სალომე სამადაშვილი:
„ოცნების“ მთავრობის მიერ გაუფასურებული ვალუტის პირობებში, თავდაცვის სამინისტროს ბიუჯეტი 2014 წელთან შედარებით შემცირებულია, რადგან დოლარში დათვლა გვიწევს
ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, სალომე სამადაშვილის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.
15/05/2019მეტწილად მცდარიგანცხადებაში არის სიმართლის ელემენტები, მაგრამ იგნორირებულია მნიშვნელოვანი ფაქტები, რასაც შეეძლო სხვა შთაბეჭდილების მოხდენა -
სამჯერ შემცირდა ადმინისტრაციული პატიმრობის მაჩვენებელი
ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრი ბიძინა ივანიშვილის განცხადებას ვერდიქტის გარეშე ტოვებს.
14/05/2019ვერდიქტის გარეშეგანცხადების ვერდიქტით შეფასება შეუძლებელია -
ხულოს მუნიციპალიტეტის 2019 წლის ბიუჯეტიდან ა(ა)იპ-ებისთვის განკუთვნილი ხარჯების 70%-ზე მეტი შრომის ანაზღაურებას უნდა მოხმარდეს
ათი არასამეწარმეო-არაკომერციული პირის ხარჯებისთვის 2019 წელს ხულოს ადგილობრივი ბიუჯეტიდან ჯამში 4 104 492 ლარია გათვალისწინებული. ეს კი, შარშანდელთან შედარებით, 774 149 ლარით მეტია.
10/05/2019გაზეთი ფაქტ-მეტრიგაზეთი ფაქტ-მეტრი -
საქართველოს მთავრობა:
წნორში დაიწყო 8 მილიონიანი პროექტი, რომლის შედეგადაც, 2016 წელს წნორის მოსახლეობა 24 საათიან წყალმომარაგებას მიიღებს
ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, საქართველოს მთავრობის ეს დაპირება არ შესრულდა.
09/05/2019არ შესრულდაარ შესრულდა -
ქარწაღებული 73 000 ლარი - ჩაქვში, სტიქიით დაზარალებულებისთვის შეკეთებულ შენობას, რომელსაც ქარიშხალმა რამდენიმე თვეში ახალი სახურავი გადახადა, მეოთხე წელია, ქობულეთის მერია ყურადღებას არ აქცევს
ჩვენი ყურადღება ქობულეთის მუნიციპალიტეტის დაბა ჩაქვში არსებულმა ყოფილმა ადმინისტრაციულმა შენობამ მიიპყრო, რომლის საცხოვრებელ სახლად გადაკეთებასაც ქობულეთის თვითმმართველობამ 73 ათას ლარზე მეტი დაახარჯა.
08/05/2019გაზეთი ფაქტ-მეტრიგაზეთი ფაქტ-მეტრი -
პატრიოტთა ალიანსი:
თავდაცვისა და ნატოს პროექტებზე მილიარდი იხარჯება. საქართველოს თავდაცვას 600 მლნ სჭირდება, 400 მლნ-ით კი ნატოსგან იარაღი უნდა ვიყიდოთ. მომავალ წელს 1 მლრდ 400 მლნ ლარი უნდა გამოიყოს, აქედან 600 მლნ თავდაცვას, 800 მლნ კი კვლავ ნატოს მოხმარდება
ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, საქართველოს პატრიოტთა ალიანსის განცხადება არის ტყუილი.
07/05/2019ტყუილიგანცხადება არაზუსტია და მასში მოცემული მტკიცება აბსურდულია -
ბოლო 6 წელში მხოლოდ ორი შემთხვევა იყო საქართველოში, რომ მშპ-ს ზრდა სომხეთისაზე მეტი იყო. საქართველოში 6 წლის განმავლობაში არ ყოფილა შემთხვევა, რომ მშპ-ს ზრდა მისულიყო 5%-მდე
ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, რომან გოცირიძის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.
06/05/2019ნახევრად სიმართლეგანცხადება არის ნაწილობრივ ზუსტი, მაგრამ გამოტოვებულია დეტალები ან ზოგიერთი საკითხი კონტექსტს გარეშეა -
თინა ბოკუჩავა:
ჰაერის კიდევ ერთი დამაბინძურებელი არის საწვავი. დიზელი ერთ-ერთი პრობლემაა, რომელიც საერთოდ ამოღებულია მთელ რიგ ქვეყნებში
ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, თინა ბოკუჩავას განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.
04/05/2019ნახევრად სიმართლეგანცხადება არის ნაწილობრივ ზუსტი, მაგრამ გამოტოვებულია დეტალები ან ზოგიერთი საკითხი კონტექსტს გარეშეა -
2016-2019 წლებში თბილისში ბუნებრივი აირის გაჟონვით გამოწვეული აფეთქების და ინტოქსიკაციის შედეგად 101 ადამიანი გარდაიცვალა
2018 წელს თბილისში კომპანია „ყაზტრანსგაზის“ სპეციალისტებმა ბინებში 69 133 კუსტარულად დამონტაჟებული, აკრძალული, ღია კამერიანი გაზგამათბობელი და წყალგამაცხელებლები ჩაჭრეს
03/05/2019გაზეთი ფაქტ-მეტრიგაზეთი ფაქტ-მეტრი -
მაია ცქიტიშვილი:
წყალმომარაგების კომპანიის ბიუჯეტი იზრდება. 2018 წელს იყო 166 მლნ ხარჯი, 2019 წელს 30%-ით არის გაზდილი კომპანიის ბიუჯეტი. შარშან განხორციელებული პროექტებით 82 000 ბენეფიციარს გაუუმჯობესდა წყალმომარაგება
ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, მაია ცქიტიშვილის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.
02/05/2019მეტწილად მცდარიგანცხადებაში არის სიმართლის ელემენტები, მაგრამ იგნორირებულია მნიშვნელოვანი ფაქტები, რასაც შეეძლო სხვა შთაბეჭდილების მოხდენა -
დახარჯული 65 მილიონი ლარი და სასმელი წყლის ჯერ კიდევ დაუსრულებელი პროექტები კახეთში
წყალმომარაგების გეგმაში შედიოდა კახეთის რეგიონის შემდეგი ქალაქები: წნორი, გურჯაანი, სიღნაღი, საგარეჯო, ყვარლი, ახმეტა, ლაგოდეხი, თელავი და თელავის მუნიციპალიტეტის სოფელ კურდღელაური.
01/05/2019გაზეთი ფაქტ-მეტრიგაზეთი ფაქტ-მეტრი -
ირაკლი ჯორბენაძე:
ხულოს მუნიციპალიტეტში, წყალსადენის პროექტში გადახდილია დაახლოებით 900 ათასი ლარი, რათა იქ 24 საათიანი წყალმომარაგება ყოფილიყო, მაგრამ პროექტი ჩავარდა
ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ირაკლი ჯორბენაძის განცხადება არის სიმართლე.