სოციალურ ქსელში ნენსი პელოსის სომხეთში ვიზიტთან დაკავშირებით მანიპულაცია ვრცელდება
სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის შეიარაღებული კონფლიქტის ფონზე, 17 სექტემბერს სომხეთს სამდღიანი ვიზიტით აშშ-ის წარმომადგენელთა პალატის სპიკერი ნენსი პელოსი ეწვია. ნენსი პელოსიმ Twitter-ის საკუთარ გვერდზე დაწერა, რომ ერევანში ვიზიტი იყო დემონსტრირება „აშშ-ის მტკიცე მხარდაჭერის სომხეთისა და კავკასიის რეგიონში უსაფრთხოების, ეკონომიკური კეთილდღეობისა და დემოკრატიული მმართველობის მიმართ“.
ჯერ კიდევ ნენსი პელოსის დელეგაციის ვიზიტამდე, სომხეთის პარლამენტის თავმჯდომარემ, ალენ სიმონიანმა განაცხადა, რომ პელოსის ვიზიტი „დიდ როლს ითამაშებს ჩვენი უსაფრთხოების უზრუნველყოფაში“. ოფიციალური განცხადებების გარდა, სომხეთში პელოსის ვიზიტს მხარი დაუჭირეს მოქალაქეებმაც, რომლებმაც სომხეთის კუხოდან (SCTO) გამოსვლის მოთხოვნით რამდენიმე აქციაც გამართეს. აქცია ბოლოდროინდელი მოვლენების ფონზე გაიმართა და დაკავშირებული იყო იმ ფაქტთან, რომ სტრატეგიული მოკავშირე რუსეთი და პარტნიორები კუხო-ს სამხედრო ბლოკში სომხეთისთვის სამხედრო დახმარების გაწევაზე უარს აცხადებდნენ. აღნიშნულის გამო უკმაყოფილება გამოთქვეს სომხეთის პარლამენტის თავმჯდომარემ, ალენ სიმონიანმა და სომხეთის უშიშროების საბჭოს მდივანმა არმენ გრიგორიანმა.
აღსანიშნავია ისიც, რომ პარალელურად მიმდინარეობდა რუსეთის მხარდამჭერი აქციებიც. ზემოთ ხსენებულმა მოვლენებმა სოციალურ ქსელებში - განსაკუთრებით რუსულ სივრცეში, მრავალი მანიპულაციის გავრცელებას შეუწყო ხელი. სოციალური ქსელების მომხმარებლებმა პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინის პორტრეტით ბილბორდის ფოტოების გამოქვეყნება დაიწყეს და ამტკიცებდნენ, რომ ბილბორდი ნენსი პელოსის ვიზიტის წინა დღეს ჩამოხსნეს.
პოსტის აღწერა ფოტოზე - „შაბათს ნენსი პელოსის ერევანში ვიზიტამდე, გზებიდან პუტინის ბილბორდი ჩამოხსნეს, იტყობინება ადგილობრივი მედია. ასევე, სომხეთში გზების გასწვრივ ამერიკის დროშები გამოფინეს ნენსი პელოსის ვიზიტის წინ“.
რეალურად, სომხეთში პუტინის ბილბორდი ნამდვილად ჩამოხსნეს, თუმცა არა ნენსი პელოსის ვიზიტის წინა დღეს, არამედ ერთი თვის წინ. სომხურმა დამოუკიდებელმა პლატფორმა „Factor“-მა ინფორმაცია ადგილობრივ მოსახლეობასთან გადაამოწმა. საბოლოოდ გაირკვა, რომ ბილბორდი პელოსის ვიზიტამდე დიდი ხნით ადრე ჩამოხსნეს. პუტინის ბილბორდის ადგილას ახლა სომხეთის რესპუბლიკის ერთ-ერთი პოლიტიკური პარტიის სარეკლამო ბანერია განთავსებული. ამ ბანერის გვერდით კი არის პლაკატი მოწოდებით „დავრჩეთ სახლში და თავიდან ავიცილოთ ინფექციის ჯაჭვი“. ეს უკანასკნელი, 2020 წლიდან, ჯერ კიდევ COVID-19-ის პანდემიის დაწყებიდან არსებობს.
წყარო: Factor.am
რუსულ სოციალურ ქსელებში პუტინის ბილბორდის სხვა ფოტოც გამოჩნდა, რომელზეც ამჯერად პუტინთან ერთად ნენსი პელოსის ფოტოც არის გამოსახული და ზედ აქვს წარწერა „Forever together“ („მუდამ ერთად“), რაც რეალურად ფოტომონტაჟის შედეგია. ანალოგიური ფოტო ქართულ სოციალურ სივრცეშიც გავრცელდა.
