ვერდიქტი: სერგი კაპანაძის განცხადება არის სიმართლე.   რეზიუმე:
საგადასახადო ტვირთი ბიუჯეტის საგადასახადო შემოსავლების მშპ-თან ფარდობით გამოიხატება, რომელიც 2013 წლის შემდეგ იზრდება. ეს მაჩვენებელი 2013-2017 წელბში 1.9 პროცენტული პუნქტით არის გაზრდილი. საგადასახადო ტვირთი 2013 წელს 24.8% იყო, ხოლო 2017 წლის საპროგნოზო მონაცემებით, 26.7%-მდე გაიზარდა.
აქციზის განაკვეთის ზრდამ საგადასახადო ტვირთის 1.3 პროცენტული პუნქტით ზრდა გამოიწვია, ხოლო დაბეგვრის ობიექტის ცვლილებით მოგების გადასახადის ტვირთი კი - 0.6% პუნქტით შემცირდა. მათ შორის, დღგ-ის საგადასახადო ტვირთი 2013 წელს 1 პროცენტული პუნქტით შემცირების შემდეგ, ისევ გაიზარდა.
საერთო ჯამში, ბოლო 5 წლის მანძილზე, საგადასახადო ტვირთი იზრდება და 2010 წლიდან დღემდე, ყველაზე მაღალ ნიშნულზეა.
პარლამენტის სხდომაზე, ფრაქცია „ევროპული საქართველო - მოძრაობა თავისუფლებისთვის“ წევრმა, სერგი კაპანაძემ განაცხადა, რომ „ქართულმა ოცნებამ“ საგადასახადო წნეხი გაზარადა. მისი თქმით, საგადასახადო შემოსავლები მთლიან შიდა პროდუქტთან მიმართებაში 2013 წელს 24.8% იყო, ხოლო 2017 წლისთვის 26%-ია.
საქართველოში ხუთი სახის საერთო-სახელმწიფოებრივი გადასახადია, ეს რიცხვი „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ არ შეცვლილა. თუმცა, არსებული გადასახადების განაკვეთი და დაბეგვრის ობიექტი შეიცვალა.
აქციზი - აღნიშული გადასახადის დაბეგვრის ობიექტია დასაბეგრი ოპერაციის განხორციელება, აქციზური საქონლის ექსპორტი და იმპორტი. აქციზის განაკვეთი დიფერენცირებულია ცალკეული საქონლის მიხედვით. საქონელის 11 დასაბეგრი ჯგუფიდან, განაკვეთის ზრდა შეეხო მსუბუქი ავტომობილის იმპორტს. ასევე, აქციზის განაკვეთი მნიშვნელოვნად გაიზარდა თამბაქოს ნაწარმზე. მათ შორის, 20 ღერ ფილტრიან სიგარეტზე გადასახადი, 2013 წლიდან დღემდე,  0.6 ლარიდან  1.7 ლარამდეა გაზრდილი, ხოლო უფილტროზე კი - 0.15 ლარიდან 0.6 ლარამდე. 2017 წლიდან ნავთობპროდუქტების აქციზის განაკვეთიც გაიზარდა - ერთ ტონა ბენზინზე გადასახადი 250 ლარიდან 500 ლარამდე, ხოლო ერთ ტონა დიზელზე - 150 ლარიდან 400 ლარამდე. მათ შორის, გაიზარდა განაკვეთი ავტომობილების საწვავად გამოყენებად ბუნებრივ აირზე - 1 000 მეტრ კუბზე 80 ლარიდან 200 ლარამდე.  ნავთობპროდუქტებზე აქციზის განაკვეთის ზრდამ მნიშვნელოვნად იმოქმედა საწვავის ფასებზე. ყველაზე მეტად დიზელი გაძვირდა (36.5%). 2017 წელს არსებულ საწვავის ფასებზე ინფორმაცია შეგიძლიათ იხილოთ ფაქტ-მეტრის კვლევაში. ასევე, 2018 წლამდე აქციზის გადასახადით იბეგრებოდა მობილური საკომუნიკაციო მომსახურება, რომლის განაკვეთი თავიდან 10%-ს შეადგენდა, 2016 წელს 8% -მდე შემცირდა, 2017 წელს - 3% იყო. დღეს ეს გადასახადი გაუქმებულია,
გარდა საერთაშორისო ზარებისა.
