02/04/2019გაზეთი ფაქტ-მეტრიგაზეთი ფაქტ-მეტრი -
„საბჭოთა კავშირის“ დაშლის შემდეგ, ყველაზე გრძელი ხიდი ჩვენ ავაშენეთ
ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ზაქარია ქუცნაშვილის განცხადება არის სიმართლე.
01/04/2019სიმართლეგანცხადება არის ზუსტი და მნიშვნელოვანი არაფერი აკლია -
ნიკა მელია:
„ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში ყოფნის პერიოდში, ფასები გაზრდილია მედიკამენტებზე 60%-ით, ჯანდაცვაზე - 37%-ით, კომუნალურებზე - 17%-ით, სურსათზე - 20%-ით
ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ნიკა მელიას განცხადება არის სიმართლე.
ქედის მუნიციპალიტეტის 2019 წლის ბიუჯეტიდან ა(ა)იპ-ებისთვის განკუთვნილი თანხის თითქმის 100% ადმინისტრაციულ ხარჯებს მოხმარდება
ფაქტ-მეტრმა ქედის ა(ა)იპ-ების ხარჯები შეისწავლა. როგორც აღმოჩნდა, 2019 წლის ბიუჯეტიდან ხუთი ორგანიზაცია ფინანსდება. მათი შენახვა მუნიციპალიტეტს გაცილებით ძვირი დაუჯდება, ვიდრე - შარშან.
30/03/2019გაზეთი ფაქტ-მეტრიგაზეთი ფაქტ-მეტრი -
ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის ა(ა)იპ-ებში 2019 წელს, შარშანდელთან შედარებით, შტატით და შტატგარეშე დასაქმებულთა რაოდენობა 21 ადამიანით, ხოლო მათი შრომის ანაზღაურება 573 250 ლარით იზრდება
ფაქტ-მეტრი აგრძელებს აჭარის მუნიციპალიტეტებში ადგილობრივი ბიუჯეტებიდან ა(ა)იპ-ების დაფინანსების შესწავლას. შუახევისა და ქობულეთის შემდეგ, ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის მიერ დაფუძნებული ა(ა)იპ-ების ხარჯებთან დაკავშირებულ კვლევას გთავაზობთ.
გიორგი გაჩეჩილაძე:
საქართველოში გვაქვს სპეციფიკური დანიშნულების 6 ბოტანიკური ბაღი და ყველა მე-19 საუკუნეშია შექმნილი. საუკუნეა ასეთი ობიექტი არ შექმნილა
ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი გაჩეჩილაძის განცხადება არის სიმართლე.
29/03/2019სიმართლეგანცხადება არის ზუსტი და მნიშვნელოვანი არაფერი აკლია -
ქობულეთის მუნიციპალიტეტის 2019 წლის ბიუჯეტში ა(ა)იპ-ების ხარჯებისთვის განსაზღვრული თანხის 71% შრომის ანაზღაურებაზე მოდის
ფაქტ-მეტრმა გადაწყვიტა, შეისწავლოს, რა რაოდენობის თანხა იხარჯება აჭარის მუნიციპალიტეტების ადგილობრივი ბიუჯეტებიდან ა(ა)იპ-ების დაფინანსებისთვის