31 ოქტომბერს Facebook-მომხმარებელმა პოსტი გამოაქვეყნა, სადაც კანადაში ევთანაზიის კანონის შესახებ არის საუბარი. მასალის მიხედვით, კანადა აკანონებს ბავშვთა ევთანაზიას მშობლის თანხმობის გარეშე. აღნიშნული ინფორმაცია ყალბ მტკიცებას შეიცავს და სიმართლეს არ შეესაბამება.
ევთანაზია, როდესაც ექიმის მიერ პაციენტის მოთხოვნის საფუძველზე ხდება მისი სიცოცხლის მოსწრაფება, კანადაში Medical assistance in dying (MAID) პროგრამის სახით 2016 წლიდან ლეგალურია. კანადაში MAID-ის პროგრამის შესახებ 2016 წელს მიღებული კანონის თანახმად, პროგრამით სარგებლობა მხოლოდ ფსიქიკურად ჯანმრთელ 18 წლის ზემოთ მყოფ ადამიანებს შეეძლოთ, რომელთაც უკურნებელი ან ისეთი დაავადებები ჰქონდათ, რომელიც გარდაუვალ სიკვდილს იწვევდა. 2021 წელს კანონში შევიდა ცვლილება, რომელიც MAID-ით სარგებლობის უფლებამოსილი პირების განსაზღვრას, ფედერალური მთავრობის მიერ მონაცემთა შეგროვებისა და მოხსენების მომზადების ჩარჩოების დადგენას ითვალისწინებს. დღესდღეობით იმისთვის, რომ კანადაში პირმა MAID-ით ისარგებლოს, საჭიროა ქვემოთ ჩამოთვლილ ყველა კრიტერიუმს აკმაყოფილებდეს:
• პირი უფლებამოსილი უნდა იყოს ფედერალური მთავრობის, ან პროვინციის ან ტერიტორიის მიერ დაფინანსებული ჯანდაცვის სერვისებისთვის;
• კანადაში ჩასულ ვიზიტორებს არ აქვთ MAID-ის გამოყენების უფლება;
პირი უნდა იყოს მინიმუმ 18 წლის და მენტალურად კომპეტენტური. ეს ნიშნავს, რომ პირს უნდა შეეძლოს საკუთარი ჯანმრთელობის შესახებ გადაწყვეტილებების მიღება;
• პირს უნდა ჰქონდეს მძიმე და უკურნებელი სამედიცინო მდგომარეობა;
• პირი MAID-ზე მოთხოვნას უნდა აკეთებდეს თავისი სურვილით და ეს არ უნდა იყოს გარე ზეწოლის ან გავლენის შედეგი;
• პირმა უნდა გასცეს ინფორმირებული თანხმობა MAID-ის მიღებაზე.
შესაბამისად, ევთანაზიასთან დაკავშირებით კანადის კანონის თანახმად, კანადაში ბავშვთა ევთანაზია არ არის დაშვებული. გარდა ამისა, ასევე მცდარია მტკიცება, რომ კანადაში მიღებული კანონი ღარიბთა და ფსიქიკურად დაავადებულებს ეხება. როგორც ზემოთჩამოთვლილი კრიტერიუმებიდან ჩანს, იმისთვის, რომ პირს ევთანაზიაზე მოთხოვნა დაუკმაყოფილდეს, ის ფსიქიკურად ჯანმრთელი მოქალაქე უნდა იყოს.
2021 წლის მარტში კანადის პარლამენტმა MAID-ის სპეციალური ერთობლივი კომიტეტი დააარსა, ისეთ საკითხებზე სამუშაოდ, როგორიც არის MAID-ის კანონის „მოწიფულ არასრულწლოვნებზე“ გავრცელება. კომიტეტი ანგარიშს პარლამენტს 2023 წლის თებერვალში წარუდგენს. კანადის მთავრობა განიხილავს კომიტეტის რჩევებს მოწიფული არასრულწლოვნების საკითხთან დაკავშირებით. კანონი ამჟამად 18 წელზე უფროსი ასაკის პირებზე ვრცელდება.
რედაქტორის შენიშვნა: სტატია განახლდა 2022 წლის 16 დეკემბერს და დაემატა ინფორმაცია კანადის პარლამენტში სპეციალური კომიტეტის მუშაობის შესახებ, რომელიც განიხილავს კანონის მოწიფულ არასრულწლოვნებზე შესაძლო გავრცელების საკითხს. თუმცა, სტატიის ვერდიქტი განახლების შემდეგაც უცვლელია, რადგან ამჟამინდელი რეგულირებით MAID მხოლოდ 18+ ასაკის პირებზე ვრცელდება.

On 31 October 2022, a Facebook user made a publication about the law of euthanasia in Canada. According to the publication, Canada legalises child euthanasia without parental consent. This information contains a false claim and is not true.
Euthanasia, when a doctor provides medical assistance in dying based on a patient’s request, has been legal in Canada since 2016 in line with the Medical Assistance in Dying (MAID) programme. In accordance with a legislative act adopted about the MAID programme in Canada, the programme is available only for those who are mentally competent and over the age of 18 who suffer from an incurable disease which causes inevitable death. In 2021, changes in the law came into effect which envision the determination of people eligible to use the MAID programme as well as the federal government collecting data and setting a reporting framework. Currently, a person must meet all of the following criteria in order to use the MAID programme (visitors to Canada are not eligible for medical assistance in dying):
• Be eligible for health services funded by the federal government or a province or a territory.
• Be at least 18 years old and mentally competent. This means being capable of making health care decisions for yourself.
• Have a grievous and irremediable medical condition.
• Make a voluntary request for MAID that is not the result of outside pressure or influence.
• Give informed consent to receive MAID.
Therefore, in accordance with Canada’s law about euthanasia, child euthanasia is not allowed in Canada. In addition, it is also false to claim that Canada’s law affects poor and mentally handicapped people. The aforementioned criteria illustrate that an individual must be mentally competent in order to request the MAID programme.
Parliament in March 2021 established a Special Joint Committee on MAID to further study several issues, including whether the law should extend to what it called "mature minors." The committee is expected to present that report to Parliament in February 2023. The Government of Canada has no immediate plans to alter the minimum age requirement to access MAID, though it will consider the advice of the Special Joint Committee on the matter of mature minors. Currently, the law does not apply to people under 18.
Editor's note: The article was updated on December 27, 2022 to add information about the work of a special committee in the Canadian Parliament, which is considering the possible extension of the law to mature minors. However, the verdict of the article remains the same, as MAID currently only applies to persons aged 18+.