საშემოსავლო - ამ სახის გადასახადით დაბეგვრის ობიექტი ფიზიკური პირის შემოსავალია, რომლის განაკვეთი 20%-ს შეადგენს. გასულ წლებში გადასახადის განაკვეთის ცვლილება არ მომხდარა, გარდა ქონების გაქირავება-რეალიზაციიდან მიღებული შემოსავლისა, რომლის განაკვეთი 5%-მდე შემცირდა. თუმცა, 2012 წლის 20 დეკემბერს საგადასახადო კოდექსში შესული ცვლილებებით, გარდამავალი დებულებებიდან ამოღებული იქნა ის მუხლი, რომელიც აღნიშნული გადასახადის ეტაპობრივ შემცირებას გულისხმობდა. კონკრეტულად, 2013 წლის 1 იანვრიდან 2014 წლის 1 იანვრამდე, განაკვეთი 18%, ხოლო 2014 წლის 1 იანვრიდან კი - 15% უნდა ყოფილიყო. მიუხედავად ამისა, კოდექსის აღნიშნული მუხლის ამოქმედებამდე მოხდა მისი ამოღება და საშემოსავლო გადასახადის განაკვეთის შემცირებაზე უარი ითქვა. ხელისუფლებაში ახალი მოსული კოალიცია მიიჩნევდა, რომ საშემოსავლო გადასახადის შემცირება გავლენას ვერ იქონიებდა დაბალი შემოსავლის მქონე პირებზე და ამიტომ, „დაუბეგრავი მინიმუმი“ შემოიღეს,
რაც გულისხმობდა 6 000 ლარამდე შემოსავლის შემთხვევაში გადახდილი გადასახადის უკან დაბრუნებას.  თუმცა, აღნიშნული შეღავათი მხოლოდ 2013-2014 წლებში მოქმედებდა.
მოგებისა და დამატებითი ღირებულების გადასახადის (დღგ) განაკვეთი 2012 წლიდან დღემდე არ შეცვლილა. მოგების გადასახადის დასაბეგრი ობიექტი  საწარმოს მიერ მიღებული ერთობლივ შემოსავლებსა და ხარჯებს შორის სხვაობაა, რომელიც 15%-ით იბეგრება. თუმცა, 2016 წლის მაისში განხორციელებული ცვლილებით, 2017
წლიდან მხოლოდ განაწილებული მოგება იბეგრება. დღგ-ს განაკვეთი 18%-ს შეადგენს, რომელის დაბეგვრის ობიექტია საქონლის იმპორტი, ასევე, კალენდალური წლის განმავლობაში ჯამში 100 000 ლარზე მეტი საქონლის მიწოდება ან/და მომსახურების გაწევა.
იმპორტის -
აღნიშნული გადასახადის დაბეგვრის ობიექტია საქონლის იმპორტირებისას მისი საბაჟო ღირებულება. გადასახადის განაკვეთი საქონლის ჯგუფების მიხედვით 12% და 5%-ს შეადგენს, განსხვავებულია განაკვეთი ალკოჰოლური სასმელებისა და ავტოსატრანსპორტო საშუალებების შემთხვევაში. მსგავსად ზემოთ აღნიშნული ორი გადასახადისა, მისი განაკვეთი არ შეცვლილა.
ქონების
გადასახადი 100%-ით თვითმმართველი ერთეულის ბიუჯეტში მიემართება და მის განაკვეთს თვითმმართველი ერთეულები განსაზღვრავენ, რომელიც წლიურ 1%-ს არ უნდა აღემატებოდეს. აღნიშნული გადასახადის დაბეგვრის ობიექტი კი - ქონების ღირებულებაა. 2012 წლიდან დღემდე, გადასახადის ზედა ზღვრის ცვლილება არ მომხდარა.
