13 იანვარს თბილისის საქალაქო სასამართლოში, მიხეილ სააკაშვილის ქვეყანაში საზღვრის უკანონო კვეთის საქმეზე პროცესი გაიმართა. პროცესს საქართველოს მესამე პრეზიდენტიც ესწრებოდა. მან სასამართლოს სიტყვით მიმართა და ქვეყანაში არსებულ ვითარებაზე ისაუბრა. მისი თქმით, სწორედ ეს ვითარება გახდა მისი სამშობლოში დაბრუნების მიზეზი. „ფაქტ-მეტრმა“ გამოსვლიდან ძირითადი განცხადებები გადაამოწმა. ქვემოთ სამი სხვადასხვა მტკიცების ანალიზს გთავაზობთ. ამასთან, მიხეილ სააკაშვილის სიტყვაში გაჟღერებული სხვა ფაქტების შესახებ სტატიებს მომავალშიც შემოგთავაზებთ.
მტკიცება N1: მიხეილ სააკაშვილი: ჩემს დროს უფრო მეტი ადამიანი შემოდიოდა ქვეყანაში, ვიდრე მიდიოდა, ბოლო 10 წელიწადში 800 ათასი ადამიანი წავიდა (43:00 წთ)
საქსტატმა მიგრაციის მაჩვენებლები [1] მოსახლეობის რაოდენობისა და ემიგრაციის შესახებ 2014 წლის აღწერიდან მიღებული მონაცემების მიხედვით გადაიანგარიშა. საქსტატის მონაცემებით, 1994 წლიდან 2020 წლამდე [2], გარე მიგრაციული სალდო (სხვაობა ემიგრანტებს და იმიგრანტებს შორის) უარყოფითია, რაც იმას ნიშნავს, რომ ყოველწლიურად უფრო მეტი ადამიანი გადის ქვეყნიდან, ვიდრე შემოდის. ძველი მონაცემებით, აღწერათაშორის პერიოდში მიგრაციული სალდო ჯამში დადებითი იყო. თუმცა ის რეალურ სურათს არ ასახავდა, რადგან 2012 წლამდე პერიოდში, შესაბამისი სისტემის არ არსებობის გამო, იმიგრანტების და ემიგრანტების იდენტიფიცირება ვერ ხერხდებოდა და ამ მონაცემებში რეალურად ყველა ის პირი ხვდებოდა, ვინც ქვეყნის ტერიტორიაზე შემოვიდა ან გავიდა. 2012 წლიდან უკვე ახალი მეთოდოლოგია დაინერგა და იმიგრანტებისა და ემიგრანტების იდენტიფიცირება გახდა შესაძლებელი. მიხეილ სააკაშვილის განცხადება, რომ მისი მმართველობის პერიოდში უფრო მეტი ადამიანი შემოდიოდა, ვიდრე გადიოდა, ძველ სტატისტიკურ მონაცემებს ეყრდნობა და მანიპულაციურია.
„ქართული ოცნების“ მმართველობის პერიოდში, 2013-2020 წლებში (2021 წლის მონაცემები ჯერჯერობით არ არის ცნობილი), 741,778 ადამიანმა დატოვა ქვეყანა. თუმცა ამავე პერიოდში 731,787 ათასი ადამიანი შემოვიდა ქვეყანაში. როდესაც მიგრაციის მაჩვენებელზე ვსაუბრობთ, ემიგრანტების ყოველწლიური მონაცემების დაჯამება არამართებულია, რადგან, შესაძლოა ემიგრანტების რიცხვში ჩაითვალოს პირი, რომელიც აღარ იმყოფება ემიგრაციაში. მეორე მხრივ, შესაძლოა მონაცემების დუბლირება მოხდეს, მაგალითად, უკანასკნელი წლების განმავლობაში ერთი და იგივე პირი შეიძლება ორჯერ ან მეტჯერ წავიდა ემიგრაციაში. 2013-2020 წლებში გარე მიგრაციული სალდოს (სხვაობა ემიგრანტებს და იმიგრანტებს შორის) ჯამური მაჩვენებელი -26,200-ია, რაც იმას ნიშნავს, რომ ამ პერიოდში 26,200 ათასი ადამიანით მეტი გავიდა ქვეყნიდან, ვიდრე შემოვიდა. შესაბამისად, მიხეილ სააკაშვილის განცხადება, რომ 800 ათასი ადამიანი წავიდა ქვეყნიდან, სიმართლეს არ შეესაბამება (იხილეთ ამ თემაზე „ფაქტ-მეტრის“ სტატია).
