დეზინფორმაცია: ჯანმომ აღიარა, რომ PCR ტესტებით მანიპულირებდა, ხოლო პაციენტების სასუნთქ აპარატებზე მიერთება შეცდომა იყო
სტატია:
Facebook-მომხმარებლის მიერ სოციალურ ქსელში ყალბი ამბავი ვრცელდება, რომლის თანახმადაც, ჯანმომ აღიარა, რომ PCR ტესტებით მანიპულირებდა, ეს ინფორმაცია თავის გვერდზეც განათავსა, თუმცა შემდეგ წაშალა. პოსტის ავტორი ასევე ამტკიცებს, რომ ჯანმოს პროტოკოლით ხალხის ხელოვნურად დახოცვა ხდებოდა - სასუნთქ აპარატებზე მათი მიერთება შეცდომა იყო. Facebook-მომხმარებლის განცხადებით, იტალიაში ექიმის მიმართ, რომელიც კოვიდპაციენტების განზრახ მკვლელობაში დაადანაშაულეს, საქმეც აღიძრა. ყველა აღნიშნული ინფორმაცია ყალბია და მკითხველის შეცდომაში შეყვანას ისახავს მიზნად.
მტკიცება: ჯანმომ აღიარა, რომ PCR ტესტებით მანიპულირებდა, ეს ინფორმაცია თავის გვერდზეც განათავსა, თუმცა შემდეგ წაშალა
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, აღნიშნული ინფორმაცია არის ყალბი ამბავი
ჯანმოს მიერ PCR ტესტებთან დაკავშირებით გამოქვეყნებულ განცხადებაზე სოციალურ ქსელში საერთაშორისო მასშტაბით არაერთი დეზინფორმაცია გავრცელდა. 20 იანვარს ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციამ ვებგვერდზე ნამდვილად გამოაქვეყნა ოფიციალური განცხადება, რომელიც 2020 წლის 14 დეკემბერს გამოქვეყნებულ განცხადებას ანაცვლებს. როგორც პირველი, ისე მეორე განცხადება კორონავირუსის დიაგნოსტირებისთვის PCR ტესტების ჩატარებას და მასთან დაკავშირებულ რეკომენდაციებს ეხება. მასალაში აღნიშნულია, რომ ლაბორატორიაში მომუშავე პერსონალი PCR ტესტების ჩატარების ინსტრუქციას ყურადღებით უნდა გაეცნოს. სამედიცინო პერსონალმა კორონავირუსის დიაგნოსტირებისას PCR ტესტის პასუხები პაციენტის კლინიკური ნიშნებისა და სიმპტომების, დადასტურებულ შემთხვევასთან კონტაქტის, მისი სამედიცინო ისტორიის და სხვა ფაქტორების გათვალისწინებით უნდა გააანალიზოს. 20 იანვარს ჯანმოს მიერ გამოქვეყნებულ განცხადებაში არ წერია არანაირი აღიარება, რომ ის კორონავირუსის ტესტებით მანიპულირებდა. მით უმეტეს, განცხადება არ წაუშლიათ და ოფიციალურ გვერდზე ახლაც იძებნება.
დეზინფორმაციის პირველწყარო ამერიკული კონსერვატიული გამოცემა „The Gateway Pundit“ მიერ 22 იანვარს გამოქვეყნებული სტატიაა, სათაურით - „ჯო ბაიდენის ინაუგურაციიდან ერთი საათის შემდეგ, WHO-მ ტესტირების ცრუ დადებითი შედეგების მაღალი რაოდენობა აღიარა“. „The Gateway Pundit“-ის ცრუ მტკიცებას ამერიკული ფაქტების გადამმოწმებელი ორგანიზაცია PolitiFact გამოეხმაურა. COVID-19-ის ტესტირების ლაბორატორიაში მომუშავე ხუთმა ვირუსოლოგმა PolitiFact-თან საუბრისას განაცხადა, რომ WHO-ს მიერ გამოქვეყნებული განცხადების მთავარი მიზანი ლაბორატორიაში მომუშავეთათვის იმის შეხსენება იყო, რომ COVID-19-ის ტესტირების ჩატარების დროს ტესტის ინსტრუქციებს ზედმიწევნით უნდა მიჰყვნენ. განცხადებაში არ წერია, რომ კორონავირუსის ტესტები არაზუსტია.
დღეისთვის რესპირატორული დაავადებების დიაგნოსტირების ოქროს სტანდარტად სწორედ PCR ტექნოლოგიაზე (პოლიმერაზული ჯაჭვური რეაქციაზე) დაფუძნებული - მოლეკულური ტესტირება მიიჩნევა. პოლიმერაზული ჯაჭვური რეაქციის მეთოდით ცხვირ-ხახის ნაცხში COVID-19-ის რნმ-ის განსაზღვრა ხდება. მასალა, როგორც ზემო სასუნთქი გზებიდან, ისე ქვემო სასუნთქი გზებიდან გროვდება. შეგროვებული უჯრედებისგან გენეტიკურ მასალას ლაბორატორიაში აცალკევებენ და შემდეგ აანალიზებენ. ამ სადიაგნოზო რეაქციის აღმოჩენის იდეა ამერიკელ კ. მიულისს (1983) ეკუთვნის, რომელმაც ამისთვის ნობელის პრემია მიიღო. PCR ტესტები რესპირატორული ვირუსების კვლევის ყველაზე ეფექტური ფორმაა.
