2008 წლის აგვისტოში, რუსეთმა, საერთაშორისო სამართლის ფუნდამენტური პრინციპების დარღვევით, საქართველოს მიმართ სამხედრო აგრესია განახორციელა და სუვერენული ქვეყნის ტერიტორიების ოკუპაცია მოახდინა. რუსეთ-საქართველოს ომიდან 13 წლის შემდეგაც რუსეთი აგრძელებს საქართველოს რეგიონების - აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის/სამხრეთ ოსეთის - ოკუპაციასა და დე-ფაქტო ანექსიას. რუსეთის ფედერაცია 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებით ნაკისრ ვალდებულებების შესრულებაზე უარს აცხადებს, საქართველოს საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებიდან მისი უკანონოდ განთავსებული სამხედრო შენაერთები არ გაჰყავს და საოკუპაციო ზოლის ორივე მხარეს ადამიანის უფლებებს უხეშად ხელყოფს.
ომიდან 13 წლის შემდეგ, 2021 წლის 21 იანვარს, ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ (ECHR) დაადგინა რუსეთის ფედერაციის პასუხისმგებლობა 2008 წლის აგვისტოს ომისა და რუსეთის მიერ საქართველოს ტერიტორიების ოკუპაციის შემდგომ პერიოდში საერთაშორისო სამართლის ფუნდამენტური ნორმებისა და ადამიანის უფლებების დარღვევებში. კერძოდ, სტრასბურგის სასამართლომ რუსეთის ფედერაციას ისეთ მძიმე დანაშაულებსა და ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების შელახვაში დააკისრა პასუხისმგებლობა, როგორებიცაა: „მშვიდობიანი მოქალაქეებისა და სამხედრო პირების მკვლელობა და სიცოცხლის უფლების ხელყოფა; მათი წამება, არაადამიანური და ღირსების შემლახველი მოპყრობა; ეთნიკური წმენდა და ქართული სოფლების გადაწვა, გაძარცვა და განადგურება; ასობით ათასი იძულებით გადაადგილებული პირისა და ლტოლვილის საკუთარ სახლებში დაბრუნების უფლების ხელყოფა; თავისუფლებისა და უსაფრთხოების უფლების დარღვევა; მიმოსვლის თავისუფლების, პირადი და ოჯახური ცხოვრების დაცულობისა და საკუთრების უფლების დარღვევა“.
2008 წლის 25 აგვისტოს რუსეთის ფედერაციამ საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების, აფხაზეთის და ცხინვალის (ე.წ. სამხრეთ ოსეთი) დამოუკიდებლობა აღიარა და მას შემდეგ, კრემლი მისი ქმედებების ლეგიტიმაციასა და საქართველოს ტერიტორიების ანექსირებისთვის ნიადაგის მომზადებას ცდილობს. რუსეთი წლების განმავლობაში ოკუპირებული ტერიტორიების აღიარების პოლიტიკის გაფართოებას და მასში სხვადასხვა ქვეყნის ჩართვას უშედეგოდ ცდილობდა.
აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის/სამხრეთ ოსეთის „დამოუკიდებლობა“ რუსეთის გარდა ასევე აღიარა ნიკარაგუამ, ვენესუელამ, ნაურუმ, ტუვალუმ და ვანუატუმ. თუმცა, მოგვიანებით, 2013 წელს ვანუატუმ, ხოლო 2014 წელს ტუვალუმ, აღიარება უკან წაიღეს და ოკუპირებული რეგიონები, კვლავ, საქართველოს შემადგენლობაში ცნეს. დღეისათვის, მსოფლიოს დაახლოებით 195 სახელმწიფოდან, აფხაზეთის და ე.წ. სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებლობა, მხოლოდ, 5 ქვეყანას აქვს აღიარებული. მეხუთე ქვეყანა, რომელმაც აფხაზეთისა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებლობა ცნო, სირიაა. კრემლის მოკავშირე ბაშარ ალ ასადის რეჟიმმა 2018 წლის 29 მაისს აფხაზეთი და ე.წ. სამხრეთ ოსეთის რეგიონი დამოუკიდებელ ქვეყნებად აღიარა.
