ლაშა ხუციშვილი: 2020-2023 წლებში ბიუჯეტის დეფიციტი 9.3%-დან მშპ-ის 2.5%-მდე შემცირდა, მთავრობის ვალი 60.4%-დან 39.3%-მდე
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ლაშა ხუციშვილის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
ბიუჯეტის დეფიციტი და მთავრობის ვალის ზომა ფინანსური სტაბილურობის ინდიკატორებს წარმოადგენს. ორივე მათგანის ლიმიტს საქართველოში ეკონომიკური თავისუფლების აქტი განსაზღვრავს. მთავრობის ვალი მშპ-ის 60%-ს არ უნდა აჭარბებდეს, ბიუჯეტის დეფიციტი - 3%-ს.
2020 წელს, ეკონომიკური კრიზისის დროს მთავრობის ვალმა მშპ-ის 59.6%-ს მიაღწია (მშპ-ის გადაანგარიშებამდელი მაჩვენებლის 60.2%-ს). ბიუჯეტის დეფიციტმა - 9%-ს.
2021-2022 წლებში ეკონომიკა ორნიშნა პროცენტული მაჩვენებლით იზრდებოდა, 2023 წელსაც საშუალოზე მაღალი 7.5%-იანი ზრდა დაფიქსირდა. გაუმჯობესებულმა მაკროეკონომიკურმა ფაქტორებმა ვალის მშპ-სთან ფარდობის მაჩვენებელი 39%-მდე, ხოლო დეფიციტის 2.5%-მდე შემცირება გამოიწვია, თუმცა კრიზისი მხოლოდ საქართველოს არ დაუძლევია და სახელმწიფოთა უმრავლესობაში 2021 წელს საშუალოზე მაღალი ზრდა დაფიქსირდა, მათ ნაწილში სწრაფი ზრდა 2022 წელსაც გაგრძელდა.
დამატებით უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ მართალია მთავრობის ვალის მაჩვენებელი პანდემიამდელ პერიოდს დაუბრუნდა, მაგრამ ის 2014 წლის მაჩვენებელს თითქმის 9 პროცენტული პუნქტით აღემატება, 2012 წლის მაჩვენებელს კი 11 პროცენტული პუნქტით. ბიუჯეტის დეფიციტიც 2018 წელს 1%-ზე ნაკლებს შეადგენდა.
რადგან მთავრობის ვალის 70%-ზე მეტი უცხოურ ვალუტაშია დენომინირებული, მის როგორც ზრდაზე, ასევე შემცირებაზე კურსის ცვლილებას მნიშვნელოვანი გავლენა აქვს. 2019 წელს ლარი-დოლარის საშუალო გაცვლითი კურსი 2.83-ს შეადგენდა, 2020 წელს 3.14-ს, 2023 წელს 2.63-ს.
მონაცემებისა და ტენდენციის ძირითადად სწორად დასახელების, ამავე დროს გარკვეული უზუსტობებისა თუ მნიშვნელოვანი გარემოებების უგულებელყოფის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ ლაშა ხუციშვილის განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად სიმართლე.
21 თებერვალს ფინანსთა მინისტრმა ლაშა ხუციშვილმა პარლამენტში მინისტრის საათის ფორმატში წლიური ანგარიშის წარდგენისას განაცხადა (12:42-დან): „2020-2023 წლებში ბიუჯეტის დეფიციტი 9.3%-დან მშპ-ის 2.5%-მდე შემცირდა, მთავრობის ვალი 60.4%-დან 39.3%-მდე“.
მთავრობის ვალის ზომა და ბიუჯეტის დეფიციტი ფინანსური სტაბილურობის შესაფასებლად გამოიყენება. მთავრობის ვალის სიდიდე აბსოლუტურ მაჩვენებელში და მთლიან შიდა პროდუქტთან ფარდობაში იზომება.