სინამდვილეში, ინფორმაცია რეალობას არ შეესაბამება და პუტინის ფოტო პელოსის ფოტოთი არ ჩაუნაცვლებიათ. როგორც უკვე აღინიშნა, პუტინის ბილბორდის ნაცვლად ახლა პოლიტიკური პარტიის ბილბორდია გაკრული.
აქვე ხაზგასმით უნდა აღინიშნოს, რომ ბილბორდი პუტინის ფოტოთი სომხეთის მთავრობას არ განუთავსებია. პლაკატის შესახებ ინფორმაცია პირველად 2021 წელს, ადგილობრივი არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდში გავრცელდა და ის სომხეთის კომუნისტური პარტიის წარმომადგენლის, იერჯანიკ ღაზარიანის ინდივიდუალური დაკვეთით დამონტაჟდა. თავად ღაზარიანმა „რადიო თავისუფლებასთან“ საუბარში აღნიშნა, რომ კონკრეტული ბილბორდი გენოციდის საკითხის გამო სომხეთის მხარდაჭერისათვის ერთგვარი მადლობა იყო და აეროპორტის გზაზე გამოკრული პლაკატების - წარწერით „მადლობა ბაიდენს“, პასუხს წარმოადგენდა.
ამდენად, სოციალურ ქსელში მომხმარებლებმა არასწორი ინფორმაცია გაავრცელეს. პუტინის ბილბორდი ნენსი პელოსის ვიზიტის გამო არ ჩამოუხსნიათ და ის არც სპიკერის ფოტოთი ჩაუნაცვლებიათ.

Manipulation about Nancy Pelosi’s visit to Armenia is disseminated in social networks
In light of armed clashes between Armenia and Azerbaijan, Speaker of the US House of Representative, Nancy Pelosi, paid a three-day visit to Armenia on 17 September 2022. Speaker Pelosi also tweeted on her account that the visit in Yerevan was “to convey the strong support of the United States for security, economic prosperity and democratic governance in Armenia and across the South Caucasus.”
Prior to Nancy Pelosi’s visit, President of the National Assembly of Armenia, Alen Simonyan, stated that Speaker Pelosi’s visit will “play a huge rule to ensure our security.” Apart from official statements, Armenian citizens also supported Mrs Pelosi’s visit and organised several rallies to demand Armenia’s withdrawal from the CSTO. These rallies were held against the backdrop of the latest events and was sparked by the fact that Russia, as a strategic partner of Armenia as well as partners from the CSTO military alliance, refused to provide military assistance to Armenia. President of Armenia’s National Assembly, Alen Simonyan, and Secretary of the National Security Council, Armen Grigoryan, expressed their discontent over this issue.
Of note is that people simultaneously also rallied in support of Russia. These events sparked a number of items of information manipulation in social networks, especially in the Russian-speaking domain. Social network users started to publish photographs of a billboard featuring President Vladimir Putin with the claim that billboard was removed a day before Nancy Pelosi’s visit.
The publication’s description of the photograph:  “Putin’s billboard was removed before Nancy Pelosi’s visit to Yerevan on Saturday, local media reports. In addition, US flags were displayed along the roads ahead of Nancy Pelosi’s visit.”
In fact, Putin’s billboard was removed in Armenia, although this happened one month and not one day before Nancy Pelosi’s visit. The independent Armenian platform Factor.am verified this information with locals. It was ultimately determined that the billboard was removed long before Nancy Pelosi’s visit. Currently, a banner of one of Armenia’s political parties has been put in its place instead of Putin’s billboard with a poster nearby that reads “Stay home and avoid the chain of infection.” The latter has been displayed since 2020, from the very beginning of the COVID-19 pandemic.
Source:  Factor.am
Another photograph of Putin’s billboard was disseminated in Russian social networks. This time, publications also contain Nancy Pelosi’s photo with the caption “Forever Together” which is in fact a photo manipulation. The same photograph was also disseminated in Georgian social media.
In fact, this information is not true and Putin’s photo was not replaced with that of Pelosi’s. As mentioned earlier, there is now a billboard of a political party instead of the Russian president.
Of important mention is that billboard with Putin’s photo was not put up by Armenian authorities. Information about the billboard was first reported in 2021 in the run-up to the country’s municipal elections. The billboard was erected on the individual order of Yerjanik Ghazarian, a member of the Armenian Communist party. Mr Ghazarian himself, in his interview with Radio Freedom, stated that the billboard was a token of appreciation for Armenia’s support over the issue of genocide and to some extent intended as an answer to the “Thank you, Biden” posters placed along the airport highway.
Therefore, social network users disseminated incorrect information. Putin’s billboard was not removed because of Nancy Pelosi’s visit nor was it replaced with the Speaker’s photograph.