საქართველოს 2008 წლიდან მოყოლებული ახორციელებს არაღიარების პოლიტიკას. რაც გულისხმობს დიპლომატიური ურთიერთობების გაძლიერებას და გაღრმავებას მსოფლიოს სხვადასხვა სახელმწიფოსთან, ეკონომიკური ურთიერთობების განვითარებას, ყველა მშვიდობიანი, სახელმწიფოთაშორისი მექანიზმების გამოყენებას, მათ შორის, ლობიზმის გაძლიერებას, რათა სხვა ქვეყნების მხრიდან არ მოხდეს ოკუპირებული ტერიტორიების დამოუკიდებლობის აღიარება. არაღიარების პოლიტიკის წარმატებად თავისუფლად შეიძლება ჩაითვალოს ზემოხსენებული ტუვალუს და ვანუატუს აღიარების უკან წაღება. მას შემდეგ რაც, ამ ორ ქვეყანასთან საქართველომ დიპლომატიური და საკონსულო ურთიერთობები დაამყარა, მათ უარი თქვეს ოკუპირებული რეგიონების დამოუკიდებლად ცნობაზე.
ტუვალუს საგარეო მინისტრი ტაუკელინა ფინიკასო თბილისში 2014 წელს
ოკუპირებული ტერიტორიების აღიარების გადაწყვეტილების გაუქმებისას (წყარო: ამერიკის ხმა)
ასევე არაღიარების პოლიტიკის ერთ-ერთ ხელშესახებ მიღწევად მიიჩნევა საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორისა და მოკავშირის, ამერიკის შეერთებული შტატების მიერ, 2017 წლის 5 მაისს მიღებული კონსოლიდირებული ასიგნებების აქტი, რომელშიც ჩაიწერა, რომ ამერიკის დაფინანსებით იმ ქვეყნების ცენტრალური მთავრობები ვერ ისარგებლებენ, რომლებმაც საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიები აღიარეს ან/და მათთან დიპლომატიური ურთიერთობები დაამყარეს.
ოკუპაცია რიცხვებში
უკანონო დაკავებები
რუსული საოკუპაციო ძალების უკანონო ქმედებები საქართველოში ვერც პანდემიამ შეაჩერა. მაშინ, როდესაც მთელი მსოფლიო ადამიანების სიცოცხლის გადასარჩენად covid-19-ის წინააღმდეგ იბრძვის, რუსეთის საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე უკანონო ქმედებებს კვლავ აგრძელებს. რუსული საოკუპაციო ძალები და რუსეთის მხარდაჭერილი რეჟიმები, 2008 წლის შემდეგ ყოველწლიურად საქართველოს ათეულობით მოქალაქეს უკანონოდ აკავებენ და ჰექტრობით მიწის ფართობს იკავებენ.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ინფორმაციით, 2008 წლის შემდეგ, ყოველწლიურად, საოკუპაციო ძალები საქართველოს ასეულობით მოქალაქეს უკანონოდ უზღუდავენ თავისუფლებას. ომიდან 13 წლისთავზე კი უკანონოდ დაკავებულთა ჯამური რიცხვი 3250-ზე მეტია.
