TV პირველზე პანდემიის დროს ანტივაქსერული სიუჟეტი გავიდა
15 იანვარს, TV პირველის ეთერის დღის მთავარ საინფორმაციო გამოშვებაში ანტივაქსერული სიუჟეტი გავიდა, რომელშიც ტელევიზიამ ნორვეგიაში Pfizer-BioNTech-ის ვაქცინით აცრილი 23 ადამიანის გარდაცვალება COVID-19-ის ახლადშექმნილ ვაქცინას დაუკავშირა.
25/01/2021
15 იანვარს, TV პირველის ეთერის დღის მთავარ საინფორმაციო გამოშვებაში ანტივაქსერული სიუჟეტი გავიდა, რომელშიც ტელევიზიამ ნორვეგიაში Pfizer-BioNTech-ის ვაქცინით აცრილი 23 ადამიანის გარდაცვალება, მიუხედავად შესაბამისი ოფიციალური დასკვნის არარსებობისა, COVID-19-ის ახლადშექმნილ ვაქცინას დაუკავშირა. სიუჟეტის ეთერში გასვლამდე, საინფორმაციო გამოშვების წამყვანმა განაცხადა:
„კორონავირუსის ვაქცინას ნორვეგიაში 23 ადამიანის სიცოცხლე ემსხვერპლა. მოქალაქეები, რომლებსაც ეგონათ, რომ კოვიდისგან ახალი ვაქცინა დაიცავდათ, ინექციიდან რამდენიმე საათში დაიღუპნენ...“
მოგვიანებით კი, ეთერში უშუალოდ სიუჟეტი გავიდა, რომელშიც ნორვეგიაში ადამიანების COVID-19-ით გარდაცვალების დაუსაბუთებელი მტკიცებები განმეორდა.
აღსანიშნავია, რომ სიუჟეტში საკითხზე სხვადასხვა ექსპერტის, მათ შორის, დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელის, ამირან გამყრელიძის კომენტარიც მოხვდა, რომელიც აცხადებდა, რომ საკითხი ჯერ კიდევ შესწავლის პროცესში იყო და არ არსებობდა დასკვნა, რომ 23 ადამიანის გარდაცვალების მიზეზი უშუალოდ ვაქცინაცია გახდა. მიუხედავად იმისა, რომ სიუჟეტში გამყრელიძის ფაქტობრივად სწორი განცხადება გავიდა და ის ნორვეგიელი ოფიციალური პირების მიერ იმ დროისთვის გავრცელებულ ინფორმაციას შეესაბამებოდა, სიუჟეტის პირველი ნაწილი, ისევე როგორც საინფორმაციო გამოშვების წამყვანის შესავალი სიტყვა, პანდემიის პირობებში, COVID-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინის შესახებ დაუსაბუთებელი ინფორმაციის გავრცელებით, მაყურებლებს ვაქცინაციის მიმართ სკეპტიკურად განაწყობდა.
ნორვეგიაში მოხუცთა საცხოვრებელში მყოფი ხანდაზმული პირების COVID-19-ის საწინააღმდეგო ახლადშექმნილი Pfizer-BioNTech ვაქცინის პირველი დოზით აცრიდან მცირე ხნის შემდეგ, დაახლოებით, 30 ადამიანი გარდაიცვალა. გარდაცვლილთაგან ყველა 80 წელს გადაცილებული იყო. 13 გარდაცვლილის გაკვეთის შემდეგ, ნორვეგიის მედიკამენტების სააგენტომ ივარაუდა, რომ ვაქცინისთვის დამახასიათებელ გვერდით ეფექტებს, შესაძლოა, განსაკუთრებით სუსტ მოხუცებში მწვავე რეაქციის გამოწვევაში გარკვეული როლი ეთამაშა.
ნორვეგიაში ერთი კვირის განმავლობაში მოხუცთა საცხოვრებლებში, დაახლოებით, 400 ადამიანი იღუპება. ამიტომ, მოხუცების გარდაცვალება მათი ჯანმრთელობის მდგომარეობამ გამოიწვია, თუ ამაზე გარკვეული გავლენა COVID-19-ის ვაქცინამ მოახდინა, TV პირველის სიუჟეტის გასვლის მომენტში დაზუსტებით ცნობილი არ იყო. შესაბამისად, ტელეკომპანიის ეთერში დაუზუსტებელი ინფორმაცია გავრცელდა.
ამასთან, აღსანიშნავია, რომ ნორვეგიის მედიკამენტების სააგენტომ საკითხთან დაკავშირებით განახლებული ინფორმაცია რამდენიმე დღის შემდეგ გაავრცელა. კერძოდ, სააგენტოს წარმომადგენლებმა განაცხადეს, რომ ხანდაზმულთა სიკვდილიანობის ბოლოდროინდელ შემთხვევებსა და COVID-19-ის ვაქცინებს შორის პირდაპირი კავშირის მტკიცებულება არ არსებობს.
