რეზიუმე: ფინანსთა მინისტრის მიერ ნახსენები „მცირე მთავრობის“ კონცეფცია ყოფილი პრემიერ-მინისტრის მამუკა ბახტაძის პოსტზე წარდგენისას გამოცხადებულ ინიციატივებს შორის ერთ-ერთია. საერთაშორისო ორგანიზაციები მთავრობის ზომის შესაფასებლად რამდენიმე ინდიკატორს ერთდროულად იყენებენ (International Monetary Fund, Fraser Institute, OECD). მათ შორის, ძირითად ინდიკატორად მიჩნეულია ბიუჯეტის მთლიანი ხარჯების წილი მშპ-ში, რომელიც ყველაზე ხშირად გამოიყენება. მიუხედავად აღნიშნულისა, მინისტრთა კაბინეტის წევრები მთავრობის ზომის შეფასებისათვის მხოლოდ ბიუროკრატიის შრომითი ანაზღაურების მშპ-სთან ფარდობის მაჩვენებელს იყენებენ, რაც არასწორია.
თავისთავად მინისტრის მიერ დასახელებული მონაცემი რეალობას შეესაბამება და 2020 წლის ბიუჯეტის თანახმად ბიუროკრატიის შრომის ანაზღაურება ამავე პერიოდის საპროგნოზო მშპ-ს 4.4%-ია (მინისტრის მიერ დასახელებული 4.8% შეესაბამება ბიუჯეტის მეორე წარდგენისას არსებულ მონაცემს, რაც შემდგომში დაკორექტირდა) და 2016-2020 წლებში შემცირების ტენდენციით ხასიათდება.
თუმცა მთავრობის ზომის ანალიზისას მეტად მნიშვნელოვანი ინდიკატორია სახსრების ის მოცულობა რასაც განკარგავს მთავრობა. აღნიშნული მიზნით ერთიანი ბიუჯეტის არაფინანსური აქტივების ზრდისა და ხარჯების მუხლების ჯამური მაჩვენებელი გამოიყენება. მთავრობის მიერ განკარგული სახსრების წილი მთლიან შიდა პროდუქტში არ იმეორებს ბიუროკრატიის სახელფასო ხარჯებისათვის დამახასიათებელ კლების ტენდენციას. მთავრობის მიერ განკარგული რესურსის წილი მშპ-სთან 2016-2020 წლებში 30%-ის მიდამოებში ნარჩუნდება. უფრო კონკრეტულად აღნიშნული მაჩვენებელი 2020 წელს 30.1%-ის ნიშნულზეა და უმნიშვნელოდ ჩამოუვარდება 2019 წლის მონაცემს, 2016-2017 წლებისას კი შესაბამისად 0.5 და 0.7 პროცენტული პუნქტით აღემატება.
რაც შეეხება მტკიცებას, რომ დასახელებული მონაცემი (4.8%) ერთ-ერთი დაბალია მსოფლიოში, უცნობია რა სტატისტიკურ მონაცემებს ეყრდნობა მინისტრი, ვინაიდან საუბარია დაუმტკიცებელი ბიუჯეტის პარამეტრზე. მოცემული სახით სხვა ქვეყნების ბიუჯეტების შესახებ აგრეგირებულ მონაცემებს (ოპერატიულად) არცერთი საერთაშორისო ორგანიზაცია არ აქვეყნებს. უახლესი მონაცემები მსოფლიო ბანკის მონაცემთა ბაზებში 2017 წლით თარიღდება, რაც მოძველებული მონაცემია მოცემული მსჯელობისათვის. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრი“ არ შედის მსჯელობის მოცემულ ნაწილში.
პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას, საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა ივანე მაჭავარიანმა აღნიშნა, რომ მთავრობა ერთგული რჩება ე.წ „მცირე მთავრობის“ კონცეფციის და 2020 წლის ბიუჯეტის თანახმად ბიუროკრატიის სახელფასო ხარჯი, სსიპ-ების საკუთარი შემოსავლების გათვალისწინებით, მთლიანი შიდა პროდუქტის 4.8%-ის ნიშნულზეა. მინისტრისვე შეფასებით, ეს მაჩვენებელი მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე დაბალია და შეფასებისას მხედველობაში იღებს ბიუჯეტის გამჭვირვალობის მაღალი სტანდარტის მქონე ქვეყნების ასეულს.
ფინანსთა მინისტრის მიერ ნახსენები „მცირე მთავრობის კონცეფცია“ ყოფილი პრემიერ-მინისტრის მამუკა ბახტაძის პოსტზე წარდგენისას ნათქვამ ინიციატივებს შორის ერთ-ერთია. ხელისუფლების მიერ ინიციატივის გამოცხადებიდან დღემდე, მთავრობის ზომის შესაფასებლად მხოლოდ ბიუროკრატიის შრომითი ანაზღაურების მშპ-სთან ფარდობა განიხილება. სინამდვილეში, მთავრობის ზომის შეფასების არაერთი ინდიკატორი არსებობს, რომლებიც ძირითადად ეფუძნება ნაერთი ბიუჯეტის კონსოლიდირებული მაჩვენებლების მშპ-სთან შეფარდებას. საერთაშორისო ორგანიზაციები მთავრობის ზომის შესაფასებლად რამდენიმე ინდიკატორს ერთდროულად იყენებენ (International Monetary Fund, Fraser Institute, OECD). მათ შორის, ძირითად ინდიკატორად მიჩნეულია ბიუჯეტის მთლიანი ხარჯების წილი მშპ-ში, რომელიც ყველაზე ხშირად გამოიყენება. მთავრობის მთლიანი ხარჯები ნაერთი ბიუჯეტის გადასახდელებია, რომლიც მოიცავს სახელმწიფოს (ცენტრალური), ავტონომიური რესპუბლიკის და თვითმმართველი ერთეულის გადასახდელებს და წარმოადგენს ყველა დონის მთავრობის მიერ საჯარო საქონლისა და მომსახურების წარმოების დანახარჯებს. მეორე ინდიკატორი კი საჯარო სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობას უკავშირდება და არა მათი შრომის ანაზღაურების მოცულობას, რადგან მსგავს ხარჯებს ბიუჯეტის გადასახდელები ისედაც მოიცავს. მიუხედავად ამისა, ინიციატივის წარმატებით განხორციელების შესაფასებლად მთავრობა მხოლოდ ბიუროკრატიის სახელფასო ხარჯს იყენებს. აქვე აღსანიშნავია, რომ საკითხის ინიცირებისას მამუკა ბახტაძემ მიზნად მაჩვენებლის 3.9%-მდე შემცირება დასახა, მაშინ, როცა აღნიშნული მიზანი უკვე მიღწეული იყო და ხელისუფლების მხრიდან დამატებით მცდელობებს არ საჭიროებდა. „ფაქტ-მეტრს“ აღნიშნულ საკითხზე არაერთი სტატია აქვს მომზადებული (ბმული 1; ბმული 2; ბმული 3; ბმული 4).
2020 წლის ბიუჯეტის პროექტის თანახმად, ბიუროკრატიის სახელფასო ხარჯი ერთიან ბიუჯეტში 2.36 მლრდ ლარს შეადგენს რაც საპროგნოზო მშპ-ს 4.4%-ია. (მინისტრი საუბარში გულისხმობდა ბიუჯეტის პროექტს მეორე წარდგენისას, როცა აღნიშნული მაჩვენებელი 4.8%-ს შეადგენდა). შესაბამისი მონაცემის ცვლილებას ბოლო წლებისათვის გრაფიკი 1 ასახავს.