„2008 წლიდან მოყოლებული, არ ყოფილა არც ერთი წელი მრავალრიცხოვანი უკანონო დაკავებების გარეშე. მაგალითად, ოკუპირებული ცხინვალის მიმართულებით 2009 წელს დააკავეს 80-მდე პირი, 2010 წელს უკანონოდ დააკავეს ასევე 80-მდე ადამიანი, 2011 წელს აღნიშნულმა მიაღწია 140-ს, რაც არის ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი უკანონო დაკავებების სტატისტიკაში, 2012 წელს 110-მდე პირი იქნა უკანონოდ დაკავებული. 2019 და 2020 წლებში უკანონოდ დაკავებულთა რაოდენობამ 86 და 64 შეადგინა“, - წერია სუს-ის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
გასული წლის ზაფხულის შემდეგ ერთ-ერთი გახმაურებული ფაქტი კასპის მუნიციპალიტეტში საოკუპაციო ხაზთან ზაზა გახელაძის დაკავების საქმე იყო. დაკავებისას დაჭრილი მოქალაქის ე.წ. სასამართლო პროცესი წლის დასაწყისშივე განახლდა. დე ფაქტო უზენაესმა სასამართლომ მას 2021 წლის თებერვალში 12 წლით და 6 თვით პატიმრობა მიუსაჯა. ამ გადაწყვეტილებიდან 5 თვეში კი გახელაძე დე ფაქტო პრეზიდენტმა, ანატოლი ბიბილოვმა შეიწყალა და ე.წ. საპატიმროდან გაათავისუფლა. თითქმის ერთწლიან უკანონოში პატიმრობაში მოუწია ყოფნა ლაშა ხეთერელსაც, რომელიც რუსეთის საოკუპაციო ძალებმა 2020 წლის 30 ივლისს დააკავეს.
საქართველოს მოქალაქეთა უკანონოდ დაკავებები აგვისტოს ომიდან 13 წლის განმავლობაში უწყვეტ რეჟიმში მიმდინარეობს. ბოლო 6 თვის განმავლობაში დადასტურებული შემთხვევების მიხედვით, საქართველოს 6 მოქალაქეა დაკავებული ე.წ. საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის ბრალდებით.
წლის დასაწყისში, უკანონოდ დააკავეს გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ გუგუტიანთკარის მკვიდრი რამაზ ბეღელური, რომელიც 2 თვეში გაათავისუფლეს. სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურში განმარტავენ, რომ საქართველოს უკანონოდ დაკავებული მოქალაქეების დაუყოვნებლივ გათავისუფლება ყველა არსებული მექანიზმების, მათ შორის - ევროკავშირის ე.წ. „ცხელი ხაზის“ გამოყენებით ხდება.
2021 წლის თებერვალში მოხდა საქართველოს კიდევ ერთი მოქალაქის, ერიკ დრულევის უკანონო დაკავებაც საქართველო-რუსეთის საზღვრის როკის გვირაბის მონაკვეთზე. საოკუპაციო ძალებმა ის რამდენიმე დღეში გაათავისუფლეს.
ასევე თებერვალში დააკავეს საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფელ ბერშუეთთან, გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ზერტის მკვიდრი, მალხაზ დოლუაშვილი, რომელმაც ცხინვალის ე.წ. საპატიმრო რამდენიმე დღეში დატოვა.
ე.წ. საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის ბრალდებით დააკავეს გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ახალუბნიდან 2 ადგილობრივი, რომლებიც რამდენიმე საათში უკან გამოუშვეს. საოკუპაციო ძალების რამდენიმე საათიან ტყვეობაში აღმოჩნდა წელს გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ კირბალის მკვიდრი, რომელიც მიმდინარე წლის ივნისში ე.წ. საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის ბრალდებით დააკავეს.
განსხვავებული მდგომარეობა იყო აფხაზეთის მიმართულებით. საქართველოს სახალხო დამცველის ანგარიშის მიხედვით, გასულ წლებში, საოკუპაციო რეჟიმი უფრო ხშირად ე.წ. ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის დადგენით და შესაბამისი ჯარიმის დაკისრებით შემოიფარგლებოდა, თუმცა ბოლო პერიოდში დე ფაქტო მთავრობამ პოლიტიკა შეცვალა და სისხლის სამართლის საქმეების წარმოება დაიწყო.
