ყველაფერი ლარის კურსის შესახებ - სად არის გამოსავალი
მიმდინარე პანდემიით გამოწვეული ეკონომიკური კრიზისის ფონზე, მსოფლიოში ეროვნული ვალუტების კურსმა, აშშ დოლართან მიმართებით, გაუფასურების ტენდენცია შეიძინა. ქართული ლარის შემთხვევაში კურსის შემცირება 10 მარტიდან გახდა შესამჩნევი და პიკს 27 მარტს მიაღწია, როცა გაცვლითმა კურსმა 3.48 შეადგინა, შემდეგ დღეებში კი გაცვლითი კურსი 3.28-ის მიდამოებში მერყეობდა. ორკვირიან შუალედში ეროვნული ბანკი სავალუტო აუქციონში სამჯერ ჩაერია. 13 მარტს სებ-მა ბაზარს 20 მლნ აშშ დოლარი მიაწოდა, 19 და 25 მარტს კი 40-40 მლნ აშშ დოლარი. მიმდინარე კვირის განმავლობაში ლარის გაცვლითი კურსი 3.18-ის ფარგლებშია.
გრაფიკი 1. ლარის გაცვლითი კურსი აშშ დოლართან მიმართებით
როგორ ყალიბდება ლარის გაცვლითი კურსი დოლართან მიმართებით
დოლარი ისეთივე საქონელია, როგორც ნებისმიერი სხვა ჩვენთვის ნაცნობი პროდუქტი და მის ფასს (ლარის კურსს) ბაზარზე არსებული მოთხოვნა და მიწოდება აყალიბებს. თუ დოლარის მიწოდება მოთხოვნას აღემატება, ლარი მყარდება, ხოლო, როცა დოლარზე მოთხოვნა მაღალია და მიწოდება ნაკლები, ის ძვირდება, ანუ ლარის კურსი ეცემა. ლარს მცურავი გაცვლითი კურსი აქვს, რაც იმას ნიშნავს, რომ კურსი ბაზარზე მოთხოვნა-მიწოდების თანაფარდობით ყალიბდება და მას ეროვნული ბანკი არ განსაზღვრავს. ეროვნული ბანკი მხოლოდ აღნიშნულ ოფიციალურ გაცვლით კურსს აქვეყნებს და გამონაკლის შემთხვევებში, მოკლევადიანი დისბალანსის თუ პანიკის გავლენის დასაბალანსებლად, ვაჭრობაში ერევა.
ტექნიკურად მოქალაქეები და ბიზნესი შემოსავლებს, როგორც ეროვნულ, ასევე უცხოურ ვალუტაში (გზავნილები, ექსპორტი, ტურიზმი) იღებენ და კომერციულ ბანკებს კონვერტაციისათვის მიმართავენ. მაგალითად, ექსპორტიორი კომპანია მიმართავს ბანკს, ექსპორტიდან მიღებული დოლარი ლარში გადაცვალოს, რათა ხელფასები გასცეს ან გადასახადები გადაიხადოს - ანუ ბაზარზე დოლარის მიწოდებას ზრდის. მეორე მხრივ, იმპორტიორი კომპანია ლარში იღებს შემოსავალს და ასევე მიმართავს ბანკს ანგარიშზე არსებული ლარი დოლარში გადაცვალოს - ანუ ზრდის დოლარზე მოთხოვნას. საქართველოს ათასობით მოქალაქე ყოველდღიურად ანალოგიურად იქცევა. შედეგად, მოქალაქეთა და ბიზნესის ცალკეული გადაწყვეტილებები ვალუტის კონვერტაციაზე, კომერციულ ბანკებში [1] იყრის თავს. კომერციულ ბანკებს ან ზედმეტი დოლარი უჩნდებათ, ან მისი ნაკლებობა აქვთ და გარკვეულ ფასად ერთმანეთს უცხოურ ვალუტას აწვდიან. ბანკთაშორისი სავალუტო ბაზარი ბლუმბერგის ელექტრონულ სავაჭრო