რეზიუმე: ბოლო 6 წელიწადში ანტიბიოტიკებზე ფასები იმაზე მეტად გაიზარდა, ვიდრე ზურაბ ჭიაბერაშვილის განცხადებაშია დასახელებული. საქსტატის მონაცემებით, 2014-2019 წლებში (აგვისტოს მონაცემებით) ანტიბიოტიკებზე ფასები 76%-ით გაიზარდა. 2019 წლის აგვისტოში, წინა წლის შესაბამის თვესთან შედარებით კი ანტიბიოტიკებზე ფასები 11%-ითაა გაზრდილი.
17 სექტემბერს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე „ევროპული საქართველოს“ წევრმა ზურაბ ჭიაბერაშვილმა მედიკამენტების ფასების ზრდაზე ისაუბრა. მისი განცხადებით: „ანტიბიოტიკები, რომელსაც ჩვენი მოსახლეობის დიდი ნაწილი ყიდულობს, ბოლო 6 წლის განმავლობაში 68%-ით არის გაზრდილი, ბოლო 1 წლის განმავლობაში კი 11%-ით“.
საქსტატის მონაცემებით, ბოლო 6 წელში (2013 წლის აგვისტოდან 2019 წლის აგვისტომდე), ანტიბიოტიკებზე ფასები 76%-ით გაიზარდა. 2019 წლის აგვისტოში ანტიბიოტიკებზე ფასების წლიურმა ზრდამ დაახლოებით 11% შეადგინა. სექტემბერში ანტიბიოტიკებზე ფასების ცვლილების მაჩვენებელი 11.6%-ია. საქსტატის მონაცემებზე დაყრდნობით ჩვენ გავაანალიზეთ, როგორ იცვლებოდა მედიკამენტებზე ფასები. საქსტატი ძირითადი მოხმარების მედიკამენტების ფასებს აკვირდება; ესენია: ანტიბიოტიკები, ვიტამინები, ტკივილგამაყუჩებლები, სისხლძარღვთა გამაფართოებლები, ანთების საწინააღმდეგო და საჭმლის მომნელებელი სისტემის პრეპარატები.
გრაფიკი 1: 2011-2019 წლებში მედიკამენტებზე ფასების ცვლილების წლიური მაჩვენებელი
საქსტატის მონაცემებით, 2011 წელს ძირითადი მოხმარების მედიკამენტები 3.6%-ით, 2012 წელს კი 8.6%-ით გაიაფდა. ფარმაცევტული ნაწარმის ფასი 2013 წელსაც მცირედით, 0.5%-ით შემცირდა. შემდგომ წლებში კი მედიკამენტის ფასის მკვეთრი ზრდა აღინიშნება: 2014 წელს 14.2%-ით, ხოლო, 2015 წელს 24.5%-ით გაიზარდა.
საპირისპირო ტენდენციას ვხედავთ მომდევნო წლებში. 2016 წელს მედიკამენტის ფასი 0.8%-ით შემცირდა.2017 წელს კი -15.5%-ით გაიაფდა.
მედიკამენტის ფასი 2018 წელს (4%-ით) კვლავ გაიზარდა. მიმდინარე წლის სექტემბრის მონაცემებით კი ბოლო 1 წელიწადში ფარმაცევტული ნაწარმის ფასი 6.6%-ით არის მომატებული (იხილეთ გრაფიკი N1).
ჩვენ მოკლედ მიმოვიხილეთ ის მიზეზები, რამაც მედიკამენტების ფასების ცვლილებაზე გავლენამოახდინა.
2009 წელს „წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ“ კანონში ცვლილებები შევიდა. მოიხსნა სამკურნალო საშუალებების იმპორტისთვის დაწესებული მთელი რიგი ბარიერები, ამასთან ბაზარზე პარალელური იმპორტი დაუშვეს. შედეგად ფარმაცევტული პროდუქციის იმპორტი გამარტივდა და გაიზარდა. 2011-2013 წლებში მედიკამენტების გაიაფება, სწორედ, ბაზრის დერეგულირებას უკავშირდება.