ამ დროისთვის, საოკუპაციო რეჟიმის ტყვეობაში საქართველოს 2 მოქალაქე ისევ იმყოფება. გენადი ბესტაევი 2019 წლის 26 ნოემბერს საკუთარი სახლიდან წაიყვანეს და 3-წლიანი პატიმრობა მიუსაჯეს, ირაკლი ბებუა კი 2020 წლის სექტემბერში გადაიყვანეს სოხუმის იზოლატორში და პატიმრობის ვადად 9 წელი განუსაზღვრეს.
უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქეების გათავისუფლების საკითხებს ქართული და ოსური დელეგაციები პირისპირ, ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში განიხილავენ, რომელიც 5-თვიანი პაუზის შემდეგ 2021 წლის მარტის დასაწყისში განახლდა. სამუშაო ჯგუფი ე.წ. ნეიტრალურ ტერიტორიაზე 2009 წლიდან პერიოდულად იკრიბება, ამ დრომდე სულ 101 შეხვედრაა გამართული.
აგვისტოს ომიდან მე-13 წელი ოკუპაციასთან დაკავშირებული არაერთი ფაქტითაა გამორჩეული. მათ შორის, ენგურში დამხრჩვალი 4 ადამიანის ისტორიით, რომლებიც ოკუპირებული გალიდან საქართველოს ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადასვლას მდინარის გადაცურვით ცდილობდნენ.
საოკუპაციო რეჟიმს უკავშირდება გამყოფი ხაზის მიღმა დარჩენილი დათა ვანიშვილის ამბავიც, რომელიც წელს, 88 წლის ასაკში გარდაიცვალა. მისი საცხოვრებელი სახლი ოკუპირებულ ტერიტორიაზე 2011 წლიდანაა მოქცეული, სწორედ ამ პერიოდიდან დაიწყო ქართულ სოფლებში უკანონო ბორდერიზაციის პროცესიც.
ბორდერიზაცია
უკვე 10 წელია ქართული მხარის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე ხნულების, მავთულხლართების და რკინის ღობეების გავლება უწყვეტად მიმდინარეობს.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მონაცემებით, ამ დროისთვის, ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით, საოკუპაციო ხაზის საერთო სიგრძე 353 კმ-ია. რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ ჯამში 53 კმ-ზე მეტი სიგრძის ხელოვნური ბარიერი დუშეთის, გორის, ქარელის, კასპის, ხაშურის, ონის და საჩხერის მუნიციპალიტეტების სოფლების გასწვრივ არის გავლებული. ოკუპირებული აფხაზეთის მიმართულებით, საოკუპაციო ხაზის სიგრძე დაახლოებით 145 კმ-ია, ხოლო რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ უკანონოდ მოწყობილი ღობეების, მავთულხლართების, ტრანშეებისა და მიწათხრილების საერთო სიგრძე 49 კმ-ზე მეტია. ე.წ. ბორდერიზაციის უკანონო პროცესი ოკუპირებული გალის რაიონის სოფლების ფიჩორის, ოტობაიას, ნაბაკევის, თაგილონის, დიხაზურგის, საბერიოს და ლეკუხონას მიმდებარე ტერიტორიაზე ფიქსირდება. მთლიანობაში, საქართველოს ტერიტორიაზე, საოკუპაციო ხაზის საერთო სიგრძე 500 კმ-ზე მეტია. 100 კმ-ზე მეტ სიგრძეზე კი ხელოვნური ბარიერები, ღობეები, მავთულხლართები და ტრანშეები უკანონოდაა მოწყობილი.
ე.წ. ბორდერიზაციის პროცესი პანდემიის პირობებშიც გრძელდება. სუს-ის ინფორმაციით, ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფელ ტახტისძირში 2020 წელს ე.წ. საზღვრის აღმნიშვნელი ბანერები აღმართეს, 2021 წლის აპრილში კი ამ ადგილებში უკვე ხის ბოძები დაამონტაჟეს. მსგავსი კონსტრუქციები რამდენიმე დღეში იმავე მუნიციპალიტეტის სოფელ ღოღეთთანაც გამოჩნდა. მოგვიანებით, ე.წ. სასაზღვრო დანაყოფის წარმომადგენლებმა სპეციალური ტექნიკით ქარელში სხვა სოფლების მიმართულებითაც გადაინაცვლეს და სოფლების - ცერონისისა და კნოლევის პერიმეტრზე, ე.წ. სასაზღვრო მწვანე ბანერების გასწვრივ, სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკით ხნული გაავლეს.
