სოციალურ ქსელში შოვის ტრაგედიის დროს მეწყრის შესახებ ინფორმაციის წინასწარ გავრცელების შესახებ კონსპირაციული თეორია ვრცელდება: „კახი კალაძის ცოლ-შვილმა სტიქიიდან რამოდენიმე საათით ადრე გამოასწრო, რა თქმა უნდა წინასწარ გააფრთხილებდნენ შესაბამისი სამსახურები მოახლოებული საფრთხის შესახებ. ამაზე ორი აზრი არ არის და ძალიან სასიხარულოა რომ გაასწრეს, თუმცაღა, რატომ არ აცნობეს ეს უბრალო დამსვენებლებს, ჩემთვის გასაკვირია“-წერია პოსტში.
შოვის სტიქიის კონტექსტში, თბილისის მერთან დაკავშირებით ასევე გავრცელდა ინფორმაცია, რომ მისმა ოჯახმა შოვი ვერტმფრენის საშუალებით დატოვა. ეს ინფორმაცია ტვ პირველის ეთერში ერთ-ერთი დაზარალებულის მიერ გაჟღერდა, რასაც პოლიტიკოსებისა და Facebookანგარიშების გამოხმაურება მოჰყვა.
რეალურად, მეწყრის შესახებ წინასწარ ინფორმაციის გავრცელება ვერ მოხდებოდა, რადგან სტიქიის ადგილას მონიტორინგისა და წინასწარი შეტყობინების სისტემები არ არის. ამავდროულად, როგორც ირკვევა, კალაძის ოჯახმა სასტუმრო არა ვერტმფრენის, არამედ ავტომობილების საშუალებით დატოვა.
კურორტ შოვში 2023 წლის 3 აგვისტოს მეწყერი ჩამოწვა, რასაც, 9 აგვისტოს მონაცემებით, 20 ადამიანი ემსხვერპლა. აღნიშნული სტიქიური მოვლენიდან მალევე სოციალურ ქსელში „ქართული ოცნების“ ლიდერების შესახებ მადისკრედიტირებელი პოსტები გავრცელდა, მათ შორის, კახა კალაძესთან დაკავშირებით (დამატებითი ინფორმაციისთვის იხილეთ: „ფაქტ-მეტრის“ სტატიები 1,2).
მტკიცება 1: თბილისის მერი წინასწარ გააფრთხილეს მეწყრის შესახებ
რეალურად, აღნიშნულ ტერიტორიაზე წინასწარი გაფრთხილების სისტემები, რომლებიც სტიქიის პროგნოზირების საშუალებას მოგვცემდა, არ არის. აღნიშნულ თემაზე „ამერიკის ხმასთან“ ჰიდროლოგმა, ილიას უნივერსიტეტის ასისტენტ-პროფესორმა ლაშა სუხიშვილმა ისაუბრა: „სასიგნალო სისტემას, ეს არის პოსტ ფაქტუმ მექანიზმი... თუ ხეობის ზედა ნაწილში ჩამოყალიბდა ღვარცოფული კერა და დაიძრა დასახლებული ტერიტორიისკენ, აი ამის მერე, შესაძლებელია, რომ სანამ ეს ნაკადი დასახლებულ პუნქტამდე მოაღწევს, იქამდე გადაიცეს სიგნალი ონლაინ რეჟიმში და მოსახლეობამ წინასწარ იცის, რომ საფრთხეა“.
ლაშა სუხიშვილმა ასევე განმარტა, რომ ე.წ უსაფრთხოების რადარები სააგენტოს დამონტაჟებული აქვს დევდორაკ-ამალის მყინვარზე და მდინარე ვერეს ხეობაში, თუმცა ისინი დღემდე არ არის გამართული.
