18 დეკემბერს, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა საზოგადოებას 2023 წლის ანგარიში წარუდგინა. პრემიერმა „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების მიღწევებზე ისაუბრა, თუმცა ქვეყანაში არსებულ გამოწვევებზე ყურადღება არ გაუმახვილებია.
მიუხედავად იმისა, რომ პრემიერმა წლიური ანგარიში წარმოადგინა, ანგარიშში ეკონომიკური და სხვა მაჩვენებლები ძირითადად 2012 წელთან არის შედარებული. თუ გრძელვადიან პერიოდს [10-11 წელი] მიმოვიხილავთ, რა თქმა უნდა „მიღწეული პროგრესი“ უფრო შთამბეჭდავი იქნება. „ფაქტ-მეტრი“ მიიჩნევს, რომ მოსახლეობის ცხოვრების დონის თუ ქვეყნის ეკონომიკური მდგომარეობის შესაფასებლად, 11 წლის წინ არსებულ მდგომარეობასთან შედარება არარელევანტურია, მით უმეტეს, არარელევანტურია პრემიერის ყოველწლიური ანგარიშის კონტექსტში, როდესაც მოლოდინია, რომ ყურადღება უფრო მეტად ბოლო წლის მოვლენებზე იქნებოდა გამახვილებული.
ირაკლი ღარიბაშვილი: მთელი ქვეყნის ეკონომიკა, მთლიანი შიდა პროდუქტი იყო დაახლოებით 27 მილიარდი ლარი [2012 წელს]; დღეს, წელს 80 მილიარდი ლარი იყო მთლიანი შიდა პროდუქტი და 2024 წელს გახდება 86 მილიარდი ლარი. ბოლო 11 წელიწადში, „ქართული ოცნების“ მმართველობის დროს, ქვეყნის ეროვნული ეკონომიკა 3-ჯერ გაიზარდა, 27 მილიარდი ლარიდან 80 მილიარდ ლარამდე
ვერდიქტი: ნახევრად სიმართლე
ეროვნულ ვალუტაში დათვლილი ნომინალური ეკონომიკის მოცულობა 2012 წელს 27.2 მლრდ ლარს შეადგენდა, 2023 წლის მოსალოდნელი მაჩვენებელი 2.9-ჯერ მეტს - 79.4 მლრდ-ს შეადგენს, 2024 წლის პროგნოზი 86 მლრდ ლარია.
თითქმის 3-ჯერ გაზრდილი ნომინალური ეკონომიკა, ცხოვრების დონის 3-ჯერ გაზრდას არ ნიშნავს, წლების განმავლობაში ეკონომიკასთან ერთად, განსაკუთრებით ბოლო პერიოდში, სამომხმარებლო ფასებიც იზრდებოდა.
2012-2023 წლებში ლარის გაცვლითი კურსიც დოლართან მიმართებით 62%-ით - 1.65-დან 2.67-მდე, გაიზარდა, რამაც ნომინალური ეკონომიკის ზრდაზე დამატებითი გავლენა იქონია.
3-ჯერ გაზრდილი ეკონომიკა, მის 200%-იან ზრდას ნიშნავს, მაშინ როცა, ინფლაციისა და გაცვლითი კურსის ცვლილების გათვალისწინებით, 2023 წელს 2012 წელთან შედარებით ეკონომიკა 60%-ით, ანუ 1.6-ჯერ იქნება გაზრდილი, 2024 წელს (მშპ-ის ზრდის პროგნოზის მიხედვით) 68%-ით, ანუ დაახლოებით 1.7-ჯერ.
გრაფიკი 1: მშპ-ის ზრდა (2012=100%)
დამატებითი მითითების გარეშე, ნომინალურად სწორად დასახელებული რიცხვები გადაჭარბებულ შთაბეჭდილებას გვიქმნის. სინამდვილეში, ბოლო 11 წლის განმავლობაში მოსახლეობის რეალური შემოსავლები 3-ჯერ არ გაზრდილა. აქედან გამომდინარე, ირაკლი ღარიბაშვილის ანგარიშის ეს ნაწილი „ფაქტ-მეტრმა“ შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე. უფრო ვრცლად იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატიაში.
განცხადება 2: ბიუჯეტი 2012 წელს იყო 8 მილიარდზე მეტი, დაახლოებით 8 მილიარდ 500 მილიონამდე, გაისად იქნება 28 მილიარდ 700 მილიონი, აქაც თითქმის გავასამმაგეთ ბიუჯეტი ბოლო 11 წელიწადში, 20 მილიარდით გაიზარდა ჩვენი ქვეყნის მთლიანი ნაერთი ბიუჯეტი ბოლო 11 წელიწადში
ნაერთი ბიუჯეტი სახელმწიფო ბიუჯეტთან ერთად ავტონომიური რესპუბლიკებისა და მუნიციპალიტეტების ბიუჯეტებსაც აერთიანებს.
2012 წელს ნაერთი ბიუჯეტის შემოსულობებმა (ჯამურად ყველა შემოსავალმა - გადასახადებმა, გრანტებმა, სესხებმა, პრივატიზაციამ, სხვა შემოსავლებმა) 8.6 მლრდ ლარი შეადგინა, 2024 წლის გეგმა 3.3-ჯერ მეტს - 28.4 მლრდ ლარს შეადგენს. მსგავსი მიმართებაა სახელმწიფო ბიუჯეტის შემთხვევაშიც - 3-ჯერ ზრდა 8.2-დან 24.6 მლრდ-მდე.
მშპ-ის მსგავსად, პრემიერის მიერ დასახელებული რიცხვები ნომინალურად სიმართლეს შეესაბამება, თუმცა ირაკლი ღარიბაშვილი ისეთ მნიშვნელოვან მდგომარეობას როგორიც ინფლაციაა ამ შემთხვევაშიც არ ითვალისწინებს, რაც რეალურ სურათს, განსაკუთრებით დროის გრძელვადიან მონაკვეთში, საგრძნობლად ცვლის.
