პრეზიდენტობის კანდიდატის, პარლამენტარ კობა დავითაშვილის განცხადებით, სახელმწიფოს მხრიდან ნარკოტიკის მომხმარებლის მიმართ სახელმწიფო პოლიტიკის მიზანი აქამდე იყო ნარკოტიკის მომხმარებლის დასჯა, იმ მოტივით, რომ სასჯელი მათ ნარკოტიკების მოხმარებაზე უარს ათქმევინებდა. თუმცა, მისი თქმით, ამ პოლიტიკამ არ გაამართლა, რადგან ნარკოტიკების მოხმარება სულ უფრო იზრდება.
კობა დავითაშვილს მომზადებული აქვს კანონპროექტთა პაკეტი, რომლის თანახმად, სანქციები ნარკოტიკების მოხმარებაზე უნდა შემცირდეს და სახელმწიფოს მიდგომა ნარკომანიისადმი შეიცვალოს. 25 სექტემბერს ამ პროექტის საპარლამენტო სესიაზე განხილვისას, კობა დავითაშვილმა იმაზეც ისაუბრა, რომ ნარკომანიის წინააღმდეგ მთავრობის გაცხადებულმა მკაცრმა პოლიტიკამ არანაირი შედეგი არ გამოიღო და არათუ არ შემცირდა ნარკოტიკების უკანონო მოხმარება, არამედ სულ უფრო იზრდება და დამატებით პრობლემებს უქმნის ნარკოტიკების მომხმარებელთა ოჯახებს კანონით გათვალისწინებული ფულადი სანქციების გამო. ამიტომაც, ის გამოდის ინიციატივით, რომ შერბილდეს სანქციები და შეიცვალოს სახელმწიფოს პოლიტიკა ნარკოტიკების მომხმარებელთა მიმართ. მისი ინიციატივის თანახმად, სახელმწიფომ ნარკოტიკების მომხმარებელს მკურნალობისკენ უნდა უბიძგოს იმით, რომ მკურნალობა ბიუჯეტიდან დაფინანსდეს. ეს ეხება მხოლოდ მომხმარებელს. ნარკოტიკების გამსაღებლის მიმართ კი, კობა დავითაშვილის აზრით, მკაცრი სანქციები უნდა შენარჩუნდეს.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა კობა დავითაშვილის ამ განცხადებით და გადაწყვიტა გადაემოწმებინა იზრდებოდა თუ არა ნარკოტიკების მოხმარება ბოლო წლების განმავლობაში.
ნარკოტიკების უკანონო მოხმარება სისხლის სამართლის დანაშაულად ითვლება. „სისხლის სამართლის კოდექსში“ ნარკოტიკულ დანაშაულს ცალკე თავი აქვს დათმობილი, სადაც ნარკოდანაშაულის კლასიფიკაციაა მოცემული. დანაშაულად ითვლება პირადი მოხმარება, ტარება, შენახვა, გადაზიდვა, მოყვანა, კულტივირება, ქვეყანაში შემოტანა. დანაშაულის კლასიფიცირება კი ხდება იმის მიხედვით, თუ რა რაოდენობის ნარკოტიკზეა საუბარი, დანაშაული ჩადენილია ერთი პირის მიერ თუ ჯგუფურად, დანაშაული ხდება პირველად, თუ განმეორებით და დანაშაულში მონაწილე არის თუ არა საჯარო სამსახურის თანამშრომელი და თანამდებობის პირი. შესაბამისად, სანქციები ამ კატეგორიების მიხედვით არის განსაზღვრული, დაწყებული ჯარიმით და გამასწორებელი სამუშაოთი, დასრულებული თავისუფლების უვადო აღკვეთით. სასჯელის უმეტესობა ნარკოტიკული დანაშაულებებისთვის 5-14 წლამდე მერყეობს.