გარემოს დამცველი და საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის (GIPA) პროფესორი კახა არცივიძე „ამერიკის ხმასთან“ აცხადებს, რომ მტკიცება თითქოს სტიქიის არიდება შეუძლებელი იყო არასწორია, რადგან „ქვეყნები, რომლებსაც აქვთ წინასწარი შეტყობინების სისტემები და კვლევების მაღალი მაჩვენებელი, ყოველთვის უფრო მომზადებული არიან და ასეთი ტრაგედიებისგან თავს იზღვევენ“.
მაგალითად, სამხრეთ ავსტრია, სადაც მოქმედებს მონიტორინგის სისტემები, ახლახან მძიმედ დაზიანდა კოკისპირული წვიმებით, ღვარცოფით და მდინარეების ადიდებით. ქვეყნის გეოლოგიურმა სამსახურმა ქვეყნის სამხრეთით, სოფლებში მცხოვრები მოსახლეობა გააფრთხილა მოსალოდნელი საფრთხეების შესახებ და მოგვიანებით, ისინი უსაფრთხო ადგილებში გადაიყვანა. რადგან ავსტრიაში საკმაოდ ბევრი მეწყერსაშიში ადგილია, უხვი ნალექის დროს, მეტეოროლოგები ყოველთვის აკვირდებიან ადგილებს, სადაც საფრთხეა მოსალოდნელი, ხოლო მოსახლეობას შეტყობინებები მისდით სპეციალური გამაფრთხილებელი სისტემის, „KATWARN“-ის საშუალებით. ქვეყნის მასშტაბით დამონტაჟებულია ასევე 8000-ზე მეტი სირენა, რომლებიც მოსახლეობას საგანგებო სიტუაციების დროს აფრთხილებს.
„ძალიან მალე, ქვეყანა სრულად იქნება დაფარული მონიტორინგის სისტემით, სრული ინფორმაცია გვექნება და ექსპერტების შეფასების შესაბამისად განხორციელდება ყველაზე კრიტიკულ ადგილებში ადრეული გაფრთხილების სისტემების მონტაჟი“, - ამის შესახებ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ რამდენიმე დღის წინ განაცხადა.
სოფლის მეურნეობის მინისტრი აცხადებს, რომ 2014 წლიდან დაიწყო მონიტორინგის სისტემის აღდგენა ქვეყანაში: „2014 წლიდან დავიწყეთ პროცესი და ბოლო წლების განმავლობაში, მათ შორის, დონორების დახმარებით ვახორციელებთ მეტეოროლოგიური, ჰიდრომეტეოროლოგიური სადგურების მონტაჟს, ორი ახალი, სრულიად თანამედროვე რადარი იქნა დასავლეთ და აღმოსავლეთ საქართველოში დამონტაჟებული, ეს შარშან და შარშანწინ მოხდა, რომელიც ამინდის შესახებ ინფორმაციას გვაძლევს, 200-ზე მეტი ჰიდრომეტეოროლოგიური სადგური იქნა ბოლო წლების განმავლობაში დამონტაჟებული და ეს პროცესი აქტიურად გრძელდება. რა თქმა უნდა, ჩვენ ამ პროცესებს ბოლოში მივიყვანთ. რაც შეეხება ადრეული გაფრთხილების სისტემებს, ამის შემდგომ გადასადგმელი ნაბიჯია იმ შეფასებებთან ერთად, რომელსაც სპეციალისტები აკეთებენ“.
ოთარ შამუგიას განცხადებით, შოვის მოვლენები იმდენად მყისიერი იყო, რომ მისი თავიდან აცილება ვერ მოხდებოდა, რადგან სტიქიური პროცესები, რომლებმაც ღვარცოფი გამოიწვია, 8-10 წუთის განმავლობაში განვითარდა.