გრაფიკი 1. შრომის ანაზღაურება ერთიან ბიუჯეტში
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, მოცემული მაჩვენებელი 2016-2020 წლებში შემცირების ტენდენციით ხასიათდება. რაც შეეხება მტკიცებას, რომ აღნიშნული მონაცემი (4.8%) ერთ-ერთი დაბალია მსოფლიოში, უცნობია რა სტატისტიკურ მონაცემებს ეყრდნობა მინისტრი, ვინაიდან საუბარია დაუმტკიცებელი ბიუჯეტის პარამეტრზე, მოცემული სახით სხვა ქვეყნების ბიუჯეტების შესახებ აგრეგირებულ მონაცემებს (ოპერატიულად) არცერთი საერთაშორისო ორგანიზაცია არ აქვეყნებს. უახლესი მონაცემები მსოფლიო ბანკის მონაცემთა ბაზებში 2017 წლით თარიღდება, რაც მოძველებული მონაცემია მოცემული მსჯელობისათვის. ამავდროულად მსოფლიოში ქვეყნების საბიუჯეტო მოწყობა არსებითად განსხვავდება ერთმანეთისაგან და სიღრმისეული ანალიზის გარეშე ცალკეული კომპონენტის შედარება შესაძლებელია იყოს შეცდომაში შემყვანი. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრი“ არ შედის მსჯელობის მოცემულ ნაწილში და შემოიფარგლება მითითებით, რომ მსგავსი შესადარისი მონაცემების ხელმისაწვდომი სახით არსებობა სათუოა.
თუმცა მთავრობის ზომის ანალიზისას მეტად მნიშვნელოვანი ინდიკატორია სახსრების ის მოცულობა რასაც განკარგავს მთავრობა, მოცემული მიზნით ერთიანი ბიუჯეტის არაფინანსური აქტივების ზრდისა და ხარჯების მუხლების ჯამური მაჩვენებელი გამოიყენება. შესაბამის მონაცემებს გრაფიკი 2 ასახავს.
გრაფიკის 2. ერთიანი ბიუჯეტის ხარჯებისა და არაფინანსური აქტივების ზრდის ფარდობა მშპ-სთან
როგორც ცხრილიდან ჩანს, მთავრობის მიერ განკარგული სახსრების წილი მთლიან შიდა პროდუქტში არ იმეორებს ბიუროკრატიის სახელფასო ხარჯებისათვის დამახასიათებელ კლების ტენდენციას. ერთიანი ბიუჯეტის მთლიანი ხარჯების [1] წილი მშპ-სთან 30%-ის მიდამოებში ნარჩუნდება. უფრო კონკრეტულად აღნიშნული მაჩვენებელი 2020 წელს 30.1%-ის ნიშნულზეა და უმნიშვნელოდ ჩამოუვარდება 2019 წლის მონაცემს, 2016-2017 წლებისას კი შესაბამისად, 0.5 და 0.7 პროცენტული პუნქტით აღემატება.

Resume: The “small government” concept, as mentioned by the Minister of Finance of Georgia, is one of the initiatives voiced by the former Prime Minister, Mamuka Bakhtadze, upon his assumption of the Prime Minister’s duties. International organisations use several indicators simultaneously (International Monetary Fund, Fraser Institute, OECD) to measure a government’s size. Of these indicators, the total budget expenses to GDP ratio is the main one which is used most frequently. Despite this, members of government use the bureaucracy wage expenses to GDP ratio alone to measure the government’s size, something which is incorrect.
The figure named by the Minister of Finance does correspond to the reality. In accordance with the 2020 budget, bureaucracy labour remuneration constitutes 4.4% of the same period’s estimated GDP (the 4.8% named by Ivane Machavariani is a figure from the second presentation of the budget which was adjusted later) and in 2016-2020 has been characterised with a decrease trend.
However, whilst analysing the government’s size, the amount of funds under the government’s disposal is a very important indicator. To this end, the total sum of non-financial assets growth and expenses of the common budget is used. Unlike bureaucracy wage expenses, the share of funds under the government’s disposal in the GDP does not have a decrease trend. The government-managed resources to GDP ratio in 2016-2020 has been kept at around 30%. More specifically, that figure stands at 30.1% in 2020 and is slightly below the 2019 figure whilst being 0.5 and 0.7 of a percentage point higher as compared to the 2016 and 2017 figures, respectively.
