ირაკლი ნადირაძე: მერია თანამშრომლებს 9 მილიონით უზრდის ხელფასებს და ამ დროს უფასო სასადილოებში არც ერთ თეთრს არ ამატებს
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ირაკლი ნადირაძის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
რეზიუმე: თბილისის 2023 წლის ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით, მიმდინარე წელთან შედარებით, შრომის ანაზღაურება ნომინალურ მაჩვენებელში მართლაც 9 185 900 ლარით იზრდება, იზრდება ფარდობითი მაჩვენებელიც და ზრდა 1.1 პროცენტული პუნქტია. ასევე უნდა აღინიშნოს, რომ დასახელებულ ზრდას საფუძვლად მთავრობის გადაწყვეტილება უდევს, რომლის მიხედვით 2023-2025-წლიან პერიოდში საჯარო სამსახურებში დასაქმებულთა ხელფასები ყოველწლიურად 10%-ით უნდა გაიზარდოს.
აქედან გამომდინარე, ირაკლი ნადირაძის განცხადების პირველი ნაწილი ზუსტია, თუმცა გამოტოვებულია კონტექსტი, რომ აღნიშნული ზრდა წინასწარ იყო დაგეგმილი და შესაბამისად, მოსალოდნელი.
რაც შეეხება უფასო სასადილოების დაფინანსებას, 2023 წლის დედაქალაქის ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით, უფასო სასადილოების მომსახურებისთვის 26 184 100 ლარი არის გათვალისწინებული. დედაქალაქის ათივე გამგეობაში რეგისტრირებული უფასო სასადილოების ბენეფიციართა რაოდენობა 42 188 ერთეულია. შესაბამისად, ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით, ერთი ბენეფიციარის დღიურ კვებაზე იგივე რაოდენობის თანხა - 1.7 ლარია გათვალისწინებული, რაც იყო წელს. თანაც იმ ფონზე, როცა მიმდინარე წლის ოქტომბრის მონაცემებით, გასულ წელთან შედარებით, სასურსათო პროდუქტებზე ინფლაციამ 15.8% შეადგინა. მნიშვნელოვნად არის გაზრდილი ფასები იმ პროდუქტებზე, რომელიც უფასო სასადილოს მენიუს ძირითადი შემადგენელია. მიუხედავად აღნიშნულისა, ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით, მერია უფასო სასადილოების ბენეფიციარების დაფინანსებას არ ზრდის და მათ კვებით უზრუნველყოფას მომავალ წელსაც იგივე რაოდენობის თანხით აპირებს, რაც მსუბუქად რომ ვთქვათ, ძალიან გაძნელდება.
განხილულიდან გამომდინარე, ირაკლი ნადირაძის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
საკრებულოს წევრმა, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენელმა ირაკლი ნადირაძემ თბილისის ბიუჯეტის შესახებ საუბრისას განაცხადა: „მერია თანამშრომლებს 9 მილიონით უზრდის ხელფასებს და ამ დროს უფასო სასადილოებში არც ერთ თეთრს არ ამატებს. შარშან რომ ჰქონდათ 1.70 და წელს ცეცხლის ფასები რომ აქვს ყველაფერს და ყველაფერი გაძვირებულია, ისევ 1.70 ჩადო“.
ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის 2023 წლის ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით (პირველი ვარიანტი) შრომის ანაზღაურებისთვის 98 465 600 ლარია გათვალისწინებული, მომუშავეთა რიცხოვნობა კი 4 060 თანამშრომლით განისაზღვრა. 2022 წელს მერიაში ერთით ნაკლები თანამშრომელი - 4 059, მუშაობდა, შრომის ანაზღაურებისთვის კი 89 279 700 ლარი იყო გამოყოფილი. ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით, მომავალ წელ შრომის ანაზღაურებისთვის გამოყოფილი თანხა ნომინალში 9 185 900 ლარით არის გაზრდილი. თუ ფარდობით მაჩვენებელს ავიღეთ, მიმდინარე წელს შრომის ანაზღაურებამ მთლიანი ბიუჯეტის ხარჯების 7.4% შეადგინა, მომავალ წელს კი იმავე მიზნით - დედაქალაქის ბიუჯეტის ხარჯების 8.5%-ია გათვალისწინებული. შესაბამისად, 2023 წელს შრომის ანაზღაურების დაფინანსება როგორც ნომინალში, ასევე ფარდობით მაჩვენებლებში არის გაზრდილი.