ცნობისთვის, ამ თემასთან დაკავშირებით , 6 აგვისტოს „2023 წლის 3 აგვისტოს მდ. ბუბისწყლის ხეობაში (მდ. ჭანჭახის აუზი) განვითარებული სტიქიური მოვლენების პირველადი შეფასება“ გამოქვეყნდა. ე.წ. წინასწარი დასკვნაში ვკითხულობთ:
„2023 წლის 3 აგვისტოს, მდ. ბუბისწყლის ხეობაში ადგილი ჰქონდა სტიქიური გეოლოგიური და ჰიდრომეტეოროლოგიური მოვლენების (მყინვარის ინტენსიური დნობა, ნალექების მოსვლა წვიმის სახით, სათავეებში კლდეზვავის ჩამოშლა, მეწყრულ-ეროზიული პროცესები და ღვარცოფის გავლა) თანხვედრას, რამაც გამოიწვია ექსტრემალური ხასიათის ღვარცოფული ნაკადის ფორმირება. ხეობაში განხორციელებული საველე კვლევების საფუძველზე დადგინდა, რომ მყინვარ ბუბას დასავლეთით, ადგილი ჰქონდა კლდეზვავური მასის ჩამოშლას, რომელიც დინამიკაში მოსვლის შემდეგ შეეჯახა მყინვარს, მოახდინა მისი გარკვეული ნაწილის ჩამონგრევა, რამაც შესაძლოა გამოიწვია მყინვარქვეშა დაგუბებული წყლების გადმოდინება, რის შემდეგაც წარმოქმნილმა ნაკადმა დიდი სიჩქარით დაიწყო მოძრაობა ხეობის კალაპოტში“.
დასკვნა საბოლოო არაა და მეწყრის გამომწვევი მიზეზების დადგენა კვლავ მიმდინარეობს.
მტკიცება 2: კახა კალაძის ოჯახმა შოვის ტერიტორია ვერტმფრენით დატოვა
დეზინფორმაციას წარმოადგენს ის ფაქტიც, რომ კალაძის ოჯახმა სასტუმრო ვერტმფრენის საშუალებით დატოვა. აღნიშნულ თემაზე ინფორმაციის სწრაფი გავრცელება პოლიტიკური პარტიის „პროგრესი და თავისუფლება“ ლიდერის კახა ოქრიაშვილის განცხადებას მოჰყვა. ოქრიაშვილის თქმით, „იმ შემთხვევაში თუ დამტკიცდა, რომ კალაძემ ოჯახის წევრები შოვიდან ნამდვილად სტიქიამდე ცოტა ხნით ადრე, სახელმწიფოს კუთვნილი ვერტმფრენით გამოიყვანა, მას პატიმრობა უნდა შეეფარდოს”.
გავრცელებულ ინფორმაციაზე ბრიფინგი გამართა თბილისის მერმა, სადაც შემდეგი განცხადება გააკეთა:
„სამი მცირეწლოვანი შვილი ისვენებდა 2 კვირის განმავლობაში შოვში. სანამ სტიქია დაიწყებოდა, ჩემმა შვილებმა, ჩემი ავტომობილებით დატოვეს აღნიშნული ტერიტორია და რამდენიმე საათში დაიწყო ეს უბედურება, რაც დღეს გვაქვს სახეზე. ის სპეკულაციები, რაც მიზანმიმართულად ხდება და მიზანმიმართულად მიმდინარეობს, კონკრეტულად „ტვ პირველს“ მინდა მივმართო, ხართ სამარცხვინოები უბრალოდ, როდესაც ასეთი ტრაგედიის, ასეთი უბედურების ფონზე, ამგვარ სპეკულაციებს ავრცელებთ. ასაუბრებთ ადამიანს, ქალბატონს, რომელიც უდიდესი უბედურების წინაშე დგას, რომელიც ეძებს თავისი ოჯახის წევრებს და სპეკულირებთ იმაში, რომ თითქოს ჩემმა შვილებმა გამოიყენეს ვერტმფრენი და მისი საშუალებით დატოვეს ტერიტორია. პირველი დავიწყოთ იქიდან, რომ მე მადლობელი ვარ ღმერთის, რომ გადამირჩინა შვილები, ვთქვათ იქ რომ ყოფილიყო ჩემი შვილები, უნდა დაეტოვებინათ სამაშველო ღონისძიები დროს, არ უნდა ჩაესვათ ვერტმფრენში?!“
ცნობისთვის, კალაძის მიერ „ტვ პირველის“ კრიტიკა არხის მიერ შოვში ერთ-ერთი დაზარალებულის, მარიტა გუტაშვილის ინტერვიუს ეთერში გაშვებამ გამოიწვია.