ვალის აბსოლუტური მაჩვენებელი ინფორმაციულად ნაკლებად ღირებულია. პირობითად, 100 მლრდ დოლარიანი ვალი ძალიან ცოტაა ჩინეთისთვის და ძალიან ბევრი საქართველოსთვის, სწორედ ამიტომ ძირითადად ყურადღება ვალის მშპ-სთან ფარდობის მაჩვენებელს ექცევა. თავის მხრივ მიჩნეულია, რომ მდიდარ ქვეყნებს საკუთარ ეკონომიკასთან მიმართებით წილობრივად მაღალი ვალის მომსახურება შეუძლიათ, ვიდრე განვითარებად ქვეყნებს. თუ საქართველოს მთავრობის ვალი მშპ-სთან მიმართებით 40%-ზე დაბალია, აშშ-ში იგივე მაჩვენებელი 110%-ს, ხოლო იაპონიაში 214%-ს აჭარბებს.
2011 წლის ივლისში საქართველოში ეკონომიკური თავისუფლების აქტი იქნა მიღებული. ორგანული კანონი მთავრობას მშპ-სთან მიმართებით 60%-ზე მეტი ვალის აღებას უკრძალავდა და ბიუჯეტის დეფიციტის[1] ზედა ზღვრად 3%-ს აწესებდა.
თავისუფლების აქტის მიღების შემდეგ, ვალის ზომა 60%-იან ნიშნულს არასდროს გადაუჭარბებია. მიიჩნეოდა, რომ 2020 წელს მან 60.2%-ს მიაღწია, თუმცა 2023 წლის თებერვალში საქსტატმა მშპ თავიდან გადაიანგარიშა, რამაც აღნიშნული ფარდობა 59.6%-მდე შეამცირა. ვალისგან განსხვავებით ბიუჯეტის დეფიციტმა ლიმიტს 3-ჯერ გადააჭარბა, თუმცა კანონი მაინც არ დარღვეულა, რადგან იგივე დოკუმენტი ორ გამონაკლისს უშვებდა:
1)საგანგებო ან საომარი მოქმედების დროს;
2)ეკონომიკური ზრდის ტემპის შენელებისას, თუ ზედიზედ ბოლო ორი კვარტლის ეკონომიკური ზრდის ტემპი წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით 2 პროცენტული პუნქტით დაბალია.
2020 წელს საქართველოში საგანგებო მდგომარეობაც გამოცხადდა და მშპ-ის ზრდის ტემპის მინუსში გავიდა - შემცირდა 6.3%-ით (ძველი გაანგარიშებით 6.8%-ს).
მთავრობის ვალთან მიმართებით, 0.6 პროცენტულ პუნქტიან სხვაობაზე უფრო მნიშვნელოვანი ისაა, კანონის ჩარჩოებში მოქცევის მიუხედავად, გადასცდა, თუ - არა მთავრობის ვალი მშპ-ის 60%-იან ნიშნულს. აღსანიშნავია, რომ გამოსვლისას ლაშა ხუციშვილმა 2023 წლის ეკონომიკურ ზრდის ტემპად 7.5% დაასახელა და არა გადაანგარიშებამდელი 7%, ვალის შემთხვევაში კი ძველი მაჩვენებლით ისარგებლა. მინისტრის მიზანს, სავარაუდოდ, სწრაფი პროგრესის ეფექტის ჩვენება წარმოადგენდა.
გრაფიკი 1: მთავრობის ვალის აბსოლუტური და ფარდობითი მაჩვენებელი
გარდა იმისა, რომ ლაშა ხუციშვილმა კრიზისის დაძლევის ტემპი გადაჭარბებულად წარმოაჩინა, მას ყურადღების მიღმა ის ფაქტიც დარჩა, რომ ვალის ამჟამინდელი ფარდობა მშპ-სთან, პანდემიამდელ პერიოდთან დაბრუნების მიუხედავად, 2014 წელთან შედარებით თითქმის 9 პროცენტული პუნქტით უფრო მაღალია, 2012 წელთან შედარებით - 11 პროცენტული პუნქტით.
იმის გათვალისწინებით, რომ მთავრობის ვალის 70%-ზე მეტი უცხოურ ვალუტაშია დენომინირებული, მის დინამიკაზე მნიშვნელოვან გავლენას კურსის ცვლილებაც ახდენს. 2019 წელს ლარი-დოლარის საშუალო გაცვლითი კურსი 2.83-ს შეადგენდა, 2020 წელს - 3.14-ს, 2023 წელს - 2.63-ს.
