სოციალურ ქსელში საქართველოს მესამე პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის ჯანმრთელობის მდგომარეობასთან დაკავშირებით პოსტი გავრცელდა, რომლის თანახმადაც ექსპრეზიდენტის სისხლში ურანი იყო აღმოჩენილი.
აღნიშნული ინფორმაციის გადასამოწმებლად, „ფაქტ-მეტრი“ მიხეილ სააკაშვილის ადვოკატს, შალვა ხაჭაპურიძეს დაუკავშირდა, რომელმაც სააკაშვილის სისხლში ურანის აღმოჩენის ფაქტი უარყო.
კონკრეტული ამბავი, სავარაუდოდ, სათავეს ამერიკული ტოქსიკოლოგიური დასკვნიდან იღებს. რამდენიმე დღის წინ გასაჯაროებული ტოქსიკოლოგიური ანალიზის შედეგების თანახმად, მესამე პრეზიდენტის ორგანიზმში თმისა და ფრჩხილის ანალიზით, ვერცხლისწყალი და დარიშხანი აღმოაჩინეს, რომელიც ამერიკელი ექიმის, დევიდ სმიტის დასკვნით, მიხეილ სააკაშვილის ორგანიზმში ციხეში შესვლის შემდეგ მოხვდა.
დასკვნაშივე აღნიშნულია, რომ მიხეილ სააკაშვილის ინტოქსიკაცია მედიკამენტებით მკურნალობას ან რაიმე სამედიცინო ჩარევას არ უკავშირდება. სმიტი მიხეილ სააკაშვილის ამერიკელ ადვოკატს წერს, რომ საქართველოს მესამე პრეზიდენტის გართულებები სწორედ მძიმე მეტალებით მოწამვლას უკავშირდება. თუმცა, ურანზე არც აღნიშნულ ანალიზში არაა საუბარი.
ამდენად, გავრცელებული ინფორმაცია, რომ მიხეილ სააკაშვილის სისხლში ურანი აღმოჩნდა, სიმართლეს არ შეესაბამება.

Disinformation:  Uranium was found in Mikheil Saakashvili’s blood
A publication about the state of health of Mikheil Saakashvili, the third President of Georgia, was disseminated in the social network. According to the publication, uranium was found in the ex-president’s blood.
FactCheck reached out to Mikheil Saakashvili’s lawyer, Shalva Khachapuridze, to verify this information. Mr Khachapuridze denied information that uranium had been found in Mikheil Saakashvili’s blood.
This specific news probably originated from the American toxicological conclusion. In accordance with the results of toxicological analysis, unveiled several days ago, mercury and arsenic were found in the former President’s body based on analysis of his hair and nails. As concluded by the American physician, David Smith, these substances entered Mikheil Saakashvili’s body after he had been imprisoned.
It is also mentioned in the toxicological conclusion that Mikheil Saakashvili’s intoxication is not related with medical treatment or other medical intervention. Mr Smith wrote to Mikheil Saakashvili’s American lawyer that the third President’s health complications are linked with poisoning by heavy metals. However, this analysis too does not mention uranium.