ჩვენ ვერ შევძელით მოგვეპოვებინა ნარკოტიკების მომხმარებელთა საერთო რაოდენობის ოფიციალური სტატისტიკა. როგორც ნარკოლოგიური ცენტრის ხელმძღვანელი, მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი, ექსპერტი-ნარკოლოგი გელა ლეჟავა განმარტავს, სახელმწიფოს ოფიციალური ინფორმაცია არ გააჩნია, რადგან მომხმარებელთა უმეტესობა სხვადასხვა მიზეზის გამო ცდილობს, დამალოს, რომ ნარკოტიკების მომხმარებელია. ამასთან, სახელმწიფოს პოლიტიკა ნარკოტიკების მომხმარებლების მიმართ არ ითვალისწინებს მომხმარებელთა სრული რაოდენობის დადგენას. შესაბამისად, სახელმწიფოს მხრიდან ნარკოტიკების მომხმარებელთა რაოდენობის დასადგენად არანაირი პროგრამა არ განხორციელებულა. ერთი გზა იმის გასაგებად, იზრდება, თუ მცირდება ნარკოტიკების მომხმარებელთა რაოდენობა, არის ნარკოლოგიური ცენტრებისთვის მიმართვიანობის სტატისტიკის გაანალიზება. თუმცა, ექსპერტები მიიჩნევენ, რომ ეს მეთოდიც არ იძლევა სრულ სურათს. გელა ლეჟავას აზრით, ნარკოლოგიური ცენტრისთვის მიმართვიანობის დინამიკა ვერ შექმნის ნარკოტიკების მოხმარების დინამიკის სრულ სურათს, რადგან პაციენტების რაოდენობა პირდაპირ არის დამოკიდებული სახელმწიფოს მიერ სამკურნალოდ გამოყოფილ თანხებზე, რითაც განისაზღვრება, თუ რამდენი ადამიანი შეძლებს მკურნალობის ჩატარებას. ამასთან, ნარკოტიკების მომხმარებელთა უმეტესობა არ აღიარებს, რომ ის ნარკოტიკების მომხმარებელია, რაც შეუძლებელს ხდის სტატისტიკის აღრიცხვას.
მეორე, უფრო რეალისტური გზა ნარკოტიკების მოხმარებელთა რაოდენობის დასადგენად, ნარკოტიკულ დანაშაულთა სტატისტიკის ანალიზია. თუმცა, აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ ეს მიდგომაც მხოლოდ გარკვეულ წარმოდგენას შექმნის, რადგან არ მოიცავს ყველა შესაძლო ნარკომომხმარებელს.
ჩვენ შევეცადეთ გაგვეანალიზებინა ნარკოტიკული დანაშაულის სტატისტიკა და აქედან გამომდინარე გაგვეკეთებინა დასკვნები კობა დავითაშვილის განცხადებასთან დაკავშირებით. როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, კანონმდებლობით გამოიყოფა ნარკოტიკული დანაშაულის რამდენიმე კატეგორია. ესენია: პირადი მოხმარებისთვის ნარკოტიკული საშუალების, მისი ანალოგის ან პრეკურსორის მცირე ოდენობით უკანონო დამზადება, შეძენა ან/და ექიმის დანიშნულების გარეშე უკანონო მოხმარება; ნარკოტიკული საშუალების, მისი ანალოგის ან პრეკურსორის უკანონო დამზადება, წარმოება, შეძენა, შენახვა, გადაზიდვა, გადაგზავნა ან გასაღება; საქართველოში ნარკოტიკული საშუალების, მისი ანალოგის ან პრეკურსორის უკანონოდ შემოტანა-გატანა, ან ტრანზიტით უკანონოდ გადაზიდვა; ნარკოტიკული საშუალების შემცველი მცენარის დათესვა, მოყვანა/კულტივირება და სხვა დანაშაული.
სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურს, რომელიც ინფორმაციას აგროვებს შსს-ს, პროკურატურის, სასამართლოს და სასჯელაღსრულების, იურიდიული დახმარების და პრობაციის სამინისტროს მიერ მიწოდებული ინფორმაციის საფუძველზე, ნარკოტიკებთან დაკავშირებით დანაშაულის სტატისტიკა გააჩნია 2010 წლის მაისის შემდეგ.
ამ მონაცემების ანალიზი აჩვენებს, რომ ნარკოდანაშაული 2011 და 2012 წლებში მცირდებოდა, თან ეს შემცირება იყო დინამიური. ანუ, ნარკოდანაშაული 2011 წელს უფრო ნაკლები იყო, ვიდრე 2010 წელს, ხოლო 2012 წელს უფრო ნაკლები ვიდრე 2011 წელს. რაც შეეხება 2013 წელს, ეს მონაცემი მკვეთრად იზრდება.