განცხადების მეორე ნაწილი ბიუჯეტის დეფიციტს ეხებოდა. 2019 წლის დეკემბერში პარლამენტმა მომდევნო წლის სახელმწიფო ბიუჯეტი დაამტკიცა, რომელიც 2.5%-იან დეფიციტზე იყო გათვლილი. პანდემიამ და კოვიდრეგულაციებმა ბიუჯეტში საგადასახადო შემოსავლები შეამცირა, მეორე მხრივ, პანდემიასთან ბრძოლამ (ინფიცირებულთა მკურნალობა, კომუნალური გადასახადების სუბსიდირებამ, უმუშევრად დარჩენილთა კომპენსაციამ) ხარჯების ზრდა გამოიწვია. გაზრდილი ხარჯები გაზრდილი ვალით დაიფარა.
საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსის განმარტების თანახმად (მუხლი 12), ბიუჯეტის დეფიციტი არის უარყოფითი მთლიანი სალდო, თავის მხრივ მთლიანი სალდო საოპერაციო სალდოსა (შემოსავლებსა და ხარჯებს შორის სხვაობა) და არაფინანსურ აქტივების ცვლილებას შორის სხვაობაა.
2020 წელს სახელმწიფო ბიუჯეტის უარყოფითმა მთლიანმა სალდომ 4.264 მლრდ ლარი შეადგინა, ერთიანი ბიუჯეტის უარყოფითმა მთლიანმა სალდომ - 4.450 მლრდ ლარი, ხოლო ნაერთი ბიუჯეტისამ - 4.574 მლრდ ლარი.
დეფიციტი ერთ შემთხვევაში 8.6%-ის ტოლია, მეორე შემთხვევაში, 8.9%-ის (მშპ-ის გადაანგარიშებამდელი მაჩვენებლის 9%-ის), ხოლო მესამე შემთხვევაში 9.2%-ის (მშპ-ის გადაანგარიშებამდელი მაჩვენებლის 9.3%-ის). რომელია სწორი? ბიუჯეტი ადამიანთა უმრავლესობისთვის სახელმწიფო ბიუჯეტთან ასოცირდება, თუმცა თავისუფლების აქტი ლიმიტს არა სახელმწიფო, არამედ ერთიანი ბიუჯეტის[2] მთლიანი უარყოფითი სალდოს მიხედვით აწესებს. სავალუტო ფონდის პრინციპებიდან გამომდინარე კი ანგარიშგება ნაერთი ბიუჯეტიდან[3] უნდა მოხდეს. ფინანსთა მინისტრი, სავარაუდოდ, სწორედ ნაერთ ბიუჯეტს გულისხმობდა.
გრაფიკი 2: ბიუჯეტის დეფიციტი
2023 წლის ნაერთი ბიუჯეტის შესახებ ფინანსთა სამინისტროს შესრულების 9 თვის ანგარიში აქვს გამოქვეყნებული. რაც შეეხება სახელმწიფო ბიუჯეტს, ხაზინის ანგარიშის თანახმად, 2023 წელს ნაცვლად უარყოფითმა მთლიანმა სალდომ დაგეგმილი 2.4 მლრდ-ის ნაცვლად 2 მლრდ შეადგინა, რაც მშპ-ის 2.5%-ია. ამდენივეთია განსაზღვრული 2024 წლის ბიუჯეტიც. აბსოლუტურ მაჩვენებლებში, სახელმწიფოსა და ერთიან ან თუნდაც ნაერთი ბიუჯეტების დეფიციტებს შორის, როგორც წესი, სხვაობა მცირეა. შესაბამისად, ერთიანი/ნაერთი ბიუჯეტის დეფიციტიც 2.5%-ის სიახლოვეს უნდა იყოს. ბიუჯეტის დეფიციტი, სახელმწიფო ვალის მსგავსად, 2019 წლის დონეს დაუბრუნდა, თუმცა 2018 წლის მაჩვენებელს ბევრად აღემატება.