სისტემაშია ორგანიზებული, რომლის საშუალებითაც სხვადასხვა ვალუტით ვაჭრობის გარიგებების დადება ხორციელდება. ყველა მონაწილე აქვეყნებს, თუ რა ფასად არის მზად, შეიძინოს და ასევე, გაყიდოს უცხოური ვალუტა. შემდგარი გარიგებების შეწონილი სიდიდე ლარის ოფიციალურ გაცვლით კურსს ქმნის. საბოლოო ჯამში, ეროვნული ვალუტის კურსს ბანკების შუამავლობით თითოეული მოქალაქე და ბიზნესსუბიექტი აყალიბებს. როდესაც მოქალაქეები და ბიზნესი დოლარის შესყიდვას (მაშინაც როცა არ სჭირდებათ) პანიკურად იწყებენ, ბანკები იძულებულნი არიან, საკუთარი უცხოური ვალუტის მარაგები შეავსონ და მზად არიან, ერთ ერთეულ დოლარზე უფრო მეტი ლარი გადაიხადონ. შესაბამისად, დოლარი ძვირდება და ლარის კურსი ამ შემთხვევაში ეცემა.
დოლარის შემოდინების წყაროები
როგორც აღვნიშნეთ, სავალუტო ბაზარზე დოლარის მიწოდება და მოთხოვნა მოქალაქეებისა და ბიზნესის მიერ ხორციელდება. თავის მხრივ, მათ სურვილს, ვალუტის კონვერტაცია მოახდინონ, ქვეყანაში დოლარის შემოდინებისა და გადინების წყაროები განაპირობებს. როცა ქვეყანაში დიდი ოდენობით ვალუტა შემოდის (მოქალაქეებს და ბიზნესს უჩნდებათ დოლარის დიდი მოცულობა გასაყიდად), ლარი მყარდება და უფასურდება, როცა ქვეყნიდან დოლარის დიდი მოცულობა გაედინება (მოქალაქეებს და ბიზნესს უჩნდებათ დოლარის საჭიროება). საქართველოში უცხოური ვალუტის შემოდინების ძირითადი წყაროებია: ექსპორტი - ექსპორტი მოიცავს, როგორც საქონლის ასევე მომსახურების ექსპორტს. მომსახურების ექსპორტის სახეა ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლებიც; პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები - ფულადი ნაკადები, რომლებსაც უცხოელები საქართველოს რეზიდენტ ორგანიზაციებში დებენ. ორგანიზაციის მიმდინარე საჭიროებების დასაკმაყოფილებლად ეს სახსრები შემდგომ ლარში კონვერტირდება, რითაც ბიზნესი ბაზარს დოლარს აწვდის; საგარეო ვალი - საგარეო ვალი შეიძლება აიღოს როგორც ბიზნესმა, ასევე ხელისუფლებამ, რის შემდგომაც ის ლარში კონვერტირდება და ბაზარზე საჭირო მომსახურებისა თუ საქონლის შეძენა ხორციელდება. ამ შემთხვევაშიც, ბაზარზე დოლარის მიწოდება იზრდება; ფულადი გზავნილები - უცხოეთში მყოფი საქართველოს მოქალაქეების მიერ გამომუშავებული ფული, რომელსაც ისინი ოჯახის წევრებს უგზავნიან. გზავნილები საქართველოში ვალუტის შემოდინების ასევე მნიშვნელოვანი წყაროა, რადგან მიმდინარე მოთხოვნილებების დასაკმაყოფილებლად, აღნიშნული ვალუტა, მოქალაქეთა მიერ ლარში კონვერტირდება, რითაც ბაზარზე უცხოური ვალუტის მიწოდება იზრდება.