2023 წლის მდგომარეობით, 2012 წელთან შედარებით, სამომხმარებლო ფასები 64%-ითაა გაზრდილი, 3%-იანი ინფლაციის შემთხვევაში 2024 წელს სამომხმარებლო ფასები 66%-ით იქნება გაზრდილი, რაც იმას ნიშნავს, რომ 2012 წლის დროინდელი 8.6 მლრდ, მსყიდველუნარიანობით იგივეა, რაც 2024 წლის 14.3 მლრდ. ინფლაციის გათვალისწინებით, 2012-2024 წლებში ნაერთი ბიუჯეტი 99%-ით იქნება გაზრდილი. 99%-იანი ზრდა გაორმაგებაა და არა გასამმაგება. სახელმწიფო ბიუჯეტის შემთხვევაშიც რეალური ზრდის ტემპი 200%-დან 80%-მდე შემცირდება, ანუ სახელმწიფო ბიუჯეტი გაზრდილი იქნება 1.8-ჯერ და არა 3-ჯერ.
განცხადება 3: 15%-მდე ჩამოვიდა სიღარიბე და მიაღწია ისტორიულ მინიმუმს. ბოლო 11 წლის განმავლობაში სიღარიბე, ფაქტობრივად, განახევრდა. 2012 წელთან შედარებით ნახევარ მილიონზე მეტმა ადამიანმა დააღწია თავი სიღარიბეს
პრემიერ-მინისტრი სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებს ეყრდნობა. უნდა განვმარტოთ, რომ აბსოლუტური სიღარიბე აჩვენებს, მოსახლეობის რა ნაწილი ცხოვრობს საარსებო მინიმუმს ქვემოთ, ანუ უკიდურეს გაჭირვებაში.
საქსტატის 2022 წლის მონაცემებით, საქართველოში სიღარიბის აბსოლუტურ ზღვარს ქვემოთ მოსახლეობის 15.6% (582.9 ათასი ადამიანი) ცხოვრობს. სიღარიბის დონე წინა წელთან შედარებით 1.9 პროცენტული პუნქტით შემცირდა. „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების პირობებში ქვეყანაში აბსოლუტური სიღარიბის დონე ჯამში 30%-დან 15.6%-მდე შემცირდა. 2012 წელთან შედარებით, აბსოლუტურ სიღარიბეს 532 ათასზე მეტმა ადამიანმა დააღწია თავი. აქვე აღსანიშნავია, რომ როდესაც მმართველმა გუნდმა ხელისუფლება გადაიბარა, ქვეყანაში სიღარიბის შემცირების დადებითი ტენდენცია იყო.
აბსოლუტური სიღარიბის ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი მართლაც 2022 დაფიქსირდა. ამრიგად, პრემიერის მიერ დასახელებული მონაცემები ზუსტია, თუმცა მიუხედავად დადებითი ტენდენციისა, პრემიერის ანგარიშში არ არის გამახვილებული ყურადღება, რომ ხელისუფლების გადაბარების მომენტში სიღარიბის მაჩვენებელი ისედაც კლებითი ტენდენციით ხასიათდებოდა. ამასთან, სიღარიბე ქვეყნის ერთ-ერთ მთავარ გამოწვევად კვლავ რჩება. ამასთან, განცხადება საჭიროებს დამატებით განმარტებას, რომ საუბარია უკიდურესი სიღატაკის მაჩვენებლებზე და არა ზოგადი სიღარიბის დონეზე.
ზემოთქმულის გათვალისწინებით, პრემიერის აღნიშნულ განცხადებას ვაფასებთ ვერდიქტით მეტწილად სიმართლე.
განცხადება 4:"World Justice Project"-ის მიხედვით, „კანონის უზენაესობის ინდექსში" საქართველო აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონში პირველ ადგილზე არის, საშუალოშემოსავლიან ქვეყნებს შორის მე-6 ადგილს იკავებს
საერთაშორისო ორგანიზაცია „მსოფლიო მართლმსაჯულების პროექტი“ (WJP), „კანონის უზენაესობის ინდექსს“ ყოველწლიურად წარმოადგენს. იგი 142 სახელმწიფოში იკვლევს კანონის უზენაესობის მდგომარეობას და ანიჭებს ქულას 0-დან 1-მდე, სადაც 0 ქულა სახელმწიფოში კანონის უზენაესობის კუთხით უკიდურესად უარყოფით მდგომარეობას აღნიშნავს, ხოლო 1 ქულა - იდეალურს.
აღსანიშნავია მეთოდოლოგიაც, რომლითაც ითვლება ზემოაღნიშნული ინდექსი. ინდექსი რამდენიმე კომპონენტისგან შედგება, ესენია - 1) ხელისუფლების ძალაუფლების შეზღუდვა, 2) კორუფციის არარსებობა, 3) მთავრობის ღიაობა, 4) ძირითადი უფლებები, 5) წესრიგი და უსაფრთხოება, 6) რეგულაციების აღსრულება, 7) სამოქალაქო სამართლებრივი მართლმსაჯულება, 8) სისხლის სამართლებრივი მართლმსაჯულება. ეს კომპონენტები ცალ-ცალკე ფასდება და საერთო ინდექსი სწორედ მათ საფუძველზე დგება.
დღეის მდგომარეობით, კანონის უზენაესობის საერთო ინდექსში საქართველო 142 სახელმწიფოს შორის 0.60 ქულით 48-ე ადგილს იკავებს, ხოლო აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონში პირველია. ხაზგასასმელია ის გარემოებაც, რომ საქართველო ამ რეგიონის სახელმწიფოთა შორის 2015 წლიდან მოყოლებული სულ პირველ ადგილს იკავებდა. ისიც მართალია, რომ 2023 წლის მონაცემებით საქართველო საშუალოზე მაღალშემოსავლიან სახელმწიფოთა შორის მე-6 ადგილს იკავებს.
