14 ივნისის პლენარულ სხდომაზე საქართველოს პარლამენტი განიხილავდა პრეზიდენტის მოტივირებულ შენიშვნებს „სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში“ შესატან ცვლილებებთან დაკავშირებით. პრეზიდენტმა აღნიშნულ კანონპროექტთან დაკავშირებით ვეტოს უფლება გამოიყენა.
საპარლამენტო უმცირესობის წევრების განცხადებით, აღნიშნული კანონპროექტი ზღუდავს დაცვის მხარის უფლებებს. აღნიშნულის საპასუხოდ, საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა შალვა შავგულიძემ პოლიტიკურ ოპონენტებს არსებული კანონმდებლობის პრობლემები შეახსენა: „ნაფიცი მსაჯულის ინსტიტუტი შემოღებულ იქნა, თუმცა შემოღებულ იქნა ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს უფლება ისეთი სახით, რომ უფლება არ იყო უზრუნველყოფილი და გარანტირებული. რაც არ უნდა სურვილი ჰქონოდა ბრალდებულს, რომ მისი საქმე ნაფიც მსაჯულებს განეხილათ, ყოველთვის შეეძლო პროკურორს დაეყენებინა შუამდგომლობა, რომ არ განეხილათ მსაჯულებს და რა თქმა უნდა სასამართლო აკმაყოფილებდა ასეთ შუამდგომლობას. ამ ნორმის ამოქმედებიდან დღემდე სულ სამი საქმე იქნა ნაფიცი მსაჯულების მიერ განხილული ამ სამი წლის მანძილზე კოდექსის ამოქმედებიდან და ის სამივე საქმე ბოლო რამდენიმე თვეში, არჩევნების წინ“.
ფაქტ-მეტრმა გადაწყვიტა შეემოწმებინა, შალვა შავგულიძის განცხადება ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტთან დაკავშირებით.
2004 წელს საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებები შევიდა, რომლის თანახმად, 82-ე მუხლით დამკვიდრდა ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტი. 2009 წლის ოქტომბერში ახალი სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის ფარგლებში განისაზღვრა ამ ინსტიტუტის მოქმედების წესი. ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო 2010 წლის 1 ოქტომბრიდან რეალურად ამოქმედდა.
საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 226-ე მუხლი ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს უფლებას ითვალისწინებს. ნორმის თანახმად, თავად ბრალდებულს აქვს უფლებამოსილება გადაწყვიტოს, სურს თუ არა ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს წინაშე წარდგენა. წინასასამართლო სხდომაზე, თუ ბრალდებულმა განაცხადა, რომ მას სურვილი აქვს მისი საქმე ნაფიც მსაჯულთა მიერ იქნეს განხილული, შესაბამისი ინსტიტუტიც ამოქმედდება. მიუხედავად ამისა, არსებობს გამონაკლისი შემთხვევები, როდესაც პროკურორს შეუძლია დააყენოს შუამდგომლობა, რომ საქმის აღნიშნული წესით განხილვა არ მოხდეს. ამ მიზნით, სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 226–ე მუხლის თანახმად პროკურორმა უნდა დაამტკიცოს, რომ საქმის ნაფიც მსაჯულთა მიერ განხილვის შემთხვევაში საფრთხე ექმნება მათ სიცოცხლეს, ჯანმრთელობას, ან ხელშეუხებლობას. გარდა ამისა, პროკურორს შეუძლია დააყენოს შუამდგომლობა მაშინ, როდესაც ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს ჩატარება არსებითად არღვევს ობიექტური და სამართლიანი სასამართლოს უფლებას. ამავე ნორმის თანახმად, იმისათვის, რომ ბრალდებულს უარი ეთქვას ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოზე, აუცილებელია საქმის განმხილველი სასამართლოს გადაწყვეტილება და უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის თანხმობა, რომლის გარეშეც, კანონის თანახმად, შეუძლებელია საქმის ნაფიც მსაჯულების გარეშე განხილვა.
იმის გასარკვევად, თუ რამდენჯერ გამოიყენა პროკურორმა 226–ე მუხლით განსაზღვრული შუამდგომლობის უფლება, საქართველოს მთავარ პროკურატურას მივმართეთ. საქართველოს მთავარი პროკურატურიდან მიღებული წერილის საფუძველზე ირკვევა, რომ პროკურორს მსგავსი შუამდგომლობა არასოდეს დაუყენებია. შესაბამისად, სასამართლოს ამ თემასთან დაკავშირებით არ უმსჯელია.
ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის შემოღებიდან დღემდე, ნაფიც მსაჯულთა სასამართლომ განიხილა სამი საქმე. პირველ საქმეზე ვერდიქტი 2011 წლის 18 ნოემბერს გამოიტანეს, ხოლო მეორეზე 2011 წლის 14 დეკემბერს. ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს ბოლო საქმის განხილვა დასრულდა 2012 წლის 14 ივნისს. 2012 წლის 1 ოქტომბერს საქართველოში ჩატარდა მორიგი საპარლამენტო არჩევნები. შესაბამისად, სამივე საქმის განხილვა არ მომხდარა არჩევნებამდე რამდენიმე თვის წინ.
ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს უფლება ბრალდებულის უფლებაა. იგი მხოლოდ კანონის მიერ ზუსტად განსაზღვრულ გამონაკლის შემთხვევაში თუ შეიძლება შეიზღუდოს პროკურორის შუამდგომლობით და სასამართლოსა და უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის თანხმობით. მიუხედავად ამისა, სასამართლოს არასოდეს უმსჯელია ამ საკითხთან დაკავშირებით, რადგან პროკურორს მსგავსი შუამდგომლობა არ დაუყენებია. ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს მიერ ორი საქმის განხილვა მოხდა არჩევნებამდე თითქმის ერთი წლით ადრე. მხოლოდ მესამე საქმის განხილვა დასრულდა არჩევნებამდე რამდენიმე თვით ადრე.
ამრიგად, შალვა შავგულიძის განცხადება, „რაც არ უნდა სურვილი ჰქონოდა ბრალდებულს, რომ მისი საქმე ნაფიც მსაჯულებს განეხილათ, პროკურორს ყოველთვის შეეძლო შუამდგომლობის დაყენება და სასამართლოც აკმაყოფილებდა მას“, არის მცდარი.
„რაც არ უნდა სურვილი ჰქონოდა ბრალდებულს, რომ მისი საქმე ნაფიც მსაჯულებს განეხილათ, პროკურორს ყოველთვის შეეძლო შუამდგომლობის დაყენება და სასამართლოც აკმაყოფილებდა მას“

The Parliament of Georgia was discussing the presidential remarks regarding the proposed amendments to the Code of Criminal Procedure at the plenary session on June 14. The President of Georgia used his veto power regarding the bill.
According to the statements by the members of the Parliamentary minority, this bill limits defendant’s rights. Shalva Shavgulidze, member of the Parliamentary Majority, reminded his political opponents about the problems in existing legislation: “The institution of Jury was introduced; however the court right of the Jury was adopted in such manner that the right was not ensured and guaranteed. No matter how much the defendant wanted his/her case to be reviewed by the Jury before the court, the prosecutor could always petition against the Jury and the court was endorsing such request. During the previous three years, upon the enactment of this norm and the Code, three cases were reviewed by the Jury in total and these three cases were discussed in the last several months, before the elections.”
The FactCheck decided to check the accuracy of the statement by Shalva Shavgulidze regarding the Jury.
Amendments to the Constitution of Georgia were made in 2004. According to them, Article 82 introduced the Jury institution. In October 2009, a new Code of Criminal Procedure defined the full scope of this right. Jury trials were enacted on October 1, 2010.
Article 226 of the Georgian Code of Criminal Procedure provides the right of jury trial. According to the norm, defendant is entitled to decide whether he or she wants to be presented before the jury trial. If the defendant stated at the preliminary court hearing that he or she wants his/her case to be reviewed by the Jury, then the relevant institution will come into force. In spite of this, exceptional cases exist, when the prosecutor can petition against the review of the case by the jury. In order to do so, the prosecutor is required to verify that reviewing the case by the jury will jeopardize the lives or health, or immunity of them. Besides this, the prosecutor can petition against the jury trial with the justification that it will infringe the right to objective and fair court. According to the same norm, in order to reject the defendant’s request for jury trial, decision of the court discussing the case and consent of the Chairman of the Supreme Court are necessary. Otherwise, according to the law, similar petition approval is impossible.
In order to establish how often the prosecutor has taken advantage of the right to petition, granted by Article 226, we addressed the Prosecutor’s Office of Georgia. As we gather from the letter of the Prosecutor’s Office, prosecutor has never addressed the court with a petition of this sort, thus the court never discussed the matter.
Since the introduction of the jury institution, the jury trial has reviewed three cases. Verdict for the first case was given on November 18, 2011 and in the second case, it was given on December 14, 2011. The review of the Jury trial’s last case ended on June 14, 2012. The last parliamentary elections in Georgia were held on October 1, 2012. Therefore, discussing the three cases did not occur several months before the elections.
Right to jury trial is defendant’s right. It can be only limited in exceptional cases by the prosecutor’s petition and consent of the court and the Chairman of the Supreme Court. In spite of this, the court has never discussed regarding the prosecutor’s petition, as the prosecutor never petitioned. In addition, reviewing the two cases by the jury trial took place a year before the elections. Only the reviewing of the third case ended several months before the elections.
Accordingly, we rate the statement by Shalva Shavgulidze:” No matter how much the defendant wanted his/her case to be reviewed by the Jury, the prosecutor could always petition and the court was also endorsing it” as FALSE.