უკანონო დაკავებებისა და ბორდერიზაციის გარდა, საოკუპაციო ხაზთან მიმდინარე წელს სხვადასხვა ინციდენტსაც ჰქონდა ადგილი, რომელსაც, როგორც ადგილობრივები აცხადებენ, ქართულ სოფლებში საოკუპაციო რეჟიმის წარმომადგენლები აწყობენ.
ოკუპაციის გრძელვადიანი ნეგატიური ჰუმანიტარული, პოლიტიკური და ეკონომიკური შედეგების გარდა, საქართველოსთვის სახეზეა რუსეთის აგრესიის ყოველდღიური, რეალური პროცესი. გარდა იმისა, რომ უკანონოდ დაკავებების შედეგად არაერთი მშვიდობიანი მოქალაქე და მისი ოჯახი ექცევა სერიოზული საფრთხის ქვეშ, ე.წ. მცოცავი ოკუპაციაც, არ ჩერდება და ის თბილისი-სენაკი-ლესელიძის მთავარ მაგისტრალს ყოველწლიურად უფრო მეტად უახლოვდება.

13 Years Since the August War – Consequences of the Russian Occupation
Thirteen years after the Russia-Georgia war, the ECHR has ruled that the Russian Federation is responsible for human rights abuses and violations of fundamental norms of international law during and after the 2008 August war
07/08/2021
Thirteen years after the Russia-Georgia war, the ECHR has ruled that the Russian Federation is responsible for human rights abuses and violations of fundamental norms of international law during and after the 2008 August war.
In August 2008, Russia started a military aggression against Georgia in violation of fundamental principles of the international law and occupied territories of a sovereign nation. Thirteen years after the Russia-Georgia war, Russia continues its occupation and the de-facto annexation of two Georgian territories – Abkhazia and the Tskhinvali region/South Ossetia. The Russian Federation still refuses to comply with the commitments taken under the 12 August ceasefire agreement, does not withdraw its armed forces illegally deployed near Georgia’s internationally recognised borders and continues gross violations of human rights on both sides of the occupation line.
On 21 January 2021, 13 years after the war, the European Court of Human Rights (ECHR) ruled that the Russian Federation is responsible for human rights abuses and violations of fundamental norms of international law during the 2008 August war and in the aftermath of Russian occupation of the Georgian territories. In particular, the ECHR ruled that the Russian Federation is responsible for such grievous crimes and gross human rights violations such as “killing of civilians and military personnel and the abuse of their right to life, torture, inhuman or degrading treatment, ethnic cleansing and torching Georgian villages, looting and destruction, violation of the rights of hundreds of thousands of displaced persons and refugees to return to their homes and the violation of the right to liberty and security, the freedom of movement, the right to protection of private and family life as well as right to protection of property.
Since 2008, after the recognition of the independence of both Abkhazia and the Tskhinvali region/South Ossetia, Russia seeks to obtain legitimacy for its actions and set the ground for the annexation of the Georgian territories. To this end, the Kremlin has unsuccessfully sought to expand the recognition policy of the occupied territories and involve different countries in these efforts.
Non-Recognition Policy
On 25 August 2020, the Russian Federation recognised the independence of Georgia’s occupied territories, Abkhazia and the Tskhinvali region (the so-called South Ossetia). Nicaragua, Venezuela, Nauru, Tuvalu and Vanuatu also recognised the independence of these territories. However, Vanuatu, in 2013, and Tuvalu, later in 2014, withdrew their recognitions and declared the occupied territories as part of Georgia. Currently, of the nearly 195 countries of the world, only five recognises independence of Abkhazia and South Ossetia. Syria was the fifth country which recognised the independence of Abkhazia and South Ossetia. On 29 May 2018, the Kremlin-allied Bashar Assad’s regime recognised Abkhazia and the so-called South Ossetia as independent countries.