მტკიცება N2: მე დავტოვე პენსია, რომელიც იყო თითქმის 90 დოლარი, 10 წლის თავზე, გაზრდის პირობებში, საქართველოში პენსია არის 77 დოლარი. იმ პირობებში, როდესაც ბოლო 10 წელიწადში დოლარში ფასები 2-ჯერ გაიზარდა. ანუ რეალურად პენსია 10 წლის განმავლობაში შემცირდა 2-ჯერ და მეტჯერ, თუ გავითვალისწინებთ ფასების ზრდას (35:00 წთ)
2012 წლიდან 2021 წლის დეკემბრამდე, ინფლაციის დონემ დაახლოებით 50.8% შეადგინა, ანუ ფასები დაახლოებით 1.5-ჯერ გაიზარდა. ბუნდოვანია, რას გულისხმობს მიხეილ სააკაშვილი, როდესაც აცხადებს, რომ ბოლო 10 წელიწადში, დოლარში ფასები 2-ჯერ გაიზარდა. სავარაუდოდ, ის გულისხმობს რომ ლარის დოლართან დაახლოებით ორჯერ გაუფასურების გამო, დოლარში გამოსახული საქონლის (მაგ: იმპორტული) ფასები ორჯერ გაიზარდა და შესაბამისად, მოსახლეობის მსყიდველუნარიანობა ორჯერ შემცირდა. თუმცა, აღნიშნული მტკიცება აბსურდულია, რადგან საქართველოში, საქონლისა და მომსახურების ფასები ძირითადად ლარშია გამოსახული და მოქალაქის სამომხმარებლო კალათა, ბუნებრივია, მხოლოდ დოლარში გამოსახული/იმპორტირებული საქონლისგან არ შედგება. 2012-2022 წლებში, ლარი დოლართან მიმართებით დაახლოებით 85%-ით გაუფასურდა. შესაბამისად, ქართული პროდუქციის ფასებიც, რომელიც ლარში არის გამოსახული, ინფლაციის გათვალისწინებით, დოლარში დაახლოებით 19%-ით არის შემცირებული.
2012 წელს, როდესაც „ქართული ოცნება“ მოვიდა ხელისუფლებაში, სახელმწიფო პენსია 110-125 ლარი (67 წლამდე პენსიონერებისთვის 110 ლარი, 67 წლის და უფროსი ასაკის პენსიონერებისთვის - 125 ლარი) იყო. 2022 წლის 1 იანვრიდან ასაკობრივი პენსია 260 ლარია (70 წლამდე პენსიონერებისთვის 260 ლარი, ხოლო 70 წელზე უფროსი პენსიონერებისთვის - 300 ლარი). შესაბამისად, პენსიის ზრდა ნომინალურ მაჩვენებელში დაახლოებით 136-40%-ს შეადგენს. გარკვეული კატეგორიის პენსიონერებისთვის პენსია უფრო მეტად არის გაზრდილი.
პოლიტიკოსებს ხშირად სხვადასხვა ეკონომიკური მაჩვენებლები დოლარში გადაჰყავთ, რაც არასწორი მიდგომაა. პენსიონერების შემოსავლებიც და ხარჯებიც გამოსახულია ლარში და ვალუტის გაუფასურების თანამდევი ეფექტებიც ეროვნულ ვალუტაში გამოსახულ ფასებში,ანუ ინფლაციაში, აისახება. დროთა განმავლობაში, ინფლაციის გამო, ვალუტის მსყიდველუნარიანობა მცირდება. პირობითად, 1 ლარით ნაკლები საქონლისა და მომსახურების შეძენაა შესაძლებელი. შესაბამისად, რეალური პენსიის დინამიკა ინფლაციის მიხედვით უნდა განვიხილოთ.
იმის მიუხედავად რომ 2022 წელს, 2021 წელთან შედარებით, მაღალი ინფლაციის გამო რეალური პენსია მცირდება (აღნიშნულ თემაზე იხ: „ფაქტ-მეტრის“ სტატია), 2012 წელთან შედარებით, რეალური პენსიის კლება არ ფიქსირდება. უშუალოდ 2021 წლისთვის, წლიური ინფლაციით კალკულაციის შემთხვევაში, 2012 წელთან შედარებით, რეალური პენსია დაახლოებით 44.7%-ით გაიზარდა, ხოლო საშუალო წლიური [3] ინფლაციის შემთხვევაში, 52.3%-ით.