რაც შეეხება ქვეყნიდან უცხოური ვალუტის (დოლარის) გადინების წყაროებს, უმთავრესი წილი, ამ შემთხვევაში, საქონლის იმპორტის დაფინანსებაზე მიიმართება. ქვეყანაში, როდესაც უცხოური წარმოების საქონელი შემოდის, მისი ღირებულება უცხოურ ვალუტაში იფარება. ამ მიზნით, იმპორტიორი ადგილობრივ ბაზარზე ყიდულობს დოლარს და მას უცხოეთში რიცხავს. შედეგად, დოლარზე მოთხოვნა იზრდება. დოლარის გადინება საგარეო ვალის მომსახურებასთანაც არის დაკავშირებული. კერძოდ, თუ ახალი ვალის აღება ქვეყანაში დოლარის შემოდინებას განაპირობებს, წარსულში აღებული ვალის ძირისა და პროცენტის დაფარვისათვის, მთავრობა და ბიზნესი საქართველოში დოლარს ყიდულობს და მას უცხოეთში რიცხავს, რაც დოლარზე მოთხოვნას ასევე ზრდის.
გარდა ზემოაღნიშნული ფაქტორებისა, ვალუტის მიწოდებაზე და მოთხოვნაზე მოლოდინები ახდენს გავლენას. კერძოდ, სტანდარტულ პირობებში, სუბიექტი დოლარს მაშინ ყიდულობს და ყიდის, როცა მას ამის საჭიროება უჩნდება. მიმდინარე პროცესებიდან გამომდინარე, თუ იქმნება მოლოდინი, რომ დოლარი ხვალიდან გაძვირდება, ადამიანები დოლარის შეძენას დღეს მასიურად იწყებენ და მოლოდინებიდან გამომდინარე, დოლარზე მოთხოვნას ზრდიან. შედეგად, მოლოდინების გავლენით, ლარის კურსი მცირდება (უფასურდება) დღესვე.
სებ-ის როლი კურსის ჩამოყალიბებაში
პოლიტიკური სპექტრი და საზოგადოება ეროვნული ბანკისგან ხშირად მოითხოვს, რომ ლარის გაუფასურება არ დაუშვას. სინამდვილეში, ეროვნულ ბანკს კურსის უცვლელად შენარჩუნება დიდი ხნის განმავლობაში, არ შეუძლია. მეორე მხრივ, ეს ეკონომიკისთვის არც არის სასურველი. კურსის ცვლილება ეკონომიკაში მიმდინარე მოვლენების შედეგი, მისი გამოხატულებაა და მას თვითმარეგულირებელი ეფექტი აქვს. მარტივად რომ ითქვას, კურსის ვარდნით ეკონომიკა საკუთარ თავს მკურნალობს და ხელოვნურად მისი შეჩერებით გაჯანსაღების პროცესს ხელი ეშლება. კერძოდ, როდესაც ლარი უფასურდება, ქართული ექსპორტი უცხო ქვეყნისათვის იაფდება და საქართველოში იმპორტი ძვირდება, შედეგად, იმპორტის მოცულობა მცირდება და ექსპორტი იზრდება, რითაც დისბალანსი უცხოური ვალუტის მიწოდებაში აღმოიფხვრება და ლარის კურსიც დასტაბილურდება. მეორე მხრივ, თუ ეკონომიკური ფაქტორებით ლარი გაუფასურებული უნდა იყოს (დოლარის მიწოდება ნაკლებია მოთხოვნაზე) და ეროვნული ბანკი გამყარებულ ლარს ხელოვნურად შეინარჩუნებს, ამით ექსპორტი უცხოელებისათვის ძვირდება, იმპორტი კი საქართველოსათვის გაიაფდება. შედეგად, იმპორტი გაიზრდება და ექსპორტი შემცირდება, რითაც დისბალანსი დოლარის მიწოდებასა და მოთხოვნას შორის კიდევ უფრო გაიზრდება, საბოლოოდ კი, ლარის გაუფასურებაზე წნეხი კიდევ უფრო მოიმატებს. აღნიშნული მაგალითიდან ნათლად ჩანს, თუ რატომ არ უნდა შეინარჩუნოს სებმა კურსი ხელოვნურად მაშინაც კი, როცა მას ამის შესაძლებლობა აქვს.
