სოციალურ ქსელში თურქეთის ელჩის გაყალბებული ციტატა ვრცელდება
6 ივნისს, ქართულ სოციალურ ქსელში, საქართველოში თურქეთის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის, ფატმა სერენ იაზგანის ყალბი ციტატა გავრცელდა.
07/06/2021
6 ივნისს, ქართულ სოციალურ ქსელში, საქართველოში თურქეთის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის, ფატმა სერენ იაზგანის ყალბი ციტატა გავრცელდა, სადაც Facebook-მომხმარებელი მაკა გუწაძე ამტკიცებს, რომ თითქოს ქალბატონმა ელჩმა თურქულ მედიასთან საუბრისას შემდეგი განცხადება გააკეთა „ან ნამა(ო)ხვანჰესი აშენდება... ან ქართველ ერს დავასრულებთ."
მსგავსი განცხადება ღია წყაროებში არ იძებნება. FactCheck-ის რედაქცია საქართველოში თურქეთის საელჩოს დაუკავშირდა. როგორც ელჩის სამდივნოდან გვაცნობეს, აღნიშნული ციტატა ელჩ იაზგანს არ ეკუთვნის და მსგავსი განცხადება მას არასდროს გაუკეთებია. საელჩოს ოფიციალურ წერილობით პასუხს უცვლელად გთავაზობთ:
"ვაცხადებთ, რომ თურქეთის რესპუბლიკის ელჩს ქალბატონ ფატმა ჯერენ იზაგანს არცერთი მედიისთვის არ მიუცია მსგავსი ინტერვიუ. აქედან გამომდინარე, სოციალურ ქსელში გავრცელებული აღნიშნული ინფორმაცია არის სიყალბე. უკანასკნელად, რამოდენიმე დღის წინ, იგი ესაუბრა ამ საკითხზე ქართული მედიის წარმომადგენელს. ჟურნალისტმა ელჩს დაუსვა შეკითხვა, რაზედაც მან დააფიქსირა თავისი შემდეგი პოზიცია: აშენდეს თუ არა ნამახვანჰესი ესაა, საქართველოს მთავრობისა და ქართველი ხალხის გადასაწყვეტი საკითხი. იგი უკავშირდება საქართველოს ენერგეტიკული უსაფრთხოების სტრატეგიას, რაზედაც გადაწყვეტილება მიღებული იყო მის საქართველოში დანიშვნამდე რამოდენიმე წლით ადრე. მხოლოდ წარმოშობის ნიშნით, თურქეთის ერთ-ერთი წარმატებული კომპანიის დისკრიმინაცია შემაშფოთებელია და ამ საკითხში, რა თქმა უნდა ვითხოვთ ქართული საზოგადოების თანადგომას. ჩვენ გვჭირდება მდგრადი ენერგია, რომელიც იქნება გარემოს დაცვაზე ორიენტირებული, ამიტომ მნიშვნელოვანია რეგიონის მცხოვრებლებსა და ნამახვანის პროექტის წარმომადგენლებს შორის დიალოგი. ამასთანავე, რა თქმა უნდა მათ ვინც აქციას მართავენ აქვთ პროტესტის გამოხატვის უფლება, მაგრამ ასევე გააჩნიათ პასუხისმგებლობაც, ამიტომ ისინი არ უნდა დაემუქრონ თურქ და ქართველოს დასაქმებულებს და მისცენ მათ საკუთარ სამუშაო ადგილას მისვლის საშუალება."
რაც შეეხება თავად ინფორმაციის ავტორს, Facebook-მომხმარებელი მაკა გუწაძე, დიდი ალბათობით, ყალბი ანგარიშია. როგორც მომხმარებლის Facebook-ის მისამართის ველიდან ირკვევა, მაკა გუწაძე ადრე სხვა სახელით - ელენე დედაშვილი - იყო რეგისტრირებული.
ანგარიშის ყველაზე ძველი აქტივობა 2020 წლით თარიღდება და მას მეგობრების საკმაოდ შეზღუდული რაოდენობა (21) ჰყავს. აღსანიშნავია, რომ Facebook-ზე თურქეთის ელჩის გაყალბებული ციტატის გამოქვეყნებამდე ერთი საათით ადრე, მომხარებელმა მის პირად გვერდზე ვარლამ გოლეთიანის სურათი განათავსა, რითაც სურს, შთაბეჭდილება შექმნას, რომ ის ნამოხვანჰესის ირგვლივ მიმდინარე პროტესტის გულშემატკივარი და მხარდამჭერია.

On 6 June 2021, a fabricated quote of Fatma Ceren Yazgan, Turkey’s Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador to Georgia, was disseminated through the Georgian-language segment of Facebook.
07/06/2021
Turkish Ambassador’s Fabricated Quote is Disseminated through Social Networks
On 6 June 2021, a fabricated quote of Fatma Ceren Yazgan, Turkey’s Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador to Georgia, was disseminated through the Georgian-language segment of Facebook. Maka Gutsadze, a Facebook user, claims that Madam Ambassador made the following statement in her interview with the Turkish media:  “Either the Nama(o)khvani HPP will be built… or we will finish off the Georgian nation.”
Such a statement cannot be found in open sources. FactCheck’s office reached out to the Embassy of Turkey to Georgia. as the Secretariat of the Turkish embassy responded, this quotation does not belong to Ambassador Yazgan and she has never made such a statement. The embassy’s full official response is as follows:
“We would like to state that the Ambassador of the Republic of Turkey, Madame Fatma Ceren Yazgan, has not given such an interview to any media outlet. Therefore, this information in the social network is fake. The last time, several days ago, the Ambassador spoke to a Georgian media representative. In response to the journalist’s question, the Ambassador stated her position and said that it is up to the Georgian government and the Georgian people if the Namakhvani HPP is built and this stems from Georgia’s energy security strategy which was decided several years ago before her appointment as Ambassador. Discrimination against one of the most successful Turkish companies only because it is a Turkish company is concerning and, certainly, we ask for cooperation from the Georgian public regarding this issue. We need sustainable energy which would be oriented on environmental protection. Therefore, it is important to have a dialogue between the region’s locals and the Namakhvani project’s representatives. At the same time, those who are holding rallies are allowed to protest but they also have responsibility and they should not threaten Turkish and Georgian employees and not admit them to their work places.”
In regard to the author of the information, Facebook user Maka Gutsadze is most probably a fake account. As the Facebook address field shows, Maka Gutsadze was previously registered under a different name – Elene Dedashvili.
The earliest activity of the aforementioned Facebook account dates to 2020 and has only a small number of Facebook friends (21). Of note is that one hour before the publication of the Turkish Ambassador’s fabricated quote, Maka Gutsadze posted Varlam Goletiani’s photo in an attempt to make the impression that she is a campaigner and supporter of anti-Namakhvani protests.