გიგლა მიქაუტაძე: ინვესტიციების მაჩვენებელი ბოლო 15 წლის მინიმუმზეა, ასეთი ვარდნა ომის პერიოდშიც არ ყოფილა
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, გიგლა მიქაუტაძის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
რეზიუმე: 2020 წელს საქართველოში განხორციელებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობა 52.9%-ით შემცირდა და 616.9 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. მტკიცება, რომ ინვესტიციების მოცულობა ბოლო 15 წლის მინიმუმზეა, სიმართლეა. თუმცა ინვესტიციების ყველაზე მეტი ვარდნა სწორედ ომის შემდგომ პერიოდში დაფიქსირდა. ომის შემდგომ პერიოდში, 2009 წელს საქართველოში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობამ 666.8 მლნ ლარი შეადგინა, რაც 2008 წლის მაჩვენებელზე 57.7%-ით ნაკლები იყო.
ტენდენციის სრულყოფილი ანალიზისათვის მართებული იქნებოდა პუი-ს მშპ-სთან ფარდობითი წილის ცვლილების ანალიზიც. თუმცა, საანგარიშო პერიოდი (2005-2020) მოიცავს წლებს, რომელთათვისაც მშპ-ს მოცულობა განსხვავებული მეთოდოლოგიით არის დათვლილი, შესაბამისად, მონაცემები შედარებადი არ არის.
2020 წელს რეინვესტიციის წილმა მთლიანი პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების 90.9% შეადგინა. სააქციო კაპიტალში განხორციელებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობამ 9 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. რაც ცხადყოფს, რომ ქვეყანაში ახალი ინვესტიციები პრაქტიკულად არ შემოსულა, რაზეც გიგლა მიქაუტაძე თავის განცხადებაში სწორად მიუთითებს.
პოლიტიკური გაერთიანება „ლელო საქართველოსთვის“ ერთ-ერთმა ლიდერმა გიგლა მიქაუტაძემ განაცხადა: „2020 წლის პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მაჩვენებლები ბოლო 15 წლის მინიმუმზეა“. მისივე განმარტებით, პანდემიამ ინვესტიციების შემცირებაზე ობიექტურად იქონია გავლენა, თუმცა ასეთი ვარდნა ომის პერიოდშიც არ ყოფილა. მისივე თქმით, „ინვესტიციამ სააქციო კაპიტალში სულ 9 მილიონი დოლარი შეადგინა, რაც იმას ნიშნავს, რომ გასულ წელს უცხოეთიდან ინვესტიცია ქვეყანაში უბრალოდ არ შემოსულა და უცხოელი ინვესტორები, ფაქტობრივად, მხოლოდ საქართველოში მიღებული მოგების რეინვესტირებით შემოიფარგლნენ. საინტერესოა ისიც, რომ უცხოური ინვესტიციების 65% მხოლოდ საფინანსო სექტორზე მოვიდა და სხვა სექტორებში ახალი ინვესტიციები უცხოელების მიერ რეალურად არ განხორციელებულა“.
წინასწარი მონაცემებით, 2020 წელს საქართველოში განხორციელებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობამ 616.9 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 2019 წლის დაზუსტებულ მონაცემებზე 52.9%-ით ნაკლებია.
აღსანიშნავია, რომ 2020 წლის IV კვარტალში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობამ -102.8 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც ნიშნავს, რომ ქვეყნიდან ინვესტიციები გავიდა. შემცირების გამომწვევ უმთავრეს მიზეზად რამდენიმე საწარმოს საქართველოს რეზიდენტის საკუთრებაში გადასვლა სახელდება. აღნიშნული მიზეზი, ბოლო წლებში კლებად უცხოურ ინვესტიციებზე საუბრისას ხელისუფლების სტანდარტულ „თავის მართლებად“ გადაიქცა. თუმცა, ინვესტიციების კლების დინამიკის კონტრარგუმენტად, ხელისუფლების წარმომადგენლების მიერ მხოლოდ „ტექნიკური“ ასპექტების დასახელება (ვალების გასტუმრება, BP-ს გაზსადენის პროექტის დასრულება და ა.შ.), სპეკულაციურია. როგორც წესი, როდესაც წინა წლებში პუი იზრდებოდა, ასეთ დეტალებზე ყურადღება არ მახვილდებოდა. ინვესტიციების ნაწილი ქვეყნიდან წინა წლებშიც გადიოდა (იფარებოდა ვალები, სხვისდებოდა კომპანიები), თუმცა აღნიშნული გადინება სხვა ნაკადებით ბალანსდებოდა, რაც ბოლო წლებში ვერ მოხერხდა. შესაბამისად, გასულ წლებში ტექნიკურ მიზეზებზე მითითება, ხელისუფლებას პასუხისმგებლობისაგან არ ათავისუფლებს.
გრაფიკი 1: პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობა (მლნ აშშ დოლარი) და ზრდის მაჩვენებელი (%) [1]
2020 წელს რეინვესტიციის წილმა მთლიანი პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების 90.9% (560.7 მლნ აშშ დოლარი) შეადგინა. სავალო ვალდებულებებმა 47.1 მლნ აშშ დოლარი, ხოლო სააქციო კაპიტალში განხორციელებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობამ 9 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. რეინვესტიციის ამგვარი მაღალი მაჩვენებელი ცხადყოფს, რომ ქვეყანაში ახალი ინვესტიციები პრაქტიკულად არ შემოსულა.