მტკიცება: ჯანმო აღიარებს, რომ სასუნთქ აპარატებზე კოვიდპაციენტების მიერთება შეცდომა იყო
დეზინფორმაცია და მანიპულაციური ამბები სასუნთქ აპარატებთან დაკავშირებით სხვადასხვა დროს სხვადასხვა ფორმით ვრცელდებოდა. მოსაზრება, რომ სასუნთქი აპარატები პაციენტების გარდაცვალებას იწვევდა, სოციალურ ქსელში 2020 წლის დასაწყისიდან გავრცელდა. ამ პერიოდში ზოგიერთ საავადმყოფოში სასუნთქ აპარატებზე შეერთებული პაციენტების დიდი წილი გარდაიცვალა. თუმცა ექიმები აცხადებენ, რომ არ არსებობს მტკიცებულება, რომელიც დაადასტურებს, რომ სასუნთქი აპარატები სიკვდილს აჩქარებენ.
საინფორმაციო სააგენტო Reuters ჩინეთის, იტალიის, ესპანეთის, გერმანიისა და აშშ-ის 30 ექიმსა და მედიცინის სპეციალისტს დაუკავშირდა, რომელთაც კოვიდ-პაციენტების მკურნალობის გამოცდილება ჰქონდათ. თითქმის ყველა მათგანი თანხმდებოდა, რომ სასუნთქი აპარატები პაციენტების გადასარჩენად სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია. თუმცა, ამასთანავე, ბევრმა მათგანმა აღნიშნა, რომ არსებობს რისკი, რომელიც სასუნთქი აპარატის ტიპს - მექანიკურ სასუნთქ აპარატს - უკავშირდება. მისი გამოყენებისას აუცილებელია, გათვალისწინებულ იქნას სწორი დრო და სიხშირე: შესაძლოა, მისმა ნაადრევმა ან ხშირმა გამოყენებამ ფატალური შედეგი გამოიწვიოს. ასევე, უნდა გამოირიცხოს მისი გამოყენება არასპეციალისტთა მიერ, რომელთაც მისი მოხმარების შესახებ სპეციალური მოსამზადებელი ეტაპები გავლილი არ აქვთ. ამასთანავე, ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ მექანიკური სასუნთქი აპარატები განსაკუთრებით მძიმე, სუნთქვის მწვავე უკმარისობის მქონე პაციენტებთან გამოიყენება. ამდენად, რისკი, რომ პაციენტი დამძიმებული მდგომარეობიდან გამომდინარე გარდაიცვალოს, იზრდება. თუმცა ხაზგასასმელია, რომ სასუნთქი აპარატები მძიმე პაციენტებისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია და მისი წესისამებრ გამოყენება ადამიანთა გარდაცვალებას არ იწვევს.
რაც შეეხება ჯანმოს, მან კოვიდპაციენტებისთვის სასუნთქი აპარატების გამოყენების ინსტრუქცია 2020 წლის 15 აპრილს გამოაქვეყნა. დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ ჯანმო მუდმივ მონიტორინგს ახორციელებს, რათა ნებისმიერი ცვლილების შემთხვევაში ინსტრუქცია შესაბამისად განახლდეს. თუმცა დღემდე დოკუმენტში ცვლილებები არ შესულა. შესაბამისად, მტკიცება, რომ ჯანმომ სასუნთქი აპარატების გამოყენების შესახებ შეცდომა აღიარა, მცდარია.
მტკიცება: იტალიაში ექიმის მიმართ, რომელიც კოვიდპაციენტების განზრახ მკვლელობაში დაადანაშაულეს, საქმე აღიძრა
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, აღნიშნული ინფორმაცია არის სიმართლე
2021 წლის 29 იანვარს საინფორმაციო სააგენტო Insider-მა გამოაქვეყნა სტატია, რომლის თანახმადაც, იტალიელ ექიმს კოვიდპაციენტების განზრახ მკვლელობისთვის ბრალი ედება. როგორც გამოცემა იუწყება, ექიმი კარლო მოსკა Montichiari Hospital-ის საგანგებო სიტუაციების ცენტრის ხელმძღვანელი იყო. მას ბრალად 2020 წლის მარტში ორი პაციენტისთვის საანესთეზიო საშუალებების მომაკვდინებელი დოზის მიცემა ედება. მიზეზად იმ დროისთვის გადატვირთული საავადმყოფოები და სხვა პაციენტებისთვის ადგილის გამოთავისუფლება სახელდება.