გარდა იმისა რომ მიხეილ სააკაშვილი პენსიას დოლარში თვლის, რაც მანიპულაციურია და სხვადასხვა წლების მონაცემებს დოლარში ადარებს, მისი მტკიცების მიხედვით, გამოდის რომ ლარის დოლართან გაუფასურების შედეგად, პენსიონერების ხარჯები იმავე მასშტაბით იზრდება, რაც აბსურდული მტკიცებაა. შესაბამისად, მიხეილ სააკაშვილის განცხადება არის ტყუილი.
ცხრილი1: რეალური პენსიის დინამიკა 2012-2021 წლებში
მტკიცება N3: ჩემს დროს საქართველოს ეკონომიკა გაიზარდა 4-ჯერ, ამათ დროს ვალი გაიზარდა 4-ჯერ და ეკონომიკა 0%-ით დოლარებში (36:10 წთ)
ცალკეული ქვეყნის ეკონომიკური განვითარების ტენდენციის შეფასების ფართოდ მიღებული ობიექტური საზომი ეროვნულ ვალუტაში დათვლილი რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტია, რომელიც ფასების ზრდის გავლენას ითვალისწინებს და ქვეყნის ეკონომიკის ზრდაზე ობიექტურ წარმოდგენას ქმნის. ბუნებრივია, ყველა ავტორიტეტული საერთაშორისო თუ ადგილობრივი ორგანიზაცია, მშპ-ს დინამიკას სწორედ აღნიშნული მაჩვენებლით აფასებს. მიხეილ სააკაშვილი, ნომინალურ, დოლარში გადაყვანილ მონაცემებს ასახელებს, რაც ორმაგ მანიპულირებას წარმოადგენს. რეალური მშპ 2012-2020 წლებში დაახლოებით 23.4%-ით არის გაზრდილი (პანდემიური წლის ეკონომიკური ვარდნის ჩათვლით). 2021 წელს, 10%-იანი ეკონომიკური ზრდის დაფიქსირების შემთხვევაში, ეკონომიკური ზრდა 2012 წელთან შედარებით, დაახლოებით 36%-ს შეადგენს. მიხეილ სააკაშვილს, მთლიანი შიდა პროდუქტი დოლარში გადაჰყავს, თუმცა, აღნიშნული მიდგომის გამოყენება მშპ-ს დინამიკის შესაფასებლად მანიპულაციურია და ეკონომიკური ზრდის დინამიკის რეალურ სურათს არ ასახავს. აღნიშნულ თემასთან დაკავშირებით, უფრო ვრცლად, იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია.
სახელმწიფო ვალის ნომინალური მაჩვენებელი 2021 წლის ნოემბრის მონაცემებით, 2012 წელთან შედარებით, 3.5-ჯერ არის გაზრდილი. თუმცა, ვინაიდან კონკრეტული აბსოლუტური სიდიდე შესაძლებელია, იყოს ძალიან დიდი, როდესაც საქმე გვაქვს მცირე ეკონომიკასთან და იყოს ძალიან მცირე, შედარებით დიდი ეკონომიკის პირობებში, ვალის ტვირთის სრულფასოვნად შესაფასებლად მიღებულია მისი მთლიანი მოცულობის, მთლიან შიდა პროდუქტთან ფარდობის მაჩვენებლის განხილვა, რაც ხშირად პოლიტიკოსებს სათვალავს მიღმა რჩებათ. 2012 წელთან შედარებით, სახელმწიფო ვალის მშპ-თან ფარდობის მაჩვენებელი დაახლოებით 64%-ით, ანუ 1.6-ჯერ გაიზარდა და არა ოთხჯერ. ვალის მკვეთრი ზრდა, პანდემიასთან არის დაკავშირებული, პრეპანდემიურ პერიოდში, სახელმწიფო ვალი მშპ-ს 42%-ს შეადგენდა, რაც 2012 წლის ფარდობით მაჩვენებელთან შედარებით 35% ზრდას წარმოადგენდა.