გრაფიკი 2: პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობა (მლნ აშშ დოლარში) კომპონენტების მიხედვით, 2013-2020 წლებში
მთლიანი პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების 64.9% (400.3 მლნ აშშ დოლარი) საფინანსო სექტორში განხორციელდა, 16.5% (101.5 მლნ აშშ დოლარი) სამთომოპოვებითი მრეწველობის სექტორში, 11.6% (71.8 მლნ აშშ დოლარი) უძრავი ქონების სექტორში. ყველა დანარჩენ სექტორში განხორციელებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობამ ჯამში მთლიანი ინვესტიციების 7% შეადგინა. აღსანიშნავია, რომ ენერგეტიკის სექტორში უცხოური ინვესტიციების მოცულობა 255.8 მლნ-ით შემცირდა და 5.8 მლნ შეადგინა, ენერგეტიკის სექტორი 2019 წელს განხორციელებული ინვესტიციების მოცულობით უმსხვილესი სექტორი იყო და საფინანსო სექტორის შემდეგ, რიგით მეორე პოზიცია ეკავა. სასტუმროებისა და რესტორნების სექტორში უცხოური ინვესტიციები 341.7 მლნ-ით შემცირდა და - 221.5 შეადგინა.
პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ამგვარი მკვეთრი ვარდნა 2020 წელს, რა თქმა უნდა, პანდემიასთან პირდაპირ კავშირშია. თუმცა, პრეპანდემიურ პერიოდშიც, ინვესტიციების მოცულობა კლებადი ტენდენციით უკვე ხასიათდებოდა.
[1] პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების დინამიკის შესაფასებლად მართებულია, რომ განვიხილოთ პუი-ს წილი მშპ-ში. თუმცა აღნიშნული მონაცემების შედარება 2010 წლამდე პერიოდთან ვერ ხერხდება, რადგან 2010 წლიდან მშპ-ს მოცულობა გაანგარიშებულია ახალი მეთოდოლოგიით.

“Investments are at 15-year low and such a drop in investments did not even happen in the war period.”
Gigla Mikautadze:  “Investments are at 15-year low and such a drop in investments did not even happen in the war period.”
Verdict:  FactCheck concludes that Gigla Mikautadze’s statement is MOSTLY TRUE.
Resume:  The volume of foreign direct investments to Georgia in 2020 dropped by 52.9% and amounts to USD 616.9 million. The claim that investments are at 15-year low is true. However, the biggest drop in investments happened precisely in the post-war period. In 2009, a year after the war, the volume of foreign direct investments to Georgia was USD 666.8 million which is 57.7% less as compared to 2008’s figure.
The analysis of the changes in the FDI to GDP ratio would be relevant for a comprehensive analysis of the FDI trend. However, the reporting period (2005-2020) includes the years where GDP calculations were made under a different methodology and, therefore, the figures are not comparable.
The share of re-investments in 2020 accounted for 90.9% of the total foreign direct investments. The amount of foreign direct investments made in equity capital is USD 9 million which indicates that basically no new investments were made in the country which is correctly reflected in Gigla Mikautadze’s statement.
Gigla Mikautadze, one of the leaders of the Lelo for Georgia political union, stated that “foreign direct investment figures are at a 15-year low.” Mr Mikautadze also explained that the pandemic objectively affected the investments, although such a drop in investments did not even happen in wartime. He also added that “investments in equity capital amount to only USD 9 million which means that foreign investments simply were not made in Georgia and foreign investors limited themselves only by re-investing their profits made in Georgia. Of additional interest is that the financial sector accounts for 65% of foreign investments and in fact foreigners have not made new investments in other fields.”
According to the preliminary data, the volume of foreign direct investments to Georgia in 2020 is USD 616.9 million which is 52.9% lower as compared to the final figures of 2019.
Of note is that the volume of foreign direct investments in Q4 of 2020 amounted to USD -102.8 million meaning that there was an investment outflow from Georgia. The transfer of several companies from non-residents to residents was named as a key driver behind this drop. This reason has been routinely used by the government to “justify themselves” whilst speaking about the declining foreign investments. However, the authorities’ providing only “technical” aspects (paying debts, completion of the BP pipeline project, etc.) as a counter-argument to explain the declining FDI dynamic may be speculative. Usually, when FDI was on the rise in the past years, attention was not paid to such details. A part of the investments has previously been outflowing from the country (debts were paid and companies were sold), although these outflows were offset by other inflows which could not be done in the past years. Therefore, the pointing out of technical reasons does not absolve the authorities of their responsibility.
Graph 1:  Foreign Direct Investment Volume (USD Million) and Growth Rate (%) [1]
The re-investment share in 2020 amounts to 90.9% (USD 560.7 million) of the total foreign direct investments. Debt obligations are USD 47.1 million whilst the FDI made in equity capital is USD 9 million. Such a high re-investment figure illustrates that basically no new investments were made in the country.
Graph 2:  Foreign Direct Investment Volume (USD Million) Based on Constituent Components, 2013-2020
Of the total amount of foreign direct investments, 64.9% (USD 400.3 million) was made in the financial sector, 16.5% (USD 101.5 million) in the mining industry and 11.6% (USD 71.8 million) in real estate. The rest of the foreign direct investments made in all other sectors accounts for 7% of the total FDI. Of note is that the volume of foreign direct investments in the energy field decreased by USD 255.8 million and amounts to USD 5.8 million. Energy was the largest sector in terms of foreign direct investments in 2019 and ranked second only behind the financial sector. Foreign investments in the hotel and restaurant sector decreased by USD 341.7 million and amounts to USD -221.5 million.
It is certain that such a sharp drop in the foreign direct investments in 2020 is directly linked with the pandemic. However, the investment volume had also already been declining in the pre-pandemic period.
[1]   To assess the foreign direct investment dynamic, it would be relevant to analyse the FDI to GDP ratio. However, these figures cannot be compared to those dating before 2010 given that the GDP has been calculated with a new methodology since 2010.