იმისათვის, რომ საგადასახადო ტვირთი განისაზღვროს, საჭიროა,  ნომინალურ მთლიან შიდა პროდუქტთან მიმართებით ნაერთი ბიუჯეტის საგადასახადო შემოსავლების პროცენტული წილის დადგენა, ანუ ერთი წლის განმავლობაში ქვეყანაში წარმოებული საქონელი და მომსახურებიდან მიღებული შემოსავლის, რამდენი პროცენტი მიდის გადასახადებში.
საგადასახადო ტვირთი (%) 2010-2017 წლებში
image001 შენიშვნა* საპროგნოზო მშპ და საბიუჯეტო წლის საგადასახადო შემოსავლები
როგორც ვხედავთ, ბოლო წლებში საგადასახადო ტვირთი ზრდადია, რომელიც 2017 წლის საპროგნოზო მაჩვენებლით 26.7%-ია. აქვე აღსანიშნავია, რომ „საქართველოს სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების სტრატეგია - 2020
“ მიხედვით, მთავრობის გეგმაა საგადასახადო ტვირთის 25% -მდე შემცირება, თუმცა ტენდენცია საპირისპიროა.
გარდა ზემოთ მოცემული მაჩვენებლებისა, რიგი გადასახადების განკვეთისა და დაბეგვრის ობიექტის ცვლილებიდან გამომდინარე, მნიშვნელოვანია ცალ-ცალკე გადასახადის წილის ჩვენება მშპ-სთან მიმართებაში და მათი ცვლილების ტენდენცია.
საგადასახადო ტვირთი 2010-2017 წლებში, გადასახადების სახეების მიხედვით (%)
image002 შენიშვნა* საპროგნოზო მშპ და საბიუჯეტო წლის საგადასახადო შემოსავლები
2013-2017 წელბში ცალკეული გადასახადებიდან აქციზის შემთხვევაში  საგადასახადო ტვრითი ყველაზე მეტად 1.3% პუნქტით არის გაზრდილი. ამავე პერიოდში, საშემოსავლო გადასახადის ტვირთი 0.8% პუქნტით გაიზარდა, ხოლო მოგების - 0.6% პუნქტით შემცირდა. 2013 წელთან შედარებით, გასულ წელს დღგ-ის ტვირთი 0.7% პუნქტით გაიზარდა.

Verdict: Sergi Kapanadze’s statement is TRUE.
The tax burden is the ratio of budget tax incomes to the GDP. It has been increasing since 2013. It increased by 1.9 percentage points in the period of 2013-2017. The tax burden was 24.8% in 2013 with the estimated figure for 2017 having increased to 26.7%.
An increase in the excise tax rate resulted in a 1.3 percentage point growth of the tax burden and 0.6 of a percentage point decrease in the profit tax burden owing to changes in taxation. The Value Added Tax (VAT) burden, after decreasing by one percentage point in 2013, has once again increased.
In short, Georgia’s tax burden has been increasing for the last five years and is currently at its highest level since 2010.
Analysis At a session of the Parliament of Georgia, European Georgia Movement for Freedom member, Sergi Kapanadze, stated
that the Georgian Dream had increased the tax burden. Mr Kapanadze stated that the ratio of tax incomes to the GDP was 24.8% in 2013 and reached 26% in 2017.
There are five types of national taxes in Georgia. This number did not change after the Georgian Dream came to power. However, some of the tax rates and taxation subjects did indeed change.