აღსანიშნავია ისიც, რომ 2015 წლიდან დღემდე აღნიშნული ინდექსი რამდენჯერმე შეიცვალა. ყველაზე მაღალი ინდექსი (0.65) საქართველოს სწორედ 2015 წელს ჰქონდა და საერთო რეიტინგში რიგით 29-ე სახელმწიფო იყო. საქართველოში კანონის უზენაესობის მდგომარეობა ასევე 0.65 ქულით ფასდებოდა 2016 წელს, თუმცა ვინაიდან სხვა სახელმწიფოებმა გააუმჯობესეს შედეგები, საქართველომ 29-ე ადგილიდან 34-ე ადგილზე გადაინაცვლა. ამ შედეგების შემდგომ საქართველომ კანონის უზენაესობის ინდექსის კოეფიციენტის კუთხითაც უკუსვლა დაიწყო და 2017-2018 წლებში 38-ე ადგილზე (0.61 ქულით) გადაინაცვლა, ხოლო 2019 წელს - 41-ე (0.61 ქულით) ადგილზე. 2020 წელს კიდევ შეინიშნა რეგრესი, რადგან საქართველოს 0.60 ქულა მიენიჭა და 42-ე ადგილი დაიკავა, ხოლო 2021 წელს, მიუხედავად მცირე პროგრესისა (0.61 ქულა), სიაში 49-ე ადგილზე დაქვეითდა. რაც შეეხება ბოლო ორ წელს, 2022-ში კვლავ 0.60 ქულამდე შემცირდა ინდექსი, თუმცა საქართველო 49-ე ადგილზე დარჩა (კანონის უზენაესობის ინდექსში საქართველოს მდგომარეობის შესახებ ვრცლად იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია 1; სტატია 2).
ფაქტია, რომ საქართველო აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონში პირველია, ხოლო საშუალოზე მაღალშემოსავლიან სახელმწიფოთა შორის მე-6, თუმცა 2015 წლიდან მოყოლებული ინდექსის ქულის გაუარესება შეიმჩნევა. ამასთან, 2015 წელს დაფიქსირებული შედეგზე ყურადღების გამახვილება ყოველწლიური ანგარიშის კონტექსტში ქმნის შთაბეჭდილებას, რომ არსებული მიღწევა - მათ შორის მიმდინარე წელს მდგომარეობის გაუმჯობესებამ გამოიწვია, რაც სიმართლეს არ შეესაბამება.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, რადგან პრემიერი მხოლოდ დადებით მოვლენას აღნიშნავს და უგულებელყოფს საერთო უარყოფით ტენდენციას, „ფაქტ-მეტრი“ მის განცხადებას აფასებს ვერდიქტით ნახევრად სიმართლე.
განცხადება 5: 2012 წელს 45 000 ჰექტარი მიწა იყო გაწყლოვანებული. ეს ფართობი 163 000 ჰექტრამდე გაიზარდა ბოლო 11 წელიწადში
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, პრემიერის განცხადება არის სიმართლე.
გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის 2022 წლის ანგარიშის მიხედვით, ბოლო 10 წლის განმავლობაში, საქართველოს მასშტაბით, სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის 423 პროექტი განხორციელდა. აღნიშნული პერიოდის განმავლობაში, სულ რეაბილიტაცია 2 058 კმ საირიგაციო და 1 292 სადრენაჟე არხს ჩაუტარდა, შეკეთდა 53 სათავე ნაგებობა და 47 სატუმბი სადგური.
სამელიორაციო არხის გაწმენდისა და მოწესრიგების სამუშაოები 19 200 კილომეტრზე განხორციელდა, 23 964 ერთეულ სხვადასხვა ტიპის ჰიდროტექნიკური ნაგებობა შეკეთდა. გატარებული ღონისძიებების შედეგად, წყალუზრუნველყოფილი მიწის ფართობი ქვეყანაში 45 000 ჰექტრიდან 163 559 ჰექტრამდე გაიზარდა. სარწყავი არხების საპროექტო ფართობის გარეთ 5 767 ჰექტარი ირწყვება.
დრენირებული მიწის ფართობი 14 000 ჰექტრიდან 43 469 ჰექტრამდე გაიზარდა. ანგარიშის მიხედვით, ექსპლუატაციაში შევიდა რეაბილიტირებული სატუმბი სადგურები და მოწესრიგდა საირიგაციო ქსელი, რომლის მეშვეობითაც სარწყავი წყალი ისეთ სოფლებს მიეწოდება, სადაც ათეულობით წლის განმავლობაში სავარგულები არ მორწულა.
მხოლოდ 2022 წელს 39 სამელიორაციო ინფრასტრუქტურული პროექტი დასრულდა, რომლის ჯამური ღირებულება 13.2 მლნ ლარი (მათ შორის, კომპანიის ძალებით - 30 პროექტი 2,1 მლნ. ლარი) იყო.
წყარო: გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო
განხილული მასალიდან გამომდინარე, 2012 წლიდან, 10- წლიან პერიოდში წყალუზრუნველყოფილი მიწის ფართობი ქვეყანაში 45 000 ჰა-დან 163 559 ჰა-მდე - 3.6-ჯერ გაიზარდა. შესაბამისად, პრემიერ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება არის სიმართლე
განცხადება 6: 2011 წლისთვის ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში წარმოებაში იყო მიღებული საქართველოს წინააღმდეგ შეტანილი 3000-ზე მეტი საქმე, წელს უკვე ეს რიცხვი შემცირდა 20-ჯერ 147-მდე და, რა თქმა უნდა, ესეც არის მთავარი ინდიკატორი იმისა, თუ როგორ სწორად იმართება დღეს პენიტენციური სამსახური
ვერდიქტი: ,,ფაქტ-მეტრის’’ დასკვნით, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება არის მცდარი.
