წლის 30 დეკემბერს გადაცემა „არჩევანში“ სტუმრობისას, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ლიდერმა, დავით ბაქრაძემ განაცხადა: „მთავრობამ 2015 წელს 350 მილიონით გაიზარდა საკუთარი ხარჯი. მე მინდა ვუთხრა ჩვენს მოსახლეობას, მთავრობის შენახვა 2015 წელს 350 მილიონით მეტი დაგიჯდებათ, ვიდრე ეს 2012 წელს ჯდებოდა“.
სამთავრობო ხარჯები ყოველწლიურად სახელმწიფოს მიერ გაწეული მომსახურების ხარჯებია. აქ შედის როგორც სახელმწიფო სექტორში დასაქმებულ ადამიანთა ანაზღაურება, ასევე გაწეული სერვისის უზრუნველსაყოფად გამოყოფილი ხარჯები. სამთავრობო ხარჯები სახელმწიფო ბიუჯეტში, „შრომის ანაზღაურებისა“ და „საქონელი და მომსახურების“ მუხლებშია გაწერილი.
წლის ბიუჯეტით, შრომის ანაზღაურება 1 049 მლნ ლარით განისაზღვრა, 2015 წლის საბიუჯეტო გეგმით კი, ეს მუხლი 1 407 მლნ ლარია. შესაბამისად, მიმდინარე წლის ბიუჯეტით, აღნიშნული მუხლი, 2012 წელთან შედარებით, 358 მლნ ლარით (34%-ით) გაიზარდა. 2012 წელს საქონლისა და მომსახურების მუხლი 1 061 მლნ ლარით განისაზღვრა, 2015 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტით კი, ის 964 მლნ ლარია. შესაბამისად, 2012 წლის მაჩვენებლებთან შედარებით, მიმდინარე წელს ბიუჯეტის ეს მუხლი 97 მლნ ლარით (9%-ით) შემცირდა.
რაც შეეხება მთავრობის მთლიან ხარჯს, 2012 წელთან შედარებით მიმდინარე წელს ის 261 მლნ ლარით (12%-ით) გაიზარდა. მთავრობის შენახვა 2015 წელს 2 372 მლნ ლარი ჯდება.
ჩვენ დავინტერესდით, თუ როგორი ზრდის ტენდენციით ხასიათდებოდა სამთავრობო ხარჯები გასულ წლებში.
ბიუჯეტით გათვალისწინებული სამთავრობო ხარჯები (2010-2015 წწ.)
საქონელი და მომსახურება
მთლიანი სამთავრობო ხარჯი
% წინა წელთან
993
882
-1.7%
1875
1.9%
1 012
2%
989
12.2%
2001
6.7%
1 049
4%
1 061
7.3%
2111
5.5%
1 188
13%
766
-27.8%
1953
-7.5%
1 318
854
11.5%
2172
1 408
964
12.9%
2372
როგორც ცხრილიდან ჩანს, აღნიშნულ წლებში სამთავრობო ხარჯები მხოლოდ 2013 წელს (ბიუჯეტის 100%-ით შესრულების შემთხვევაში იგი 3%-ით შემცირდებოდა) შემცირდა. ყველაზე მაღალი პროცენტული ზრდა კი, 2014 და 2015 წლებში ფიქსირდება. განსხვავებით მთლიანი სამთავრობო ხარჯისგან, ყოველწლიურად იზრდებოდა შრომის ანაზღაურების მუხლი. აქედან,  ყველაზე მაღალი, 13%-იანი ზრდა, 2013 წელს ფიქსირდება. მიმდინარე წელს, წინა წლის მაჩვენებელთან შედარებით, ეს მუხლი 7%-ით გაიზარდა.