ლაშა ხუციშვილმა მონაცემები და ტენდენციები ძირითადად სწორად დაასახელა, სიმართლეა, რომ მთავრობის ვალისა და ბიუჯეტის დეფიციტის ნაწილში საქართველო პანდემიამდელ - 2019 წლის მაჩვენებელს დაუბრუნდა, თუმცა საქართველო გამონაკლისი არ ყოფილა. გარდა ამისა, ფინანსთა მინისტრს არაფერი უთქვამს იმის შესახებ, რომ მთავრობის ვალის მშპ-სთან ფარდობა დღეს თითქმის 9 პროცენტული პუნქტით უფრო მაღალია, ვიდრე 2014 წელს და 11 პროცენტული პუნქტით უფრო მაღალი, ვიდრე 2012 წელს და ბიუჯეტის დეფიციტიც 2018 წელთან შედარებით 3.5-ჯერაა გაზრდილი. რიცხობრივ ნაწილში ძირითადად სწორად მოყვანილი მონაცემების, ამავე დროს გარკვეული უზუსტობებისა თუ მნიშვნელოვანი გარემოებების უგულებელყოფის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ ლაშა ხუციშვილის განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად სიმართლე.
[1] დეფიციტი — უარყოფითი მთლიანი სალდო. იანგარიშება საოპერაციო სალდოსა (შემოსავლებსა და ხარჯებს შორის სხვაობა)და არაფინანსურ აქტივებს შორის სხვაობით.
[2]ერთიანი ბიუჯეტი ცენტრალურ, ავტონომიური რესპუბლიკებისა და მუნიციპალიტეტების ბიუჯეტებს აერთიანებს. მოიცავს სახელმწიფო საწარმოებსაც.

Lasha Khutsishvili: “The budget deficit has reduced from 9.3% to 2.5% of the GDP and government debt has declined from 60.4% to 39.3% in 2020-2023.”
The budget deficit and the volume of government debt serve as key metrics for evaluating financial stability, both regulated by the Act of Economic Freedom, which sets the limit of 60% of GDP for government debt and 3% for budget deficit.
Government debt reached 59.6% of the GDP (60.2% as per the revised value of the GDP) whilst the budget deficit amounted to 9% during the 2020 economic crisis.
The economy expanded at a double-digit growth rate in 2021 and 2022 with an above-average growth rate of 7.5% observed in 2023. These positive macroeconomic factors led to the reduction of the debt-to-GDP ratio to 39% whilst the deficit reached 2.5%. However, the aforementioned positive trend of overcoming the crisis was not unique to Georgia as most countries witnessed above-average growth rates in 2021 and the faster growth persisted in some in 2022.
Additionally, despite government debt returning to pre-pandemic levels, it, nonetheless, exceeds the 2014 figure by almost nine percentage points and the 2012 figure by 11 percentage points. Furthermore, the budget deficit was less than 1% in 2018.
Exchange rate fluctuations substantially impact both surges and declines in government debt as over 70% of its value is denominated in foreign currency. The average GEL-to-USD exchange rate totalled 2.83 in 2019, 3.14 in 2020 and 2.63 in 2023.
Considering the mostly correct presentation of data and trends but acknowledging the existence of certain inaccuracies and omission of crucial factors, FactCheck concludes that Lasha Khutsishvili’s statement is MOSTLY TRUE.
The Finance Minister, Lasha Khutsishvili, during his presentation of the annual report in the Ministerial Hour of the Parliament, stated: (from 12:42) “The budget deficit has reduced from 9.3% to 2.5% of the GDP and government debt has declined from 60.4% to 39.3% in 2020-2023.”
The volume of government debt and the budget deficit serve as crucial metrics for evaluating financial stability. The volume of government debt is calculated in both absolute value and in ratio to the gross domestic product.
Whilst the absolute debt value holds limited information – such as, for instance, a USD 100 billion debt is substantially different for China versus Georgia – the debt-to-GDP ratio is predominantly used. It is generally accepted that more prosperous economies can sustain higher debt-to-GDP ratios in contrast to developing countries. Whilst Georgia’s government debt-to-GDP ratio is lower than 40%, the USA’s exceeds 110% and Japan’s exceeds 214%.
The Georgian Act of Economic Freedom was passed in July 2011. The law prohibits the government to take debt more than 60% and, moreover, limits the upper bound of the budget deficit[1] to 3%.
