საქართველოს პრემიერ-მინისტრი გიორგი კვირიკაშვილი, საქართველოს სოფლის მეურნეობის მინისტრ ლევან დავითაშვილთან და საქართველოში ევროკავშირის ელჩ იანოშ ჰერმანთან ერთად, სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების ევროპის სამეზობლო პროგრამის (ENPARD) პირველი ფაზის (2014-2017) შედეგების შემაჯამებელ კონფერენციას დაესწრო. პრემიერმა სიტყვით გამოსვლისას სოფლის მეუნეობის განვითარებაზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა:
„სოფლის ფეხზე დაყენება და სოფლის მეურნეობის განვითარება ჩვენ ერთ-ერთ პრიორიტეტად დავისახეთ. დღეისთვის, ამ დარგში მართლაც მნიშვნელოვანი პროგრესი გვაქვს“.
ქვეყნის ეკონომიკური ზრდა ქვეყანაში რეალურად შექმნილი დამატებითი ღირებულების ცვლილებით იზომება. აგრარულ სექტორში პროგრესის სანახავად აღნიშნულ დარგში შექმნილი რეალური დამატებითი ღირებულება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს უნდა შევადაროთ. ამ მეთოდით შედარება ფასების მატებით (ინფლაციით) გამოწვეული ღირებულების ზრდას გამორიცხავს.
აგრარული სექტორის რეალური ზრდის ტემპი 2010-2017 წლებში
image001 წყარო: სტატისტიკის ეროვნული სამსახური
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, 2016 წელს სოფლის მეურნეობის ზრდის ტემპმა 0.3% შეადგინა, 2015 წელს კი 1.5%. რაც შეეხება მიმდინარე წელს (3 კვარტალში), სოფლის მეურნეობაში შექმნილი რეალური პროდუქცია 2.7%-ით შემცირდა.
სოფლის მეურნეობაში მიმდინარე პროცესების დეტალურად გაანალიზებისთვის, ასევე მნიშვნელოვანია მეცხოველეობის პროდუქტების წარმოების დინამიკის განხილვაც.
ხორცის (ათასი ტონა), რძის (მლნ ლიტრი) და კვერცხის (მლნ ლარი) წარმოება 2014-2017 (III კვ.) წლებში
image002 წყარო: სტატისტიკის ეროვნული სამსახური
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, ბოლო წლების განმავლობაში რძის წარმოება კლების ტენდენციით ხასიათდებოდა. ხორცის და კვერცხის წარმოება კი, აღნიშნულ წლებში ხან იმატებდა, ხან კლებულობდა. 2016 წელს მეცხოველეობის პროდუქტების წარმოება, წინა წელთან შედარებით, შემცირდა. რაც შეეხება მიმდინარე წლის III კვარტალს, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ხორცის, რძის და კვერცხის წარმოება ასევე  შემცირებულია. კონკრეტულად,ხორცის წარმოება 18%-ით, რძის 12%-ით, კვერცხის კი 7%-ით არის შემცირებული.
აგრარულ სექტორში პროგრესის შესაფასებლად ასევე მნიშვნელოვანია ნათესი ფართობების მოცულობა.
საერთო ნათესების მოცულობა 2013-2017 წლებში (ათასი ჰექტარი)
image003 წყარო: სტატისტიკის ეროვნული სამსახური
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით, საგაზაფხულო და საშემოდგომო კულტურების ფართობის მოცულობა 2013 წლიდან კლებადია. 2016 წელს ნათესი ფართობების მოცულობა 2013 წელთან შედარებით 22.8%-ით ნაკლებია. განსაკუთრებით  საგაზაფხულო კულტურების ნათესების ფართობის მოცულობაა შემცირებული (30.5%-ით) (იხ. სტატია).
აგრარულ სექტორზე საუბრისას მნიშვნელოვანია იმ პროექტების აღნიშვნაც, რომლებიც დარგის განვითარების მიზნით სახელმწიფოს ხელშეწყობით მიმდინარეობს.
როგორც გრაფიკი 1-დან ჩანს, სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდის ყველაზე მაღალი ტემპი (11.3%) 2013 წელს დაფიქსირდა. სწორედ 2013 წლის მარტში ამოქმედდა „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტი, რომელიც ფერმერებისთვის გრძელვადიანი სესხების ხელმისაწვდომობას გულისხმობს. ამ პროექტის ფარგლებში 2013-2016 წლებში 154 ახალი საწარმო შეიქმნა და 700 გაფართოვდა. პროექტის ფარგლებში, აღნიშნულ წლებში, 197 874 322 აშშ დოლარის და 690 662 461 ლარის  შეღავათიანი კრედიტი გაიცა. 2016
წლის ჩათვლით, გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროექტის ფარგლებში თანადაფინანსების მოცულობამ 6 710 445 აშშ დოლარი შეადგინა.
წლის სექტემბერში ამოქმედდა აგროდაზღვევის პროექტი, რომლის ფარგლებში 2014-2016 წლებში 29 719 პოლისი გაიცა და სააგენტოს მიერ დაფინანსებულმა პრემიამ 14 658 868 ლარი შეადგინა.
როგორც ცნობილია, 2013-2016 წლებში „მცირემიწიან ფერმერთა საგაზაფხულო სამუშაოების ხელშეწყობის“ პროგრამა ხორციელდებოდა, რომლის ფარგლებში სულ 827 332 ჰა მიწა დაიხნა და ბენეფიციართა სარგებელმა 340 265 800 ლარი შეადგინა. მიუხედავად სახნავ-სათესი მიწების დასამუშავებლად გაცემული სუბსიდიებისა (ვაუჩერი, დიზელი, მინერალური სასუქები), 2013 წლიდან ნათესი ფართობების მოცულობა ყოველწლიურად მცირდება. მიმდინარე წელს კი აღნიშნული პროგრამა შეჩერდა.