Georgia pursues a two-pronged policy vis-à-vis the occupied territories which includes a non-recognition and an engagement policy. The non-recognition policy implies the enhancement and the deepening of diplomatic ties with different nations across the world and the establishment economic relations and application of all peaceful interstate mechanisms, including stronger lobbying, to make sure that no other country recognises the independence of the occupied territories. It can be safely argued that the results of the non-recognition policy are the aforementioned decisions of Tuvalu and Vanuatu to withdraw their recognition. Since Georgia established diplomatic and consular relations with both countries, they refused to recognise the occupied territories as independent.
Taukelina Finikaso, Tuvalu’s Minister of Foreign Affairs, signs the decision to retract the recognition of the occupied territories. Tbilisi, 2014 (Source:  Voice of America).
In addition, the US adopting the Consolidated Appropriation Act on 5 May 2017, which says that none of the funds appropriated by the act may be made available for assistance for the central government of a country that has recognised the independence of or has established diplomatic relations with the occupied Georgian territories, is also considered to be one of the tangible results of the non-recognition policy.
According to government’s engagement strategy: “The Strategy is part of Georgia’s overarching determination to achieve the full deoccupation of Abkhazia and the Tskhinvali region/South Ossetia, to reverse the process of annexation of these territories by the Russian Federation and to peacefully reintegrate these territories and their populations into Georgia’s constitutional ambit.”
Occupation in Numbers
Illegal Detentions
Not even the pandemic could act as an obstacle to stop the illegal actions of the Russian occupation forces in Georgia. As the entire world is involved in fighting against COVID-19 to save lives, Russia continues illegal actions on Georgia’s occupied territories. Since 2008, the Russian occupation forces and Moscow-backed regimes have been illegally detaining dozens of Georgian nationals annually and seizing many hectares of Georgian land.
According to the State Security Service of Georgia, the Russian occupation forces have been unlawfully restricting the freedom of hundreds of Georgian nationals every year beginning from 2008. On the 13th anniversary of the war, the total number of illegally detained persons is over 3,250.
A statement of the State Security Service of Georgia reads:  “Since 2008, there has not been a single year without numerous illegal detentions.  For instance, in the direction of the occupied Tskhinvali, up to 80 people were detained throughout 2009, 80 people were also detained in 2010, the number of detained people reached 140 in 2011, which has been one of the highest figures in the statistics of the illegal detentions, whilst 110 people were illegally detained in 2012. In 2019 and 2020, the number of illegally detained people reached 86 and 64, respectively.
Since summer last year, one of the most notorious facts of detention has been that of Zaza Gakheladze near the occupation line in the Kaspi municipality. The court hearing of Zaza Gakheladze, who was wounded during the detention, resumed at the beginning of 2021. In February 2021, the de-facto Supreme Court sentenced Mr Gakheladze to 12.5 years in prison. In five months after this ruling, the de-facto President Anatoli Bibilov pardoned Zaza Gakheladze and released him from the de-facto prison. Lasha Khetereli, who was detained by the Russian occupation forces on 30 July 2020, also had to spend nearly one year in illegal captivity.
The illegal detentions of Georgian nationals have been continuing incessantly for 13 years since the August war. In the last six months, it was confirmed that six Georgian nationals were detained under charges of border trespassing.
At the beginning of 2021, Ramaz Begheluri, a resident of Gori municipality’s Gugutiantkari village, was illegally detained and released only after two months. The State Security Service of Georgia clarifies that the immediate release of illegally detained Georgian nationals happens owing to all existing mechanisms, including the EU’s so called “hotline.”
