დეზინფორმაცია: მიხეილ სააკაშვილი აგვისტოს ომის დაწყებას აღიარებს
სოციალურ ქსელში პოპულარულმა მომხმარებელმა ბექა ვარდოსანიძემ გაავრცელა პოსტი, რომელში მოცემულ ვიდეოშიც, მიხეილ სააკაშვილი, თითქოს, „ომის დაწყებას“ აღიარებს.
აღსანიშნავია, რომ გავრცელებული ვიდეო 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის საგამოძიებო კომისიის სხდომის ჩანაწერის ერთ-ერთი ფრაგმენტია. მოჭრილი ფრაგმენტი და ვიდეოზე თანდართული სათაური - „სააკაშვილი: ჩვენ დავიწყეთ სამხედრო მოქმედებები ცხინვალის რეგიონში“ - მიზნად სოციალური ქსელის მომხმარებლების შეცდომაში შეყვანას ისახავს.
პოსტში მოცემულ ვიდეოში მიხეილ სააკაშვილი ამბობს: „კითხვაზე  განვახორციელეთ, თუ - არა, ჩვენ სამხედრო მოქმედებები აგვისტოს დასაწყისში იმისათვის, რომ აგვეყვანა კონტროლქვეშ ცხინვალი და ის ადგილები სამხრეთ ოსეთში, რომელსაც ჩვენ ვაკონტროლებდით, მე ადრეც ღიად ვაცხადებდი და ახლაც ვაცხადებ, რომ: დიახ, ჩვენ მივიღეთ გადაწყვეტილება, რომ გვეწარმოებინა სამხედრო მოქმედებები ცხინვალის რეგიონში. ჩვენ მივიღეთ ეს გადაწყვეტილება“.
სინამდვილეში, მიხეილ სააკაშვილი საუბრობს იმ მოვლენებზე, რამაც საქართველოს სახელმწიფო აიძულა, რუსეთის აგრესიაზე პასუხი გაეცა. ამავე ციტატის ბოლოს, საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტი აღნიშნულ გადაწყვეტილებას აფასებს როგორც მძიმეს, მაგრამ გარდაუვალს. ბექა ვარდოსანიძის მიერ პოსტში ციტატის სახით მოწოდებული შემდეგი ფრაზა კი: „სააკაშვილი: ჩვენ დავიწყეთ სამხედრო მოქმედებები ცხინვალის რეგიონში“, ყალბია, რადგან მიხეილ სააკაშვილს აღნიშნული რამ არ უთქვამს - საქართველოს მესამე პრეზიდენტი სამხედრო მოქმედებების წარმოებისა და განხორციელების გადაწყვეტილებაზე საუბრობს. აღნიშნული ციტატის გადაკეთებით, ბექა ვარდოსანიძეს შეცდომაში შეჰყავს პოსტის მკითხველი, რომელმაც შესაძლოა, ყურადღება არ მიაქციოს, თუ კონკრეტულად, სიტყვასიტყვით რას ამბობს მიხეილ სააკაშვილი.
Facebook-პოსტი ბექა ვარდოსანიძემ სოციალურ ქსელში ჯერ კიდევ 2018 წელს განათავსა, როდესაც გრიგოლ ვაშაძე საქართველოს პრეზიდენტის არჩევნებში მონაწილეობდა. პოსტში ვარდოსანიძე გრიგოლ ვაშაძის დისკრედიტაციასაც ისახავდა მიზნად და ამ მანიპულაციის წინასაარჩევნოდ გამოყენებას ცდილობდა. ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილების შემდეგ ეს ვიდეო სოციალურ ქსელში კიდევ ერთხელ გახდა პოპულარული და იმავე შინაარსის ვიდეო მსგავსი  წარწერით სხვა გვერდებმაც გაავრცელეს (მაგალითად, იხილეთ ბმული). „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ბექა ვარდოსანიძის მიერ მოცემული მტკიცებები ყალბია.

A popular user of social network, Beka Vardosanidze, posted a publication where Mikheil Saakashvili ostensibly admits in the video that he “started the war.”
Beka Vardosanidze
Here is the video which the UNM tries to block
Saakashvili:  We started military operations in the Tskhinvali region
Grigol Vashadze is sitting next to him
Together with Paata “They-Started-the-War” Davitaia
Of note is that Beka Vardosanidze’s video is a fragment of a video recording of a session of the Parliament of Georgia’s investigation commission on the 2008 Russia-Georgia war. The selected fragment and added caption – “Saakashvili:  We Started Military Operations in the Tskhinvali Region” aims to mislead the social network users.
Mikheil Saakashvili’s exact quote in the video is as follows:  “As to the question of whether or not we carried out military operations at the beginning of August to establish control over Tskhinvali and other areas in South Ossetia which were previously under our control, I have declared openly before and will say now: Yes, we made a decision to carry out military operation in the Tskhinvali region. We did make that decision.”
In fact, Mikheil Saakashvili is referring to those events which prompted Georgia to respond to the Russian aggression. At the end of the same quote, the former president of Georgia says that the aforementioned decision was tough, but inevitable. The following quote in Beka Vardosanidze’s publication, “Saakashvili:  We Started Military Operations in the Tskhinvali Region,” is fake since Mikheil Saakashvili did not actually say that. The third president of Georgia spoke about carrying out a military operation and a decision to engage in the hostilities. Mr Vardosanidze, by twisting this quote, misleads the reader who might not pay attention to exactly what Mikheil Saakashvili was saying word by word.
Beka Vardosanidze made this publication in a social network as early as in 2018 when Grigol Vashadze was running for president of Georgia. The aim of Mr Vardosanidze’s publication was to discredit Mr Vashadze as well, seeking to use this manipulation during an election campaign period. After the announcement of the ruling of the European Court of Human Rights, the aforementioned video clip has once again gone viral through social networks and other pages also engaged in promoting the same video with a similar caption (for instance, see here). FactCheck concludes that Beka Vardosanidze’s claims are FAKE.