პროფესიული განათლების გამოწვევები საქართველოში
პროფესიული განათლება არის სახელობო განათლება, რომელიც ადამიანს ვაჭრობის, ხელოსნობისა თუ ტექნიკური ტიპის, ასევე სხვადასხვა სფეროში (ინჟინერია, მედიცინა, არქიტექტურა, იურისპრუდენცია და ა.შ.) დამხმარე სამუშაოების შესასრულებლად ამზადებს. პროფესიული განათლების სისტემის ამოცანაა უზრუნველყოს ქვეყანაში ბიზნესისათვის ძირითადი სამუშაო ძალის ბირთვის მომზადება. შესაბამისად, პროფესიული განათლება ქვეყნის განვითარების გზაზე პრიორიტეტული და გრძელვადიან შედეგებზე გათვლილი სფეროა. საქართველოში პროფესიული განათლების დაბალმა პრესტიჟმა, პოტენციური სტუდენტების ინფორმირებულობის ძალიან დაბალმა დონემ, გარკვეული პროფესიების დაუფლების შესაძლებლობის არ არსებობამ, პროფესიული კვალიფიკაციის სისტემის დახვეწის აუცილებლობამ, პროფესიული განათლების მომზადების სფეროში ხარისხის უზრუნველყოფის სისტემის არ არსებობამ და  პროფესიული განათლების ხელმისაწვდომობის პრობლემამ გააჩინა რეფორმების გატარების რეალური საჭიროება, რისთვისაც  2007 წლის 23 აპრილს, საქართველოს პარლამენტმა მიიღო კანონი „პროფესიული განათლების შესახებ“. აღნიშნული კანონი იყო პირველი წინ გადადგმული ნაბიჯი სისტემაში არსებული აშკარა პრობლემების გადაჭრის გზაზე. საქართველოში მოქმედი პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებები ორ კატეგორიად იყოფა: პროფესიული კოლეჯი - პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულება, რომელიც მხოლოდ პირველი სამი საფეხურის პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებს ახორციელებს. საზოგადოებრივი კოლეჯი - პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულება, რომელიც პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამის პარალელურად მოსამზადებელ ზოგადსაგანმანათლებლო ან/და ლიბერალური განათლების საგანმანათლებლო პროგრამებს ახორციელებს. ის ასევე, უფლებამოსილია ქართული ენის საგანმანათლებლო პროგრამა განახორციელოს. გარდა ამისა, კანონის მიხედვით, სახელობო საგანმანათლებლო პროგრამები შეიძლება განხორციელდეს ზოგადსაგანმანათლებლო და უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში. დღეისათვის საქართველოში 67 საზოგადოებრივ-პროფესიული კოლეჯი ფუნქციონირებს, მათგან ავტორიზებული სახელმწიფო საზოგადოებრივ/პროფესიული კოლეჯი არის 17, სახელმწიფო წილობრივი მონაწილეობით დაფუძნებული კოლეჯი - 6, ხოლო ავტორიზებული კერძო პროფესიული/საზოგადოებრივი კოლეჯი - 44. რაც შეეხება ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებს, 7 კერძო და 1 სახელმწიფო დაწესებულება შეასწავლის პროფესიულ განათლებას, ხოლო უმაღლეს საგანმანათლებლო საფეხურზე 16 კერძო და 15 სახელმწიფო დაწესებულება. საბოლოო ჯამში, საქართველოში 106 დაწესებულებაშია შესაძლებელი სტუდენტი დაეუფლოს პროფესიულ განათლებას, მათგან 67 კერძოა, ხოლო 39 სახელმწიფო. აღსანიშნავია, რომ პროფესიული განათლება საქართველოში დიდი პოპულარობით ვერ სარგებლობს. თითქმის ყოველ წელს პროფესიული სასწავლებლების სტუდენტთა მიღების ნაკადები იკლებს. 