ზემოაღნიშნულ განცხადებაში ირაკლი ღარიბაშვილი 2011 წლის ბოლოს ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში საქართველოს წინააღმდეგ მიმდინარე საქმეების რაოდენობას 2023 წლის ანალოგიურ მონაცემს ადარებს. „მიმდინარე საქმეების“ კატეგორია საანგარიშო პერიოდის ბოლოს საქართველოს წინააღმდეგ ევროპული სასამართლოს დანაყოფების წინაშე განხილვის ეტაპზე მყოფ საქმეთა რაოდენობას ასახავს და ამ ნუსხაში წინა წლებში სასამართლოს მიერ განუხილველი საქმეებიც იყრის თავს.
2011 წლის ბოლოსსაქართველოს წინააღმდეგადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში განსახილველი საქმეების რაოდენობა 3000- მართლაც აღემატებოდა (3045), თუმცა ეს რიცხვი სასამართლოს მიერ წინა წლებში განუხილველ საქმეებსაც მოიცავს, რომელთა უმრავლესობა (1700-ზე მეტი) 2008 წელს რუსეთის მიზანმიმართული კამპანიის შედეგად, საქართველოს წინააღმდეგ წარდგენილი სტრატეგიული საჩივრებია, რაც სავსებით საკმარისია იმის წარმოსაჩენად, რომ პრემიერ-მინისტრის მიერ დასახელებული სტატისტიკური მონაცემები ერთმანეთთან შედარებადი არ არის.
მეთოდოლოგიის არავალიდურობას ადასტურებს ისიც, რომ ირაკლი ღარიბაშვილი ერთმანეთს ორ ისეთ პერიოდს ადარებს, როდესაც სტატისტიკა განსხვავებულად იწარმოებოდა და ამ სტატისტიკით აღრიცხული საქმეების რაოდენობა, წინა ხელისუფლების პირობებში, სხვა ბევრი ფაქტორის გამო, გადაჭარბებულად დიდი მოჩანდა.მაგალითად, 2012 წლის შემდეგ სასამართლოს ეფექტიანი ფუნქციონირებისთვისმის გადატვირთულობაზე პასუხად რიგირეფორმები გატარებამ გადატვირთულობასთან მიმართებით არსებული გამოწვევები შეამცირა.
ყოველივე ზემოთ თქმულიდან გამომდინარე, ირაკლი ღარიბაშვილი კონტექსტის მიღმა ტოვებს ევროსასამართლოს სტატისტიკაზე გავლენის მქონე მნიშვნელოვან ფაქტორებს, რომლებმაც სურათი ისე შეცვალა, რომ სხვადასხვა საანგარიშო პერიოდის ერთმანეთთან შედარება შეუძლებელი გახდა და მიმდინარე საქმეების რაოდენობის შემცირების ტენდენციას მხოლოდ ქვეყანაში გატარებულ პოლიტიკას უკავშირებს. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი პრემიერ-მინისტრის განცხადებას აფასებს ვერდიქტითმცდარი.
ვრცლად იხ. „ფაქტ-მეტრის“ სტატია.
განცხადება 7: მთავრობის ვალის მაჩვენებელი 38.2%-მდე [მშპ-თან მიმართებით] ჩამოვიდა. მე შეგახსენეთ, რომ 3 წლის წინ უკვე 60%-ს გადააჭარბა მთავრობის ვალმა და ჩვენ ეს ბოლო სამ წელიწადში, მაქსიმალურად მოკლე პერიოდში, შევძელით - მთავრობის ვალის მკვეთრი შემცირება
მთავრობის ვალი ორი პარამეტრით იზომება - რიცხვებში გამოხატული აბსოლუტური მაჩვენებლით და მშპ-თან პროცენტული ფარდობით. უფრო მნიშვნელოვანი მეორე პარამეტრია, რადგან ერთი და იმავე მოცულობის ვალის მომსახურება შეიძლება გაუჭირდეს საქართველოს, მაგრამ ჩინეთისთვის უმნიშვნელო იქნება.
2020 წელს მთავრობის ვალმა მშპ-თან მიმართებით 60.2%-ს მიაღწია, რომელიც 2021 წელს - 49.7%-მდე, 2022 წელს 39.8%-მდე შემცირდა. 2023 წლის ნოემბრის მდგომარეობით ვალის მოცულობა მშპ-თან მიმართებით 38.2%-ს შეადგენს. შინაარსობრივად პრემიერის განცხადება სიმართლეა, მაგრამ არის ერთი მნიშვნელოვანი გარემოება, რაც კონტექსტს საგრძნობლად ცვლის.
2020 წელი გამონაკლისი წელი იყო. 2011-2019 წლებში მთავრობის ვალი მშპ-თან მიმართებით, 28%-40%-ის ფარგლებში მერყეობდა. 2020 წელს ეკონომიკა 6.8%-ით შემცირდა. პარალელურად, პანდემიასთან და ეკონომიკურ კრიზისთან გასამკლავებლად დამატებითი ვალის აღება გახდა საჭირო, რასაც გაცვლითი კურსის მკვეთრი შემცირებაც (გაუფასურება) დაემატა.
