გიორგი გახარია: ფული, რომლითაც ჩემმა მეუღლემ საფრანგეთში ბინა შეიძინა, ჩემს დეკლარაციებში ფიგურირებს წლებია
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, გიორგი გახარიას განცხადება არის სიმართლე.
რეზიუმე: გიორგი გახარია 2013 წლის მაისიდან საჯარო მოხელის სავალდებულო ქონებრივ დეკლარაციას ყოველწლიურად ავსებდა. ბოლოს მან ის 2021 წლის აპრილში, როგორც ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა, შეავსო. თავდაპირველ დეკლარაციაში გიორგი გახარიას მშობლებიც ჰყავს შეყვანილი.
გიორგი გახარიას დეკლარაციებიდან ირკვევა, რომ ის მართლაც ყიდის კერძო საკუთრებაში არსებულ ქონებას და მის და მისი მეუღლის ანგარიშებზე არსებული დანაზოგის/თანხის მოცულობის ზრდა სწორედ ამას უკავშირდება. აქედან გამომდინარე, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი გახარიას განცხადება არის სიმართლე.
2021 წლის 8 ივნისს ინგა გრიგოლიას თოქ-შოუ „რეაქციაში“ საქართველოს ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა განაცხადა:
„ფული, რომლითაც ჩემმა მეუღლემ საფრანგეთში ბინა შეიძინა, ჩემს დეკლარაციებში ფიგურირებს წლებია. ეს ყველაფერი არის საჯარო“.
გიორგი გახარია ბიზნესომბუდსმენად 2013 წელს დაინიშნა, პირველი დეკლარაციაც 2013 წლის მაისში შეავსო. პირველი დეკლარაციით ირკვევა, რომ გიორგი გახარიას პირად საბანკო ანგარიშებზე, იმ დროისთვის, ჯამში 1500 ლარი, 52300 აშშ დოლარი და 35600 რუსული რუბლი ჰქონდა. ამავდროულად, უძრავი ქონების სახით ის და მისი ოჯახის წევრები ფლობდნენ ბინასა და ორ ავტოფარეხს თბილისში ამაღლების ქუჩაზე, ასევე ბინას ნუცუბიძის ფერდობზე და ორ მიწის ნაკვეთს წავკისსა (1600 კვ.მ) და სიღნაღის მუნიციპალიტეტ სოფელ ხორნაბუჯში (280000 კვ.მ). რაც შეეხება უშუალოდ გიორგი გახარიას ქონებას, ის იმ დროისთვის ფლობდა ბინას მოსკოვში (76 კვ.მ), ხოლო მისი მეუღლე - მიწას თბილისში, მაზნიაშვილის ქუჩაზე (395 კვ.მ).
ამის შემდეგ, ყოფილი პრემიერ-მინისტრის საბანკო ანგარიშებზე არსებული თანხები რადიკალურად 2017 წელს გაიზარდა და ჯამში 8450 ლარი და 452900 აშშ დოლარი შეადგინა, საიდანაც 350 ათასი აშშ დოლარი უძრავი ქონების გაყიდვიდან მიღებული იყო. დეკლარაციაში უძრავი ქონების ჩამონათვალი შემცირდა. ამის ძირითადი განმაპირობებელი მიზეზი ის იყო, რომ 2017 წლიდან გიორგი გახარიას დეკლარაციაში მისი მშობლები, რომელთა სახელზე იყო გაფორმებული უძრავი ქონებების დიდი ნაწილი, აღარ ფიგურირებენ. 2017 წლის დეკლარაციით, გიორგი გახარიას მეუღლე ფლობდა მიწას (395 კვ.მ) თბილისში, მაზნიაშვილის ქუჩაზე.
უკვე 2021 წლის აპრილში შევსებული დეკლარაციით ირკვევა, რომ გიორგი გახარიამ 2020 წელს შეიძინა ბინა საფრანგეთში 472900 ევროდ, ხოლო ამჟამად ანგარიშებზე 14449 ლარი აქვს.