In February 2021, another Georgian national, Erik Drulev, was illegally detained at the Roki Tunnel section of the Georgia-Russia state border. The occupation forces released him in a few days.
Malkhaz Doluashvili, an inhabitant of Gori municipality’s Zerti village, was also detained in February 2021 near the village of Bershueti close to the occupation line. Mr Doluashvili left the so-called Tskhinvali prison in a few days.
Two locals from Gori municipality’s Akhalubani village, who were also detained under charges of border trespassing, were released in a few hours. A man from Gori municipality’s Kirbali village, who was detained in June 2021 under the charges of border trespassing, also spent few years in the captivity of the occupation forces.
The situation was different vis-à-vis Abkhazia. According to the report of the Public Defender of Georgia, the occupation regime more frequently opted for administrative offences and imposed relevant fines. However, in the last period the de-facto government changed its policy and started to launch criminal cases.
Currently, two Georgian nationals still remain in the captivity of the occupation regime. Gennady Bestaev was removed from his own home on 26 November 2019 and sentenced to three years in prison whilst Irakli Bebua was transferred to a Sokhumi detention cell and sentenced to nine years in prison.
Georgian and Ossetian delegations have face-to-face discussions on the issue of releasing illegally detained Georgian nationals as a part of Incident Prevention and Response Mechanism in the village of Ergneti which commenced in March 2021 after a five-month-long pause. Since 2009, a working group has been holding periodic gatherings on so-called neutral territory. A total of 101 meetings have been held so far.
The 13th year since the August war is distinguished with numerous facts associated with the occupation. This includes the tragedy of four persons who drowned in the Enguri River when they were attempting to leave the occupied Gali and reach Georgian government-controlled territory by swimming across the river.
The story of Data Vanishvili, left behind the dividing line who died this year at the age of 88, is also linked to the occupation regime. Mr Vanishvili’s house ended up in the occupied territory in 2011 and this period marks the beginning of illegal borderisation process in the Georgian villages.
Borderisation
It has been ten years since the non-stop instalment of barbed wires and metal fences as well as digging trenches started in the Georgian-controlled territory.
According to the data of the State Security Service, the total length of the occupation line around the occupied Tskhinvali region is currently 353 kilometres. The Russian occupation forces have installed a 53-kilometre-long artificial barrier around the villages of the Dusheti, Gori, Kareli, Kaspi, Khashuri, Oni and Sachkhere municipalities. The length of the occupation line in the occupied Abkhazia is nearly 145 kilometres whilst the total length of the illegally installed fences, barbed wire, trenches and ditches, put in place by the Russian occupation forces, is over 49 kilometres. The illegal process of the so-called borderisation takes place in the territory adjacent to the Pichori, Otobaia, Nabakevi, Tagiloni, Dikhazguri, Saberio and Lekukhona villages of the occupied Gali district. The total length of the occupation line on Georgian territory is over 500 kilometres whilst man-made barriers, fences, barbed wires and trenches have been put in place across more than 100 kilometres.
The so-called borderisation process is also continuing during the pandemic. According to the information of the State Security Service, so-called border sign-posts were installed in the Kareli municipality’s Takhtisdziri village in 2020 and wooden pillars were also erected at the same location in April 2021. Similar constructions started to pop up in a few days near the village of Ghogheti in the same municipality. Later, the service members of the so-called border unit moved special equipment to other villages of the Kareli municipality and dug anti-fire trenches along the green border sign-posts at the perimeter of the villages of Tseronisi and Knolevi.
Apart from illegal detentions and borderisation, several other incidents also took place near the occupation line. As stated by the locals, these incidents are instigated in the Georgian villages by the representatives of the occupation regime.
On top of the Russian occupation’s long-term devastating humanitarian, political and economic consequences, Georgia also has to face real and daily process of the Russian aggression. In addition to the fact that numerous civilians and their families face serious dangers because of illegal detentions, the so-called creeping occupation does not stop and every year it advances closer to the Tbilisi-Senaki-Leselidze major highway.