დამატებით აღსანიშნავია კიდევ ერთი გარემოება, პრემიერის ანგარიშში რიცხვების უმეტესობა: მშპ, ბიუჯეტი, ექსპორტი, ხელფასები, 2023-2024 წლების მაჩვენებლები 2012 წელთან იყო შედარებული. ეკონომიკის ნელი ზრდის შემთხვევაშიც, წლიდან წლამდე და განსაკუთრებით გრძელვადიან პერიოდში თითოეული მათგანი აუცილებლად იქნება გაზრდილი და მათი ზრდა განსაკუთრებული მიღწევების არგუმენტად ვერ გამოდგება. გამონაკლისი აღმოჩნდა ვალის შეფარდება მშპ-თან, რომელიც 2012 წელს 10 პროცენტული პუნქტით ნაკლები იყო და 28.4%-ს შეადგენდა.
გრაფიკი: მთავრობის ვალის აბსოლუტური და ფარდობითი მაჩვენებელი
იმის გათვალისწინებით, რომ პრემიერმა შესადარებლად პანდემიური 2020 წელი დაასახელა და იმის გათვალისწინებით, რომ ბოლო 12 წელიწადში ვალის მოცულობა არა მხოლოდ აბსოლუტურ მაჩვენებელში, მშპ-თან ფარდობაში 10 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა, „ფაქტ-მეტრმა“ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე. უფრო ვრცლად იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია.
განცხადება 8: მინდა ასევე ვთქვა, რომ ისეთ ინდექსებში, როგორიც არის კორუფციისგან თავისუფლება, საქართველო მსოფლიოში 33-ე ადგილზე გავიდა წელს, ევროპის საუკეთესო ოცეულში მოხვდა, ხოლო აღმოსავლეთ ევროპის და ცენტრალური აზიის რეგიონში პირველი ადგილი დაიკავა
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრი“ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადებას აფასებს ვერდიქტით ნახევრად სიმართლე.
საერთაშორისო ორგანიზაცია „მსოფლიო მართლმსაჯულების პროექტი“ (WJP), „კანონის უზენაესობის ინდექსს“ ყოველწლიურად წარმოადგენს. იგი 142 სახელმწიფოში იკვლევს კანონის უზენაესობის მდგომარეობას და ანიჭებს ქულას 0-დან 1-მდე, სადაც 0 ქულა სახელმწიფოში კანონის უზენაესობის კუთხით უკიდურესად უარყოფით მდგომარეობას აღნიშნავს, ხოლო 1 ქულა - იდეალურს. აღნიშნული ინდექსი რამდენიმე კომპონენტისგან შედგება, მათ შორის ერთ-ერთი კორუფციის არარსებობაა.
2023 წელს საქართველომ 0,68 ქულა დაიმსახურა და 33-ე ადგილი დაიკავა და მართლაც მხოლოდ 19 ევროპულ ქვეყანას ჩამორჩა. სიმართლეა ისიც, რომ აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონში საქართველომ საუკეთესო შედეგი დააფიქსირა. აღსანიშნავია, რომ 2015 წლიდან მოყოლებული საქართველო რეგიონში მუდამ პირველ ადგილს იკავებდა, თუმცა შეფასება 0.73 ქულიდან მიმდინარე 8 წლის განმავლობაში 0,68-მდე გაუარესდა.
იმის გათვალისწინებით, რომ პრემიერი მხოლოდ პოზიტიურ ინფორმაციას აჟღერებს და არ ახსენებს 2015 წლის შემდეგ ინდექსის გაუარესების ტენდენციას, „ფაქტ-მეტრი“ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადებას აფასებს ვერდიქტით ნახევრად სიმართლე.
განცხადება 9: 2012 წელს უმუშევრობის დონე დაახლოებით 27% იყო. შარშან უმუშევრობის დონე ისტორიულ მინიმუმამდე, 17%-მდე შემცირდა. წელს, სამივე კვარტალში უმუშევრობის დონის შემცირების ტენდენცია გაგრძელდა. მესამე კვარტალში უმუშევრობის დონე 15.6 % იყო
პირველ რიგში უნდა განვმარტოთ, უმუშევრობის დონე უმუშევარ ადამიანთა და ეკონომიკურად აქტიური მოსახლეობის [სამუშაო ძალის] შეფარდების შედეგად გამოითვლება. სამუშაო ძალა არის დასაქმებული და სამსახურის მაძიებელი უმუშევარი ადამიანების ერთობლიობა. საქსტატის მეთოდოლოგიით, პირი, რომელიც უმუშევარია, მაგრამ არ არის სამუშაოს მაძიებელი, სამუშაო ძალის მიღმა გადადის და უმუშევრად არ მიიჩნევა. აქედან გამომდინარე, რიგ შემთხვევებში, უმუშევრობის დონე შესაძლოა ტექნიკურად - სამუშაო ძალის შემცირების ხარჯზე, შემცირდეს.
საქსტატისმონაცემებით, 2022 წელს საქართველოში უმუშევრობის დონემ 17.3% შეადგინა, 2012 წელს უმუშევრობის დონე 26.7% იყო.
2022 წელს, დასაქმებისა და სამუშაო ძალის მაჩვენებლები პანდემიურ პერიოდთან (2020-2021) შედარებით გაუმჯობესდა, თუმცა წინა წლების [2015-2019] მაჩვენებლები სრულად აღდგენილი არ იყო. მიუხედავად ამისა, 2022 წელს უმუშევრობის დონის ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი მართლაც დაფიქსირდა, რაც განპირობებულია იმ ფაქტით, რომ გრძელვადიან პერიოდში ქვეყანაში ეკონომიკურად აქტიური მოსახლეობა მნიშვნელოვნად შემცირდა, სხვაგვარად რომ ვთქვათ, მოქალაქეების დიდმა ნაწილმა სამსახურის ძიება შეწყვიტა ან ქვეყანა დატოვა.
ამრიგად, მტკიცება, რომ 2022 წელს უმუშევრობის დონე ისტორიულ მინიმუმზე იყო, გადაჭარბებულია და ობიექტურ რეალობას არ ასახავს. (იხ. „ფაქტ-მეტრის“ სტატია).