თუმცა უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ მთავრობის გადაწყვეტილებით, 2022 წლის იანვრიდან საჯარო სექტორში დასაქმებულთა ხელფასები 10%-ით გაიზარდა. მოგვიანებით, გადაწყდა, რომ 10%-იანი ზრდა 2023-2025 წლის პერიოდშიც შენარჩუნებული იქნება. შესაბამისად, შრომის ანაზღაურების მუხლის გაზრდა მთავრობის გადაწყვეტილების შედეგია და არა მერიის კერძო ინიციატივა.
რაც შეეხება თბილისში უფასო სასადილოების დაფინანსებას, დედაქალაქში უფასო სასადილოების ბენეფიციართა მომსახურების წესს და მათ აღრიცხვას თბილისის მერის 2014 წლის 26 ნოემბრის #2344 ბრძანება არეგულირებს.
ბრძანების მიხედვით, უფასო სასადილოების ბენეფიციართა სიაში შეყვანას მხოლოდ ის სოციალურად დაუცველი პირები ექვემდებარებიან, რომელთა სარეიტინგო ქულა 200 000-ს არ აღემატება. ასევე, განსაკუთრებულ შემთხვევაში, ბენეფიციართა სიაში შეყვანა გამგებლის მოტივირებული გადაწყვეტილებითაც ხდება.
2023 წლის თბილისის ბიუჯეტის პროექტის (პირველი ვარიანტი) მიხედვით, უფასო სასადილოების მომსახურებისთვის (კოდი: 06 02 14) 26 184 100 ლარია გათვალისწინებული. იგივე მიზნისთვის მიმდინარე წელს - 26 308 100 ლარი, გასულ წელს კი 19 423 800 ლარი დაიხარჯა. ბოლო წლებში უფასო სასადილოების მომსახურებაზე დახარჯული თანხები შემდეგნაირი იყო:
ცხრილი 1: უფასო სასადილოების მომსახურების ბიუჯეტი 2013-2022 წლებში (მლნ ლარებში)
წყარო: თბილისის ბიუჯეტი
დედაქალაქის 2023 წლის ბიუჯეტის გეგმის მიხედვით სულ თბილისში, ათივე რაიონში 42 188 უფასო სასადილოს ბენეფიციარია რეგისტრირებული. როგორც აღვნიშნეთ უფასო სასადილოების მომსახურების ბიუჯეტის სულ 26 184 100 ლარია. შესაბამისად, ერთ ბენეფიციარზე ყოველდღიურად 1.7 ლარია გათვალისწინებული. მიმდინარე წელსაც ერთ ბენეფიციარზე იგივე რაოდენობის თანხა იყო გამოყოფილი.
აქ გასათვალისწინებელია ისიც, რომ ოქტომბრის თვის მონაცემების მიხედვით წლიურმა ინფლაციამ 10.6% შეადგინა, სურსათის და უალკოჰოლო სასმელების ჯგუფის წლიურმა ინფლაციამ კი - 15.8%. ფასები მომატებულია შემდეგ ჯგუფებზე: პური და პურპროდუქტები (26.1%), რძე, ყველი და კვერცხი (22.1%), ყავა, ჩაი და კაკაო (20.6%), ზეთი და ცხიმი (18.3%), შაქარი, ჯემი და სხვა ტკბილეული (16.9%), თევზეული (12.3%), ხორცი და ხორცის პროდუქტები (9.0%), ბოსტნეული და ბაღჩეულ (3.5%), ხილი და ყურძენი (3.4%).
უფასო სასადილოების რაციონი ძირითადად იმ პროდუქტებისგან შედგება, რომელთა ფასებიც, მიმდინარე წელს, გასულ წელთან შედარებით, მნიშვნელოვნად გაზრდილია. აღნიშნული ინფლაციის ფონზე, მომავალ წელს უფასო სასადილოების ერთი ბენეფიციარისთვის იგივე მენიუს მიმდინარე წლის ფასად (1.70 ლარად, რაც 2023 წლის ბიუჯეტის პროექტით არის გათვალისწინებული) შეთავაზება, ალბათ ძალიან გაძნელდება.

Irakli Nadiradze: “Tbilisi City Hall increased salaries for its employees by GEL nine million and at the same time did not add a dime for the free canteens.”
Verdict: FactCheck concludes that Irakli Nadiradze’s statement is MOSTLY TRUE.