როგორც ვხედავთ, მთავრობის მხრიდან სოფლის მეურნეობის სექტორში გარკვეული ჩარევის მიუხედავად, დარგის რეალური ზრდის ტემპი 2013 წლის შემდეგ მაინც კლების ტენდენციით ხასიათდება. 2017 წელს კი სოფლის მეურნეობა (რეალურ ღირებულებით ფორმაში) შემცირდა.
მიმდინარე წლის III კვარტალში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, მეცხოველეობის პროდუქტების წარმოება ასევე შემცირებულია. კონკრეტულად, ხორცის წარმოება 18%-ით, რძის 12%-ით, კვერცხის კი 7%-ით არის შემცირებული. ასევე, კლების ტენდენციით ხასიათდება ნათესი ფართობის მოცულობა.
მიუხედავად იმისა, რომ მთავრობა რამდენიმე პროგრამას ახორციელებს სოფლის მეურნეობის მიმართულებით, ეს დარგი მაინც ვერ იქცა ეკონომიკის ზრდის ხელშემწყობად და სუბსიდირებაზე დამოკიდებულად რჩება.

The Prime Minister of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, attended the European Neighbourhood Programme for Agriculture and Rural Development (ENPARD)’s final conference of its first phase (2014-2017) together with the Minister of Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili, and the Ambassador of the European Union (EU) to Georgia, Janos Herman. In his speech, the Prime Minister emphasised the development of agriculture and noted:
“We have proclaimed that the development of agriculture and villages are one of our priorities. Today, we indeed have significant progress in this field.”
A country’s economic growth is measured by changes in its real added value. In order to see progress in the agricultural sector, we have to compare the real added value produced in that field to the same figure of the previous year. This method helps to avoid the growth of value as a result of price increase (inflation).
Agricultural Sector Real Growth Rate in 2010-2017
As illustrated by the graph, agriculture’s growth rate was 0.3% in 2016 and 1.5% in 2015.
Real production in agriculture this year (in the first three quarters) decreased by 2.7%.
In order to obtain a detailed analysis of processes in agriculture, it is important to overview the production dynamics of animal products as well.
Production of Meat (thousand tonnes), Milk (million litres) and Eggs (GEL million) in 2014-2017 (third quarter)
As illustrated by the graph, production of milk has been characterised by a tendency of decline in the last few years. In the same period, the production of meat and eggs either grew or dropped. The production of animal products decreased in 2016 as compared to the previous year. The production of meat, milk and eggs also decreased in the third quarter of 2017 as compared to the same period of the previous year. Specifically, meat production dropped by 18%, milk production by 12% and egg production by 7%.
In order to assess progress in the field of agriculture, a look at the area of cultivated land is also important.
Area of Cultivated Land in 2013-2017 (thousand hectares)
Total Area of Cultivated Land 310.7 274.9 263.7 240.0 215.1
Autumn Crops (wheat, barley) 52.5 58.4 56.2 60.5 51.1
Spring Crops 258.2 216.5 207.5 179.5 164.0
Legumes and Cereals 183.8 154.6 142.7 119.5 111.3
Corn 150.4 129.1 114.1 95.5 84.9
Potatoes and Vegetable-Melon Crops 48.6 41.2 43.8 38.9 36.2
Other Crops 25.8 20.8 21.0 21.1 16.6
According to the data of the National Statistics Office of Georgia, the area of cultivation of spring and autumn crops has been declining since 2013. The area of agriculture land was 22.8% less in 2016 as compared to 2013. The largest decrease (by 30.5%) is seen in the area of spring crops.
It is also important to highlight those projects which have been carried out for agricultural development with the support of the state.
As illustrated by Graph 1, the highest real growth rate (11.3%) in agriculture was registered in 2013. It was also in March 2013 that the Preferential Agro-Credit Programme was launched in order to provide affordable long-term loans for farmers. A total of 154 new enterprises were established and 700 others were enlarged between 2013 and 2016 as a part of the programme. Preferential loans amounting to USD 197,874,322 and GEL 690,662,461 were also issued
in the same period of the programme.
The volume of co-funding within a co-funding project for processing and storage enterprises amounted to USD 6,710,445 by 2017.
An agricultural insurance project was launched in September 2014. A total of 29,719 insurance policies were opened with the total amount of premiums paid by the insurance agencies reaching GEL 14,658,868.
The Small Farmer Spring Work Assistance Programme took place between 2013 and 2016. A total of 827,332 hectares of land was cultivated in this period with the total amount of beneficiary benefit having reached GEL 340,265,800. In spite of subsidies (vouchers, diesel and mineral fertilisers) issued for the cultivation of agricultural land the area of cultivated land has been declining annually since 2013. The programme ended in 2017.
In spite of certain interventions of the Government of Georgia in the field of agriculture, the real growth rate of agriculture has been decreasing since 2013. In 2017, the volume of agriculture (in real value form) further decreased.
In the third quarter of 2017, the production of animal products also decreased as compared to the same period of the previous year. Specifically, meat production dropped by 18%, milk production by 12% and egg production by 7%. In addition, the area of cultivated land also has a tendency of decrease.
Even though the Government of Georgia has carried out several programmes to support agriculture, the field has failed to become a driving force behind the country’s economic growth and remains dependent on subsidies.