ლევან იოსელიანი: დასაქმების შესახებ კანონმა რა შეცვალა? ბოლო 3 წლის მანძილზე უმუშევრობის მაჩვენებელი იზრდება
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ლევან იოსელიანის განცხადება არის მანიპულირება.
რეზიუმე: საქართველოში, პანდემიის პერიოდში (2020 წელს და 2021 წლის I კვარტალში) უმუშევრობის დონე გაიზრდა. 2020 წელს, 2019 წელთან შედარებით, უმუშევრობის დონე 0.9 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა და 18.5% შეადგინა. 2021 წლის I კვარტალში უმუშევრობის დონე, წინა წლის შესაბამის კვარტალთან შედარებით, 3.7 პროცენტული პუნქტით არის გაზრდილი და 21.9% შეადგინა. ლევან იოსელიანი განცხადებისას სწორედ 2020 წლის და მიმდინარე წლის პირველ კვარტლის მაჩვენებლებზე მიუთითებს, რაც რა თქმა უნდა, 3-წლიან პერიოდს არ მოიცავს.
„დასაქმების ხელშეწყობის შესახებ“ კანონი საქართველოს პარლამენტმა 2020 წლის ივლისში მიიღო. 2020 წლის და მიმდინარე წლის I კვარტლის უმუშევრობის დონის მაჩვენებლებით კანონის ეფექტიანობის შეფასება მანიპულირებაა, რადგან უმუშევრობის დონის ზრდა პანდემიასთან და მასთან დაკავშირებულ მკაცრ ეკონომიკურ შეზღუდვებთან პირდაპირ კავშირშია. კანონის ეფექტიანობა შესაძლოა, გრძელვადიან პერიოდში შეფასდეს და არა პანდემიის პირობებში, როდესაც სამუშაო ადგილების დაკარგვა გლობალური გამოწვევაა.
25 ივნისს, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, საქართველოს პარლამენტის წევრმა, ლევან იოსელიანმა განაცხადა: „დასაქმების შესახებ კანონმა, რომელიც 2020 წელს არის მიღებული, რა შეცვალა? სტატისტიკას თუ გადავხედავთ ბოლო 3 წლის მანძილზე უმუშევრობის მაჩვენებელი იზრდება, 17.6% იყო 2019 წელს, 18.5% 2020 წელს, წლევანდელი მაჩვენებელი არის 21.9%. რისთვის ვიღებთ კანონებს, თუ ვერანაირ გავლენას ახდენს დასაქმებაზე?“
პირველ რიგში უნდა ითქვას, რომ ლევან იოსელიანი რეალურად პანდემიის პერიოდში (2020 წელს და 2021 წლის I კვარტალში) დაფიქსირებულ უმუშევრობის დონის ზრდაზე მიუთითებს, რაც ეწინააღმდეგება მისივე მტკიცებას, რომ „3 წლის მანძილზე უმუშევრობის მაჩვენებელი იზრდება“.
საქართველოს პარლამენტმა „დასაქმების ხელშეწყობის შესახებ“ კანონი 2020 წლის ივლისში მიიღო. ამ ეტაპზე, უმუშევრობის დონის ცვლილებაზე კანონის გავლენის შეფასება ნაადრევია, მით უმეტეს, პანდემიის პირობებში. სამუშაო ადგილების დაკარგვა პანდემიის თანმდევი პროცესი იყო, როგორც საქართველოში, ასევე გლობალურად.
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით, 2020 წელს, წინა წელთან შედარებით, უმუშევრობის დონე 0.9 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა და 18.5% შეადგინა. უმუშევრობის დონე განსაკუთრებით გასული წლის ბოლო კვარტალში და მიმდინარე წლის პირველ კვარტალში გაიზარდა. 2020 წლის IV კვარტალში უმუშევრობის დონემ 20.4%-ს მიაღწია, რაც წინა წლის შესაბამისი პერიოდის მაჩვენებელს 3.8 პროცენტული პუნქტით აღემატება. 2021 წლის I კვარტალში უმუშევრობის დონე, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, 3.7 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა და 21.9% შეადგინა. უმუშევრობის დონის აღნიშნული ზრდა პანდემიას და მკაცრ ეკონომიკურ შეზღუდვებს უკავშირდება.