ჩვენ ის სახელმწიფო უწყებები გამოვყავით, სადაც 2012 წელთან შედარებით შრომის ანაზღაურება მნიშვნელოვნად გაიზარდა: თავდაცვის სამინისტრო - 96.5 მლნ ლარი, შინაგან საქმეთა სამინისტრო - 62.7 მლნ ლარი, კულტურის სამინისტრო - 50.2 მლნ ლარი, ეკონომიკის სამინისტრო - 28.5 მლნ ლარი, საერთო სასამართლოები - 19 მლნ ლარი და ა.შ. კულტურის სამინისტროს ბიუჯეტში შრომის ანაზღაურების მუხლის ზრდა სამინისტროს კონტროლს დაქვემდებარებულ დაწესებულებებში დასაქმებულთა რაოდენობის სამინისტროს მუხლში გადმოტანამ გამოიწვია. სწორედ ამიტომ, მიმდინარე წელს, 2014 წელთან შედარებით, კულტურის სამინისტროს შრომის ანაზღაურების ფონდი 49 მლნ ლარით გაიზარდა. ასევე, შსს-ს ბიუჯეტში შრომის ანაზღაურების მუხლის გაზრდა სახანძრო-სამაშველო სამსახურების შსს-ს დაქვემდებარებაში გადასვლამ  განაპირობა. აღნიშნული სამსახური 20 მლნ ლარით ფინანსდებოდა, შესაბამისად ეს თანხა შსს-ს ბიუჯეტს დაემატა. აღნიშნულმა ცვლილებებმა შრომის ანაზღაურების მუხლი 2015 წლის ბიუჯეტში, ჯამში 69 მლნ ლარით გაზარდა.
სახელმწიფო ბიუჯეტით განსაზღვრული შრომის ანაზღაურების ზრდა 2015 წელს (მლნ ლარი)
წყარო: 2015 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტი
აქვე აღსანიშნავია, რომ საჯარო სექტორში დასაქმებული ადამიანების რიცხვი შრომის ანაზღაურების მუხლის დაფინანსების პროპორციულად არ იზრდება. მიუხედავად იმისა, რომ 2013, 2014, 2015 წლებში სახელმწიფო სექტორში დასაქმებულ ადამიანთა რაოდენობა გაზრდილია, მისი პროცენტული ზრდა შრომის ანაზღაურების ზრდას მნიშვნელოვნად ჩამორჩება.
სახელმწიფო ბიუჯეტის მიხედვით მომუშავეთა რიცხოვნობის ზრდა (2012-2015 წწ.)
წლები მომუშავეთა რიცხოვნობა პროცენტული ცვლილება
2012 102 976
2013 109 685 6%
2014 111 337 2%
2015 116 442 5%
გარდა ამისა, გასათვალისწინებელია, რომ საჯარო სამსახურში დასაქმებულთა რიცხვის ზრდა უმეტესწილად კულტურის სამინისტროსა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომელთა რაოდენობის ზრდითაა გამოწვეული, რაც კულტურის სამინისტროს შემთხვევაში, მის კონტროლს დაქვემდებარებულ დაწესებულებებში დასაქმებულთა რაოდენობის უშუალოდ სამინისტროს მუხლში გადმოტანითაა განპირობებული. ხოლო შსს-ს შემთხვევაში, მომუშავეთა რიცხოვნობის ზრდა 2015 წლიდან სახანძრო-სამაშველო სამსახურების სამინისტროს დაქვემდებარებაში გადასვლითაა გამოწვეული.
იმის გასარკვევად, სამთავრობო ხარჯები რეგიონებშიც იზრდება თუ არა, ჩვენ  საქართველოს ნაერთი ბიუჯეტი (აერთიანებს საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტს, აჭარისა და აფხაზეთის ავტონომიური ერთეულების ბიუჯეტებსა და ადგილობრივ ბიუჯეტებს) მიმოვიხილეთ. საქართველოს ნაერთი ბიუჯეტის მიხედვით, 2012 წელს სამთავრობო ხარჯებმა 2 500 მლნ ლარი შეადგინა და წინა წლის მაჩვენებელთან შედარებით ის 6%-ით გაიზარდა. 2013 წელს ბიუჯეტის აღნიშნული მუხლი 3%-ით შემცირდა. 2014 წელს ზრდამ 7% შეადგინა, 2015 წელს კი - 9%. ამ მონაცემების მიხედვით, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ  მთავრობა თითქმის ერთნაირი პროპორციით იზრდება როგორც  ცენტრალურ აპარატში, ასევე რეგიონებში.
წლის ბიუჯეტით დაგეგმილი სამთავრობო ხარჯები მშპ-ს 13%-ია, რაც გვიჩვენებს ეროვნული შემოსავლის რა ნაწილს ვხარჯავთ ყოველწლიურად მთავრობის შესანახად.