მეორე მხრივ, ცენტრალურ ბანკებს კურსის ხანგრძლივად ხელოვნურად შენარჩუნების საკმარისი შესაძლებლობა არც ერთ ქვეყანაში არ აქვთ, ვინაიდან ეს სარეზერვო ვალუტის დახარჯვას ან შემზღუდავი პოლიტიკის (რეფინანსირების განაკვეთის აწევა) გატარებას მოითხოვს. სავალუტო რეზერვები შეზღუდულია და ხელოვნური კურსის შენარჩუნებისთვის ის საკმარისი არ არის. მარტივად, რომ ითქვას, ერთ დღესაც რეზერვები ამოიწურება. თუმცა, ეს ეროვნული ბანკის სრულ უმოქმედობას არ ნიშნავს. მის ხელთ არსებული რეზერვების საჭირო დროს გაყიდვით (ან ვალუტის ყიდვით) ეროვნული ბანკი კურსის მერყეობის ამპლიტუდის შემცირებას უზრუნველყოფს. ინტერვენციებით ეროვნული ბანკი ცდილობს, ბაზარზე არსებული პანიკური აქტივობა ჩააცხროს, ცალკეული მსხვილი ტრანზაქციების ეფექტი გაანეიტრალოს, რათა კურსის არაპროგნოზირებადი მერყეობა თავიდან აიცილოს და მისი დასტაბილურებით ბაზრის მონაწილეებისათვის სავალუტო რისკები შეამციროს. ესაა ის მაქსიმუმი, რაც ცენტრალურ ბანკებს ხელეწიფებათ. იმ შემთხვევაში კი, თუ კურსის შემცირება იმ მასშტაბს მიაღწევს, როდესაც ფასების დონის ზრდა ქვეყანაში გარდაუვალია, ეროვნულ ბანკს, როგორც წესი, უფრო მკაცრი მონეტარული პოლიტიკის გატარება, კერძოდ, რეფინანსირების განაკვეთის ზრდა უწევს, რითაც ფასების დონეს ინარჩუნებს, თუმცა მას ეკონომიკური ზრდის ტემპი ეწირება.
პანდემიის გავლენა ლარის კურსზე
მსოფლიოში მიმდინარე პანდემიამ საქართველოში სავალუტო ბაზარზე ერთდროულად რამდენიმე მიმართულებით იქონია გავლენა და ზემოთ აღწერილ დოლარის შემოდინების თითქმის ყველა წყაროს შეეხო. პირველ რიგში, პანდემიის შედეგად ტურისტული აქტივობა მსოფლიოს მასშტაბით შეწყდა. შედეგად, საქართველომ ის ფულადი ნაკადები სრულად დაკარგა, რასაც ტურიზმიდან იღებდა ან შეიძლება მიეღო. შესაბამისად, ბაზარმა უცხოური ვალუტის ის წილი დაკარგა, რასაც მომსახურების ექსპორტიდან (ტურიზმი) ელოდებოდა.
მსოფლიო ეკონომიკამ პანდემიის შედეგად მნიშვნელოვანი დარტყმა მიიღო და შემოსავლები გლობალურად შემცირდა. შესაბამისად, იკლო იმ შემოსავლებმა, რასაც საქართველოს მოქალაქეები უცხოეთში გამოიმუშავებდნენ (მაგალითად, იტალიაში ფაქტიურად ყველა აქტივობა შეზღუდულია, რაც საქართველოსთვის ფულადი გზავნილების მნიშვნელოვანი წყაროა). ფულადი გზავნილების შემცირება მეორე მნიშვნელოვანი წყაროა, რამაც ქვეყანაში დოლარის მიწოდების შემცირება გამოიწვია.