Excise Tax: Taxable transactions as well as the export and import of excised goods are subjects of excise tax. The excise tax rate is differentiated for certain types of goods. Of the 11 taxable groups of goods, the excise tax rate increased for vehicle imports. In addition, the excise tax rate increased significantly on tobacco products. From 2013, the excise tax rate for a 20-package of filtered cigarettes increased from GEL 0.6 to GEL 1.7 whilst the excise tax rate for a 20-package of unfiltered cigarettes increased from GEL 0.15 to GEL 0.6. The excise tax rate for fuel products has also increased from 2017. It went up from GEL 250 to GEL 500 for one tonne of petroleum and from GEL 150 to GEL 400 for one tonne of diesel. The excise tax rate also increased for natural gas used as vehicle fuel. It increased from GEL 80 per 1,000 cubic metres to GEL 200. The excise tax hike on petroleum products has significantly affected local fuel prices. The increase in the price of diesel has been the highest (36.5%). Information in regard to fuel prices before 2017 can be found in FactCheck’s research. In addition, mobile communications services were also a subject of excise tax until 2018. Initially, the services were taxed at 10%. The rate decreased to 8% in 2016 and to 3% in 2017. Currently, this tax has been abolished
for all but international calls.
Income Tax: An individual’s income is subject to an income tax of 20%. There have been no changes to income tax in the last years with the only exception being income received from renting or selling property (its tax rate decreased to 5%). However, in accordance with amendments to the Tax Code of Georgia enacted on 20 December 2012, those articles in the code which envisioned the gradual reduction of the income tax rate were removed from the list of transitional provisions. Specifically, in the period between 1 January 2013 and 1 January 2014, the income tax rate was to be reduced to 18% and then further decreased to 15% from 1 January 2014. The article regarding these changes was removed before it came into force with the idea of decreasing the income tax rate being rejected altogether. The new coalition government believed that a decrease in the income tax rate could not have had any impact upon the low-income segment of the population and instead introduced
the so-called “Untaxed Minimum.” This envisioned tax returns for individuals with a yearly income of less than GEL 6,000. However, the aforementioned tax preference was only in force from 2013-2014.
Profit Tax and Value Added Tax (VAT): The rates for both of these taxes have not changed since 2012. The difference between the total incomes and the total expenses of an enterprise is taxable by profit tax at a rate of 15%. However, as a result of changes enacted
in May 2016, only distributed income has been taxable starting from 2017.  The VAT rate is 18% with imported goods as well as the delivery of goods and services valued at more than GEL 100,000 in one calendar year subjected to the tax.
Import Tax:
Import tax is applied to the customs duty on imported goods. The import tax rate constitutes 12% and 5% according to particular groups of goods. There are different import tax rates for vehicles and alcoholic beverages. The import tax rates have not changed under the Georgian Dream government.
Property Tax:
Income generated by the collection of property tax is fully channelled to the budget of a self-governing entity which determines its rate and which should not exceed 1% annually. A property’s value is subject to property tax. The property tax rate ceiling has not been altered since 2012.
It is necessary to calculate the consolidated budget tax incomes to the nominal GDP in order to determine the amount of the tax burden. To do this, we have to calculate the percentage of income going to taxes which was generated from goods and services delivered to the country in the period of one year.
Tax Income (%) in 2010-2017
Note* Estimated GDP and tax incomes for a budget year
As we see, the tax burden has had a tendency of growth in the last years and is at 26.7% according to 2017 estimates. Of note is that the Government of Georgia plans to reduce the tax burden to 25% in accordance with its Social and Economic Development Strategy – 2020
although the trend does show the opposite.
Apart from the aforementioned figures, it is important to see the ratio of the taxes to the GDP as well as the tendency of their changes as a result of changes in tax rates and taxable subjects.
Tax Burden in 2010-2017, Given Per Each Type of Tax (%)
Note* Estimated GDP and tax incomes for a calendar year
Of the country’s different taxes, the tax burden increased the most (1.3%) in the case of excise tax in 2013-2017. In this same period, the income tax burden increased by 0.8 percentage points whilst the profit tax burden decreased by 0.6 percentage points. As compared to 2013, the VAT burden increased by 0.7 percentage points.