The volume of debt has not exceeded the 60% mark since the passage of the Freedom Act. Although initially reported that the aforementioned metric reached 60.2% in 2020, the ratio reduced to 59.6% following the revision of the GDP by GeoStat in 2023. However, despite the budget deficit exceeding the limit threefold in contrast to debt, the law was still not violated as the act permits two exceptions:
1)Emergency or war situations;
2)Economic contractions if the economic growth of two consecutive quarters fall below the same periods of the previous year by two percentage points.
Georgia experienced both of the above in 2020: apart from the state of emergency, a negative value of the GDP growth rate was observed – the GDP reduced by 6.3% (6.8% as per the previous calculations).
Regarding government debt, despite abiding by the law and a 0.6 percentage point difference, it is more crucial to determine whether the government debt exceeded the 60% mark. Notably, Lasha Khutsishvili stated the revised GDP growth rate of 7.5 rather than the pre-revision 7% but used the previous figure whilst highlighting the debt figures. The Minister was likely aiming to effectively present a faster progress.
Graph 1: Absolute and Relative Values of Government Debt
In addition to overstating the rate of crisis management, Lasha Khutsishvili also overlooked the fact that although the current debt-to-GDP ratio returned to the pre-pandemic level, it is still almost nine percentage points higher when compared to 2014 and 11 percentage points higher when compared to 2012.
Moreover, exchange rate fluctuations substantially impact debt as more than its 70% is denominated in foreign currency. The average GEL-to-USD exchange rate totalled 2.83 in 2019, 3.14 in 2020 and 2.63 in 2023.
The latter part of Mr Khutsishvili’s statement highlighted the budget deficit. The Parliament approved the budget for 2020 in December 2019, including a planned 2.5% budget deficit. The onset of the pandemic and COVID regulations led to a reduction in the tax revenues as outlined in the budget. On the other hand, the efforts to combat the pandemic (treatment of the infected, subsidising utility bills and compensating for the unemployed) resulted in increased expenditures. The aforementioned increased expenses were covered by incurring additional debt.
The budget deficit is a negative total balance as outlined by the Budgetary Code of Georgia (Article 12). The total balance is the difference between the operating balance (the difference between income and expenditures) and non-financial assets.
The state budget recorded a deficit of GEL 4.264 billion, the aggregated budget included a negative balance of GEL 4.450 billion and the consolidated budget deficit amounted to GEL 4.574 billion in 2020.
On the one hand, the deficit totals 8.6% and, on the other hand – 8.9% (or 9% of the pre-revised GDP) and finally – 9.2% (or 9.3% of the pre-revised GDP). Which is correct? Many associate the budget with the state budget, however the Freedom Act limits the total negative balance of the aggregated budget and not the state budget.[2] However, the calculation should be based on the consolidated budget[3] as per the International Monetary Fund principles. The Finance Minister likely referred to the consolidated budget.
Graph 2: Budget Deficit
The Ministry of Finance webpage features a report on the nine-month progress of the 2023 consolidated budget implementation. The negative total balance for 2023 amounted to GEL 2 billion instead of the planned GEL 2.4 billion, constituting 2.5% of the GDP according to the Treasury Report on the state budget. Projections for the 2024 budget mirror these figures. The variance across state, aggregated and consolidated budget deficits is usually marginal in absolute values; therefore, the aggregated/consolidated budget deficits are both expected to be near 2.5%. Although the budget deficit, similar to the government debt, has returned to the 2019 level, it still significantly exceeds the 2018 figure.
Lasha Khutsishvili accurately presents the key data and trends. Whilst it is true that government debt and the budget deficit in Georgia have returned to the pre-pandemic levels of 2019, this trend is not unique to Georgia. Furthermore, the Minister overlooks the fact that the current debt-to-GDP ratio is almost nine percentage points higher than the 2014 figure and 11 percentage points higher than the 2012 figure. Moreover, the budget deficit has expanded 3.5-fold as compared to 2018. Considering the accurate numbers but certain inaccuracies and the omission of crucial factors, FactCheck concludes that Lasha Khutsishvili’s statement is MOSTLY TRUE.
[1] Deficit – negative total balance calculated as the difference between the operating balance (the difference between income and expenditures) and non-financial assets.
[2] The aggregated budget comprises the central, autonomous republics and municipal budgets. Additionally, it includes the budgets of LEPLs.