გრაფიკი 1: სახელმწიფო ვალის სტატისტიკა 2012-2021 წლებში
[1]პირველ რიგში უნდა განიმარტოს, რომ ემიგრანტიც და იმიგრანტიც შეიძლება იყოს როგორც საქართველოს მოქალაქე, ასევე უცხო ქვეყნის მოქალაქე. საქსტატის მეთოდოლოგიით, ემიგრანტად მიიჩნევა პირი, რომელმაც დატოვა საქართველო ბოლო 12 თვეში და სულ მცირე 183 დღე იმყოფებოდა სხვა სახელმწიფოში. მისი მუდმივი საცხოვრებელი ადგილი ქვეყნიდან გასვლამდე იყო საქართველო, ანუ წინა 12 თვის განმავლობაში სულ მცირე 183 დღე იმყოფებოდა საქართველოში. იმიგრანტად მიიჩნევა პირი, რომელიც საზღვრის გადმოკვეთიდან სულ მცირე 183 დღე იმყოფებოდა საქართველოში და საზღვრის კვეთამდე საქართველო არ იყო მისი მუდმივი საცხოვრებელი ქვეყანა.
[2] 2020 წელს საქართველოში პირველად დადებითი მიგრაციული სალდო დაფიქსირდა, რაც თავის მხრივ COVID-19-ის პანდემიას და საზღვრების ჩაკეტვას უკავშირდება.
[3] საშუალო წლიური ინფლაცია, წარმოადგენს 12 თვის გასაშუალოებულ ინფლაციას, რაც ასახავს საშუალო ფასებს წლის განმავლობაში, ხოლო წლიური ინფლაცია ასახავს კონკრეტული წლის დეკემბრის ინფლაციას წინა წლის დეკემბერთან შედარებით

On 13 January 2021, a trial was conducted at Tbilisi City Court over Mikheil Saakashvili’s border trespassing case. The third President of Georgia also attended the trial. Mr Saakashvili delivered a speech in court and spoke about the state of the country. As he stated, the situation in Georgia was a reason behind his return to the country. FactCheck verified key statements from his speech and presents an analysis of three different claims below. In addition, FactCheck will continue to publish articles in the future about other facts voiced in Mikheil Saakashvili’s speech.
Claim N1: “In my time, more people used to come to Georgia than leave. In the last ten years, 800,000 people left the country.” (From 43:00)
The National Statistics Office of Georgia made recalculations of population and emigration figures [1] from the data of the 2014 universal public census. As reported by the National Statistics Office of Georgia, the external net migration rate (the difference between emigrants and immigrants) was negative from 1994 to 2020, [2] meaning that more people leave the country every year than come. According to previous data, the net migration rate during the inter-census period was positive, although it did not provide a real picture since the lack of a relevant system prior to 2012 rendered it impossible to identify immigrants and emigrants and, in fact, every person who entered or left the country was assigned to these categories. A new methodology has been introduced since 2012 which made it possible to identify immigrants and emigrants. Mikheil Saakashvili’s statement that more people used to come to Georgia than leave when he was in power is based on outdated statistical data and is manipulative.
Under the Georgian Dream’s rule in 2013-2020 (2021’s figures are not yet available), 741,778 people left the country. However, 731,787 people also came to Georgia in the same period. Whilst speaking on migration figures, it is not appropriate to summarise the annual number of emigrants because an individual who is no longer in emigration may still be considered as an emigrant. On the other hand, data duplication is also possible. For instance, one and the same individual could have emigrated two or more times in the past several years. The net migration rate (the difference between emigrants and immigrants) in 2013-2020 is -26,200 which means that 26,200 more people left Georgia in that period as compared to those who returned. Therefore, Mikheil Saakashvili’s statement that 800,000 people have left the country is not true (see FactCheck’s article on this topic).
Claim N2: “I left a pension which was almost USD 90. In ten years and under pension growth, the pension in Georgia is now USD 77. This is under circumstances when prices in USD have doubled over the course of the last ten years. This means that in ten years, pensions, in fact, decreased twice and more if considering price growth.” (From 35:00)
From 2012 to December 2021, the inflation rate amounted to nearly 50.8% meaning that prices increased by a factor of 1.5. It is vague what Mikheil Saakashvili implies when saying that prices in USD doubled in the last ten years. Supposedly, he means that as a result of almost a twofold depreciation of GEL vis-à-vis USD prices on products denominated in USD (for instance, imported goods) doubled and, therefore, the population’s purchasing power decreased twice. However, this is an absurd statement since the prices of goods and services in Georgia are denominated mostly in GEL and an individual’s consumer basket does not consist of USD-denominated/imported goods alone. In 2012-2022, GEL lost 85% of its value vis-à-vis USD. Therefore, the prices of Georgian products which are denominated in GEL decreased by nearly 19% in USD considering inflation.