ეს დინამიკა კარგად ჩანს ქვემოთ მოყვანილი გრაფიკიდანაც.
2011, 2012 და 2013 წლის იანვარი-აგვისტოს მაჩვენებლები კი ასე გამოიყურება:
შსს-ს ვებგვერდზე დანაშაულის სტატისტიკა წლების და თვეების მიხედვით არ იძებნება და წარმოდგენილია მხოლოდ მიმდინარე წლის მონაცემები, რაც, ცხადია, ანალიზის გაკეთების საშუალებას არ იძლევა. ჩვენს მიერ შსს-დან ოფიციალურად იქნა გამოთხოვილი ინფორმაცია, თუმცა, არასრული პასუხი მივიღეთ. მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენ 2011-2012-2013 წლების ინფორმაცია თვეების და დანაშაულის კატეგორიების მიხედვით მოვითხოვეთ, შსს-მ სამივე წელზე მხოლოდ პირველი რვა თვის დაჯამებული და არა თვეების მიხედვით ინფორმაცია მოგვაწოდა. შსს-ს მიერ მოწოდებული ინფორმაცია მნიშვნელოვნად განსხვავდება სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მიერ გამოქვეყნებული ინფორმაციისგან. მაგრამ, მნიშვნელოვანი ის არის, რომ დინამიკის ტენდენცია შენარჩუნებულია და განსხვავება მხოლოდ რიცხობრივ მონაცემებშია.
შსს-ს 2011-2013 წლების მონაცემების გრაფიკული მაჩვენებელი
მიუხედავად იმისა, რომ ეს მონაცემები განსხვავებულია, ტენდენციის შესახებ მაინც შეიძლება წარმოდგენის შექმნა. 2010 წლიდან 2012 წლის ჩათვლით, ნარკოდანაშაულის შემთხვევები კლებულობს. წლიურ მონაცემებს თუ შევადარებთ, კლების ტენდენცია შენარჩუნებულია 2012 წლის დეკემბრამდე. 2012 წლის დეკემბრიდან კი მაჩვენებელი მკვეთრად იზრდება და 2013 წლის თვიური მაჩვენებლები აღემატება არამარტო წინა წლის მონაცემებს, არამედ 2010 წლის მონაცემებსაც. ამასთან, 2013 წლის კლასიფიცირებული მონაცემების თვიური შედარებაც აჩვენებს, რომ 2013 წელს მოიმატა ყველა სახის ნარკოდანაშაულის შემთხვევებმა.
გასათვალისწინებელია, რომ ეს არის მხოლოდ ნარკოდანაშაულის სტატისტიკა, რომელიც გამოვლენილია და მასზე გარკვეული რეაგირება არის მომხდარი. ეს კი ზუსტ სურათს ნარკოტიკების საერთო მოხმარებასთან დაკავშირებით არ იძლევა და ძნელია იმაზე საუბარი, თუ ზუსტად რა თანაფარდობა არსებობს გამოვლენილ დანაშაულსა და ნარკოტიკების საერთო მოხმარებას შორის. ამ შემთხვევაში, საუბარია მხოლოდ ტენდენციაზე, რომ რეგისტრირებული ნარკოდანაშაულის რაოდენობა რაღაც პერიოდის განმავლობაში მცირდებოდა და 2012 წლის დეკემბრიდან მკვეთრად იზრდება. ამასთან, არ შეცვლილა არც სახელმწიფოს ნარკოპოლიტიკა და არც ნარკოდანაშაულის კლასიფიცირება. სხვა საკითხია, რომ შსს-ს და სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემები ერთმანეთისგან განსხვავდება. მიუხედავად ამ განსხვავებებისა, აღსანიშნავია, რომ ორივე სტატისტიკური ინფორმაცია მსგავს დინამიკაზე მიუთითებს.