რაც შეეხება მიმდინარე წლის კვარტალურ მონაცემებს, პირველ და მეორე კვარტალში [წინა წლის შესაბამის კვარტალთან შედარებით] დასაქმება/უმუშევრობის პარამეტრები მართლაც გაუმჯობესდა. (იხ. „ფაქტ-მეტრის“ სტატია).
III კვარტალში დასაქმებულთა რაოდენობა 7.7 ათასით (0.6%-ით) გაიზარდა და 1366.3 ათასი შეადგინა. ამავე პერიოდში, უმუშევართა რაოდენობა 1.4 ათასზე მეტით (0.6%-ით) გაიზარდა და 252.2 ათასი შეადგინა.
როგორც ვხედავთ, მიმდინარე წლის მესამე კვარტალში ქვეყანაში თითქმის თანაბრად გაიზარდა როგორც დასაქმებულთა, ასევე უმუშევართა რაოდენობა, რაც ქვეყანაში სამუშაო ძალის ზრდით არის განპირობებული. 2023 წლის III კვარტალში სამუშაო ძალა წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით 9.1 ათასით (0.6%-ით) გაიზარდა. სხვაგვარად რომ ვთქვათ, ქვეყანაში გაიზარდა სამუშაოს მაძიებელთა რაოდენობა, მათი ნაწილი დასაქმდა, ნაწილი კი სამსახურის მაძიებელ უმუშევართა რიგებს შეუერთდა.
გრაფიკი 1:სამუშაო ძალის მაჩვენებლები, კვარტალური
წყარო:სტატისტიკის ეროვნული სამსახური
2023 წლის III კვარტლის მონაცემებით, უმუშევრობის დონე წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით არ შეცვლილა და 15.6% შეადგინა. ამავე პერიოდში, დასაქმების დონე 0.1 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა და 45.3% შეადგინა, რაც უმნიშვნელო ზრდას წარმოადგენს.
ამრიგად, უმუშევრობა/დასაქმების მაჩვენებლებზე საუბრისას პრემიერი მონაცემებს ზუსტად ასახელებს, თუმცა „მიღწეულ პროგრესს“ გადაჭარბებულად წარმოაჩენს. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრი“ პრემიერის ანგარიშის ამ ნაწილს აფასებს ვერდიქტით ნახევრად სიმართლე.

The Georgian PM Irakli Gharibashvili presented the 2023 Government Performance Report on December 18, highlighting the achievements of the political party “Georgian Dream” but omitting the prevalent issues of the country.
Although the Prime Minister presented the yearly report, a significant portion of the economic and other indices were compared to those of 2012. Obviously, the “achievements” will sound more impressive if analysed over the longer term [10-11 years]. FactCheck believes that assessing the standard of living or evaluating the state of the economy by comparing it to the situation 11 years ago is irrelevant, especially under the context of the annual Government Performance Report. This report is expected to put more emphasis on the events of the past year.
Factcheck has evaluated the accuracy of the main statements made in the Prime Minister’s speech.
Irakli Gharibashvili: “The country’s entire economy, GDP was approximately GEL 27 billion [in 2012]; today, this year, GDP amounted to GEL 80 billion, expected to further increase to GEL 86 billion in 2024. The Georgian economy has tripled from GEL 27 billion to GEL 80 billion over the last 11 years under the governance of the “Georgian Dream”.
Verdict: HALF TRUE
The volume of the GEL-denominated nominal economy was GEL 27.2 billion in 2012. As for the expected indices, the aforementioned value was projected to increase by 2.9 times in 2023 reaching GEL 79.4 billion, and GEL 86 billion in 2024.
A tripled economy does not necessarily imply a tripled standard of living, considering the increase in consumer prices over the last few years, particularly in the recent period.
Moreover, the GEL to USD exchange rate has increased by 62%, rising from 1.65 to 2.67, which further impacted the nominal economy growth.
To truly reflect a tripled economy, it would require a 200% increase, meaning the 2023 economy should have been 1.6 times the 2012 economy (60% more) and approximately 1.7 times more in 2024 (68% more), taking inflation and exchange rate fluctuations into account.
Graph: GDP Growth (2012=100%)
Source: National Statistics Office of Georgia and Ministry of Finance of Georgia
Nominal values, even if numerically accurate, tend to provide an inflated impression without additional information. In reality, the real income of the population has not tripled. Thus, FactCheck concludes that this statement in Irakli Gharibashvili’s speech is HALF TRUE. Refer to FactCheck’s article for further information.
Statement 2: “The budget exceeded eight billion in 2012 at just under 8.500 billion; it is planned to further rise to 28.700 billion in the next year. We have tripled the budget in the past 11 years, increasing the total consolidated budget by 20 billion.”
The consolidated budget includes those of autonomous republics and municipalities.
The consolidated budget income (including all types of income, such as taxes, grants, loans, privatisation, other income) totalled GEL 8.6 billion in 2012; the 2024 planned value constitutes 3.3 times more, expected to reach GEL 28.4 billion. A similar relationship is projected in the government budget as well – a three-fold increase from GEL 8.2 billion to GEL 24.6 billion.
While the aforementioned values are nominally accurate, similar to the GDP discussion, Irakli Gharibashvili once again omits the crucial effects of inflation, singificantly altering the actual picture, especially in the long term.
Consumer prices have risen by 64% from 2012 to 2023, and the 2024 consumer prices are expected to increase by 66% considering a three-percent inflation rate, meaning that the purchasing power associated with GEL 8.6 billion in 2012 is the same as that of GEL 14.3 billion in 2024. Taking inflation into account, the consolidated budget will have increased by 99% in 2012-2024, implying a two-fold rather than a three-fold increase. Similarly, the real growth rate of the government budget reduces from 200% to 80%, meaning that the aforementioned variable increased by 1.8 times rather than three.
