობა 2011 წელს
დაიწყო. ასევე 2011 წელს დაიწყო
ბახვიჰესი 3-ის მშენებლობა, რომლის სიმძლავრეც 10 მეგავატია.
არაგვიჰესის მშენებლობა 2012 წლის თებერვალში დაიწყო, მისი სიმძლავრე 8 მეგავატია. ერთ-ერთი მძლავრი ჰიდროელექტრო სადგური-
ფარავანჰესი, რომლის სიმძლავრეც 86.5 მეგავატია, 2014 წელს შევიდა ექსპლუატაციაში, თუმცა მისი მშენებლობა 2011 წელს დაიწყო. 2012 წელს დაიწყო
დარიალიჰესის მშენებლობაც, რომელიც ექსპლუატაციაში 2016 წელს შევიდა. მისი დადგმული სიმძლავრე კი 108 მეგავატია.
ცხრილი 2: 2013-2016 წლებში ექსპლუატაციაში შესული სადგურები და მათი სიმძლავრე
| ლარსიჰესი |
| დაგვაჰესი |
0.1 |
| შილდაჰესი |
| ბახვიჰესი 3 |
| არაგვიჰესი |
8.5 |
| ალაზანიჰესი 2 |
| ფარავანჰესი |
86.5 |
| ახმეტაჰესი |
9.1 |
| კაზრეთიჰესი |
2.5 |
| ყაზბეგიჰესი |
| რაჭაჰესი |
| გარდაბნის თბოსადგური |
231.2 |
| ფშაველაჰესი |
1.95 |
| დებდაჰესი |
| ტყიბულის თბოსადგური |
13.2 |
| ქართლის ქარის სადგური |
20.7 |
| დარიალიჰესი |
108 |
| შაქშაქეთიჰესი |
1.5 |
| საგურამოჰესი |
4.4 |
| მაქსანიაჰესი |
0.5 |
548.15 |
2007-2012 წლებში ექსპლუატაციაში შევიდა ხუთი ელექტროსადგური, მათი ჯამური დადგმული სიმძლავრე 11 მეგავატია. 2013-2016 წლებში ექსპლუატაციაში შევიდა 20 სადგური, დადგმული სიმძლავრის მოცულობა 548 მეგავატია.
2013-2016 წლებში დადგმული სიმძლავრეების მოცულობა იმაზე ბევრად მეტია, ვიდრე ირაკლი კობახიძე ასახელებს და 2007-2012 წლებთან შედარებით ამ მხრივ მართლაც დიდი ზრდა გვაქვს. თუმცა, პარლამენტის თავმჯდომარე უგულვებელყოფს იმ ფაქტს, რომ ელექტროსადგურების ნაწილის მშენებლობა (სულ მცირე ხუთი, რომელთა სიმძლავრეც 231.5 მეგავატია და რომლებიც „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების პერიოდში შევიდნენ ექსპლუატაციაში) წინა ხელისუფლების პერიოდში დაიწყო და აღნიშნულ შედეგს მხოლოდ თავის ხელისუფლებას მიაწერს.

In his speech in the Parliament of Georgia, the Speaker of the Parliament, Irakli Kobakhidze, underscored the Government of Georgia’s successes in the energy field. He stated: "The total installed capacity of all the hydroelectric power plants built in 2007-2012 is eight megawatts whilst in 2013-2016, this figure is 415 megawatts."
According to the
information of the Ministry of Energy of Georgia, five hydroelectric power plants were put into service in 2007-2012. The total capacity of these five HPPs is 11 megawatts.
Table 1: Names and Capacities of HPPs Launched in 2007-2012
| Names |
Installed Capacity Mgwt |
Launch Date |
| Boldoda HPP |
| Sakeni HPP |
1.4 |
| Okami HPP |
| Mini HPP Khadori 1 |
0.65 |
| Khadori HPP 2 |
5.4 |
| Total |
11.05 |
In 2013-2016, 20 HPPs were launched with a 548 mgwt total capacity. However, of note is the fact that part of the HPPs which became functional after 2012 were initiated by the previous government.
FactCheck took a look at Georgia’s largest HPPs. The
Larsi HPP capacity is 19 mgwt and its construction
started in 2011. The construction of the
Bakhvi HPP-3, with a 10 mgwt capacity, also started in 2011. The construction of the
Aragvi HPP, with an eight mgwt capacity, started in February 2012. One of the biggest hydroelectric power plants – the
Paravan HPP with a capacity of 86.5 mgwt, was put into service in 2014 although its construction started in 2011. The construction of the
Dariali HPP started in 2012 and it became functional in 2016. The capacity of the Dariali HPP is 108 mgwt.
Table 2: Names and Capacities of HPPs Launched in 2013-2016
| Name |
Installed Capacity Mgwt |
| Larsi HPP |
| Dagva HPP |
0.1 |
| Shilda HPP |
| Bakhvi HPP-3 |
| Aragvi HPP |
8.5 |
| Alazani HPP 2 |
| Paravani HPP |
86.5 |
| Akhmeta HPP |
9.1 |
| Kazreti HPP |
| Kazbegi HPP |
| Racha HPP |
| Gardabani CCPP |
231.2 |
| Pshavela HPP |
1.95 |
| Debda HPP |
| Tkibuli CCPP |
13.2 |
| Kartli WPP |
20.7 |
| Dariali HPP |
108 |
| Shakshaketi HPP |
1.5 |
| Saguramo HPP |
4.4 |
| Maksania HPP |
0.5 |
548.15 |
Five hydroelectric power plants were put into service in 2007-2012 with a total installed capacity of 11 mgwt. In 2013-2016, 20 power plants were launched with a total installed capacity of 548 mgwt.
The total installed capacity of the power plants launched in 2013-2016 is much higher as compared to the figure named by Irakli Kobakhidze and Georgia did indeed have a significant growth in this regard as compared to 2007-2012. However, the Speaker of the Parliament neglects the fact that the construction of some of the power plants (At least five, with capacity of 231.5 MW, that begun operating in the period of "Georgian Dream" government) started under the previous government and gives credit only to his government for the aforementioned results.