ისეთ არასტაბილურ ვითარებაში, როგორშიც დღეს მსოფლიო ეკონომიკაა, ინვესტორები მოლოდინის რეჟიმში გადასვლით გამოირჩევიან. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მონაცემებით, ინვესტორებმა განვითარებადი ბაზრებიდან (საქართველოც განვითარებად ბაზარს მიეკუთვნება) 83 მლრდ დოლარის მოცულობით სახსრები უკვე გაიტანეს, რაც კაპიტალის გადინების დღემდე დაფიქსირებული ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია. შესაბამისად, სახარბიელო მდგომარეობა არც ინვესტიციების კუთხით იქნება მოსალოდნელი. მით უმეტეს, საქართველო ინვესტიციების მოზიდვის თვალსაზრისით, კრიზისამდეც განიცდიდა სირთულეებს; კერძოდ, 2019 წელს პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობა, წინა წელთან შედარებით, პრაქტიკულად არ გაზრდილა (0.2%) და 2018-2019 წლების ნიშნული მხოლოდ 2013 წლის მონაცემს აღემატებოდა.
უცხოური ვალუტის კიდევ ერთ წყაროზე, ექსპორტზე, სავაჭრო პარტნიორების მხრიდან შემცირებული საგარეო მოთხოვნა [2] უარყოფითად მოქმედებს. შესაბამისად, კრიზისისათვის დამახასიათებელი სავაჭრო ბრუნვის შემცირების ფონზე, ექსპორტის მოცულობაც შემცირდება, როგორც ნატურალური მოცულობის კლების, ასევე საქონლის ფასის შემცირების შედეგად. მეორე მხრივ, იმპორტზე საქართველოს მოთხოვნაც მცირდება, რაც თავის მხრივ, უცხოური ვალუტის გადინებასაც უშლის ხელს და ლარის კურსის ერთგვარი დამაბალანსებელია (თუმცა, როგორც ჩანს, არასაკმარისი).
გარდა აღნიშნული ფუნდამენტური ფაქტორებისა, რომელთა ერთობლივი მოქმედება ლარის კურსის შემცირებას ნებისმიერ შემთხვევაში გამოიწვევდა, სავარაუდოა, რომ ბაზარზე არსებულმა ერთგვარმა პანიკამ, მნიშვნელოვანი როლი ითამაშა. მონაცემები, რომელზე დაყრდნობითაც მოლოდინების როლი ცალსახად დადასტურდება, ხელმისაწვდომი არ არის. თუმცა ემპირიული დაკვირვებიდან თუ ოპერატიული ინფორმაციის მქონე პირების დაკვირვებიდან, მსგავსი ფაქტორის მოქმედება დასტურდება.
ლარის კურსის შემცირება სწორედ აღნიშნული ფაქტორების ერთობლივმა მოქმედებამ განაპირობა. მოლოდინის ეფექტის გაქრობასთან ერთად კი, კურსმა პიკური ნიშნულიდან მოკლევადიან წონასწორობამდე ჩამოიწია. ამ ეტაპზე, მოლოდინისა და პანიკის როლი ერთგვარად მოიხსნა, თუმცა, უახლოეს მომავალში, სხვა ფუნდამენტური ფაქტორების არსებითი გაუმჯობესება, სამწუხაროდ, მოსალოდნელი არაა. ფულადი გზავნილები, ინვესტიციები და მით უმეტეს ტურიზმიდან მისაღები ნაკადები, უახლოეს პერიოდში, კრიზისამდელ ნიშნულზე არ აღდგება. შესაბამისად, მოცემულ ვითარებაში, კურსის სტაბილურობის მნიშვნელოვან მდგენელად საგარეო დახმარებების/ვალდებულებების მოზიდვა შეიძლება მივიჩნიოთ. ცნობილია, რომ საერთაშორისო სავალუტო ფონდი დამატებით დაფინანსებას გამოყოფს, თუმცა, ამ ეტაპზე ზუსტი მოცულობა უცნობია. ასევე დადასტურებულია, რომ დამატებით საგარეო რესურსს საქართველო ევროკავშირისა და მსოფლიო ბანკის მხრიდანაც, 183 და 45 მლნ ევროს მოცულობით, მიიღებს. აღნიშნული მოცულობები, ბუნებრივია, არასაკმარისია და მნიშვნელოვანია ხელისუფლების ძალისხმევა აქტიურად იქნას მიმართული, როგორც ახალი საგარეო ვალდებულებების აღების, ასევე მიმდინარე პერიოდში დასაფარი ძველი ვალდებულებების რესტრუქტურიზაციის თვალსაზრისით, რათა ერთი მხრივ, მიმდინარე შემომავალი ნაკადები გაიზარდოს, მეორე მხრივ კი, გამავალი რესურსის გადინება გადავადდეს.
