ფაქტების გადამოწმების ევროპული სტანდარტების ქსელსა (EFCSN) და ევროპის მასშტაბით 40-ზე მეტი ფაქტების გადამოწმების ორგანიზაციასთან თანამშრომლობით, "ფაქტ-მეტრი" Google-ის მიერ მხარდაჭერილ ყოვლისმომცველი ფაქტების გადამოწმების მონაცემთა ბაზის შექმნაში მონაწილეობს, რომელიც 2024 წლის ევროპარლამენტის არჩევნებზე იქნება ფოკუსირებული.
Elections24Check არის უპრეცედენტო პროექტი, რომლის ფარგლებშიც შექმნილ ღია მონაცემთა ბაზაში შეგროვდება პოლიტიკური განცხადებების გადამოწმების, დეზინფორმაციული მტკიცებების გაქარწყლების, წინასწარი გაქარწყლების (pre-bunking) შესახებ არსებული სტატიები და ევროპის მასშტაბით 40-ზე მეტი ფაქტების გადამოწმების ორგანიზაციის მიერ იდენტიფიცირებული ტრენდები.
მონაცემთა ბაზა აერთიანებს 2024 წლის ევროპარლამენტის არჩევნებთან დაკავშირებულ მტკიცებებს. მომხმარებლებს ექნებათ სტატიების ძიების და გაფილტვრის შესაძლებლობა, რომელიც კონკრეტულ ქვეყნებს, პოლიტიკურ პარტიებს ან თემებს ეხება, როგორიც არის კლიმატის ცვლილება, უსაფრთხოება და თავდაცვა. პროექტის მიზანია გაზარდოს ქვეყნებს შორის თანამშრომლობა და მნიშვნელოვანი რესურსის როლი შეასრულოს არჩევნების პერიოდში ევროპელი მოქალაქეებისთვის.
პროექტის ფარგლებში, მას შემდეგ რაც ფაქტების გადამოწმების ორგანიზაციები შეიყვანენ თავიანთ მონაცემებს, ხელმისაწვდომი გახდება სტატისტიკური ინფორმაცია არჩევნების პერიოდში არსებული დეზინფორმაციული ტენდენციების შესახებ. მკვლევარებს კი ექნებათ შესაძლებლობა სრულ მონაცემთა ბაზაზე წვდომა მოითხოვონ.
პროექტის მონაწილე ფაქტების გადამოწმების ორგანიზაციები ასევე გამოაქვეყნებენ ანგარიშებს, სადაც მოცემული იქნება შეგროვებული მონაცემების ანალიზი.
EFCSN-ის თავმჯდომარემ, კარლოს ჰერნანდეს-ეჩევარიამ, აღნიშნა: „Elections24Check შექმნის ონლაინ მისინფორმაციის ადრეული გამოვლენის სისტემას მთელი კონტინენტისთვის. მასში მონაწილე ფაქტების გადამოწმების ორგანიზაციები მოიცავენ არამხოლოდ ევროკავშირს, არამედ მის საზღვრებთან მდებარე ევროპულ სახელმწიფოებსაც. ეს მნიშვნელოვანია, რადგან მისინფორმაცია ფართოდ ვრცელდება საზღვრებს მიღმა“.
Google-ის ვიცე-პრეზიდენტმა ევროპის სამთავრობო და საჯარო პოლიტიკის საკითხებში, ანეტ კრობერ-რიელმა, განაცხადა: "ჩვენ ვამაყობთ, რომ ასეთ მნიშვნელოვან მომენტში მხარს ვუჭერთ ფაქტების გადამოწმების ორგანიზაციების მუშაობას ევროპის მასშტაბით, ვინაიდან არჩევნებთან დაკავშირებული მისინფორმაცია საზღვრებს მიღმა სწრაფად შეიძლება გავრცელდეს და დემოკრატიულ პროცესებს საფრთხე შეუქმნას. ინიციატივა, რომელსაც EFCSN და მისი 40+ წევრი უძღვება, ხელს შეუწყობს ამომრჩევლებისთვის ხარისხიანი ინფორმაციის მიწოდებას და გზას გაუხსნის საარჩევნო კოალიციების შექმნას მომავალში“.
პროექტის მონაწილე ფაქტების გადამოწმების ორგანიზაციებმა აიღეს ვალდებულებები გამჭირვალობის, მიუკერძოებლობის და მაღალი ჟურნალისტური სტანდარტების დაცვის კუთხით, რაც ორიენტირებულია საზოგადოებრივი ინტერესების დაცვაზე, როგორც ეს დადგენილია ფაქტების გადამოწმების დამოუკიდებელი ორგანიზაციების სტანდარტების ევროპული კოდექსით.

FactCheck Georgia is collaborating in a project with the European Fact-Checking Standards Network (EFCSN) and a coalition of over 40 fact-checking organisations across Europe to create a comprehensive fact-checking database focused on the 2024 European Parliament Elections, supported by Google.
This first-of-its-kind open database collects and categorises political fact-checks, disinformation debunks, prebunking articles and narrative reports on transcontinental trends reported by a coalition of 40+ fact-checking organisations across Europe in a project known as Elections24Check.
It emphasises checks on claims made related to the 2024 European Elections. Users can search and filter for articles in different languages, relating to specific countries and political parties, and pertaining to certain topics, such as climate change and security and defence. The goal is to increase cross-country collaboration and act as a resource for European citizens ahead of the vote in June.
As part of the project, statistical information about disinformation trends during the election will become available as organisations input their data, and researchers will have the ability to request access to a full dataset.
Participating fact-checking organisations will also publish reports analysing the data.
Chair of the EFCSN Carlos Hernández-Echevarría said, “Elections24Check will offer an early detection system of online misinformation for the entire continent. Participating fact-checking organisations not only cover the EU but also the wider community of neighbouring European countries as well. This is important because misinformation travels widely across borders”.
Vice President of Government Affairs and Public Policy for Europe at Google, Annette Kroeber-Riel, added, “We are proud to support the work of fact checking organisations across Europe at a crucial time, as election misinformation can travel across borders and risk undermining democratic processes. This initiative led by the EFCSN and its 40+ member organisations will support quality information for voters, and pave the way for election coalitions in the future”.
Contributing fact-checking organisations have made commitments to transparency, non-partisanship and journalistic excellence, focused on serving the public interest as established in the European Code of Standards for Independent Fact Checking Organisations.