საქართველოს ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილის, თამარ გაბუნიას განცხადებით, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის მიერ ნოემბერში საქართველოში ჩატარებული კვლევის შედეგების მიხედვით, ქვეყნის მოსახლეობის ნახევარიც კი, ვაქცინაციის მიმართ, დადებითად განწყობილი არ არის.
მიუხედავად იმისა, რომ ამ პირობებში, მედიის პასუხისმგებლობა, არ გაავრცელოს დაუზუსტებელი ინფორმაცია, ან პანდემიის მიმდინარეობისას, ანტივაქსერული მოძრაობის გამაძლიერებელი არ გახდეს, განსაკუთრებულია, ვაქცინაციის მიმართ სკეპტიკური დამოკიდებულება TV პირველის ეთერში სხვა დროსაც დაფიქსირდა. კერძოდ, 17 იანვარს, მომღერალ სოფო ბედიასთვის ჟურნალისტის მიერ დასმულ კითხვაზე: „რამდენად თვლით, რომ [ვაქცინაცია] ამ სიტუაციაში მთავარი თავდაცვის საშუალებაა“, მომღერალმა განაცხადა, რომ ის COVID-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინას არ გაიკეთებს, რადგან აცრას „გართულებები მოჰყვება“. მეტიც, ვიდეოში წამყვანმა დამატებითი ახსნის გარეშე აღნიშნა - „კი, [აცრას] გარკვეული გართულებები მოჰყვება, კი“, რამაც მაყურებელს ვაქცინის სანდოობასთან დაკავშირებით კიდევ უფრო მეტი კითხვა გაუჩინა.
ამავე ინტერვიუში, ვიდეოს მიწურულს, წამყვანმა კიდევ ერთი რესპონდენტის პასუხად, რომ ის ალერგიულია, აღნიშნა: „მე მგონი, ალერგიულებისთვის, კონკრეტულად Pfizer-ი... ბრიტანეთში გამოიწვია მე მგონი, პირველად რომ გაკეთდა ალერგია“ - აღნიშნული ფრაზით მოსახლეობას Pfizer-BioNTech ვაქცინასა და შესაძლო ალერგიულ რეაქციებს შორის კავშირის შესახებ ინფორმაცია არასრულად მიეწოდა, რამაც, სავარაუდოდ, მაყურებლებში COVID-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინებისადმი ნდობის გაზრდის თვალსაზრისით, დადებითად არ იმოქმედა.
Pfizer-BioNTech ვაქცინისა და ალერგიულ რეაქციებს შორის არსებულ მიმართებასთან დაკავშირებით, აშშ-ის დაავადებათა კონტროლისა და პრევენციის ცენტრის (CDC) მიერ გამოქვეყნებული კვლევის მიხედვით, აშშ-ში 2020 წლის 14-23 დეკემბრის მონაკვეთში გაკეთებული Pfizer-BioNTech ვაქცინის, დაახლოებით, 1.9 მილიონი დოზიდან მწვავე ალერგიული რეაქცია მხოლოდ 21 პაციენტში გამოვლინდა, რაც იმას ნიშნავს, რომ მილიონ დოზაზე მწვავე ალერგიული რეაქცია მხოლოდ 11 პაციენტს აღენიშნა. ამასთან, აღნიშნულ მძიმე შემთხვევებშიც კი, ფატალური შედეგი არ დამდგარა - CDC-ის კვლევის გამოქვეყნების მომენტში (15 იანვარი) 21 პაციენტიდან 20 გამოჯანმრთელებული იყო. კვლევაში ასახული 21 შემთხვევაში ანაფილაქსიური შოკი (მწვავე ალერგიული რეაქცია) აცრიდან მალევე, საშუალოდ 13 წუთში დგებოდა. სწორედ ამიტომაა, რომ ადამიანებს აცრიდან მცირე ხნის განმავლობაში ადგილზე აყოვნებენ. CDC-ის მიხედვით, ვაქცინებთან დაკავშირებული რისკი COVID-19-ის მწვავე ფორმით მიმდინარეობის რისკზე უფრო დაბალია.
მეცნიერებს მიაჩნიათ, რომ ვაქცინაციის მეშვეობით „ჯოგური იმუნიტეტის“ გამომუშავება, მოსახლეობის, დაახლოებით, 90%-ის აცრით მიიღწევა. აღნიშნული კი, პანდემიის გამო დაწესებული შეზღუდვების მოხსნასა და ცხოვრების ჩვეული რიტმისთვის დაბრუნებას გახდის შესაძლებელს. იმისათვის, რომ ადამიანებმა ვაქცინების სანდოობაში ეჭვი არ შეიტანონ და მასობრივი ვაქცინაციის პროცესი წარმატებით წარიმართოს, საჭიროა, მათ შორის, მედიის ფართო ჩართულობა საკითხის შესახებ ინფორმაციის მოქალაქეებამდე სწორად მისატანად. ასეთ ვითარებაში ჟურნალისტების პასუხისმგებლობა განუზომლად დიდია და დაუშვებელია, ღია ეთერებში მათი მხრიდან იმგვარი განცხადებების გაკეთება, რომლებიც ვაქცინების შესახებ მოქალაქეების დამოკიდებულებაზე უარყოფით გავლენას მოახდენენ.