სამთავრობო ხარჯების წილი მთლიან შიდა პროდუქტში
მიუხედავად იმისა, რომ ნომინალში სამთავრობო ხარჯები გაზრდილია, რეალურად „მთავრობის სიდიდე“ იმის მიხედვით განისაზღვრება, თუ მთლიანი შიდა პროდუქტის რამდენ პროცენტს შეადგენს ის და ასევე, რამდენად იზრდება ეს წილი მშპ-სთან მიმართებაში. როგორც ცხრილიდანაც ჩანს, მთავრობის ხარჯების წილი მშპ-სთან მიმართებაშიც იზრდება.
მიმდინარე წელს სამთავრობო ხარჯი („შრომის ანაზღაურების“ და „საქონელისა და მომსახურების“ მუხლები), 2012 წელთან შედარებით 261 მლნ ლარით (12%) გაიზარდა. ობიექტური შეფასებისთვის, ამ თანხას 69 მლნ ლარი უნდა გამოვაკლოთ (კულტურის სამინისტროსა და შსს-ს ზემოთ განხილული შემთხვევა), რომელიც ბიუჯეტიდან დამატებით არ გამოყოფილა. შესაბამისად, მივიღებთ, რომ სამთავრობო ხარჯი 2012 წელთან შედარებით 192 მლნ ლარით გაიზარდა.
ჩვენთან საუბრისას დავით ბაქრაძემ აღნიშნა, რომ განცხადების გაკეთებისას ის მხოლოდ შრომის ანაზღაურების ზრდას გულისხმობდა, თუმცა, როგორც უკვე ვთქვით, სახელმწიფო ხარჯები „შრომის ანაზღაურებასთან“ ერთად  „საქონელისა და მომსახურების“ მუხლსაც მოიცავს. დავით ბაქრაძე მართალია რიცხვს თითქმის ზუსტად ამბობს („შრომის ანაზღაურების“ მუხლი 358 მლნ ლარით გაიზარდა), მაგრამ აქედან 69 მლნ ლარის დამატება, როგორც უკვე აღვნიშნეთ, სამინისტროების ბიუჯეტში შეტანილმა ცვლილებებმა გამოიწვია. ამიტომ, რეალურად, 2015 წელს 2012 წელთან შედარებით შრომის ანაზღაურება 289 მლნ ლარითაა გაზრდილი.
დავით ბაქრაძე სიმართლეს ამბობს, როდესაც ის მთავრობის ხარჯების მნიშვნელოვან ზრდაზე საუბრობს, თუმცა ის გარკვეულ შეცდომებს უშვებს სამთავრობო ხარჯების განსაზღვრებისა და შესაბამისი რიცხვის დასახელებისას. მიუხედავად ამისა, განცხადების კონტექსტიდან გამომდინარე, ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ მისი განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.

“The government increased its spending by GEL 350 million in 2015 as compared to 2012.”
On 30 December 2014, during his visit to the talk show, Choice, the leader of the United National Movement, Davit Bakradze, stated: “The government increased its spending by GEL 350 million in 2015. I would like to say to our public that it will cost them GEL 350 million more to run the government in 2015 than it did in 2012.” FactCheck took interest in this statement and verified its accuracy. Government spending is the cost of service provided by the government annually. This includes the remuneration of public servants as well as the costs of performed services. Government spending appears in the remuneration and goods and services clauses of the state budget. A total of GEL 1,049 million was allocated for remuneration in the 2012 state budget whilst it will reach GEL 1,407 million in 2015. Hence, according to the current state budget, the aforementioned clause allocated GEL 358 million (34%) more than it did in 2012. The goods and services clause allocated GEL 1,061 million in 2012 whilst it will decrease to GEL 964 million in 2015. Hence, the money allocated by this clause has been decreased by GEL 97 million (9%) in 2015 as compared to 2012. As for the overall spending of the government, it increased by GEL 261 million (12%) in 2015 as compared to 2012, reaching GEL 2,372 million. We took interest in the trends of increase of government spending in previous years.   Table 1: Government Spending According to the State Budget (from 2010 to 2015)
Remuneration
Goods and Services
Overall Government Spending
GEL Million
Percentage (%) as Compared to the Previous Year
Percentage (%) as Compared to the Previous Year
993
882
-1.7%
1,875
1,012
989
12.2%
2,001
6.7%
1,049
4%
1,061
7.3%
2,111
5.5%
1,188
766
-27.8%
1,953
-7.5%
1,318
854
11.5%
2,172
1,408
964
12.9%
2,372
Source: Ministry of Finance of Georgia   At the table makes clear, government spending decreased only in 2013 (it would have decreased only by 3% had the state budget been fully implemented). The biggest growth in percentage, however, is recorded in 2014 and 2015. Unlike the overall government spending, remuneration increased every year. The biggest growth in percentage (13%) was recorded in 2013. It increased by 7% in 2015 as compared to the previous year. We focused upon the government structures which received significantly more funding as compared to 2012; namely, Ministry of Defence of Georgia – GEL 96.5 million, Ministry of Internal Affairs of Georgia – GEL 62.7 million, Ministry of Culture of Georgia – GEL 50.2 million, Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia – GEL 28.5 million, Common Courts – GEL 19 million and so on. The growth of remuneration in the Ministry of Culture