მსგავს ვითარებაში მნიშვნელოვანი მასტაბილურებელი გავლენის მატარებელი იქნებოდა შემომავალი ნაკადები მსხვილი საინვესტიციო პროექტებიდან (ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტი, მსხვილი ჰესები), რომლებიც სხვადასხვა მიზეზით შეჩერებულია (საუკეთესო შემთხვევაში). აწ უკვე შეცვლილ ეკონომიკურ რეალობაში, მათი განხორციელების მყარი ვალდებულების აღება და ამ მიმართულებით პირველივე შესაძლებლობების გამოყენება, პოსტკრიზისულ პერიოდში, ეკონომიკისათვის არსებითი პოზიტიური ეფექტის მომტანი იქნება.
[1] სიმარტივისთვის, მაგალითში მიკროსაფინანსო ორგანიზაციები და სხვა ფინანსური ინსტიტუტები გათვალისწინებული არ არის.

In light of the current pandemic-induced economic crisis, world currencies started to depreciate against the USD. In the case of GEL, the depreciation of the GEL exchange rate has been evident since 10 March 2020 and peaked on 27 March when the USD to GEL exchange rate was 3.48. In the next days, the exchange rate fluctuated in the vicinity of 3.28. In two weeks, the National Bank of Georgia made two interventions in currency auctions. On 13 March, the National Bank of Georgia sold USD 20 million at a currency market followed by USD 40 million each day on 19 March and 25 March. As of this week, the USD to GEL exchange rate is around 3.18.
Graph 1: USD to GEL Exchange Rate
How the USD to GEL Exchange Rate is Determined
USD is a commodity, the same as any product which is familiar to us, and its price (the GEL exchange rate) is determined by market supply and demand. If USD supply exceeds demand, the GEL exchange rate rises. When demand on USD is high and supply remains low, USD gets expensive which means a depreciation of the GEL exchange rate. GEL has a floating exchange rate; that is, the GEL exchange rate is determined by the supply and demand proportion and is not set by the National Bank of Georgia. The National Bank only publishes the official exchange rate and in exceptional circumstances makes interventions in currency trade to target a short-term imbalance or alleviate the panic impact.
Technically, people and business receive income both in national and foreign currencies (remittances, export and tourism) and address commercial banks for converting. For instance, an exporter company asks a bank to convert export-earned USD into GEL to pay salaries or taxes and, therefore, increases USD supply to the market. On the other hand, an importer company gets revenues in GEL and also asks a bank to convert GEL in a company’s account into USD and, therefore, increases the demand on USD. Thousands of Georgian nationals make similar transactions every day. As a result, the separate decisions of citizens and businesses on converting currency are being accumulated in commercial banks.[1] The commercial banks either have a surplus of USD or experience a shortage or sell foreign currency to each other at a certain price. The interbank foreign exchange market is organised within the Bloomberg trading system which allows trade transactions in different currencies. The average weighted currency trade eventually determines the GEL exchange rate. In sum, the GEL exchange rate is determined by each citizen and business entity through the banks. When people and business start panic buying of USD (even when they do not need it), banks are forced to fill their foreign currency reserves and are ready to pay more GEL for one USD. As a result, USD appreciates and the GEL exchange rate goes down in this case.