Statement 3: “Poverty reduced to 15%, reaching a historic minimum. Poverty has, basically, halved over the 11 years. Over half a million people escaped poverty compared to 2012.”
The Prime Minister refers to data from the National Statistics Office of Georgia. It is worth to note that absolute poverty indicates the share of the population living under the subsistence minimum, thus in extreme poverty.
According to the 2022 data by GeoStat, 15.6% of the Georgian population, thus 582.9 thousand people live under the absolute poverty line. The level of poverty has decreased by a one-point-nine percentage point compared to the previous year. Overall, absolute poverty in Georgia has decreased from 30% to 15.6% under the governance of the “Georgian Dream”, leading to over 532 thousand people escaping absolute poverty since 2012. It is important to note that there was a positive trend in poverty reduction when the “Georgian Dream” initially came into power.
A historic minimum of absolute poverty indeed occurred in 2022. Thus, the data presented by the PM is accurate, however, despite a positive trend, the statement lacks an emphasis on the initial positive trend that was already observed before their government majority. Moreover, poverty remains one of the primary challenges of the country. The statement needs further clarification that the discussion revolved around extreme poverty rather than the overall poverty rate.
Considering all of the aforementioned factors, FactCheck concludes that the Prime Minister’s statement is MOSTLY TRUE.
Statement 4: “According to World Justice Project, Georgia ranks first in the Rule of Law index in Eastern Europe and Asia and hold the sixth position amongst middle-income countries.”
The international organisation “World Justice Project” (WJP) annualy releases the Rule of Law index, evaluating the state of the rule of law across 142 countries. Each country is assigned a score ranging from zero to one, with zero indicating an extremely negative adherence to the rule of law and one indicating the strongest.
It is worth to note the methodology adopted to calculate the aforementioned index, which encompasses various factors, including 1) constraints on government powers, 2) absence of corruption, 3) open government, 4) fundamental rights, 5) order and security, 6) regulatory enforcement, 7) civil justice, 8) ccriminal justice. The conceptual framework of the index measures each component independently and draws an aggregate index.
As of today, Georgia ranks the 48th position with a score of 0.60 amongst 142 countries regarding the Rule of Law index, ranking first in Eastern Europe and Central Asia. It is important to underline that Georgia has consistently ranked first in these regions since 2015. Additionally, it is also accurate that Georgia holds the sixth position amongst above-middle-income countries as of 2023.
Further to note, the aforementioned index has significantly varied since 2015. Georgia assumed the highest index in 2015 at 0.62 and ranked 29th globally. Georgian rule of law was once again evaluated at a 0.65 score in 2016, however, was surpassed following the other countries improving their performance, thus taking the 34th ranking rather than 29th. In the following years, Georgia began to regress in terms of the Rule of Law coefficient, moving down towards the 38th position in 2017 and 2018 with a 0.61 score, and the 41st position in 2019 with the same score of 0.61. Further regression was observed in 2020 as Georgia ranked 42nd with 0.60 points, and dropped even further down on the 49th position in 2021, despite slight progress (0.61 score). In recent years, the index once again reduced to 0.60, however Georgia kept its 49th position in the ranking (for further information regarding Georgia’s performance in the Rule of Law index, refer to FactCheck’s article 1, article 2).
Evidently, despite Georgia ranking first in Eastern Europe and Central Asia, and sixth amongst middle-income countries, the index score has worsened since 2015. Emphasising the 2015 results in the context of the annual performance report gives an inaccurate impression of improved current-year situations leading to the aforementioned achievement.
Keeping the aforementioned into account and the Prime Minister’s omission of the overall negative trend, FactCheck concludes that the statement is HALF TRUE.
Statement 5: “45,000 hectares of land were irrigated in 2012. This area has increased to 163,000 hectares in the last 11 years.”
Verdict: FactCheck concludes that this statement is TRUE.
According to the 2022 report of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, 423 reclamation infrastructure projects were implemented across Georgia, including the rehabilitation of 2,058 km of irrigation and 1,292 drainage canals, 53 head facilities, and 47 pumping stations.
The cleaning and fixing procedures of reclamation canals spanned across 19,200 km, and 23,964 various hydrotechnical structures were repaired. As a result, the area of water-provided land in Georgia increased from 45,000 hectares to 163,559 hectares. Additionally, 5,767 hectares of land are irrigated outside the intended bounds of irrigation projects.
Moreover, the area of land covered with drainage canals increased from 14,000 hectares to 43,469 hectares. According to the report, the operation of rehabilitated pumping stations and the repair of an irrigation network will supply water to villages that had not been irrigated for decades.
39 reclamation infrastructure projects were implemented in 2022 alone, totalling GEL 13.2 million (including the 30 projects independently implemented by companies at a cost of GEL 2.1 million).
Graph: Reclaimed Areas by Years
Source: Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia
Keeping the discussion above into account, the 45,000 hectares of irrigated land increased 3.6 times to 163,559 hectares. Thus, the Prime Minister Irakli Gharibashvili’s statement is TRUE.
Statement 6: “Georgia faced over 3,000 cases before the European Court of Human Rights in 2011. This figure has reduced to 147 by 20 times this year, obviously, underscoring the accuracy of the current administration of the Penitentiary Service.”
Irakli Gharibashvili compares the legal challenges faced by Georgia in the European Court of Human rights in 2011 to that of 2023 in the aforementioned statement. The term “current cases” reflects the cases faced by Georgia across various sections of the European Court, representing the total number of cases at the end of each respective time period. Additionally, the list accounts for the cases from previous years that are pending hearing by the Court.
At the end of 2011, the legal challenges faced by Georgia indeed amounted to 3,000, or 3,045 to be more specific. However, this number also encompasses the cases that were pending review from the previous years, majority of which (counting over 1,700) were strategic complaints against Georgia due to Russia’s malevolent campaigns following the 2008 war. Therefore, the statistical parallel drawn by the Prime Minister is not accurate.