2017 წელს, 2016 წელთან შედარებით, პროფესიული სასწავლებლების მიერ მიღებული ნაკადის რაოდენობა შემცირებულია, მნიშვნელოვნად არის შემცირებული 2013 წელთან შედარებით, ყოველ მომდევნო წელს მიღებული სტუდენტების რაოდენობაც როგორც სახელმწიფო, ისე კერძო პროფესიულ სასწავლებლებში. თუ 2013 წელს სახელმწიფო პროფესიული სასწავლებლებით სარგებლობდა 12 499 სტუდენტი, ხოლო კერძოთი - 6 566, იგივე მაჩვენებლები 2017 წლისთვის 11 533 და 4 613-ია (იხ. ცხრილი 1; ცხრილი 2).   ცხრილი 1: სახელმწიფო პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სტუდენტთა მიღება დაწესებულების სტატუსისა და ტიპის მიხედვით, 2013-2017 წლები
2013 2014 2015 2016 2017
ზოგადსაგანმანათლებლო 0 0 0 21 20
პროფესიული 4 369 4 083 4 106 4 197 4 082
საზოგადოებრივი 6 842 4 767 5 078 5 122 5 600
უმაღლესი საგანმანათლებლო 1 288 1 368 1 998 2 489 1 831
სულ 12 499 10 218 11 182 11 829 11 533
ცხრილი 2: კერძო პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სტუდენტთა მიღება დაწესებულების სტატუსისა და ტიპის მიხედვით, 2013-2017 წლები
ზოგადსაგანმანათლებლო 149 101 97 151 52
პროფესიული 911 631 522 386 391
საზოგადოებრივი 4 555 3 664 3 226 3 080 3 202
უმაღლესი საგანმანათლებლო 951 547 774 894 968
სულ 6 566 4 943 4 619 4 511 4 613
როგორც ცხრილი 2-დან ჩანს, განსაკუთრებით აშკარაა შემცირება კერძო პროფესიულ სასწავლებლებში, რისი გამომწვევიც, ძირითადად, დაფინანსების წესია. კერძო პროფესიული სასწავლებლები ვერ სარგებლობენ სახელმწიფოს მიერ გამოყოფილი ვაუჩერების სისტემით, სახელმწიფო პროფესიულ სასწავლებლებში კი არ არის საკმარისი ადგილები, რათა დაკმაყოფილდეს საბაზრო მოთხოვნა.  კერძო პროფესიული კოლეჯები სახელმწიფოსგან არანაირი სახის ფინანსურ დახმარებას არ იღებენ, რაც მათ კონკურენტუნარიანობის ხარისხს საკმაოდ ამცირებს. რეალურად, ბაზარზე არსებობს სახელმწიფო და კერძო კოლეჯები იდენტური სპეციალობებით და როდესაც სახელმწიფო კოლეჯში სწავლას სახელმწიფო აფინანსებს, შესაბამისად, სტუდენტთა უმრავლესობა სახელმწიფო კოლეჯში სწავლას არჩევს. ამასთან, კერძო კოლეჯების კონკურენტები არამარტო სახელმწიფო კოლეჯები არიან, არამედ უმაღლესი და საშუალო სასწავლო დაწესებულებები, რომელთაც სურვილის შემთხვევაში, კანონმდებლობით მინიჭებული აქვთ პროფესიული პროგრამების სწავლების უფლებაც. აღსანიშნავია ერთი მნიშვნელოვანი ტენდენციაც, უმაღლეს და პროფესიულ სასწავლებლებში განათლების მიღების მსურველთა შორის ძალიან დიდი დისპროპორციაა. მაგალითისთვის, თუ 2017 წელს პროფესიულ სასწავლებლებმა საერთო ჯამში 16 146 აპლიკანტი მიიღო, იგივე წელს უმაღლეს სასწავლებლებში 28 206 სტუდენტი ჩაირიცხა.  