of Georgia was due to the transfer of persons employed in the facilities controlled by the Ministry under the Ministry’s clause in the state budget. For this reason, the remuneration fund of the Ministry of Culture increased by GEL 49 million in 2015 as compared to 2014. In addition, the growth of remuneration in the Ministry of Internal Affairs of Georgia was mainly due to the transfer of the Fire and Rescue Services to the Ministry. Fire and Rescue Services were funded by GEL 20 million which, consequently, were transferred to the Ministry of Internal Affairs. The aforementioned changes increased the remuneration clause of the 2015 state budget by GEL 69 million in total.   Chart 1: Growth of Remuneration in the 2015 State Budget (GEL Million)
Source: 2015 State Budget   It should be pointed out, however, that the number of people employed in the public sector does not grow proportionately to the growth of the remuneration fund in the budget. Despite the fact that the number of public servants did indeed increase in 2013, 2014 and 2015, the growth in percentage is much lower than that of the remuneration funds.   Table 2: Change in Numbers of Public Servants (from 2012 to 2015)
Year Number of Employees Change in Percentage (%)
2012 102,976
2013 109,685 6%
2014 111,337 2%
2015 116,442 5%
Source: Ministry of Finance of Georgia   It should also be noted that the growth of the number of people employed in the public sector was mainly due to the increase of the number of employees of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Ministry of Culture of Georgia. In the case of the Ministry of Culture, this was due to the transfer of those employed in the agencies subordinate to the Ministry’s clause in the state budget. As for the Ministry of Internal Affairs, the growth resulted from incorporating the Fire and Rescue Services into the structure of the Ministry in 2015. In order to check whether or not government spending increased in the regions as well we looked into the overall budget of Georgia (including the State Budget of Georgia, State Budgets of the Autonomous Republics of Abkhazia and Ajara and the local government budgets). According to the 2012 overall budget of Georgia, government spending amounted to GEL 2,500 million, increasing by 6% as compared to the previous year. Government spending decreased by 3% in 2013. It increased again by 7% in 2014 and 9% in 2015. Based upon these data we can say that the government spending increased with more or less similar levels in both the central government as well as in the regions. The expected government spending for 2015 constitutes 13% of the GDP which clearly reflects the amount of money spent upon running the government every year.   Table 3: Share of Government Spending in GDP
Percentage (%)
Source: Ministry of Finance of Georgia   Despite the fact that government spending has nominally increased, the “size of the government” is usually measured by the share of its spending in the GDP and the growth of this share. As the chart makes clear, the share of government spending is increasing with regard to the GDP as well.   Conclusion Government spending (the remuneration and goods and services clauses of the state budget) increased by GEL 261 million in 2015 as compared to 2012. For an impartial assessment, we should subtract GEL 69 million from this number (due to the aforementioned cases in the Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Culture) which were not allocated from the state budget. Hence, government spending increased by GEL 192 million as compared to 2012. In his conversation with FactCheck, Davit Bakradze pointed out that in his statement he talked about the growth of remuneration only; however, as stated earlier, government spending includes the goods and services as well as the remuneration clauses. Mr Bakradze does indeed state an almost exact number (the remuneration clause allocated GEL 358 million more) but GEL 69 million from this is an addition which was due to the changes in the budgets of the Ministries. Hence, the actual growth of remuneration in 2015 as compared to 2012 was GEL 289 million. Davit Bakradze is correct when talking about the significant increase in government spending; however, he is not entirely accurate when defining government spending and providing the respective numbers. In spite of this, given the context of the statement, FactCheck concludes that Davit Bakradze’s statement is MOSTLY TRUE.