რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს 2020 წლის ბიუჯეტი 2.071 მლრდ ლარით იყო განსაზღვრული. კორონავირუსის პანდემიის გამო წარმოშობილი პრობლემების გადასაჭრელად სახელმწიფო ბიუჯეტის კორექტირება გახდა აუცილებელი. 2020 წლის ანტიკრიზისული ბიუჯეტი 15 923 800 000 ლარით განისაზღვრა. 2020 წლის ბიუჯეტის განახლებული პროექტის მიხედვით, ყველაზე მეტად ინფრასტრუქტურის სამინისტროს დაფინანსება შემცირდა. კერძოდ, 251. 3 მლნ ლარით და 1.820 მლრდ ლარი შეადგინა. ანტიკრიზისული ბიუჯეტი საქართველოს პარლამენტმა 24 ივნისს 84 ხმით დაამტკიცა.
პანდემიის პირობებში ინფრასტრუქტურული პროექტების მიმდინარეობის შესახებ ჩვენ უკვე ვწერდით (იხილეთ: სტატია). თუმცა მაშინ მხოლოდ მიმდინარე წლის I კვარტლის მონაცემები იყო ხელმისაწვდომი. როგორც ცნობილია, საქართველოში საგანგებო მდგომარეობა 21 მარტს გამოცხადდა და პანდემიის შედეგების გავლენა ინფრასტრუქტურულ პროექტების მიმდინარეობაზე უფრო მკაფიო და ცხადი II კვარტლის მონაცემებით გახდა. აქედან გამომდინარე, პანდემიის პირობებში ინფრასტრუქტურული პროექტების მიმდინარეობის შესაფასებლად, სამინისტრო ბიუჯეტის, ცალკეული პროგრამების და პროექტების მეორე კვარტლის შესრულების მაჩვენებლები გავაანალიზეთ.
ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მიმდინარე წლის II კვარტლის გეგმა 774 161მლნ ლარი იყო, შესრულების მაჩვენებელმა 830 378 მლნ ლარი შეადგინა. შესაბამისად, ინფრასტრუქტურის სამინისტროს II კვარტლის გეგმა 107.2%-ით შესრულდა.
ცხრილი 1: ცალკეული ინფრასტრუქტურული პროგრამების ბიუჯეტის შესრულების მაჩვენებელი II კვარტლის მონაცემის მიხედვით (მლნ ლარი)
პროგრამის დასახელება
შესრულება (%)
საგზაო ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესება
357.916
408.885
341.035
391.085
115
წყალგაყვანილობის ინფრასტრუქტურის აღდგენა
71.616
77.54
108
რეგიონული და მუნიც. ინფრატრუქტურის აღდგენა
74.205
74.312
100.1
მყარი ნარჩენების მართვა
1.33
1.59
119
ზოგადსაგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაცია
664
306.592
46.2
ოფიციალური მონაცემების მიხედვით, რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მიერ წარმოებული პროგრამების გეგმა თითქმის გადაჭარბებით შესრულდა, გამონაკლისი მხოლოდ ზოგადსაგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციის პროგრამაა, სადაც მნიშვნელოვანი ჩამორჩენაა და კვარტლის გეგმა ნახევრადაც ვერ შესრულდა. 2020 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის დონორების დაფინანსებით განსახორციელებელი საინვესტიციო პროექტების, კერძოდ, ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის ცალკეული მონაკვეთების ბიუჯეტის II კვარტლის ათვისება შემდეგნაირი იყო:
ცხრილი 2: ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის ცალკეული მონაკვეთების ბიუჯეტის შესრულება 2020 წლის II კვარტალი (მლნ ლარი)
მონაკვეთი
ზემო ოსიაური-რიკოთი
36.291
40.087
110
ბათუმის ახალი გზა
35.339
39.557
112
სამტრედია-გრიგოლეთი
34.485
34.408
99.7
ჩუმათელეთი-ხევი
5.12
4.604
89.9
ხევი-უბისა
33.845
53.027
156.7
უბისა-შორაპანი
52.62
52.484
შორაპანი-არგვეთა
102.773
124.068
120.7
ქვეშეთი-კობი
19.765
21.294
107.7
ზესტაფნი-ქუთაისი-არგვეთა
4.262
4.252
როგორც მონაცემებიდან ჩანს, ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის მიმდინარე მონაკვეთების მშენებლობის ბიუჯეტი უმეტეს შემთხვევაში გადაჭარბებით არის შესრულებული, მხოლოდ რამდენიმე მონაკვეთს მცირედი ჩამორჩენა აქვს. ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტის განხილვისას ასევე მნიშვნელოვანია, რეგიონული განვითარების და მაღალმთიანი დასახლებების განვითარების ფონდების ათვისების მაჩვენებლები:
ცხრილი 3: რეგიონული განვითარების და მაღალმთიანი დასახლებების განვითარების ფონდის 2020 წლის II კვარტლის შესრულება (მლნ ლარი)
ფონდი
რეგიონული განვითარების ფონდი
119.268
109.746
92.01
მაღალმთიანი დასახლებების განვითარების ფონდი
5.005
2.455
49.05
ცხრილის მიხედვით, ორივე ფონდის ბიუჯეტის შესრულებაში ჩამორჩენაა, მთის დასახლებების განვითარების ფონდი ნახევრადაც არ არის ათვისებული. შეჯამების სახით, შეიძლება ითქვას, რომ ინფრასტრუქტურის სამინისტომ პანდემიის პირობებში II კვარტლის გეგმა გადაჭარბებით შეასრულა (როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, ანტიკრიზისული ბიუჯეტი პარლამენტმა 24 ივნისს დაამტკიცა, შესაბამისად, სამინისტროს ბიუჯეტის ცვლილებები II კვარტალში არ ასახულა). ჩვენ აღნიშნულ ფაქტს მხოლოდ მივესალმებით, თუმცა წარსული წლების გამოცდილება გვახსოვს, როცა მსხვილი ინფრასტრუქტურული პროექტები (ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის გარკვეული მონაკვეთების მშენებლობა, განსაკუთრებით დღემდე დაუსრულებელი სამტრედია-გრიგოლეთის მონაკვეთი) შეფერხებით მიმდინარეობდა და პროექტების დასრულების ვადები ხშირად ირღვეოდა (იხილეთ: სტატია 1, სტატია 2). ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის სრულად დასრულების ვადაც რამდენჯერმე შეიცვალა და დაანონსებული 2020 წლის ნაცვლად, 2022 წლამდე გადაიწია.