2016 წელს მედიკამენტების ფასების მცირედით შემცირება შემდეგი ფაქტორებით იყო გამოწვეული: ერთის მხრივ, 2016 წლის გაზაფხული-ზაფხულის პერიოდში ლარის კურსი გამყარდა; მეორეს მხრივ, საქართველოს ფარმაცევტულ ბაზარზე ახალი კომპანია „ჰუმანითი ჯორჯია” შემოვიდა. „ჰუმანითი ჯორჯიამ” ქვეყანაში ჯენერიკ მედიკამენტები გაცილებით დაბალ ფასად შემოიტანა. ბაზარზე ახალი მოთამაშის გამოჩენის პარალელურად, სამმა წამყვანმა კომპანიამ: PSP-მ, „ავერსმა“ და „ფარმადეპომ“ ფასებიმნიშვნელოვნად დაწიეს.
მედიკამენტების ფასების ზრდა პირდაპირ კავშირშია ეროვნული ვალუტის გაუფასურებასთან, რადგან მედიკამენტების დიდი წილი იმპორტირებულია, ხშირ შემთხვევაში ადგილობრივი წარმოებისთვის გამოყენებული ნედლეულიც იმპორტირებულია.
ლარის გაუფასურება 2014 წელს დაიწყო, ამ პერიოდიდან მედიკამენტებზე ფასების მნიშვნელოვნად გაიზარდა. აღსანიშნავია, რომ მიმდინარე წელს მკვეთრად გაუფასურდა ლარის კურსი, შესაბამისად, შეგვიძლია, ვივარაუდოთ, რომ წლის ბოლოსთვის მედიკამენტებზე ფასები კიდევ უფრო გაიზრდება.

Resume: In the last six years, the prices of antibiotics increased more as compared to the figures named in Zurab Tchiaberashvili’s statement. In accordance with the National Statistics Office of Georgia, the prices of antibiotics increased by 76% in 2014-2019 (August data). In August 2019, the prices on antibiotics increased by 11% as compared to the same month of the previous year.
On 17 September 2019, at the plenary session of the Parliament of Georgia, European Georgia – Movement for Freedom MP, Zurab Tchiaberashvili, spoke about the price hike on medication. As stated by Mr Tchiaberashvili: “The prices of antibiotics, which a big part of our population buys, increased by 68% in the last six years whilst the prices increased by 11% in the last year.”
In accordance with the National Statistics Office of Georgia, the prices of antibiotics increased by 76% in the last six years (from August 2013 to August 2019). In August 2019, the annual hike of antibiotic prices constituted nearly 11%. In September, the change in antibiotic prices constituted 11.6%. Based on the data of the National Statistics Office of Georgia, FactCheck analysed how prices of medication have changed. The National Statistics Office of Georgia monitors the prices of essential medications. These medications are as follows: antibiotics, vitamins, painkillers and vasodilators as well as anti-inflammatory and digestive system medicine.
Graph 1: Annual Indicators of Changes in Medication Prices in 2011-2019
In accordance with the National Statistics Office of Georgia, the prices of essential medications increased by 3.6% in 2011 whilst the prices decreased by 8.6% in 2012. In 2013 too, the prices of pharmacy products decreased slightly, by 0.5%. Since 2014, the prices of medication have started to increase rapidly. In 2014, the prices of medication increased by 14.2% and by 24.5% in 2015. In 2016, the prices of medication decreased by 0.8%. In 2017, medication prices increased by 15.5% and by 4% in 2018. As of September 2019, medication prices increased by 6.6% in the last year alone (see Graph 1).
We briefly reviewed those reasons which affected the changes in medication prices.
The decrease in medication prices in 2011-2013 is related to market deregulation. In 2009, the Law of Georgia on Medicine and Pharmaceutical Activities was amended. Many barriers imposed for the import of medicine were abolished. At the same time, parallel import was also allowed. As a result, the import of pharmacy products has been simplified and increased. In the subsequent years this was reflected on the prices of imported products.
In 2016, a slight decrease in medication prices was stipulated by the following factors: on the one hand, the GEL exchange rate appreciated in the spring and summer of 2016. On the other hand, a new company, Humanity Georgia, entered Georgia’s pharmaceutical market. Humanity Georgia started to import generic medications into the country at much cheaper prices. In light of the new player’s entrance in the market, three leading companies – PSP, Aversi and Pharmadepot significantly lowered their prices.
The medication price hike is directly linked with the depreciation of the national currency because most of the medicine is imported and often the raw materials used for local production is also imported. GEL depreciation started in 2014 and from that period there is a sharp increase in medication prices. Of note is that in the course of this year the GEL exchange rate depreciated abruptly and, therefore, we can expect that the prices of medication will be further increased by the end of the year.