On 15 January 2021, the main news programme of TV Pirveli aired an anti-vaxxer broadcast where the TV, in spite of a lack of a respective official conclusion, linked the death of 23 people in Norway to the newly created COVID 19 vaccine. The news anchor made the following statement before the broadcast was aired:
“The coronavirus vaccine claimed 23 lives in Norway. People who thought the new vaccine would protect them from COVID-19 died in a few hours after injection…”
Afterwards the broadcast was aired which repeated the unsubstantiated claims about the death of people in Norway from COVID-19.
Of note is that the broadcast included a commentary from various experts, including the Director of the National Centre for Disease Control (NCDC), Amiran Gamkrelidze, who stated that the matter was still being probed and there was no conclusion that the vaccination was the immediate cause of the death of those 23 people. Although the broadcast contained Mr Gamkrelidze’s factually accurate statement which was in line with the information provided by Norway’s health officials, the first part of the broadcast together with the anchor’s introductory remarks sparked scepticism among the viewers by spreading unsubstantiated information about the COVID-19 vaccine amid the pandemic.
Nearly 30 people, all of them over 80 years of age and residing in a care facility for the elderly in Norway, died shortly after administering the first shorts of the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine. After autopsies of the 13 deceased, the Norwegian Medicines Agency suspected that the vaccine’s side effects may have played a certain role in sparking a sharp adverse reaction, especially among weak elderly individuals.
Nearly 400 people die every week in Norway’s care facilities for the elderly. Therefore, it was not very clear at the time of TV Pirveli’s broadcast whether or not the health condition of the elderly individuals was cause of their death or if the COVID-19 vaccine had a certain influence. Therefore, the TV reported unverified information on air.
Of additional note is that the Norwegian Medicines Agency released updated information in a few days. In particular, Agency officials stated that there was no evidence of direct links between the latest cases of the death of elderly people and the COVID-19 vaccine.
The Deputy Minister of Health of Georgia, Tamar Gabunia, stated that according to the results of the WHO’s November 2020 survey in Georgia, not even half of the country’s population has positive attitudes towards vaccination.
Although the media has a key responsibility to not report unverified information and not empower the anti-vaxxer movement amid the pandemic, a sceptical attitude towards vaccination has been noted in TV Pirveli’s broadcast other times as well. In particular, on 17 January 2021, a TV Pirveli reporter asked Sopo Bedia:  “To what extent do you believe that vaccination is the main instrument to defend ourselves in this situation?” The singer replied that she will not get the COVID-19 vaccine because vaccination “will be followed by complications.” Furthermore, the anchor in the video remarked without further clarification:  “Yes, vaccination will be followed with certain complications, yes.” This raised even more questions among the viewers in regard to the reliability of the vaccines.
At the end of the same interview, the anchor replied to another respondent’s claim that he was allergic and stated:  “I suppose for people with allergies, specifically Pfizer… I think it caused allergic reactions in Britain where it was first administered.” This phrase provided incomplete information to the population in regard to links between the Pfizer-BioNTech vaccine and possible allergic reactions and supposedly did not have a positive effect among viewers vis-à-vis increasing trust towards COVID-19 vaccines.
The US Centre for Disease Control (CDC) published a report on allergic reactions after receipt of the Pfizer-BioNTech vaccine. According to the report, 21 cases of severe allergic reactions were detected after the administration of a reported 1.9 million doses of the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine between 14-23 December 2020 which means 11.1 cases per one million doses. In addition, lethal outcomes did not occur even for those with severe cases of infection and 20 patients out of a total of 21 have already been recovered according to a CDC report (15 January 2021). Of these 21 cases recorded in the report, anaphylactic shock (severe allergic reaction) occurred within 13 minutes on average. This is why people are asked to spend some time at the vaccination point immediately after its administration. According to the CDC, the vaccine-associated risk is lower as compared to the risk associated with severe forms of COVID-19.
Scientists believe that achieving a “herd immunity” with vaccination is possible after vaccinating nearly 90% of the population. This will allow the lifting of the pandemic-induced restrictions and bring life back to normal. In order to make sure people do not question the reliability of the vaccine and ensure a successful mass vaccination, the media’s broad engagement is also critical in order to accurately transmit information to citizens. In this situation, journalists bear an enormous responsibility and openly making statements which would negatively impact people’s attitude towards the vaccines is inadmissible.