რეზიუმე: საერთაშორისო სავალუტო ფონდი სხვადასხვა ქვეყნების ეკონომიკური ზრდის პროგნოზებს აქვეყნებს. პრემიერ-მინისტრის მრჩეველი არ აკონკრეტებს რომელი რეგიონის ნაწილად მოიაზრებს საქართველოს. პირველ რიგში, მიზანშეწონილია, რომ მკაფიოდ განიმარტოს რეგიონი, სადაც საქართველო შედის და შედარების თვალსაზრისითაც რელევანტურია. ასეთი რეგიონი კი მსოფლიო ბანკის მეთოდოლოგიის მიხედვით, აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნების ჯგუფია. აღნიშნულ რეგიონში, 2020-2024 წლებში საშუალო ეკონომიკური ზრდა 3.57%-ს შეადგენს. საქართველო ზრდის 5.08%-იანი პროგნოზით მესამე ადგილს იკავებს, სომხეთი (4.56%) მეოთხეს, პირველ და მეორე ადგილს უზბეკეთი (6%) და თურქმენეთი (5.9%) ინაწილებენ.
„საერთაშორისო სავალუტო ფონდის შეფასებით, საქართველო რეგიონში 2020-2024 წლების საშუალო ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლით არის ლიდერი და ამ მაჩვენებლის მიხედვით, უსწრებს სხვადასხვა ქვეყნებს“, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრის მრჩეველმა ეკონომიკურ საკითხებში ბექა ლილუაშვილმა განაცხადა.
სხვადასხვა ქვეყნების ეკონომიკური ზრდის პროგნოზებს საერთაშორისო სავალუტო ფონდი აქვეყნებს. საქართველოს ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი მიმდინარე და მომდევნო წლების განმავლობაში, წარმოდგენილია ცხრილი 1-ში.
ცხრილი 1: საქართველოს ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი 2019-2024 წლებში (%)
4.8
2020-2024 წლებში, საქართველოს საშუალო საპროგნოზო ეკონომიკური ზრდა 5.1%-ს შეადგენს. აღსანიშნავია, რომ საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის წინასწარი მონაცემებით, 2019 წელს ეკონომიკურმა ზრდამ 5.2% შეადგინა, რაც საერთაშორისო სავალუტო ფონდის საწყის პროგნოზს (4.6%) 0.6%-ით აღემატება.
პოლიტიკური თუ სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლები საქართველოს განვითარებისა და სიღარიბის შესამცირებლად მაღალი, კერძოდ კი ორნიშნა ეკონომიკური ზრდის საჭიროების შესახებ ხშირად ხაზგასმით აღნიშნავენ. მთავრობის წარმომადგენლები პასუხობენ, რომ რეგიონში რთული ეკონომიკურ-პოლიტიკური ვითარებაა და ამ ფონზე, საქართველოს ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლები, შედარებით მაღალია. პრემიერ-მინისტრის მრჩეველი არ აკონკრეტებს რომელი რეგიონის ნაწილად მოიაზრებს საქართველოს. პირველ რიგში, მიზანშეწონილია, რომ მკაფიოდ განიმარტოს რეგიონი, სადაც საქართველო შედის და შედარების თვალსაზრისითაც რელევანტურია. ასეთი რეგიონი კი მსოფლიო ბანკის მეთოდოლოგიის მიხედვით, აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნების ჯგუფია.
გრაფიკი 1: 2020-2024 წლის საშუალო ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნების რეგიონში (%)
აღნიშნულ რეგიონში, 2020-2024 წლებში საშუალო ეკონომიკური ზრდა 3.57%-ს შეადგენს. საქართველო 5.08%-იანი პროგნოზით მესამე ადგილს იკავებს, სომხეთი მეოთხეს, პირველ და მეორე ადგილს უზბეკეთი (6) და თურქმენეთი (5.9) ინაწილებენ. მიუხედავად იმისა, რომ ბექა ლილუაშვილის განცხადება სიმართლეა და ეკონომიკური ზრდის თვალსაზრისით, საქართველოს რეგიონთან შედარებით მაღალი საპროგნოზო მაჩვენებლები აქვს, აღნიშნული ზრდა არსებითი პროგრესის მიღწევისთვის არასაკმარისია. ასევე, რიგ შემთხვევებში, ეკონომიკის რეალური ზრდის ფაქტი წარსულ პროგნოზებს არ ემთხვევა, მაგალითისთვის, 2017-2018 წლებში საქართველოს პროგნოზი სომხეთის პროგნოზს აღემატებოდა, თუმცა, ფაქტობრივად, სომხეთში პროგნოზზე მაღალი ზრდა დაფიქსირდა, რაც ასევე საქართველოს მშპ-ს ზრდის ტემპს აღემატებოდა.

Resume: The International Monetary Fund publishes the economic growth estimates of different countries. Beka Liluashvili, Adviser to the Prime Minister, does not specify the region to which he believes Georgia belongs. First and foremost, it is appropriate to clearly define the region where Georgia is a part in order to make any comparison. According to the World Bank’s methodology, Georgia falls within the group of Eastern European and Central Asian countries.
In this region, the average economic growth rate in 2020-2024 constitutes 3.57%. Georgia is ranked third with its 5.08% economic growth forecast and Armenia is fourth (4.56%) whilst Uzbekistan and Turkmenistan are in the top positions with 6% and 5% economic growth rates, respectively.
Beka Liluashvili, Economic Advisor to the Prime Minister of Georgia, stated: “In accordance with the International Monetary Fund’s estimates, Georgia is the leader in terms of the average economic growth rate in 2020-2024 and is ahead of many countries in that regard.” The International Monetary Fund publishes the economic growth estimates of different countries. Georgia’s economic growth estimates for the ongoing as well as upcoming years are given in Table 1.
Table 1: Georgia’s Economic Growth Estimates for 2019-2024 (%)
2024
4.8%
5.0%
5.2%
In 2020-2024, Georgia’s average economic growth rate is estimated to be 5.1%. Of note is that according to the preliminary data of the National Statistics Office of Georgia, the economic growth rate in 2019 was 5.2% which is 0.6 of a percentage point higher as compared to the International Monetary Fund’s initial estimate (4.6%). Politicians and civil society representatives often emphasise the need for a high, in particular, two-digit economic growth rate for Georgia’s development and to curb poverty. The authorities respond that there is a difficult economic and political situation in the region and Georgia’s economic growth rate is comparably higher. The Advisor to the Prime Minister does not specify the region to which he believes Georgia belongs. First and foremost, it is appropriate to clearly define the region where Georgia is a part in order to make any comparison. According to the World Bank’s methodology, Georgia is in the group of Eastern European and Central Asian countries.
Graph 1: 2020-2024 Average Economic Growth Rate Estimates for the Region of Eastern European and Central Asian Countries (%)
In this region, the average economic growth rate in 2020-2024 constitutes 3.57%. Georgia is ranked third with its 5.08% economic growth forecast and Armenia is fourth (4.56%) whilst Uzbekistan and Turkmenistan are in the top two positions with 6% and 5% economic growth rates, respectively.
In spite of the fact that Beka Liluashvili’s statement is true and Georgia does indeed have high estimates for economic growth as compared to the region, the aforementioned growth rate is insufficient for substantial progress. In addition, there are certain cases when the actual economic growth figure does not match with previous estimates. For instance, in 2017-2018 Georgia’s estimated economic growth rate surpassed that of Armenia even though Armenia in fact achieved a higher economic growth rate as compared to the estimated figure which was also higher than Georgia’s GDP growth rate.