ლევან ვასაძე: დამოუკიდებლობის მოპოვებამდე, საქართველოში სიღატაკის ზღვარს მიღმა 1%-ზე ნაკლები ცხოვრობდა
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ლევან ვასაძის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.
რეზიუმე: სიღარიბე ქვეყნის ერთ-ერთი უმთავრესი გამოწვევაა, 2019 წლის მონაცემებით მოსახლეობის 19.5% აბსოლუტურ სიღარიბეში ცხოვრობს, თუმცა სიღარიბე არაა მხოლოდ უკანასკნელი 30-წლიანი პერიოდის გამოწვევა. მტკიცება, რომ დამოუკიდებლობის მოპოვებამდე საქართველოს მოსახლეობის 1%-ზე ნაკლები ცხოვრობდა სიღარიბეში, მცდარია.
2021 წლის 6 მაისს, „ღამის კურიერში“, ბიზნესმენმა და ახალდაფუძნებული მოძრაობის „ერთობა, რაობა, იმედის“ ლიდერმა ლევან ვასაძემ დამოუკიდებლობის მოპოვებიდან დღემდე, 30-წლიან პერიოდზე ისაუბრა. მისი განცხადებით, საქართველოში სიღატაკის ზღვარს მიღმა 1%-ზე ნაკლები ცხოვრობდა, ახლა კი 20%.
დამოუკიდებლობის მოპოვების დღიდან სიღარიბე ქვეყნის ერთ-ერთი უმთავრესი გამოწვევაა. აქვე აღსანიშნავია, რომ 1990 წელს საბჭოთა სისტემა ღრმა ეკონომიკურ კრიზისში აღმოჩნდა, შესაბამისად რთულად წარმოსადგენია, რომ მანამდე სიღარიბე და უთანასწორობა მინიმალურ დონეზე ყოფილიყო.
გაეროს განვითარების პროგრამის 2009 წლის ანგარიშის თანახმად, საბჭოთა ქვეყნებში, მათ შორის საქართველოში, პოსტსაბჭოთა პერიოდში სიღარიბის მაჩვენებელი უფრო მაღალი იყო, ვიდრე საბჭოთა პერიოდში. 1980-1990 წლებში საქართველოს მოსახლეობის 8%-10% უკიდურეს სიღარიბეში ცხოვრობდა, რაც ნიშნავს რომ მათი დღიური მოხმარება დღეში 2.15 PPP დოლარზე PPP (ფულის მსყიდველობითი უნარის გათვალისწინებით) ნაკლები იყო. ქვეყნის მოსახლეობის წილი, რომელიც დღიურად 4.30 PPP დოლარზე ნაკლებს მოიხმარდა - 32%-დან 36%-მდე მერყეობდა. 2002 წელს უკიდურესი სიღარიბის მაჩვენებელმა 38%-ს, ხოლო ზოგადი სიღარიბის დონემ 76%-ს მიაღწია.
1990-იანი წლებში საქართვლოში სიღარიბე მკვეთრად გაიზარდა, რაც ომთან, ტერიტორიების დაკარგვასთან და ღრმა ეკონომიკურ კრიზისთან იყო პირდაპირ კავშირში.
გრაფიკი 1: სიღარიბის დონე 1981-2005 წლებში
წყარო: UNDP – „Poverty, Inequality, and Social Policy Reform in the Former Soviet Union“; World Bank database
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით, 2019 წელს სიღარიბის აბსოლუტურ ზღვარს ქვემოთ მოსახლეობის 19.5% ცხოვრობდა. აბსოლუტური სიღარიბის გაანგარიშების მეთოდოლოგია მსოფლიო ბანკის მიერ შემუშავებულ „საბაზისო მოთხოვნილებების მეთოდს“ ეფუძნება, სიღარიბის ზღვრად საარსებო მინიმუმია აღებული. 2004-2010 წლებში სიღარიბის მაჩვენებელი დაახლოებით 34%-38% იყო. სიღარიბის შემცირების ტენდენცია 2011 წელს დაიწყო და 2015 წლის ჩათვლით ყოველწლიურად მცირდებოდა. 2016 წელს სიღარიბის ზღვარს მიღმა მყოფი მოსახლეობის წილი მცირედით გაიზარდა, ხოლო 2017 წელს სიღარიბის დონე თითქმის იმავე ნიშნულზე დარჩა. 2018-2019 წლებში აბსოლუტურ სიღარიბის მაჩვენებელი კვლავ შემცირდა (იხილეთ გრაფიკი 2).
2020 წელს, COVID-19-ის პანდემიამ და მასთან დაკავშირებულმა მკაცრმა შეზღუდვებმა საქართველოს ეკონომიკას მძიმე დარტყმა მიაყენა, პანდემიის პერიოდში სამუშაო ადგილებისა და შემოსავლის დაკარგვა განსაკუთრებით მწვავე პრობლემა აღმოჩნდა, რასაც გამაღარიბებელი ეფექტი ჰქონდა. მსოფლიო ბანკის მონაცემებით, 2020 წელს საქართველოში ეროვნული სიღარიბე 5.4 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა.