In regard to the claim that the aforementioned figure (4.8%) is one of the lowest in the world, it is unknown what statistical data are being utilised by the Minister since this refers to the parameter of the budget which has not yet been approved. None of the international organisations publishes aggregated data (in real time) on the budgets of different countries in this form. The latest data in the World Bank database are from 2017 which are outdated for this discussion. Therefore, FactCheck refrains from discussing this particular part of the statement.
The Minister of Finance, Ivane Machavariani, in his speech before the Parliament of Georgia, stated that the Government of Georgia remains faithful to the so called “small government” concept and bureaucracy wage expenses, constitute 4.8% of the gross domestic product according to the 2020 budget and considering the own income of the LEPLs. The Minister has also concluded that the aforementioned figure is one of the lowest in the world and for this assessment, he refers to the first 100 countries with the best standards of budget transparency.
The “small government” concept, as mentioned by the Minister of Finance of Georgia, is one of the initiatives voiced by the former Prime Minister, Mamuka Bakhtadze, upon his assumption of the Prime Minister’s duties. Since voicing that initiative and to the present day, the government is using the bureaucracy wages to GDP ratio to measure the government’s size. In fact, there is a myriad of indicators to measure a government’s size which are mostly based on the budget’s consolidated figures to GDP ratio. International organisations use several indicators simultaneously (International Monetary Fund, Fraser Institute, OECD) to measure a government’s size. Of those indicators, the total budget expenses to GDP ratio is the main one which is used most frequently. The total government expenses are the consolidated budget’s payables which include the government’s (central), the autonomous republic’s and the self-governing units’ payables and are all level government’s expenses to produce public goods and services. The second indicator is related to the number of employees in the public sector instead of their labour remuneration since budget payables already incorporate such expenses. Despite this, in order to give a successful assessment of the initiative, the government uses the bureaucracy wage expense component only. Of further note is that whilst initiating the small government concept, Mamuka Bakhtadze’s stated goal was to reduce that figure to 3.9% whereas that goal had already been achieved and had not required additional efforts from the government. FactCheck has published multiple articles on this topic (link 1, link 2, link 3 and link 4).
In accordance with the 2020 draft budget, the bureaucracy wage expense in the common budget is GEL 2.36 billion which is 4.4% of the estimated GDP (in his speech, Ivane Machavariani referred to the second presentation of the budget when that figure was at 4.8%). Graph 1 illustrates the changes of the respective data in the last years.
Graph 1: Labour Remuneration in the Common Budget
As illustrated by the graph, the given figure was characterised with a decrease trend in 2016-2020. In regard to the claim that the aforementioned figure (4.8%) is one of the lowest in the world, the statistical data utilised by the Minister are unknown. This is because it refers to the parameter of the budget which has not yet been approved and none of the international organisations publish the aggregated budget data (in real time) of different countries in this form. The latest data in the World Bank database are from 2017 which are outdated for this discussion. At the same time, budgets in the world are substantially different from each other and without in-depth analysis, a comparison of certain components could be misleading. Therefore, FactCheck refrains from discussing this particular part of the statement and confines itself to one indication that the accessibility of such comparable data is doubtful.
However, whilst analysing the government’s size, the amount of funds under the government’s disposal is a very important indicator. To this end, the total sum of the non-financial assets growth and expenses components of the common budget is used. Graph 2 illustrates the respective data.
Graph 2: Common Budget Expenses and Non-financial Assets Growth to GDP Ratio
As illustrated by the graph, unlike bureaucracy wage expenses, the government-managed funds to GDP ratio does not have a decrease trend. The common budget’s total expenses[1] to GDP ratio is kept at around 30%. More specifically, that figure stands at 30.1% in 2020 and is slightly below the 2019 figure whilst being 0.5 and 0.7 of a percentage point higher as compared to the 2016 and 2017 figures, respectively.