Source of USD Inflow
As mentioned previously, people and businesses determine USD supply and demand at a currency market. In turn, their desire to convert the currency is stipulated by the sources of USD inflow and outflow. When a country has large volumes of a foreign exchange inflow (people and businesses have a large amount of USD to convert) GEL appreciates and, vice versa, it depreciates in the case of large USD outflows (peoples and business experience the need for USD). The main sources of foreign exchange inflow in Georgia are as follows: export – export includes both the export of goods and services as well as tourism revenues that constitute a part of service exports, foreign direct investments – foreign exchange inflows which foreigners invest in Georgia’s resident organisations. These funds are later converted into GEL to satisfy the organisation’s ongoing needs and business provides USD to the market in this manner; foreign debt – both government and businesses can take foreign debt which are later converted into GEL and used to purchase a needed service or goods. In this case, too, the USD supply to the market does increase, remittances – money earned by Georgian nationals abroad which they send to their families. Remittances are also an important source of foreign exchange inflows to Georgia since people convert remittances to GEL in order to meet their current needs which increases the foreign exchange supply to the market.
In regard to the source of foreign exchange (USD) outflow, it is mostly money on imports. When a foreign commodity enters a country’s market, its value is paid in a foreign currency. To this end, an importer buys USD at a local market and transfers it abroad. As a result, the demand on USD rises. USD outflow is also related to foreign debt service. In particular, whilst taking a new debt stipulates USD inflow into a country, the government and business buy USD in Georgia and send it abroad to pay for the underlying amount of the debt and the accrued interest rate which also increases the demand on USD.
On top of the aforementioned factors, expectations also affect currency supply and demand. In particular, under standard circumstances, a person/entity buys and sells USD when necessary. Given the ongoing processes, the expectation that USD will appreciate tomorrow pushes people to start a massive buying of USD today and, therefore, increase the demand on USD. As a result, the GEL exchange rate decreases (depreciates) the same day because of expectations.
The Role of the National Bank of Georgia in Forming the Exchange Rate
The Georgian public and the political spectrum often press the National Bank of Georgia to prevent GEL depreciation. In fact, the National Bank of Georgia is unable to keep the exchange rate unchanged for a long period of time. On the other hand, this is not even desirable for the economy. Changes in the GEL exchange rate are the result and reflection of economic processes and bear a self-regulatory effect. To put it simply, by depreciating the exchange rate, the economy treats itself but an artificial halt of a drop in the exchange rate impedes the recovery process. In particular, when GEL depreciates, Georgian exports become cheaper for a foreign country and import to Georgia gets more expensive. As a result, the import volume decreases and the export increases which eradicate a foreign currency supply misbalance and stabilise the GEL exchange rate. In turn, if GEL has to be depreciated because of economic factors (the demand on USD exceeds supply) and the National Bank artificially keeps a strong GEL, export for foreigners will become expensive and import for Georgia will become cheaper. As a result, import will increase and export will decrease which will further increase the misbalance between USD supply and demand. In the long run, pressure to depreciate GEL will further increase. This is a clear example of why the National Bank of Georgia should not artificially keep the GEL exchange rate even if it can afford to do so.