2017 წელს ეს დისპროპორცია 32 პროცენტული პუნქტი იყო (66% - 34%), 2016 წელს 28 პროცენტული პუნქტი (64% - 36%), 2015 და 2014 წლებში, ასევე, 28 პროცენტული პუნქტი შესაბამისი 64%-36% დისბალანსით, ხოლო 2013 წელს 18 პროცენტული პუნქტი, 59%-41%-იანი დისბალანსით, უმაღლესი სასწავლებლების სასარგებლოდ (იხ. დიაგრამა 1).   დიაგრამა 1: უმაღლეს და პროფესიულ სასწავლებლებში ჩარიცხული სტუდენტების პროცენტული თანაფარდობა, 2013-2017 წლები dia   რაც შეეხება პროფესიული სასწავლებლის კურსდამთავრებულთა დასაქმების სტატისტიკას, 2013 წლიდან დასაქმების პროცენტული მაჩვენებელი იზრდება. ზრდა 2-3 პროცენტულ პუნქტში მერყეობს. ყველაზე მაღალი ზრდა დაფიქსირდა 2016 წელს, როდესაც 2015 წელთან შედარებით, დასაქმებულების მაჩვენებელი 6%-ით გაიზარდა და 56%-ზე დაფიქსირდა (იხ. ცხრილი 3). მიუხედავად ზრდის ტენდენციისა, პროფესიული სასწავლებლების კურსდამთავრებულთა დასაქმების მაჩვენებლები მაინც საკმაოდ დაბალია - კურსდამთავრებულთა დაახლოებით ნახევარი უმუშევარია. აღნიშნულის გამომწვევი ერთი მხრივ შეიძლება იყოს პროგრამების მომზადების დაბალი ხარისხი, ხოლო მეორე მხრივ ქვეყანაში სამუშაო ადგილების სიმცირე.   ცხრილი 3: პროფესიული სასწავლებლების კურსდამთავრებულთა დასაქმების პროცენტული მაჩვენებელი 2014-2017 წლებში
წელი 2013 2014 2015 2016 2017
მაჩვენებელი% 38, 9 % 42 % 47 % 56 % 56, 2 %
წყარო: განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო   2015 წელს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს დაკვეთით, შპს „ბი სი ჯი კვლევამ“ შრომის ბაზრის მოთხოვნის კომპონენტის კვლევა ჩაატარა. მონაცემთა განზოგადების შედეგად აღმოჩნდა, რომ საქართველოს მასშტაბით არსებულ 63 387 ორგანიზაციაში დასაქმებულია სულ 908 374 ადამიანი. აქედან, ყველაზე მეტი ორგანიზაცია (32 486) თბილისზე მოდის და შესაბამისად, დასაქმებულების ყველაზე მეტი რაოდენობაც (497 135 ადამიანი) თბილისში ფიქსირდება. კვლევამ ცხადყო, რომ დასაქმებულებს შორის, დიდწილად, წარმოდგენილია უმაღლესი განათლების მქონე ადამიანები (49 %), რომელთაც გააჩნიათ შესაბამისი პროფესიული კომპეტენცია. მინიმალური საკვალიფიკაციო დონის მოთხოვნის მიხედვით, დასაქმებულებს შორის მეორე ადგილზეა საშუალო განათლების მქონე ადამიანების კატეგორია (31.9%), რაც მეტყველებს დაბალი საკვალიფიკაციო დონის მოთხოვნის სამუშაოების სიმრავლეზე. საგულისხმოა იმ პოზიციების სიმცირე, რომელზედაც დასაქმებულები არიან პროფესიული განათლების მქონე ადამიანები (14.7%). შრომის ბაზრის მოთხოვნის კომპონენტების თვისებრივი კვლევის თანახმად, პროფესიული განათლების მქონე ადამიანების მოთხოვნა შრომის ბაზარზე საკმაოდ დაბალია.