ჩვენი კვლევის შედეგად გაირკვა, რომ:
- სახელმწიფო პოლიტიკა ნარკოტიკების მომხმარებელთა მიმართ არის ის, რომ ნარკოტიკების მომხმარება კრიმინალიზირებულია ისევე, როგორც ნარკოტიკებთან დაკავშირებული ყველა სახის დანაშაული;
- ქვეყანაში არ არსებობს ნარკომომხმარებელთა რაოდენობის შესახებ ზუსტი სტატისტიკა;
- ნარკოდანაშაულის შესახებ არასრულყოფილი სტატისტიკაც კი აჩვენებს, რომ ამ დანაშაულის რაოდენობა 2012 წლის დეკემბრამდე მცირდებოდა. 2012 წლის დეკემბრიდან კი იზრდება და ზრდის დინამიკა ნარჩუნდება ბოლო თვეების განმავლობაში.
კობა დავითაშვილი თავის განცხადებაში საუბრობს არა მხოლოდ 2012 წლის დეკემბრის შემდგომ პერიოდზე, არამედ ბოლო წლებზე.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ კობა დავითაშვილის განცხადება, „მიუხედავად ამ მკაცრი პოლიტიკისა, რომელიც განხორციელდა, ნარკოტიკის მომხმარებელთა ოდენობა ქვეყანაში არათუ შემცირდა, არამედ გაიზარდა“, არის მეტწილად მცდარი.

Koba Davitashvili: Koba Davitashvili prepared a package of draft laws which foresees the reduction of sanctions on drug abuse and the modification ofthe government’s approach towards drug abuse. Discussing these draft laws at the parliamentary session of 25 September, Koba Davitashvili stated that the government’s declared austere policy against drug abuse has yielded zero results. Not only has the number of illegal drug users seen no decrease but the number of users is also continuously growing and creating additional problems for the families of drug addicts due to the pecuniary sanctions imposed by the legislation. For this reason, Davitashvili brings in an initiative to alleviate sanctions and change the government’s policy towards combating drug abuse. According to his initiative, the state should lead drug users to seek treatment by providing funding for the treatment from the budget. The candidate’s initiative concerns only drug users while drug dealers are still to be treated with the existing strict measures.
took interest in Koba Davitashvili’s statement and set out to check whether or not the number of drug users has indeed been increasing over the last years.
The illicit use of drugs is considered to be a criminal offence. A separate chapter of the Criminal Code discusses drug offences and offers classification of drug crimes. The offence covers the following actions: illicit personal use, carrying, keeping, transfer, growing, cultivating of narcotics and its smuggling into the country. Classification of the offence is defined depending on the amount of drugs, if the crime was committed individually or by a group, if the offence was recidivistic or committed the first timeand if the offender is a public servant or an official. Sanctions are defined respective to these categories ranging from fines and correctional work to life imprisonment. Most of the penalties for drug offences vary from five to 14 years.
We were not able to obtain official statistical data on the total number of drug users in the country. As clarified to us by Gela Lezhava, Manager of the Narcological Centre, Doctor of Medical Science, Professor and expert, the state holds no official information on this matter as drug users are concealing the fact of drug abuse due to various obvious reasons. Besides, the state policy does not aim to establish the total number of drug users and, therefore, no programme has been implemented for this purpose. One way of estimating if the number of drug users is going up or down is to analyse the statistical data ofthe people addressing narcological clinics. The experts consider this method, however, not to be producing a comprehensive picture of the matter. According to Gela Lezhava, dynamics in the statistical data of the narcological centres will not be reliably representative of the dynamics of drug use as the number of patients directly depends on the funds allocated by the state for the treatment. These funds determine the number of people that will be able to get the treatment. Considering that the individuals abusing drugs tend not to reveal their drug abuse, it proves to be impossible to retrieve a comprehensive statistical data.
The second and a more realistic method of estimating the number of drug users is the analysis of drug crime rates. It is to be noted, however, that this method does not cover all drug users either and so it presents only limited information on the matter.
We tried to analyse the statistical data of drug crimes and draw corresponding conclusions regarding Koba Davitashvili’s statement. As noted above, legislation breaks down the criminal offences into several categories. These are: illicit preparation, purchase and/or illegal use, without doctor’s prescription, of a small amount of narcotics, the analogy or precursor thereof for personal use; illicit preparation, production, purchase, keeping, shipment, transfer or sale of drugs, the analogy or precursor thereof; illegal import to or export from, or international transit shipment across Georgia, of narcotics, analogy or precursor thereof; illicit sowing, growing or cultivating of plants containing narcotics and other crimes.