In 2012 when the Georgian Dream came to power, the state pension was GEL 110-125 (GEL 110 for pensioners under 67 years of age and GEL 125 for pensioners over 67 years of age). From 1 January 2022, old age pension is GEL 260 (GEL 260 for pensioners under the age of 70 years and GEL 300 for pensioners over 70 years of age). Therefore, pension growth in nominal figures amounts to nearly 136-140%. For some pensioners in certain categories, pension growth is even higher.
Politicians often convert different economic indicators into USD which is a wrong approach. Both the incomes and the expenses of pensioners are denominated in GEL and side-effects of currency depreciation are reflected in national currency denominated prices; that is, in inflation. In time, the currency’s purchasing power decreases because of inflation. Hypothetically, one can purchase less goods and products for GEL 1 than previously. Therefore, the real pension dynamic should be analysed in view of inflation.
Although the real pension will decrease in 2022 as compared to 2021 because of inflation (see FactCheck’s article on this topic), the real pension has not decreased as compared to 2012. If calculated with the annual inflation, the real pension in 2021 increased by nearly 44.7% as compared to 2012 whilst the pension in 2021 is 52.3% higher as compared to what was in 2012 in view of the average annual inflation. [3]
On top of the fact that Mikheil Saakashvili measures the pension in USD, which is manipulative and compares figures of different years in USD, he also claims that the expenses of pensioners increase at the same rate as a result of GEL depreciation vis-à-vis USD which is an absurd statement. Therefore, Mr Saakashvili’s statement is a LIE.
Table 1: Real Pension Dynamic in 2012-2021
Claim N3: “In my time, Georgia’s economy grew fourfold and in their time, the debt quadrupled and the economy increased by 0% in USD.” (From 36:10)
A widely accepted objective measurement to assess a country’s economic development trend is the real gross domestic product (GDP) calculated in the national currency which takes into account the effect of price growth and ensures an objective understanding of a country’s economic growth. It is natural that all authoritative international or local organisations assess the GDP dynamic with this indicator. Mikheil Saakashvili names nominal figures converted into USD which is a double manipulation. The real GDP increased by nearly 23.4% in 2012-2020 (including the economic downturn of the pandemic year). In 2021, if Georgia has a 10% annual economic growth the economic growth as compared to 2012 would be 36%. Mr Saakashvili converts the GDP into USD, although employing this approach to assess the GDP dynamic is manipulative and does not provide a real picture of the economic growth dynamic. See FactCheck’s article on this topic for more details.
As of November 2021, the nominal figure of the public debt increased 3.5 times as compared to 2012. However, since a specific absolute figure can be very large when it comes to a smaller economy and very small when it comes to larger economy, the total debt to GDP ratio is an accepted indicator for a sweeping assessment of a debt burden, although this often overlooked by politicians. As compared to 2012, the public debt to GDP ratio increased by 64%; that is, 1.6 times instead of four times. The sharp growth of the debt is attributable to the pandemic. In the pre-pandemic period, the public debt amounted to 42% of the GDP which is a 35% growth if compared to the debt to the GDP ratio in 2012.
Graph 1: Public Debt Statistics in 2012-2021
[1]Firstly, it should be clarified that both emigrants and immigrants could be either Georgian citizens or citizens of foreign countries. A person is considered to be an emigrant if he left Georgia in the last 12 months, stayed in another country for at least 183 days and his permanent place of residence prior to leaving the country was Georgia; that is, he spent at least 183 days in Georgia in the previous 12 months. A person is considered to be an immigrant if he spent at least 183 days in Georgia after crossing the border and Georgia was not a place of his permanent residence prior to crossing the border.
[2] A positive net migration rate was registered for the first time in Georgia in 2020. In turn, this is linked with the COVID-19 pandemic and border closures.
[3]Average annual inflation is a 12-month average inflation which shows average prices over the course of a year whilst annual inflation shows the inflation rate in the month of December of a specific year vis-à-vis the month of December of a previous year.