გრაფიკი 2: სიღარიბის აბსოლუტურ ზღვარს ქვემოთ მყოფი მოსახლეობის წილი (%)
მსოფლიო ბანკი სიღარიბის დონეს სამომხმარებლო ხარჯების მიხედვით აფასებს. კერძოდ, სიღარიბის ზღვრად აღებულია 1.90 PPP დოლარი დღეში და 3.20 PPP დოლარი დღეში. 2019 წლის მონაცემებით, საქართველოს მოსახლეობის 3.8%-ის დღიური მოხმარება 1.90 PPP დოლარზე ნაკლებია, რაც 2002-2003 წლების მაჩვენებელზე 2.7-ჯერ ნაკლებია. 2019 წელს მოსახლეობის 4% დღეში 3.20 PPP დოლარზე ნაკლებს მოიხმარდა, ეს მაჩვენებელი 2002-2003 წლებთან შედარებით დაახლოებით 2.5-ჯერ შემცირდა. 2002-2019 წლებში სიღარიბის ყველაზე მაღალი მაჩვენებლები 2010 წელს დაფიქსირდა, რაც აგვისტოს ომის შემდგომი პერიოდის და მსოფლიო ფინანსური კრიზისის გავლენა იყო. 2011 წლიდან კი სიღარიბის შემცირების ტენდენცია დაიწყო.
გრაფიკი 3: სიღარიბის ტენდენცია, 1997-2019 წლებში (სიღარიბის ზღვრად აღებულია 1.90 PPP დოლარი დღეში და 3.20 PPP დოლარი დღეში)

Levan Vasadze: “Prior to gaining independence, less than 1% of the Georgian population lived under the poverty line.”
Resume: Poverty is one of Georgia’s biggest challenges. In accordance with 2019’s data, 19.5% of the country’s population lives in absolute poverty. However, poverty has been a challenge not only for the last 30-year period. The claim that less than 1% of the Georgian people lived in poverty prior to gaining independence is false.
On 6 May 2021, on air on Ghamis Kurieri, businessman and the leader of the recently founded Unity, Essence, Hope movement, Levan Vasadze, spoke about the 30-year period of Georgia’s gaining independence to the present day. According to Mr Vasadze, less than 1% in Georgia used to live in poverty whilst this figure currently stands at 20%.
Since gaining independence, poverty has been one of Georgia’s biggest challenges. Of note is that the Soviet system plunged into a deep economic crisis in 1990 and so it is hard to imagine that poverty and inequality in the USSR were previously at very low levels.
According to the United Nations Development Programme 2009 report, poverty figures in the former USSR countries, including Georgia, were higher in the post-Soviet period as compared to Soviet times. In 1980-1990, 8-10% of the Georgian population lived in absolute poverty, meaning that their daily consumption was below 2.15 PPP dollars (considering purchasing power). The portion of the population whose daily consumption was below 4.30 PPP dollars fluctuated from 32% to 36%. In 2002, the extreme poverty figure reached 38% whilst general poverty rose to 76%.
Poverty in Georgia increased sharply in the 1990s which was directly stipulated by the war, losing territories and the deep economic crisis.
Graph 1: Poverty Levels in 1981-2005
Source: UNDP – Poverty, Inequality and Social Policy Reform in the Former Soviet Union; World Bank database
According to the National Statistics Office of Georgia, 19.5% of the Georgian population lived under the absolute poverty line. The methodology for the calculation of absolute poverty is based on the World Bank’s Basic Needs Approach and the subsistence minimum is used as the poverty line. In 2004-2010, the poverty figure was nearly 34%-38%. A poverty reduction trend started in 2011 and it continuously decreased up until 2016. In 2016, the share of the population under the poverty line increased slightly whilst the poverty indicator remained almost the same in 2017. The poverty figures decreased again in 2018 and 2019 (see Graph 2).
The COVID-19 pandemic and the stringent restrictions inflicted a heavy blow to the Georgian economy in 2020. Job and income losses amid the pandemic proved to be the most serious problem, leading to an impoverishment of the population. According to the World Bank’s data, national poverty in Georgia increased by 5.4 percentage points in 2020.
Graph 2: Share of the Population Under the Absolute Poverty Line (%)
The World Bank measures the poverty level by consumption expenditures. In particular, 1.90 PPP USD and 3.20 PPP USD per day serve as the poverty threshold. According to 2019’s data, the daily consumption of 3.8% of the Georgian population is under 1.90 PPP dollars which is 2.7 times less as compared to the 2002-2003 figure. In 2019, 4% of the population consumed less than 3.20 PPP dollars daily and this figure dropped nearly 2.5 times as compared to 2002-2003. In the course of 2002-2019, the highest figures of poverty were in 2010 owing to the post-war period and the world financial crisis. A poverty reduction trend has started since 2011.
Graph 3: Poverty Trend in 1997-2019 (1.90 PPP Dollars and 3.20 PPP Dollars Per Day Serve as Poverty Line)