საერთო ჯამში, გიორგი გახარიამ ბიზნესომბუდსმენის, ეკონომიკის, შსს და პრემიერ-მინისტრობის დროს, 2013-2021 (2013,2014,2015,2016,2017,2018,2019,2020,2021) წლებში, 9 დეკლარაცია შეავსო. აქიდან, 4-ჯერ დეკლარაცია ბიზნესომბუდსმენის თანამდებობაზე ყოფნისას შეავსო, 1 შემთხვევაში - ეკონომიკის და მდგრადი განვითარების მინისტრობისას, 2-ჯერ - საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრობისას, ხოლო 2-ჯერ - პრემიერ-მინისტრობისას.
ყველაფრის გათვალისწინებით, გიორგი გახარიას განცხადება, რომ მის მიერ ბინის შეძენაში გადახდილი თანხა დეკლარაციაში აქამდეც ფიგურირებდა და უძრავი ქონების რეალიზაციიდან იყო მიღებული, არის სიმართლე.

Giorgi Gakharia: “The money with which my wife purchased an apartment in France has been included in my assets declaration for years.”
Resume: Giorgi Gakharia has filled out asset declaration forms, mandatory for civil servants, since May 2013. The last time he filled out an asset declaration in April 2021 was in his capacity of former Prime Minister. In his very first declaration, Mr Gakharia also included his parents.
Judging from Giorgi Gakharia’s asset declarations, he indeed sold privately owned property and this is why the savings/money deposited in his and his wife’s accounts has increased. Therefore, FactCheck concludes that Giorgi Gakharia’s statement is true.
On 8 June 2021, on air on Inga Grigolia’s talk show, Reaktsia, the former Prime Minister of Georgia stated: “The money with which my wife purchased an apartment in France has been included in my asset declarations for years. All of these is publicly available.”
In 2013, Giorgi Gakharia was appointed as the Business Ombudsman of Georgia and filled out his first asset declaration in May 2013. According to Mr Gakharia’s very first declaration, he had GEL 1,500, USD 52,300 and RUB 35,600 in his personal bank accounts. At the same time, he and his family members owned an apartment and two garages on Amaghleba Street (Tbilisi) and an apartment on Nutsubidze Hill (Tbilisi) as well as two land plots in Tsavkisi (1,600 square metres) and the village of Khornabuji in the Sighnaghi municipality (280,000 square metres). In regard to Giorgi Gakharia’s property specifically, at that time he owned an apartment in Moscow (76 square metres) and his wife owned land in Tbilisi on Mazniashvili Street (395 square metres).
Afterwards, money deposited in the former Prime Minister’s bank accounts increased sharply in 2017 and amounted to GEL 8,450 and USD 452,900 in total. Of that amount, USD 350,000 was income received from selling real estate. The number of real estate items in Giorgi Gakharia’s asset declaration did decrease. The main reason behind this was removal of his parents from his asset declaration in 2017 as many real estate items were in their name. According to the 2017 asset declaration, Mr Gakharia’s wife owned land (395 square metres) on Mazniashvili Street in Tbilisi.
According to the latest declaration filled out in April 2021, Giorgi Gakharia purchased an apartment in France in 2020 for EUR 472,900 whilst he currently has GEL 14,449 in his personal bank accounts.
In total, in his capacity as the Business Ombudsman, the Minister of Economy, the Minister of Internal Affairs and the Prime Minister during 2013-2021 (2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021), he filled out nine asset declarations. Of these, he filled out four asset declarations in the capacity of Business Ombudsman, one declaration in the capacity of Minister of Economy and Sustainable Development and two declarations each in the capacity of Minister of Internal Affairs and Prime Minister.
Given the aforementioned circumstances, Giorgi Gakharia’s statement that the money he spent to purchase an apartment had been previously included in his asset declarations and was earned from selling real estate is TRUE.