„მაქვს ინფორმაცია, რომ კახი კალაძის ცოლ-შვილი აქ იმყოფებოდა. როგორც ჩანს, დაინახეს, რომ იქ ხალხი იყო და ჯერ ეგენი გამოიყვანეს. დრო მოანდომეს იმას, რომ ხალხი, რომელიც მშვიდობიანად იყო და აღარაფერი არ ემუქრებოდა, გამოეყვანა ეგენი. ჩვენი ხელისუფლება არაფრის მაქნისია და ყველას გაგვწირავენ,“ - ამბობდა მარიტა გუტაშვილი.
ტელეკომპანია „იმედმა“ ვიდეომასალაც მოიპოვა, სადაც ნათლად ჩანს, რომ კალაძის ოჯახის წევრები 14:09 საათზე ავტომობილების მეშვეობით ტოვებენ სასტუმროს „Sunset Shovi“ ტერიტორიას.
ამდენად, გავრცელებული მტკიცება, რომ შოვში მეწყრის შესახებ წინასწარ შეეძლოთ ვინმეს გაფრთხილება, მცდარია, ამავდროულად, ვიდეოკადრებით დასტურდება, რომ კალაძის ოჯახის წევრებს შოვი ვერტმფრენის საშუალებით არ დაუტოვებიათ.

Disinformation:  Kakha Kaladze was warned in advance about the landslide and his family left Shovi with a helicopter
Disinformation: Kakha Kaladze was warned in advance about the landslide and his family left Shovi with a helicopter
09/08/2023
A conspiracy theory has been circulating through the social networks about prior warning on landslide during the Shovi tragedy. In particular, the post reads:  “Kakha Kaladze’s family escaped a few hours before the natural disaster. It is undoubted that relevant services had warned them in advance about the imminent danger. There is no doubt about that and it is comforting that they escaped. However, it is surprising to me why did not they inform about that common vacationers.”
In the context of the Shovi disaster, it was also reported about the Mayor of Tbilisi that his family left Shovi by helicopter. This information was voiced by one of the victims on TV Pirveli, which was followed by comments from politicians and Facebook accounts.
In fact, advance information about the landslide could not have been disseminated because there are no monitoring and early notification systems at the disaster site. At the same time, as it turns out, Kakha Kaladze’s family left the hotel not by helicopter, but by cars.
On 3 August 2023, a landslide occurred in Show resort, which, as of 9 August 2023 data, killed 20 people. Soon after the natural disaster, posts aiming to discredit the leaders of Georgian Dream, including Kakha Kaladze, were disseminated in the social network, (see FactCheck’s articles 1 and 2 for additional information).
Claim 1: The Mayor of Tbilisi was warned in advance about the landslide
In fact, there are no early warning systems in that area that would allow us to forecast the disaster. Lasha Sukhishvili, hydrologist and assistant professor of Ilia University, in his interview with Voice of America commented on this issue: "The signalling system is a post factum mechanism... if a flood centre formed in the upper part of the valley and started to move towards the inhabited area, then it is possible before this flow will reach the settlement, the signal will be transmitted online, and the population will know in advance that there is a danger."
Lasha Sukhishvili also explained that the agency has installed the so-called security radars on the Devdorak-Amal glacier and in the Vere river valley, although they are still not in proper working order.
Environmental activist and professor of the Georgian Institute of Public Affairs (GIPA) Kakha Artsividze told Voice of America that the claim that it was impossible to avoid disasters is wrong, because "countries that have early warning systems and higher research figures are always better prepared and insure themselves from such tragedies.”