Vocational education is one which prepares individuals to work in the trades, craft, as technicians or in support roles within various professions (engineering, medicine, architecture, law, etc.). The goal of a vocational education system is to produce a critical workforce for business in a country. Therefore, vocational education is a field which offers long-term results for a country along its path to development. In Georgia, the perceived lack of prestige in vocational education, the low level of awareness of vocational training among potential students, the absence of possibilities to learn certain professions, the need for a sophisticated professional qualification system, the non-existence of a quality assurance system in vocational education and various other problems in regard to the accessibility of vocational education has prompted a real necessity for implementing reforms. To this end the Parliament of Georgia adopted a Law on Vocational Education on 23 April 2007. This law represented the first step forward in order to solve the significant problems within the vocational education system. Vocational education facilities in Georgia are divided into two categories:  1) vocational college – a vocational education facility which provides only the first of the three levels of vocational education programmes and 2) community college – a vocational education facility which provides general education or/and liberal arts education programmes alongside professional education programmes. A community college is also able to offer a Georgian language education programme as a part of its vocational training. In addition, vocational education programmes can also be provided in secondary and higher education establishments as stipulated by the Law on Vocational Education. Currently, there are 67 community-vocational colleges in Georgia. Of these, 17 are authorised state community-vocational colleges, six are colleges funded with government participation and 44 are authorised private vocational-community colleges. In regard to secondary education establishments, seven private and one state establishments provide vocational education whilst there are 16 private and 15 state universities that deliver vocational education programmes at the tertiary education level. In total, a student can get vocational education in 106 establishments throughout Georgia. Of this amount, 67 are private and 39 are state-owned. Of unfortunate note is that vocational education is not very popular in Georgia. The number of students being admitted to vocational schools declines almost every year. The number of students admitted to vocational schools in 2017 decreased as compared to 2016. In addition, the number of students admitted to both public and private vocational schools has been dropping every year since 2013. There were 12,449 students enrolled in state vocational schools and 6,566 students enrolled in private vocational schools in 2012. These figures dropped to 11,533 and 4,613, respectively, in 2017 (see Table 1 and Table 2).   Table 1: Enrollment in State Vocational Education Schools in Terms of Type and Status of School (2013-2017)
2013 2014 2015 2016 2017
Secondary Education 0 0 0 21 20
Vocational 4,369 4,083 4,106 4,197 4,082
Community 6,842 4,767 5,078 5,122 5,600
TertiaryEducation 1,288 1,368 1,998 2,489 1,831
Total 12,499 10,218 11,182 11,829 11,533
Table 2: Enrollment of Student in Private Vocational Education Schools Based on Status and Type of School (2013-2017)
Secondary Education 149 101 97 151 52
Vocational 911 631 522 386 391
Community 4,555 3,664 3,226 3,080 3,202
Tertiary Education 951 547 774 894 968
Total 6,566 4,943 4,619 4,511 4,613
As indicated in Table 2, the decreased number of students is especially obvious in the case of private vocational education schools which is primarily stipulated by the funding rule. Private vocational education schools are not part of the state voucher system whilst there are not enough places in state vocational education schools to meet the market demands. Private vocational education schools do not get any state funding which undermines their competitiveness. In fact, both private and state colleges operate on the market with identical education programmes but the majority of students naturally tend to apply to state colleges because the state provides funding to study there. In addition, private vocational colleges are in competition not only with state vocational colleges but with other secondary and tertiary education institutions as well which are authorised by the law to provide vocational education programmes at their will. Another important trend is also of note. There is a huge disproportion between those wanting to study in higher education establishments and those going to vocational schools. For instance, vocational schools admitted 16,416 applicants in total in 2017 whilst 28,026 students enrolled in higher education establishments in the same year. The disproportion was 32 percentage points (66% v. 34%) in 2017, 28 percentage points (64% v. 36%) in 2016, 2015 and 2014 and 18 percentage points in 2013 (59% v. 41%) (see Diagram 1).   Diagram 1: Ratio of Students Enrolled in Tertiary Education Establishments and Vocational Schools (2013-2017) dia   In regard to employment statistics of graduates of vocational schools, the employment figure (%) has been increasing since 2013 with growth fluctuating within 2-3 percentage points. The highest growth in employment was registered in 2016 when the employment figure increased by 6% as compared to 2015 and reached 56%. Despite this trend of growth, the employment figures for vocational school graduates are still very low – nearly half of all graduates are unemployed. On the one hand, the poor quality of the existing programmes could be one reason behind this and, on the other hand, it could be stipulated by the lack of available jobs in the country.   Table 3: Vocational School Graduate Employment Statistics in 2014-2017
Figure (%) 38.9% 42% 47% 56% 56.2%
Source: Ministry of Education, Science, Culture and Sport   In 2015, the Ministry of Health, Labour and Social Affairs of Georgia commissioned a research study on the labour market demand which was carried out by BCG LTD. As a result of data generalisation, BCG found out that a total of 908,374 people are employed in 63,387 organisations throughout the country. Of this amount, the largest number of these organisations (32,486) is located in Tbilisi which means that the capital has the highest number (497,135) of employed persons. The research also illustrated that of those employed, most (49%) are individuals with a tertiary level education and who possess relevant professional competencies. In terms of the minimum qualification level demand, individuals with a secondary education (31.09%) constitute the second largest group of those employed which indicates the abundance of low-skilled jobs. Of note is the scarcity of positions where individuals with a vocational education (14.7%) are employed. In accordance with the qualitative research study of the labour market demand component, the demand for individuals with a vocational education on the labour market is very low.