The National Statistics Office of Georgia, which collects data from the Ministry of Internal Affairs, the Prosecutor’s Office, the Court, the Ministry of Correction and Legal Assistance of Georgia, provides information on the crime rates starting from May 2010.
Data of the National Statistics Office of Georgia for the Years 2010-2013, by Months
Years 2010 2011 2012 2013
January 366 221 379
February 358 334 346
March 334 122 400
April 254 238 525
May 299 146 205 634
June 390 232 281 712
July 403 230 200 769
August 328 317 119 760
September 557 359 82
October 492 311 51
November 473 343 151
December 418 346 412
Total for January-December 3,360 3,596 2,416 4,525
Total for May-August 1,420 925 805 2,875
Note:
As the data for 2010 and 2013 is not complete, we presented the sum of figures of those months for which the data was available in all four years under review; that is, from May to August. At the same time we also calculated the total sum of numbers available to us in each year.
The analysis of this data reveals that the drug crime rates were decreasing in 2011 and 2012 and this decrease was dynamic meaning that the rates for 2011 were lower than in 2010 and those for 2012 were lower than in 2011. As for 2013, the indicators see a drastic rise.
This dynamics can be observed in the table below as well.
w1
The data for the period from January to August in 2011, 2012 and 2013 is as follows:
w2
The website of the Ministry of Internal Affairs does not provide crime rates by years and months and presents the data solely for the current year which, naturally, does not provide means for making an analysis. We requested relevant information from the Ministry of Internal Affairs but received only an incomplete response. Even though we requested information on 2011, 2012 and 2013 broken down by months and categories, the Ministry offered summarised figures for the first eight months of those years. The information provided by the Ministry notably differs from the data published by GeoStat. It is noteworthy, however, that the same dynamics is observable in this data as well and the difference is manifested only in the numbers.
Data of the Ministry of Internal Affairs for the first eight Months of 2011-2013
Drug crimes. Data for the first eight months
2011 3,742
2012 2,010
2013 3,314
Graph depicting the figures listed above: w3
GeoStat breaks down the data on crime rates by the categories of offences.
Data of the National Statistics Office of Georgia for 2013 Broken Down by Months and Categories of Drug Crimes
January March April May June July August September
Illicit preparation, purchase and/or illegal use, without doctor’s prescription, of a small amount of narcotics, the analogy or precursor thereof for personal use 185 162 206 291 351 374 400 404
Despite the fact that the figures are divergent, they still produce a clear picture of the tendency. The rates of drug offences aredecreasing from 2010 to 2012. Comparing solely yearly data we observe the tendency to be maintained until December of 2012 while after December 2012 the figures are seeing a significant growth. The figures for 2013 surpass those of not only 2012 but of 2010 as well. Furthermore, analysing the monthly categorised data, we gather that an increase was observed in all categories of drug crimes.
It is to be noted that these are statistics of solely those drug crimes which have been uncovered and followed by relevant measures. This does not provide a valid picture of drug use in the country while deliberations about the exact interrelation between revealed crimes and the total number of drug users prove to be problematic. In this case we are discussing solely the tendency that for a certain period of time the number of registered crimes was decreasing and starting from December 2012 the rates went drastically up. It should be emphasised that the drug policy and the classification of drug crimes remained unchanged during this period. An entirely different issue is the difference between the data of the Ministry of Internal Affairs and the National Statistics Office of Georgia but it should still be highlighted that both data indicate similar dynamics.
Our research revealed that:
• The state policy on drugs criminalises the personal use of drugs equally as all the other crimes related to narcotics.
• No precise statistical data on drug users can be obtained in the country.
• Even the incomplete data on drug crimes shows that the rates were decreasing up until December of 2012. Starting from December 2012 a growth is observed in the rates and the tendency of growth is preserved throughout the last months.
In his statement Koba Davitashvili refers not only to the period after December 2012, but the last few years as well.
Therefore, FactCheck concludes that Koba Davitashvili’s statement, “Despite the enforcement of this harsh policy, the number of drug users has not dropped but increased,” is MOSTLY FALSE.