The Second Quarter Budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure was Executed in Excess Amid the Coronavirus Pandemic
The only exception is the rehabilitation of general education infrastructure and the Mountain Settlement Development Fund whose budget execution rate is 49%
23/07/2020
The budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure for 2020 was GEL 2.071 billion. However, problems emerging as a result of the coronavirus pandemic necessitated a state budget revision. The 2020 anti-crisis budget was set at GEL 15,923,800,000. According to the updated 2020 state budget, the biggest cuts were made in the budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure. In particular, the funding was cut by GEL 251.3 million and decreased to GEL 1.820 billion. On 24 June 2020, the Parliament of Georgia adopted the anti-crisis budget with 84 MPs voting in  favour.
FactCheck has already written about the state of infrastructure projects amid the pandemic (see FactCheck’s article). However, only the first quarter data of the ongoing year was available at the time of writing. As we know, the state of emergency in Georgia was declared on 21 March 2020 and the impact of the pandemic upon the implementation of infrastructural projects became more clear and evident based on second quarter data. Therefore, in order to assess the implementation of infrastructural projects amid the pandemic, FactCheck analysed the second quarter execution rates of the Ministry of Regional Development and Infrastructure’s budget as well as those of separate programmes and projects.
The second quarter spending plan of the Ministry of Regional Development and Infrastructure was GEL 774,161,000 whilst the execution figure was GEL 830,378,000. Therefore, the second quarter spending plan of the Ministry was executed by 107.2%.
Table 1: Budget Execution Rates of Certain Infrastructural Programmes Based on 2020 Second Quarter Data (GEL Million)
Programme Name
Execution (%)
Improvement of Road Infrastructure
357.916
408.885
114
High-Speed Highway
341.035
391.085
115
Restoration of Sewage Infrastructure
71.616
77.54
108
Restoration of Regional and Municipal Infrastructure
74.205
74.312
100.1
Solid Waste Management
1.33
1.59
119
Rehabilitation of General Education Infrastructure
664
306.592
46.2
Source: Treasury Service
According to the official data, the spending plan for all of the programmes run by the Ministry of Regional Development and Infrastructure was almost fully executed in excess. The only exception is the general education infrastructure rehabilitation programme which significantly lags behind and whose quarterly execution is less than half as compared to the planned amount. The second quarter budget execution performance of investment projects funded by donors through the 2020 state budget, such as the high-speed highway, was as follows:
Table 2: 2020 Second Quarter Budget Execution of Certain Sections of the High-Speed Highway (GEL Million)
Section
Zemo Osiauri-Rikoti
36.291
40.087
110
Batumi New Road
35.339
39.557
112
Samtredia-Grigoleti
34.485
34.408
99.7
Chumateleti-Khevi
5.12
4.604
89.9
Khevi-Ubisa
33.845
53.027
156.7
Ubisa-Shorapani
52.62
52.484
Shorapani-Argveta
102.773
124.068
120.7
Kvesheti-Kobi
19.765
21.294
107.7
Zestaponi-Kutaisi-Argveta
4.262
4.252
As the data show, the budgets for the construction of active sections of the high-speed highway are mostly executed in excess and only a few sections marginally lag behind.
When discussing the budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure, it is also important to consider the Regional Development Fund and the Mountain Settlement Development Fund’s budget execution figures:
Table 3: 2020 Second Quarter Budget Execution Rate of the Regional Development Fund and the Mountain Settlement Fund (GEL Million)
Fund
Execution Rate (%)
Regional Development Fund
119.268
109.746
92.01
Mountain Settlement Development Fund
5.005
2.455
49.05
According to the table, both funds are lagging behind in terms of budget execution whilst the Mountain Settlement Development Fund’s execution rate is less than half.
To summarise we can say that the Ministry of Regional Development and Infrastructure executed the second quarter budget spending plan in excess amid the pandemic (as mentioned previously, the Parliament of Georgia adopted the anti-crisis budget on 24 June 2020; therefore, the changes in the Ministry’s budget were not reflected in the second quarter). FactCheck only welcomes this fact although the memories of previous years, when large infrastructural projects (the construction of certain sections of the high-speed highway, especially the still unfinished Samtredia-Grigoleti section) were delayed and project completion deadlines were often violated, are still fresh (see article 1 and article 2). The high-speed highway’s final completion deadline has changed several times and was postponed to 2022 from the initially announced 2020.