დეზინფორმაცია: ისრაელში, ვაქცინაციის შედეგად გარდაცვლილთა რაოდენობა, კორონავირუსით გარდაცვლილთა რაოდენობაზე 40-ჯერ მეტია
გამომცემლობა „საქართველო და მსოფლიო“ ისრაელში ვაქცინაციის პროცესთან დაკავშირებით დეზინფორმაციის შემცველ ინფორმაციას ავრცელებს. 10 მარტის ინფორმაციაში, რომელიც Facebook-ზეც გავრცელდა, მოყვანილია მტკიცება, თითქოს ისრაელში Pfizer-ის (სტატიაში Ptizer-ად წოდებული) ვაქცინაციით, ხანდაზმულთა სიკვდილის შემთხვევები, ისრაელში კორონავირუსით გარდაცვალებულთა რიცხვზე 40-ჯერ მეტია. სტატიაში აღნიშნულია, რომ კონკრეტული ინფორმაცია „ექს-მარსელის ტროპიკული დაავადებების უნივერსიტეტის“ სამეცნიერო კვლევას ეყრდნობა, რომელიც ისრაელის ჯანდაცვის სამინისტრომ გამოაქვეყნა. ასევე, სტატიის თანახმად, ახალგაზრდებში ვაქცინით გარდაცვალების მაჩვენებელი, კორონავირუსით გარდაცვალების მაჩვენებელზე, გაცილებით მეტია. იდენტური ინფორმაცია საიტ georgia.shafaqna.com-ზეც გავრცელდა.
„საქართველო და მსოფლიოს“ მიერ ნახსენები კვლევა, რომელიც ვაქცინაციით გარდაცვლილთა აღნიშნულ რიცხვს უნდა ადასტურებდეს, არ იძებნება. მსგავსი ინფორმაციის შემცველი ინფორმაცია არ გამოქვეყნებულა ისრაელის ჯანდაცვის სამინისტროს საიტზე, ასევე არ იძებნება მარსელის „ინფექციებისა და ტროპიკული დაავადებების უნივერსიტეტის ჰოსპიტალის“ ოფიციალურ გვერდზე. სტატიის გამოქვეყნების დროისთვის, 10 მარტს, ისრაელს კორონავირუსის საწინააღმდეგო Pfizer-ის ვაქცინის მინიმუმ ერთი დოზით, სხვა ქვეყნებთან შეადარებით, მოსახელობის ყველაზე დიდი ნაწილი - 57% ჰყავდა აცრილი.
ისრაელში, სტატიის გამოქვეყნების თარიღისათვის, კორონავირუსის ინფექციით 5950 ადამიანი იყო გარდაცვლილი. ვაქცინაციის შედეგად გარდაცვალების შემთხვევა კი - როგორც სტატიის გამოქვეყნების დროს არსებული, ისე დღეის მონაცემებით, ისრაელში არ დაფიქსირებულა.
ისრაელში მოსახლეობის ვაქცინაცია 20 დეკემბერს, 60 წელს გადაცილებულ მოსახლეობაში და სამედიცინო პერსონალში, დაიწყო. 13 იანვრიდან ისრაელმა 50 წლის ან უფროსი ასაკის მოსახლეობის ვაქცინაცია დაიწყო. 28 იანვრიდან - 35 წელს ზემოთ ასაკობრივი კატეგორიის, ხოლო 4 თებერვლიდან - 16 წლის ზემოთ მოსახლეობის ვაქცინაცია. მას შემდეგ, რაც ისრაელმა ვაქცინის ბენეფიციართა ჯგუფი გაზარდა და ყველა თავსებადი ასაკობრივი კატეგორია მოიცვა, ეპიდაფეთქების შემდეგაც კი, რომელიც ქვეყანაში 23 დეკემბერს Covid-19-ის ახალი ბრიტანული შტამის - Lineage B.1.1.7-ის გამოჩენას მოჰყვა, სიტუაცია დასტაბილურდა. შესაბამისად, როგორც დაინფიცირებულთა, ისე გარდაცვლილთა რაოდენობა, ვაქცინაციის ფონზე საგრძნობლად შემცირდა.
ვაქცინირებულთა შორის COVID-19-ის სიმპტომური შემთხვევები ისრაელში, თებერვლის მონაცემებით - 94 პროცენტით შემცირდა. ისრაელის ცნობით, COVID-19-ის (Pfizer-ის) ვაქცინით აცრის შემდგომ გვერდითი მოვლენები მხოლოდ 0.3%-ზე ნაკლებს აღენიშნებოდა.

Disinformation:  In Israel, the number of deaths from vaccination is 40 times higher as compared to deaths from the coronavirus.
Disinformation: In Israel, the number of deaths from vaccination is 40 times higher as compared to deaths from the coronavirus.
01/04/2021
Disinformation:  In Israel, the number of deaths from vaccination is 40 times higher as compared to deaths from the coronavirus.
The Georgia and the World newspaper promoted an item of disinformation in regard to the vaccine roll out in Israel. In particular, the 10 March 2021 article which was also shared on Facebook contains a claim that deaths among the elderly from the Pfizer vaccine (wrongly referred to as Ptizer in the article) in Israel is 40 times higher as compared to the number of deaths from the coronavirus. According to the article, this specific information is based on the scientific study of the Aix-Marseille University for Tropical Diseases which was published by the Ministry of Healthcare of Israel. In addition, according to the article, the number of deaths from vaccination among young people is much higher as compared to the deaths from the coronavirus. The identical information was also published on the georgia.shafaqna.com website.
The scientific study to which Georgia and the World is referring and which should confirm the aforementioned figures of the number of deaths from vaccination cannot be found. This informational content was also not published on the Israeli Ministry of Healthcare’s website nor can it be found on the official website of the University Hospital Institute for Infectious and Tropical Diseases (Aix-Marseille University). At the time of the article’s publication on 10 March 2021, Israel had the highest share of vaccinated population (57%) in the world with at least one dose of the Pfizer COVID-19 vaccine.
At the time of the publication of the aforementioned article, the number of deaths from the coronavirus in Israel was 5,950. Neither at the time of the article’s publication nor as of today has a case of a death from vaccination been reported in Israel.
Israel started to vaccinate its population on 20 December 2020 for healthcare workers and people over the age of 60 years. Israel started to vaccinate people aged 50 years and above on 13 January 2021. It started vaccination among people over the age of 35 years on 28 January and then opened vaccination for all people over the age of 16 years from 4 February 2021. After Israel expanded the eligible groups for the vaccines to encompass all people, the epidemic situation in the country gradually stabilised despite the epidemic outbreak in the country which followed the emergence of the British COVID-10 variant (Lineage B.1.1.7) from 23 December 2020. Therefore, the numbers of confirmed cases and lethal outcomes dropped significantly in light of Israel’s vaccine roll out.
As of February 2021, the number of symptomatic COVID-19 cases among vaccinated people in Israel shrank by 94%. According to Israel’s official reports, less than 0.3% of the total vaccinated population showed side effects after being vaccinated with the Pfizer COVID-19 vaccine.