On the other hand, none of the central banks in any country is stable enough to artificially maintain the exchange rate for a long duration because it requires spending their currency reserves on pursuing a tight monetary policy (increasing the refinancing rate). Currency reserves are limited and insufficient to maintain an artificial exchange rate. Simply, currency reserves will one day be depleted. However, this does not mean that central banks should have a hands-off approach. By the timely selling of currency reserves (or purchasing foreign exchange), central banks ensure a decrease of fluctuation amplitude. Central banks use currency interventions to calm panic activity, neutralise the effect of some large transactions and, thereby, avoid an unpredictable fluctuation of the exchange rate as well as reduce currency risks for market stakeholders by stabilising the national currency. This is the best that central banks can do. If a currency exchange depreciates to a level when an increase in prices becomes inevitable, central banks usually have to adopt a tighter monetary policy; in particular, increasing the refinancing rate which allows keeping the level of prices but usually sacrificing the economic growth rate.
The current world pandemic has affected the Georgian currency market simultaneously in several directions and all sources of the aforementioned USD inflow were also affected. First and foremost, tourist activity has ceased all over the world. As a result, Georgia completely lost these foreign exchange flows which it received or could receive from tourism revenues. Therefore, the currency market lost this portion of foreign exchange which it anticipated receiving from service export (tourism).
The world economy took a huge blow from the pandemic and incomes dropped globally. Therefore, incomes which Georgian nationals earn abroad also decreased (for instance, almost all activity in Italy, which is an important source of remittances for Georgia, has been banned). Remittances are the second most important source whose decrease caused a drop in USD supply to Georgia.
In such unstable circumstances in which the world economy currently finds itself, investors are moving into a standby regime. According to the International Monetary Fund’s data, investors have already withdrawn USD 83 billion from developing markets (Georgia, too, is a developing market) which is the highest figure of capital outflow registered thus far. Therefore, the situation would not be propitious in terms of investments as well. Georgia has been experiencing difficulties in attracting investments prior to the crisis. In particular, the volume of foreign direct investments in 2019 almost did not increase (0.2%) as compared to the previous year and 2018-2019’s FDI figure was higher as compared to 2013’s figure only.
Export, which is another source of foreign currency, is negatively affected by the reduced foreign demand[2] from trade partners. Therefore, in light of the reduced trade turnover which is characteristic to a crisis, the export volume will also decrease as a result of both a natural volume reduction and a drop in the prices of goods. On the other hand, Georgia’s demand on import also declines which in turn impedes the outflow of foreign currency and serves as an anchor of the GEL exchange rate (albeit, a seemingly insufficient one).
On top of these fundamental factors, it is assumed in any case that market panic also played an important role in the depreciation of the GEL exchange rate. The data, which could flatly confirm the role of expectations, are not available. However, empirical observations and/or reflections of people possessing operational information confirm the effect of such a factor.
It was the joint impact of the aforementioned factors which stipulated the depreciation of the GEL exchange rate. Simultaneously, with the disappearance of the effect of expectations, the GEL exchange rate decreased from the peak to a short-term equilibrium. Currently, the role of expectations and panic has somehow been eliminated although, unfortunately, improvements of other fundamental factors are not in sight. Remittances and investments, let alone tourism revenues, will not return to pre-crisis figures in the nearest future. Therefore, in this situation, the attraction of foreign assistance/obligations can be considered as an important determinant of the currency stability. It was reported that the International Monetary Fund will allocate additional funding although the exact amount is currently unknown. It was also confirmed that Georgia will receive additional foreign financial resources from the European Union and the World Bank in the amount of EUR 183 million and EUR 45 million, respectively. Naturally, these sums are insufficient and the government’s efforts are important to take new foreign obligations as well as to restructure the old ones which are due at the present moment. On the one hand, this will increase foreign exchange inflows and, on the other hand, will postpone foreign exchange outflow.
In a similar situation, foreign exchange flows from large infrastructural projects (Anaklia deep-water seaport, large HPPs) which have been halted (in the best case) would have had a significant stabilising effect. In an already different economic reality, taking strong commitments to complete these projects and using the very first opportunity in this direction will bring a substantial positive effect to the economy in a post-crisis period.
[1] For simplicity’s sake, microfinance organisations and other financial institutions are not included.