Resume: According to the draft 2023 budget of Tbilisi, the nominal amount of labour remuneration is indeed set to increase by GEL 9,185,000 as compared to the previous year as well as the relative figure and the growth is 1.1 percentage points. Of note is that the basis for this growth is the decree of the Government of Georgia saying that salaries of public servants in 2023-2025 should increase by 10% annually.
Therefore, the first part of Irakli Nadiradze’s statement is accurate, although there is some missing context that the salary growth was planned in advance and hence, anticipated.
In regard to the funding for free canteens, GEL 26,184,100 is envisioned for servicing free canteens according to the draft 2023 Tbilisi budget. The number of beneficiaries registered at free canteens across all ten municipalities of Tbilisi is 42,188. Therefore, the amount of funding allocated for feeding one beneficiary per day is the same as the previous year and constitutes GEL 1.7 according to the draft budget. This is in light of the high inflation rate when inflation vis-à-vis foodstuffs amounted to 15.8% in October 2022 as compared to the previous year. Prices on products which are major components of free canteen menus have significantly increased. Nevertheless, Tbilisi City Hall’s draft budget does not include increasing funding for beneficiaries of free canteens but plans to feed them with the same amount of money as in the previous year which, to put it mildly, will be rather difficult.
Given all of the aforementioned, Irakli Nadiradze’s statement is MOSTLY TRUE.
Tbilisi Municipal Council member from the United National Movement, Irakli Nadiradze, stated the following when speaking about the budget: “Tbilisi City Hall increased salaries for its employees by GEL nine million and at the same time did not add a dime for the free canteens. They had GEL 1.7 last year and still kept GEL 1.7 this year when prices are on fire and everything is more expensive.”
According to the draft 2023 Tbilisi municipality budget (the first version), GEL 98,465,600 is envisioned for labour remuneration whilst the number of employees is 4,060. In 2022, the number of employees at Tbilisi City Hall was 4,059 – one person less – and GEL 89,279,700 was allocated for labour remuneration. According to the draft budget, the nominal figure for labour remuneration is set to increase by GEL 9,185,900 for the next year. If we take the relative figure, the allocated funding for labour remuneration was 7.4% of total budget expenditures and will be 8.5% for the same purposes in the next year. Therefore, funding allocated for labour remuneration for 2023 will be increased both in nominal and relative figures.
However, of additional note is that according to the decision of the Government of Georgia, salaries for public sector employees will increase by 10% from January 2022. Later on, it was decided that the 10% growth policy will continue for 2023-2025. Therefore, the growth of labour remuneration was precipitated due to the government’s decision and is not Tbilisi City Hall’s own initiative.
In regard to funding for free canteens in Tbilisi, Decree #2344 dated 26 November 2014 of the Mayor of Tbilisi sets forth the rules of service and registration of beneficiaries of free canteens.
According the aforementioned decree, only those socially vulnerable people whose rating points do not exceed 200,000 are eligible to be included in the list of free canteen beneficiaries. Under exceptional circumstances, beneficiaries can be added to the database as a result of a decision of the head of a relevant municipality.
According to draft 2023 Tbilisi budget (first version), GEL 26,184,100 is envisioned for servicing free canteens (code: 06 02 14). For the same purposes, GEL 26,308,100 and GEL 19,423,800 were spent in 2022 and 2021, respectively. In the past several years, appropriations spent on servicing free canteens were as follows:
Table 1: Budget for Servicing Free Canteens in 2013-2022 (GEL Million)
Source: Tbilisi budget
According to the 2023 draft budget, the total number of beneficiaries registered at free canteens across all ten municipalities of Tbilisi is 42,188. As mentioned earlier, the budget for servicing the free canteens is GEL 26,184,100. Therefore, GEL 1.7 is envisioned per one beneficiary each day. This year, amount of funding per each beneficiary was the same.
Of additional note is that the annual inflation rate reached 10.6% according to the data of October 2022. At the same time, annual inflation vis-à-vis food and non-alcoholic beverages reached 15.8%. Prices have gone up on the following products: bread and bakery products (26.1%), milk, cheese and eggs (22.1%), coffee, tea and cocoa (20.6%), oil and fats (18.3%), sugar, jams and other sweets (16.9%), fish (12.3%), meat and meat products (9.0%), vegetables and melons (3.5%) and fruit and grapes (3.4%).
Rations offered by free canteens consist mostly of those products whose prices have increased significantly this year as compared to the previous year. In light of this runaway inflation, it will most likely be very difficult to offer the same menu to the free canteen beneficiaries at this year’s prices (GEL 1.7 which will remain unchanged according to the draft 2023 budget).