For instance, southern Austria, where monitoring systems are in place, has recently been severely damaged by torrential rains, mudslides and overflowing rivers. The country's geological survey warned residents of villages in the south of the country about the impending danger and later moved them to safer places. Since there are many landslide-prone areas in Austria, during heavy rainfall, meteorologists always monitor the areas where danger is expected, and the residents are notified through a special warning system, "KATWARN". More than 8,000 sirens are also installed across the country, which warn the population during emergency situations.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Otar Shamugia, stated a few days ago:  “Very soon, the country will be fully covered by monitoring systems. We will have full information and early warning systems will be installed will be installed in the most critical areas in line with the assessments from experts.
According to the Minister of Agriculture the restoration of the monitoring system in the country began in 2014: "We started the process in 2014 and during the last years, including with the help of donors, we have been installing meteorological and hydro-meteorological stations, two new, completely modern radars have been installed in Western and Eastern Georgia. This happened last year and the year before as well as more than 200 hydrometeorological stations have been installed in recent years and this process is actively in progress. Of course, we will bring these processes to the end. As for early warning systems, this is a step that need to be taken afterwards, along with the assessments made by specialists."
According to Otar Shamugia, the events of Shovi were so immediate that it could not have been avoided, as the natural processes that caused the flood developed within 8-10 minutes.
For information, regarding this topic, on 6 August 2023, the preliminary assessment on "Natural Disaster Unfolding on 3 August 2023 in the riv. Bubistskali valley (Chanchakhi river basin)" was published. The so-called preliminary conclusion reads:
“On 3 August 2023, there was a combination of geological and hydrometeorological disasters (intense melting of the glacier, heavy rainfall, rock avalanches in the headwaters, landslide-erosive processes and the movement of mudslides) in the Bubistskali valley, which led to the formation of an extreme mudflow. On the basis of the field research carried out in the valley, it was determined that west of the Buba glacier, there was a collapse of a rocky mass, which, after coming into motion, collided with the glacier, caused the collapse of a certain part of it, which may have caused the overflow of the waters buried under the glacier, after which the resulting flow began to move at a high speed in the bed of the valley.”
This conclusion is not final and studying the landslide reasons is still underway.
Claim N2:  Kakha Kaladze’s family left Shovi by a helicopter.
The fact that Kakha Kaladze’s family left the hotel by helicopter is also disinformation. The rapid dissemination of information on the mentioned topic followed the statement of Kakha Okriashvili, leader of the "Progress and Freedom" political party. According to Mr Okriashvili, "if it is proven that Kaladze took the family members out of Shovi by government-owned helicopter shortly before the disaster, he should be imprisoned."
The Mayor of Tbilisi held a briefing to respond these reports, where he made the following statement:
"My three underage children vacationed for two weeks in Shovi. Before the disaster, my children left the area with my cars, and within a few hours the disaster that we are facing today started. Those speculations that take place on purpose and are going on purposely, I would like to refer specifically to TV Pirveli, you are simply shameful when you spread such speculations against the backdrop of such a tragedy, such a disaster. You are talking to a person, a lady who is facing the greatest tragedy, who is looking for her family, and you are speculating that my kids used a helicopter to leave the area. First, let's start by saying that I am grateful to God for saving my children, let's say if my children were there, should they be abandoned during the rescue operation, shouldn't they have been put in the helicopter?!”
For information, Kakha Kaladze's criticism of TV Pirveli was caused by the airing of the interview of Marita Gutashvili, one of the victims.
In particular, Marita Gutashvili said:  "I have information that the wife and children of Kakha Kaladze were here. Apparently, they saw that there were people there and took them out first. They spent the time for people who were at peace and facing no danger to be evacuated. Our government is incapable to do anything and they will sacrifice us all.”
TV "Imedi" also obtained footage, where it is clearly seen that Kakha Kaladze’s family members are leaving the territory of the "Sunset Shovi" hotel by cars at 14:09.
Therefore, a claim that somebody could have been warned in advance about landslide in Shovi is false. At the same time, it is proved by the footage that Kakha Kaladze’s family did not use a helicopter to leave Shovi.