კარლო მოსკა, რომელსაც პროფესიული საქმიანობა შეჩერებული აქვს, ამბობს, რომ მის წინააღმდეგ აღძრული საქმე უსაფუძვლო ბრალდებებს ემყარება. ამჟამად ბრალდებული შინაპატიმრობაში იმყოფება. გამოძიება პაციენტების გარდაცვალების კიდევ სამ შემთხვევაზე მიმდინარეობს.

Disinformation:  The WHO admitted it had manipulated PCR tests and connecting patients to ventilators was a mistake.
Disinformation: The WHO admitted it had manipulated PCR tests and connecting patients to ventilators was a mistake.
08/02/2021
Disinformation:  The WHO admitted it had manipulated PCR tests and connecting patients to ventilators was a mistake.
A Facebook user promoted an item of fake news through social networks claiming that the WHO admitted that it had manipulated PCR tests and initially posted that information on its website but later deleted it. The author of the publication also claimed that the WHO protocol was used to artificially kill people, since connecting them to ventilators was a mistake. The same Facebook user also said that a criminal case was launched in Italy against a doctor who had been accused in deliberately murdering patients with the coronavirus. All of these claims are false and intend to mislead the reader.
Claim:  The WHO admitted it had manipulated PCR tests. This information was posted on the WHO website, although it was later removed.
Numerous items of disinformation have been promoted through social networks all around the world in regard to the WHO’s statement on PCR tests. On 29 January 2020, the WHO did indeed publish an official statement on its website which superseded the previous statement of 14 December 2020. The first as well as the second statement are about PCR tests for coronavirus diagnostics and related recommendations. The statement says lab workers have to read the PCR test instructions carefully in order to use the test. It also specifies that healthcare providers must consider any PCR test result in combination with a patient’s clinical observations and symptoms, confirmed status of any contacts, medical history and other factors. The WHO’s 20 January statement does not contain an admission that the WHO manipulated PCR tests. Furthermore, the statement was not deleted and is still accessible on the official website.
The article of the conservative American media outlet, The Gateway Pundit, entitled “An Hour after Joe Biden is Sworn In, the WHO Admits Their Testing Grossly Overstates Individuals Testing Positive for COVID,” is the original source of the disinformation. Politfact, an American factchecking organisation, responded to the false claims of The Gateway Pundit. Five virologists who work in COVID-19 testing labs stated in their interviews with Politfact that the main goal of the WHO’s statement was to remind lab technicians to carefully read the user manuals that come with the PCR tests. The statement does not say that the PCR tests are inaccurate.
Currently, a molecular test – based on PCR (polymerase chain reaction) technology – is considered to be a gold standard for the diagnostics of respiratory diseases. The PCR reaction detects COVID-19 RNA in a nasal swab. The samples are collected from both upper and lower airways. The genetic materials are isolated from collected cells in a laboratory and subsequently analysed. Kary Mullis, an American scientist, was credited for inventing the PCR reaction technique in 1983 for which he was awarded the Nobel prize in Chemistry. PCR tests are the most reliable form for the diagnostics of respiratory viruses.
Claim:  The WHO admitted connecting patients with the coronavirus to ventilators was a mistake.
Disinformation and manipulated stories in regard to ventilators have been promoted in different manners and at different times. The idea that ventilators caused the death of patients started to disseminate through social networks since early 2020. In this period, large numbers of patients connected to ventilators in hospitals have died. Doctors argue that there is no evidence which would confirm that ventilators do in fact speed up a fatal outcome.
Reuters contacted 30 doctors and health professionals in China, Italy, Spain, Germany and the USA who have experience in treating COVID-19 patients. Nearly all agreed that ventilators are vitally important and have helped save lives. At the same time, many highlighted the risks from using mechanical ventilators since timing and frequency is critical whilst using this device. Early or too frequent use of mechanical ventilators may cause death. In addition, they should not be used by non-specialists without proper training. Of additional note is that mechanical ventilators are used for serious patients with acute breathing problems. Therefore, given the critical condition of the patient, there are higher risks of death. However, it should be highlighted that ventilators are vitally important for serious patients and their proper use does not cause the death of people.
In regard to the WHO, it published guidance for the usage of ventilators for COVID-19 patients on 15 April 2020. The document says that the WHO continues to monitor the situation closely for any changes that may affect the guidance information. However, the document has not yet been updated. Therefore, claim that the WHO admitted a mistake about using ventilators is false.
Claim:  A criminal case was launched in Italy against a doctor who was accused of deliberately killing COVID-19 patients.
Verdict:  FactCheck concludes that this information is TRUE.
On 29 January 2021, the Insider media outlet published an article about an Italian doctor being accused of deliberately killing COVID-19 patients. It is reported that doctor Carlo Mosca was the head of accident and emergency procedures at Montichiari Hospital. The doctor is accused of killing COVID-19 patients with lethal doses of anesthetic in March 2020 in order to free up beds as the hospitals at that time were overwhelmed.
Carlo Mosca, who has suspended from his job, says the case against him is made up of “baseless allegations.” Mr Mosca is currently under house arrest. A further three deaths are also being investigated.