The vailidity of methodology is further refuted by the fact that data collection procedures of the two mentioned time frames differed significantly, thereby inflating the number of accounted cases due to various reasons under the previous government. For instance, since 2012 a number of reforms were implemented in response to the Court’s efficient functioning being impeded by overcrowding. These reforms have effectively reduced the challenges associated with overcrowding.
Keeping all of the above into account, Irakli Gharibashvili omits various crucial factors affecting the statistics of the European Court, which have changed drastically changed the picture. This makes it impossible to compare different time frames and link the downward trend in the number of cases only to the internal politics of the country. Thus, FactCheck concludes that the Prime Minister’s statement is FALSE.
See FactCheck’s article for further information.
Statement 7: “The government debt has reduced to 38.2% [related to GDP]. I would like to remind you that the government debt exceeded 60% three years ago, and we have managed to significantly reduce government debt in minimal time.”
Government debt is calculated with two parameters – absolute numerical values and with a ratio to GDP. The latter is considered more important, as the same value of debt might be challenging for Georgia but insignificant for China.
The government debt relative to GDP amounted to 60.2% in 2020, which then reduced to 49.7% in 2021, and further to 39.8% in 2022. The debt-to-GDP ratio was 38.2% as of November 2023. While the Prime Minister’s statement is contentually accurate, a critical factor has been omitted, drastically altering the context.
The year 2020 was an exception. The ratio of government debt to GDP fluctuated between 28% and 40% in the period from 2011 to 2019. The economy contracted by 6.8% in 2020, leading to the necessity of taking additional debt to cope with the pandemic and economic crisis. Moreover, these events were followed by a significant reduction in the value of GEL (depreciation) as well.
To note further, the PM puts great emphasis on drawing parallels to the 2012 values of GDP, budget, exports, wages and other important variables in his statement. Each of the listed variables are expected to naturally increase on a year-to-year basis, even under a slower rate of economic growth, thus using them to back up claims about significant achievements would not be accurate. The ratio of debt to GDP was an exception as its 2012 value was 10 percentage points less and amounted to 28.4%.
Graph: Absolute Values and Ratios of Government Debt
The PM’s choice of 2020, a pandemic year, as the base year for comparison, and the expansion of the debt not only in absolute values but also relative to GDP by 10 percentage points, has led FactCheck to conclude that Irakli Gharibashvili’s statement is HALF TRUE. Refer to FactCheck’s article for further information.
Statement 8: “I would also like to note that in indices, such as absence of corruption, Georgia has ranked 33rd globally, making it into the top 20 countries in Europe, and first in Eastern Europe and Central Asia.”
The international organisation “World Justice Project” (WJP) annualy releases the Rule of Law index, evaluating the state of the rule of law across 142 countries. Each country is assigned a score ranging from zero to one, with zero indicating an extremely negative adherence to the rule of law and one indicating the strongest. The index encompasses numerous components, including absence of corruption.
Georgia received a score of 0.68 and ranked 33rd in 2023, indeed being surpassed by only 19 European countries. It is also accurate that Georgia ranked first in Eastern Europe and Central Asia. However, despite Georgia consistently keeping its top position in the region since 2015, the performance has worsened from 0.73 to 0.68 in the eight years.
Due to the Prime Minister’s emphasis only on positive achievements and omission of the worsened tendency in performance since 2015, FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement is HALF TRUE.
Statement 9: “Unemployment was approximately 27% in 2012. Unemployment reduced to 17%, its historic minimum, last year. A reducing trend of unemployment persisted in the three quarters of the current year, with the rate amounting to 15.6% in the third quarter.”
First and foremost, unemployment rate is calculated as the ratio of unemployed people to economically active population [workforce].  Workforce encompasses both employed and unemployed individuals, currently seeking employment. According to the methodology of GeoStat, a person who is currently unemployed but also is not actively seeking employment is considered outside the work force, thus not categorised as unemployed. Therefore, the unemployment rate tends to technically decrease as the workforce decreases.
According to the GeoStat data, unemployment rate in Georgia amounted to 17.3% in 2022, and 26.7% in 2012.
Although the employment and work force indicators improved in 2022 compared to the pandemic period of 2020 and 2021, the indicators of the previous period [2015-2019] were not fully restored. However, despite 2022 indeed experiencing the historically minimal rate of unemployment, this was due to the fact that the economically active portion of the population significantly decreased in the longer term. To put it more simply, a considerable part of the population stopped seeking employment altogether or left the country.
Therefore, claiming that unemployment was at its historic minimum in 2022 is overestimated and does not reflect the objective truth (refer to FactCheck’s article).
Regarding the quarterly data of the current year, employment parameters indeed improved [relative to the analoguous parameters of the respective quarter in the previous year] (refer to FactCheck’s article).
The number of employed people increased by 7.7 (0.6%) in the third quarter, constituting 1366.3 thousand. In the same period, the number of unemployed people increased by over 1.4 thousand (0.6%), totalling 252.2 thousand.
Evidently, while both the values of employed and unemployed population increased almost identically, this was due to the expansion of the work force by 9.1 thousand (0.6%) in the third quarter of 2023 compared to the same period last year. Therefore, the number of employment-seeking individuals increased in the country with a part of them successfully finding employment and others joining the unemployed.
Graph: Work Force Indicators, Quarterly
Unemployment rate has remained 15.6% similarly to the same period last year, as of the data of quarter III, 2023. Employment rate grew insignificantly by 0.1 percentage points, totalling 45.3% in the same period.
Therefore, the Prime Minister accurately identifies the data while discussing unemployment and employment, however, overstates the “achieved progress”. Thus, FactCheck concludes that the aforementioned part of Irakli Gharibashvili’s report is HALF TRUE.