გრაფიკი 1: უმუშევრობის დონე 2019-2021 წლებში (კვარტალური მაჩვენებლები)
აღსანიშნავია, რომ წინა წლებში უმუშევრობის დონე [პროცენტული მაჩვენებელი] ყოველწლიურად მცირდებოდა, თუმცა აღნიშნული ძირითადად ეკონომიკურად აქტიური მოსახლეობის კლებით იყო განპირობებული. სხვაგვარად რომ ვთქვათ, უმუშევარი მოსახლეობის ნაწილი სამუშაო ძალის გარეთ აღმოჩნდა, შედეგად, დასაქმების ზრდის გარეშე, უმუშევრობის დონეც შემცირდა. 2016-2019 წლებში ეკონომიკურად აქტიური მოსახლეობის შემცირების ხარჯზე უმუშევრობის დონე 21.9%-დან 17.6%-მდე შემცირდა. ამ პერიოდში სამუშაო ძალა 102.8 ათასით, დასაქმებულთა რაოდენობა კი 12.6 ათასით შემცირდა (იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია).

Levan Ioseliani: “What did the employment law actually change? The unemployment rate has beenrising in the last three years.”
Verdict: FactCheck concludes that Levan Ioseliani’s statement is a MANIPULATION.
Resume: The unemployment rate in Georgia increased amid the pandemic (in 2020 and in the first quarter of 2021). As compared to 2019, the unemployment rate increased by 0.9 of a percentage point in 2020 and reached 18.5%. In the first quarter of 2021, the unemployment rate increased by 3.7 percentage points as compared to the first quarter of 2020 and stands at 21.9%. Levan Ioseliani refers to the figures for 2020 and the first quarter of 2021 in his statement which obviously does not comprise a three-year period.
The Parliament of Georgia adopted the Law on the Promotion of Employment in July 2020. To evaluate the efficacy of the law based on the unemployment figures of 2020 and the first quarter of 2021 is a manipulation since the growth of the unemployment rate is directly linked with the pandemic and pandemic-related stringent economic restrictions. The law’s efficacy can be assessed in the long-run and not amid the pandemic when job losses constitute a global challenge.
On 25 June 2021, at the plenary session of the Parliament of Georgia, Levan Ioseliani, MP, stated: “What did the employment law, adopted in 2020, actually change? If we take a look at the statistics, the unemployment rate has been rising for the last three years. It was 17.6% in 2019 and 18.5% in 2020 whilst this year it is 21.9%. Why do we adopt laws if they have no effect on employment?”
Of initial mention is that Levan Ioseliani is in fact referring to the growth of the unemployment rate amid the pandemic (in 2020 and the first quarter of 2021) which contradicts his own claim that the “unemployment rate has been rising for the last three years.”
The Parliament of Georgia adopted the Law on the Promotion of Employment in July 2020. At this stage, it is early to assess the impact of the law vis-à-vis changes in unemployment, especially given the ongoing pandemic. Job loss was side effect of the pandemic both in Georgia and worldwide.
According to the data of the National Statistics Office of Georgia, the unemployment rate increased by 0.9 of a percentage point in 2020 as compared to 2019 and reached 18.5%. The unemployment rate increased most sharply in the last quarter of 2020 and the first quarter of 2021. In the fourth quarter of 2020, the unemployment rate reached 20.4% which is 3.8 percentage points more as compared to the unemployment figure from the same period of the past year. In the first quarter of 2021, the unemployment rate increased by 3.7 percentage points as compared to the first quarter of 2020 and stands at 21.9%. The aforementioned growth in the unemployment rate was stipulated by the pandemic and stringent economic restrictions.
Graph 1: Unemployment Rate in 2019-2021 (Quarterly Figures)
Of note is that the unemployment rate (percentage figure) has been shrinking annually in the past years. However, it was largely stipulated by the drop in the numbers of the economically active population. In other words, some unemployed individuals ended up outside of the workforce and as a result, the unemployment rate decreased without actually increasing employment. In 2016-2019, the unemployment rate decreased from 21.9% to 17.6% at the expense of the shrinking economically active population. In that period, the workforce decreased by 102,800 whilst the number of employed people contracted by 12,600.